EN

لمینت سرامیکی ایمکس (E-MAX)

لمینت ایمکس

لمینت سرامیکی ایمکس (EMAX)

یکی از روش‌های ترمیم و اصلاح دندان لمینت سرامیکی است. لمینت ویژگی‌های زیادی برای افراد دارد و فواید آن باعث بازگشت عملکرد اصلی دندان خواهد شد. لمینت‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام بر اساس میزان هزینه افراد و نوع ترمیم دندان کاربرد دارد. امروزه هزینه انجام اصللاحات دندان از طریق لمینت بسیار زیاد است و به همین دلیل آشنایی با انواع روش‌های ترمیم دندان اهمیت زیادی پیدا می‌کند. قبل از انجام هرگونه ترمیم باید از کاربردی بودن آن اطمینان پیدا کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم با لمینت سرامیکی ایمکس آشنا شویم و ویژگی‌های مختلف این نوع لمینت را بررسی کنیم. دکتر آزادخواه، بهترین متخصص لمینت در تهران است که با سابقه بیش از 10 سال در خدمت تمامی همشهریان عزیز می باشد.

لمینت سرامیکی ایمکس چیست؟

لمینت سرامیکی ایمکس معمولاً با عنوان لیتیوم دی سیلیکات نیز معرفی می‌شود. این لمینت استحکام بسیار زیادی دارد و از سرامیک فشرده شده با جنس پرسلن ساخته شده است. لمینت ایمکس در برابر شکستگی از مقاومت زیادی برخوردار است و قدرت العاده‌ای دارد. ویژگی‌های خاص موجود در این لمینت باعث شده تا لایه‌های بسیار نازکی از آن تولید شود و شرایط آماده‌سازی آن بر سطح دندان بهتر شود تا جایی که می‌توان لمینت سرامیکی ایمکس را همانند لنز‌های چشمی نازک طراحی کرد و نیازی به تراشیدن مینای دندان برای نصب آن نخواهد بود.

ویژگی‌های لمینت سرامیکی ایمکس

این لمینت دارای ویژگی‌های بسیار متفاوتی است که باعث افزایش کارایی آن در حوزه ترمیم دندان‌ها شده است. برای ساخت تاج‌های کامل دندانی و ترمیم دندان‌های شکسته یا آسیب دیده می‌توان این نوع در لمینت سرامیکی استفاده کرد. میزان شفافیت ظاهری لمینت ایمکس بسیار زیاد است و به دلیل کیفیت بالای لیتیوم دی سیلیکات مورد استفاده در تولید این لمینت، باعث داشتن ظاهر طبیعی بر روی دندان‌ها می‌شود.

استفاده از لمینت سرامیکی میکس باعث متفاوت شدن ظاهر لبخند افراد می‌شود و به دلیل اینکه در هنگام نصب مینای دندان تراش نمی‌خورد، هنگام برداشتن نیز به راحتی و با کمی حرارت پیوند آن با مینای دندان استحکام خود را از دست می‌دهد و لمینت برداشته می‌شود.  در این صورت هنگام برداشتن لمینت هیچ مشکلی برای رشته‌های عصبی دندان‌های زیر لمینت ایجاد نمی‌شود. این درمان جزء روش‌های حداقل تهاجمی درمانی دندان است و مراقبت از آن بسیار ساده و آسان است.

مراحل نصب لمینت سرامیکی ایمکس

برای انجام کاشت لمینت سرامیکی ایمکس باید مراحل خاصی طی شود که در ادامه هر کدام از این مراحل را نام برده و توضیح می‌دهیم.

 • بررسی دندان‌های بیمار

معمولاً برای نصب لمینت سرامیکی ایمکس ۲ تا ۳ جلسه لازم است که به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید و در یک زمان حدود دو هفته‌ای انجام می‌شود. ابتدا دندان‌های بیمار بررسی می‌شود و عیب‌های ظاهری آن برطرف می‌شود. سپس می‌توان بر اساس دندان‌های بیمار قالب مناسبی تهیه کرد و ‏طبق آن لمینت ایمکس را طراحی و تولید کرد.

 • آماده‌ سازی دندان‌ها پیش از لمینت

به دلیل ویژگی‌های خاص لمینت سرامیکی ایمکس دیگر نیازی به تراشیدن سطح مینای دندان نیس و فقط باید مشکلات موجود بر روی دندان رفع شود. یعنی اگر ارتفاع و ضخامت دندان‌ها یکسان نباشد یا بر روی دندان پوسیدگی وجود داشته باشد، باید میزان مشخصی از مینای دندان تراش بخورد.

