EN

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

اگر برخی از دندانهایتان دارای پوسیدگی های جزئی است، بهترین کار این است که هرچه سریعتر برای درست کردن آنها اقدام کنید. برای ترمیم دندان از روشهایی استفاده میشود که یکی از آنها ترمیم همرنگ دندان است.دکتر مژگان آزادخواه، بهترین دندانپزشک تهران،  در ادامه شما را بیشتر با دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی آشنا خواهد کرد. 

ترمیم دندان و زیبایی دندان دو زمینه ی اساسی در حوزه دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی هستند که در بسیاری از موارد به هم وابسته هستند. دکتر مژگان آزادخواه، دکتر متخصص دندانپزشکی ترمیمی تهران،  در این زمینه ها آموزش دیده‌ است تا بتواند به بهترین شکل ممکن نقص ها و آسیب‌های وارد شده به نسج دندان را ترمیم یا برطرف کند و در عین حال، به زیبایی دندان ها نیز توجه کند.

متخصص ترمیم و زیبایی دندان

بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی تهران ابتدا به حفظ قسمت باقی‌مانده دندان می‌پردازد. سپس با استفاده از تکنیک‌ها و متریال‌های مناسب، سعی می‌کند دندان اصلی را تا بیشترین حد ممکن حفظ و ترمیم کند. این مرحله بسیار مهم و اساسی است چرا که تلاش بر این است تا دندان ترمیم شده دقیقا با دندان های دیگر یک شکل باشد.

 این فرآیند نه تنها به بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان کمک می‌کند بلکه به ایجاد یک لبخند زیبا و هماهنگ با چهره فرد نیز کمک می‌کند. بطورکلی در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی تهران،  به اصلاح طرح لبخند و دیگر روش‌های مرتبط با زیبایی دندان ها می پردازد.

ترمیم دندان چیست؟

خوردن مواد غذایی ناسالم، سیگار کشیدن و … باعث ایجاد خرابی در دندان و به اصطلاح پوسیدگی آن میشود. همچنین باعث ایجاد مشکلات لثه نیز میشود، به دلیل اینکه مواد دخانی عفونت لثه و ضعیف شدن لثه را به همراه دارد. که این عفونت تنها توسط جراح لثه با لیزر در تهران درمان میشود. یک انسان بالغ در دهان خود دارای ۳۲ دندان است که با خرابی هر کدام از آنها میتواند برای ترمیم و درست کردن آن به بهترین دکتر ترمیم دندان در تهران مراجعه کند. نوع مواد و روشی که دکتر ترمیم دندان برای ترمیم دندانهای جلو استفاده می‌ کند با دندانهای عقب متفاوت است. این تفاوت به این دلیل است که شکل دندانهای جلو با دندانهای عقب فرق میکند. ترمیم دندان بیشتر برای دندانهای جلو استفاده میشود.

ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان، از شیوه های جدید پرکردن خرابی های دندان است. در گذشته دکتر ترمیم دندان از موادی استفاده میکرد که ترکیبات و رنگ آن فلزی بوده که به نام آمالگام شناخته میشدند . این نوع مواد امروزه هم کاربرد دارد، اما در مقایسه با گذشته با روی‌ کار آمدن مواد همرنگ دندان، استفاده از آن کاهش یافته است. این مواد در انواع مختلفی وجود دارند که جنس آنها تعیین کننده نوعشان است. کامپوزیت پرسلینی، کامپوزیت رزینی و کامپوزیت یا لمینت دندان از انواع موادی هستند که برای ترمیم دندان استفاده میشوند. مواد ترمیمی دندان آمالگام که از جنس فلز بوده، دارای معایب و عوارضی است. یکی از معایب آن همان رنگ تیره و فلزی آن است که کاملا مشخص می کند که دندان شما ترمیمی است.

خدمات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی

متخصص ترمیمی و زیبایی دندان، خدمات گسترده‌ ای برای ترمیم و زیبایی دندان‌ ها ارائه می‌دهد. برخی از خدمات مهم این متخصصان عبارتند از:

 1. ونیر دندان (Dental Veneer):

  • توضیحات: ونیرها یا پوسته‌های نازک، به شکل یک روکش بر روی سطوح دندان‌ها قرار می‌گیرند.
  • کاربرد: برای ترمیم دندان و پوشاندن عیوب ظاهری دندانها.
  • انواع: لمینت دندان و ونیر کامپوزیت.
 2. لمینت دندان (Dental Laminate):

  • توضیحات: نوعی ونیر غیر مستقیم که نیاز به ساخته شدن در لابراتوار دارد.
  • کاربرد: برای اصلاح طرح لبخند و بهبود ظاهر دندان‌ها.
  • فرآیند نصب: اندازه‌گیری و تراشیدن دندان، ارسال به لابراتوار، و نصب در جلسه دوم.
 3. ونیر کامپوزیت دندان (Composite Veneer):

