EN

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

1. گاز استریل که توسط پزشک روی محل دندان کشیده شده گذاشته شده را تا یک ساعت توسط دندان‌های مقابل محکم نگه دارید (گاز بگیرید)

2.  سعی کنید در این یک ساعت از صحبت کردن خودداری کنید تا گاز استریل جابجا نشود. در ضمن آب دهان خود را در این مدت قورت دهید و از خالی کردن آب دهان خودداری کنید.

3.  بعد از یک ساعت گاز استریل را به آرامی خارج کنید.

4.  از تحریک محل دندان کشیده شده با دست یا زبان خودداری کنید.

5.  در صورت مشاهده خونابه یا بزاق قرمز رنگ نگران نشوید. این حالت به مرور برطرف خواهد شد.

6.  تا بیست وچهار ساعت از مواد غذایی سرد و مایع استفاده کنید مثل: شیر سرد، سوپ سرد، آب میوه خنک، بستنی و… .

7.  تا بیست و چهار ساعت به هیچ ‌وجه غذاهای داغ و یا جویدنی مصرف نکنید.

8.  در صورت مشاهده‌ی خونریزی (که شبیه جگر تازه و لخته‌های نسبتاً بزرگ می‌باشد) یک عدد چای کیسه‌ای را با آب سرد مرطوب کنید  و با احتیاط در محل بگذارید و با دندان‌های مقابل به مدت سی دقیقه با نیروی ملایم فشار دهید. در صورت برطرف نشدن مشکل با کلینیک تماس بگیرید.

9.  درد بعد از کشیدن دندان معمولاً خفیف و کوتاه مدت است

10.  در برخی موارد خاص ( بویژه دندان‌هایی که کشیدن آن‌ها سخت است و یا به علت عدم رعایت نکات فوق) ممکن است ترمیم در ناحیه دندان کشیده شده روند طبیعی خود را طی نکند و حفره‌ی دندان بجای اینکه با لخته‌ی خون پر شود، خالی بماند. لازم به ذکر است که تشکیل لخته و پایدار ماندن آن اساس ترمیم زخم در همه جای بدن است و در صورتیکه به هر دلیلی این لخته تشکیل نشود ویا زود جدا شود، زخم خوب نخواهد شد و در مورد دندان کشیده شده ،حفره‌ی دندان خالی میماند که به این پدیده Dry Socket  یا حفره خشک گفته می‌شود.

در صورت بروز این پدیده یعنی حفره خشک، درد طولانی مدت و بوی ناخوشایند پایدار خواهد ماند. در این حالت باید به کلینیک مراجعه  کنید تا درمان مربوطه انجام شود.

مقالات مفید پزشکی:  سلامت دهان و سلامت قلب: یک رابطه درهم تنیده

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دریافت وام دندانپزشکی تا سقف 50 میلیون تومان

تا سقف 50 میلیون تومان میتوانید بدون ضامن و در سریع ترین زمان ممکن فقط با داشتن چک صیادی وام دندانپزشکی دریافت کنید. این خدمات زیر نظر بانک ملت فراهم شده است که تنها با چند کلیک و به صورت کاملا آنلاین میتوانید این تسهیلات را دریافت کنید.