تراش سطح مینای دندان در حدود سه دهم میلیمتر نیازی به بی‌حسی ندارد و بیمار نیز درد چندانی حس نمی‌کند. پس از انجام آماده‌ سازی دندان‌های بیمار، قالب فیزیکی یا دیجیتالی از آن‌ها تهیه می‌شود. همچنین ریشه دندان نیز باید مورد بررسی قرار گیرد که دچار عفونت است یا خیر و در صورت وجود عفونت باید مشکل عفونت را با عصب کشی برطرف نمود سپس به انجام لمینت پرداخت.

 • طراحی لمینت

پس از انجام آماده ‌سازی دندان‌ها، لمینت سرامیکی ایمکس در لابراتوار مخصوص تهیه می‌شود. برخی از دندان پزشکی‌ها دارای ابزارآلات مخصوص تهیه لمینت هستند و به همین دلیل در مطب شخصی اقدام به تهیه لمینت می‌کنند. قالب دیجیتالی با استفاده از فناوری سه بعدی پرینتر‌ها و اسکنر‌ها و همچنین تکنولوژی کدکم به لمینت سرامیکی ایمکس تبدیل می‌شود. البته برخی از دندان پزشکی ها ابزارآلات لازم را ندارند و تهیه لمینت را به لابراتورهای مجهز می سپارند.

 • باندینگ و نصب لمینت سرامیکی ایمکس

برای نصب لمینت از یک چسب مخصوص برای ایجاد پیوند بین مینای دندان و لمینت سرامیکی ایمکس استفاده می‌کنند. همچنین پس از نصب باید از یک لایه رنگی مناسب استفاده کرد تا هماهنگی بیشتری بین دندان‌های طبیعی و لمینت ایجاد شود.  پس از پیوند بین لمینت سرامیکی ایمکس و دندان معمولاً از نور لیزر برای استحکام بیشتر لمینت استفاده می‌کنند و با کمک آن مواد شیمیایی موجود در چسب لمینت دندان را فعال می‌کنند.

مقالات مفید پزشکی:  کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

سپس پیوند بین مینای دندان و چسب و لمینت برقرار می‌شود. پس از مرحله باندینگ تمام مواد و چسب اضافه باقی مانده بر روی دندان را بر می‌دارند و نحوه فعالیت و عملکرد عادی دندان بیمار بررسی می‌شود. در صورت لزوم تغییرات مختلفی بر روی لمینت دندان انجام می‌دهند تا لمینت متناسب با سلیقه بیمار باشد و فرد از اجرای آن رضایت کافی را داشته باشد.

مزایای لمینت سرامیکی ایمکس در مقایسه با لمینت سرامیکی استاندارد

لمینت سرامیکی ایمکس نسبت به لمینت استاندارد دارای مزایای بیشتری است که در ادامه هر یک را نام برده و با لمینت استاندارد سرامیکی مقایسه می‌کنیم.

 • یکی از مهمترین مزایای استفاده از زمینت سرامیکی ایمکس عدم تراشیدن مینای دندان برای نصب لمینت است. اهمیت این موضوع بسیار زیاد است و به همین دلیل پزشکان زیبایی بر آن تأکید دارند. در حالی که در لمینت سرامیکی استاندارد مینای دندان تراش می‌خورد تا بتوان لمینت را بر روی آن نصب کرد.
 • نصب لمینت ایمکس بر روی دندان‌های طبیعی بیمار آماده‌سازی خاصی ندارد و آسیبی به رشته‌های عصبی و دندان‌های زیرین بیمار نخواهد رسید. چرا که بر روی دندان تراش ایجاد نمی‌شود و در نتیجه دندان‌های زیرین در برابر پوسیدگی ایمنی بیشتری دارند. اما در لمینت سرامیکی استاندارد قبل از نصب باید دندان‌ها آماده‌سازی شوند و تراش بخورند که در نتیجه میزان استحکام آن‌ها کمتر می‌شود.
 • نصب لمینت سرامیکی ایمکس در‌د و ناراحتی خاصی ندارد و دندانپزشک از داروی بی‌حسی نیز استفاده نمی‌کند اما در نصب لمینت سرامیکی استاندارد از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند، چرا که میزان تراش دندان زیاد است و درد و ناراحتی خواهد داشت.
 • لمینت ایمکس به دلیل تراش نخوردن با دندان و مینای آن پیوند محکمی برقرار می‌کند و در نتیجه میزان طول عمر و دوام آن بیش از ۲۰ سال نیز می‌باشد. اما در لمینت سرامیکی استاندارد ممکن است طول عمر کمتر باشد و میزان پیوند آن کمتر شود.
 • به دلیل نازک بودن لمینت ایمکس میزان شفافیت و درخشندگی آن بسیار زیاد است؛ چرا که به لحاظ عملکردی همانند دندان‌های واقعی افراد عمل می‌کند. اما میزان ضخامت لمینت ایمکس نسبتاً بیشتر است و در نتیجه مقداری با دندان‌های طبیعی متفاوت است.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان و مراجعه حضوری می‌توانید با دندان پزشکان و متخصصان مطب دکتر آزادخواه در ارتباط باشید.