  • توضیحات: ونیرهای ترمیمی و زیبایی که در یک جلسه و توسط دندانپزشک نصب می‌شوند.
  • کاربرد: برای ترمیم و زیبایی دندان‌ها، مخصوصاً در مواردی که نیاز به ترمیم مستقیم است.
 4. بلیچینگ دندان (Teeth Whitening):

  • توضیحات: استفاده از مواد و ژل‌ های سفید کننده برای روشن کردن دندان  ها.
  • فرآیند: پوشاندن لثه، استفاده از ژل سفید کننده، و استفاده از لیزر یا نور برای فعال کردن ژل.
 5. روکش دندان (Dental Crown):

  • توضیحات: نوعی پروتز دندانی جهت جایگزینی تاج دندان آسیب‌دیده.
  • کاربرد: برای ترمیم دندان‌های دچار پوسیدگی یا خرابی شده.
 6. بریج دندان (Dental Bridge):

  • توضیحات: پروتز دندانی برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته.
  • نوع معمولی: بریج مریلند که نیاز به تراشیدن کمتری از دندان‌های مجاور دارد.
 7. تراشیدن و شکل دادن مینای دندان:

  • توضیحات: تراشیدن و صیقل دادن سطح مینای دندان به هدف هموار کردن و زیباتر کردن دندان‌ها.
 8. جراحی لیفت لثه:

  • توضیحات: انجام جراحی‌های لثه برای اصلاح مشکلات زیبایی، مانند لبخند لثه‌ای یا فرنکتومی.
 9. افزایش طول تاج (Crown Lengthening):

  • توضیحات: جهت افزایش طول تاج دندان‌ها با تراشیدن مقداری از بافت لثه.

 

این خدمات نشاندهنده تنوع و جامعیت دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دارد. شما می توانید با مراجعه به دکتر مژگان آزادخواه، دکتر متخصص دندانپزشکی ترمیمی تهران، روش درمانی مناسب خود را بیابید تا لبخندی زیباتر داشته باشید. 

روشهای ترمیم دندان

برای ترمیم دندانهای پوسیده و یا خراب، دندانپزشک متخصص ترمیمی دو روش پیشرو دارد. البته جدای از روش های ترمیم دندان، با خیال راحت میتوانید از ایمپلنت دندان استفاده کنید.از مزیت اصلی این روشها طبیعی بودن آنها است که در بسیاری از مواقع مشخص نمیکند دندانتان را پر و یا ترمیم کرده اید. ترمیم دندان در دو شیوه فیشور سیلانت و کامپوزیت انجام میشود که به بررسی این دو شیوه میپردازیم:

فیشور سیلانت

بهترین متخصص ترمیم دندان تهران از نوعی از مواد همرنگ برای پرکردن دندان استفاده می کند که فیشور سیلانت نام دارد. از این مواد به این دلیل استفاده میشود که از روند پوسیدگی دندان جلوگیری کند و اجازه ندهد که دندان بیش از این خراب شود. بیشتر دندانها در سطح شان دارای شیارهایی هستند که مواد غذایی در آنجا گیر کرده و سبب رشد باکتری میشود. به این شکل است که دندان میپوسد. استفاده از فیشور سیلانت، میتواند به منظور پرکردن این شیارها باشد تا از تجمع باکتری در آن قسمت پیشگیری کند.

کامپوزیت

اگر دندانهایی خراب داشته که قصد دارید آنها را ترمیم کنید بهترین شیوه، استفاده از مواد کامپوزیتی است. البته که استفاده از کامپوزیت نیاز به مشاوره از بهترین متخصص کامپوزیت دندان دارد. ترمیم دندان با این روش به راحتی انجام میشود. مواد کامپوزیتی که برای ترمیم دندان به کار میرود دارای کیفیت بالایی هستند و به همین دلیل است که در مقایسه با آمالگام از کمی قیمت بیشتری برخوردار است. مزیت اصلی ترمیم همرنگ دندان نیز در مقایسه با آمالگام، رنگ طبیعی و همرنگ بودن آن با دندان است که از این جهت طرفداران بیشتری دارد.

مزایای ترمیم دندان

هر کدام از روشهای ترمیم دندان چه با فیشور سیلانت و چه با کامپوزیت دارای مزایایی است که باعث ایجاد تمایز بین آنها شده و کاربردشان را تعیین می‌ کند. ترمیم دندان با کامپوزیت دارای شیوه ها و مواد مختلفی است که پزشک متخصص ترمیمی تشخیص میدهد از کدامیک برای چه نوع از دندان استفاده کند. اگر مشکلات لثه دارید بهتر است هر چه سریعتر و قبل از انجام ترمیم دندان به بهترین کلینیک لیفت لثه تهران مراجعه کنید تا در ترمیم دندان به مشکل بر نخورید. ترمیم دندان، خود به تنهایی دارای این مزیت است که طبیعی بوده و حالت زیبایی را برای دهان و دندانتان ایجاد ‌کند.