تلفن های تماس: 0218860554102188616310

واتس اپ: 09127023956

معایب لمینت سرامیکی ایمکس

استفاده از لمینت سرامیکی ایمکس دارای معایب خاصی نیز است که در ادامه هر یک را بیان می‌کنیم.

 • میزان استحکام لمینت‌های ایمکس زیاد است و در نتیجه پیوند آن با مینای دندان بسیار محکم است. به همین دلیل برداشتن آن از روی دندانی کار بسیار مشکل است و باید از حرارت بسیار زیاد برای از بین بردن این چسب استفاده شود که در نتیجه ممکن است به دندان طبیعی آسیب برسد.
 • اگر رنگ لمینت‌ ایمکس درست انتخاب نشود، پس از طراحی و ساخت آن دیگر نمی‌توان رنگ لمینت را تغییر داد.
 • نحوه نصب این لمینت تأثیر بسیار زیادی در زیبایی لبخند افراد دارد و به همین دلیل نحوه کاشت آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. نتیجه میزان مهارت دندان پزشک باید زیاد باشد. در غیر این صورت نتیجه نهایی کار زیبایی و کارآیی جالبی نخواهد داشت.
 • شفاف بودن لمینت سرامیکی ایمکس باعث می‌شود در سفید کردن و یا روشن کردن رنگ دندان تأثیر نداشته باشد و دقیقاً همرنگ با دندان طبیعی افراد به نظر برسند. در نتیجه افرادی که دندان‌های سفیدی ندارند، نمی‌توانند از این نوع لمینت استفاده کنند.
 • در روز‌های ابتدایی پس از نصب لمینت به دلیل ضخامت ایجاد شده بر روی دندان، فرد احساس خوشایندی ندارد. چرا که دندان تراش نمی‌خورد و لمینت مستقیماً بر روی دندان قرار می‌گیرد. بنابراین ابتدا بهتر است با بیمار در این رابطه صحبت کنید و تصاویری از شکل دندان پس از نصب در اختیار وی قرار دهید.

طول عمر لمینت سرامیکی ایمکس چقدر است؟

میزان طول عمر لمینت سرامیکی ایمکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا باید نکات مراقبتی مربوط به لمینت ایمکس را رعایت کنید و و در انجام آن‌ها دقت داشته باشید. در این صورت تا ۲۰ سال نیز می‌توانید لمینت دندان‌های خود را حفظ کنید. زیبایی لمینت سرامیکی ایمکس تضمین شده است. اما اگر به درستی از دندان‌ها مراقبت نکنید، میزان ماندگاری آن‌ها ۱۰ سال هم نخواهد بود.

لمینت سرامیکی ایمکس برای چه افرادی مناسب است؟

به دلیل اینکه هنگام نصب لمینت ایمکس دندان تراش نمی‌خورد، برای رفع عیب‌های ظاهری دندان قابل استفاده نیست. به همین دلیل دندان پزشک باید ابتدا دندان‌ها را بررسی کند و نحوه قرار دادن و نصب لمینت را مشخص کند. اگر دندان پزشک متوجه شود که پس از نصب ایمکس دندان نمی‌تواند عملکرد عادی خود را داشته باشد، در این صورت نباید لمینت را نصب کرد.

مقالات مفید پزشکی:  افتادن دندان کودکان

برای نصب لمینت سرامیکی ایمکس حتماً باید نحوه گاز زدن بیمار و رنگ دندان‌های او بررسی شود. مثلاً افرادی که در چند دندان خود پوسیدگی عمیق دارند و رنگ دندان هایشان زرد رنگ است و یا تغییر رنگ شدیدی دارند، بهتر است از این نوع لمینت استفاده نکنند. چرا که میزان شفافیت لمینت ایمکس زیاد است و سایه‌های رنگ برای پوشاندن دندان‌های تیره یا زرد مناسب نیست و کارایی ندارد.

آیا لمینت سرامیکی ایمکس به سفیدی و درخشندگی لمینت استاندارد است؟

می‌توان سایه‌های رنگی مورد استفاده برای لمینت ایمکس را با دندان‌های طبیعی بیمار همرنگ کرد اما اگر بیمار بخواهد دندان‌های لمینت شده چند درجه روشن‌تر باشد، دیگر استفاده از لمینت سرامیکی ایمکس گزینه مناسبی برای این افراد نیست و باید از روش های دیگر انجام لمینت برای این افراد استفاده شود. البته باید بدانید بهتر است انتخاب سایه و رنگ لمینت بر اساس سلیقه بیمار صورت می‌گیرد و دندانپزشکی نیز موظف است تا لمینت را متناسب با رنگ دلخواه بیمار انتخاب کند.

قیمت لمینت ایمکس

قیمت لمینت سرامیکی ایمکس تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت قیمت آن نسبتاً زیاد است و در صورت استفاده از مواد متفاوت نیز قیمت‌های متغیری خواهد داشت. نوع دندانی که لمینت بر روی آن اجرا می‌شود بر قیمت تمام شده لمینت تأثیر‌گذار است. مثلاً دندان‌های عقبی ظرأفت کمتری در ساخت لمینت نیاز دارند و به همین دلیل قیمت کمتری نیز خواهند داشت. اما دندان‌های جلو به دلیل بزرگی و ظرأفت و اهمیت زیبایی آن قیمت گرانتری دارند.

البته باید بدانید برای تعیین قیمت لمینت دندانی ایمکس، باید دندان‌ها معاینه شوند و پس از آن قیمت تعیین می‌شود. میزان خرابی و آسیب دیدگی موجود بر روی دندان نیز، در قیمت لمینت تأثیرگذار است؛ چرا که ابتدا باید مشکلات دندان رفع شود و در صورت نیاز تعمیر و اصلاحاتی بر روی آن انجام شود. پس از آن می‌توان لمینت را برای دندان طراحی و نصب کرد. تعداد دندان‌های مورد نیاز لمینت نیز بر قیمت کلی تأثیر‌گذار هستند. به همین دلیل هنگام انجام لمینت دندان باید عوامل مختلفی مد نظر قرار گیرد و یک قیمت کلی توسط دندان پزشک برآورد شود.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله درباره لمینت سرامیکی ایمکس صحبت کردیم و ویژگی‌های مختلف مربوط به آن را بررسی کردیم. انجام لمینت یکی از روش‌های پرطرفدار برای رفع نواقص دندان است و در داشتن لبخند زیبا تأثیر زیادی دارد. به دلیل وجود روش‌های متنوع انجام لمینت باید جزئیات مربوط به هر روش را بدانید و نسبت به آن‌ها آگاهی کاملی داشته باشید. سپس روش متناسب با دندان خود را انتخاب کنید.

لمینت سرامیکی ایمکس یکی از روش‌های کاملاً پر طرفدار و بسیار مستحکم است که در افزایش میزان مقاومت و زیبایی دندان تأثیر دارد. در مقاله درباره مزایا و معایب استفاده از این زمینه صحبت کردیم و مراحل نصب آن را با جزئیات بررسی کردیم. درباره طول عمر این لمینت صحبت کردیم و نکات مهم در افزایش میزان طول عمر آن را بیان کردیم. بهتر است قبل از انجام لمینت محتوای این مقاله را مطالعه کنید و اطلاعات تکمیلی در این زمینه را کسب کنید.

منابع: researchgate , magicsmileturkey

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

 • قیمت لمینت طرح لبخند به چه عواملی وابسته است؟

میزان خرابی و آسیب دندان ها، برند مورد استفاده، میزان زمانی که دندانپزشک برای انجام لمینت کردن باید بگذارد.

 • تراش لمینت ایمکس به دندان ها آسیب می‌رساند؟

تراش دادن لمینت ایمکس زمانی به دندان ها آسیب می‌رساند که قبل از نصب لمینت دندان ها به خوبی درمان نشده باشند و دارای خرابی و یا عفونت در ریشه باشند.

5/5 - (2 امتیاز)

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

thanks for the post !