مزایای ترمیم همرنگ دندان با فیشور سیلانت :
 • برای استفاده از فیشور سیلانت و قراردادن آن روی دندان لازم نیست که دهان بی حس شود.
 • از این مواد میتوان علاوه بر دندانهای دائمی، برای دندانهای شیری هم استفاده کرد.
 • ترمیم کردن دندان بدون ایجاد شکلی متفاوت و همرنگ آن
 • ترمیم همرنگ دندان از ترمیم دندان درد بسیار کمی دارد.
 • فیشور سیلانت در سریعترین زمان ممکن انجام میشود.
 • جلوگیری و پیشگیری از پوسیدن دندانها

اطلاعات مرتبط: بهترین متخصص ارتودنسی کودکان 

مزایای استفاده از کامپوزیت برای ترمیم همرنگ دندان :
 • با برداشتن پوسیدگی های دندان، مقداری از دندان سالم باقی میماند که این روش سبب حفظ و تقویت بافت دندان میشود.
 • ظاهر کاملا طبیعی و شبیه به دندان
 • در این روش نیازی نیست که مواد کامپوزیتی را تعویض کنید.
 • در زمان بهبود دندان، عوارض خاصی را مشاهده نخواهید کرد.
 • چون میزان چسبندگی مواد بسیار بالاست، باعث تقویت و ایجاد استحکام در دندان میشود.
 • لازم نیست که پس از موادگذاری، سطح آن تراشیده شود.
 • دکتر متخصص دندانپزشکی ترمیمی مواد کامپوزیتی را به صورتی ساخته که باعث ایجاد حساسیت نشود.
 • حفظ زیبایی و حالت طبیعی دندان

معایب ترمیم دندان

هر کدام از روشهای ترمیم همرنگ دندان علاوه بر مزایا، دارای معایبی هم هستند. در روش فیشور سیلانت یکی از معایبی که دیده می‌شود این است که این روش در برخی اوقات نیاز به تعویض دارد. هر چند ماه یکبار باید به پیش بهترین دکتر ترمیم دندان در تهران بروید که دندانهایتان را چکاپ کند. علاوه بر این روش، شیوه ترمیم کامپوزیتی هم دارای معایبی است. البته با وجود لمینت نگران معایب ترمیم دندان نباشید چرا که بهترین متخصص لمینت دندان در تهران نگرانی های شما را درباره معایب ترمیم همرنگ از بین میبرد. از معایب کامپوزیت برای دندان می‌توان دوام کمتر و هزینه بیشتر آن نسبت به آمالگام را نام برد. در این روش از ترمیم دندان، بهترین متخصص ترمیم دندان لازم است که وقت و دقت بیشتری صرف آن کند و در همین راستا هزینه ترمیم دندان نیز بیشتر میشود. هرچه میزان مهارت و دقت در این کار کمتر باشد، زمان انجام آن بیشتر خواهد شد. از معایب و عوارض کلی هر روش از ترمیم دندان، می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • وجود بی حسی در ۲ تا ۳ ساعت پس از انجام ترمیم. در این مدت زمان باید مراقب دهان و دندان خود باشید تا با انجام برخی از کارها به آن آسیب نرسانید.
 • پس از تمام‌شدن مدت بی حسی، مقداری درد احساس می‌کنید که می‌توانید آن را با مصرف مسکن، کنترل کنید.
 • در برخی موارد ممکن است پس از ترمیم همرنگ دندان، آن دندان و دندانهای کناری حساس شوند.

ترمیم همرنگ دندان چه تفاوتی با ترمیم دندان دارد؟

یکی از عمده ترین دلایل مراجعه به دکتر ترمیم دندان ، برای پرکردن پوسیدگی های دندانهای پشتی دهان است. زمانی که دندانهایتان خراب میشود باید به متخصص ترمیم دندان مراجعه کنید و البته بهترین کار این است که با مشاهده کوچکترین پوسیدگی به کلینیک مژگان آزادخواه، بهترین دکتر ترمیم دندان در تهران، بروید. هرچه میزان خرابی و پوسیدگی بیشتر شود، میزان هزینه ترمیم دندان که باید برای درست کردن آن بپردازید بیشتر خواهد شد. در برخی موارد ممکن است پوسیدگی دندان به حدی برسد که عصب را هم درگیر خود کند و دکتر ترمیم دندان مجبور به انجام درمان ریشه دندان شود.

باید گفت که مواد آمالگام که همرنگ دندان نیست، در مقایسه با مواد همرنگ دارای طول عمر و ماندگاری بیشتری است. ترمیم همرنگ دندان و یا حتی ترمیم آمالگام به این شکل نیست که تا عمر دارید از آن استفاده کنید. ممکن است که این مواد از دندان شما جدا شده و مجبور به تعویض و انجام دوباره آن شوید. میزان استفاده متخصص ترمیم دندان تهران از این مواد، برای ترمیم دندان بستگی به میزان خرابی دارد. اگر خرابی دندان بسیار جزئی و کوچک باشد، دکتر ترمیم دندان با یک جلسه ترمیم این مشکل برطرف میکند.

هزینه ترمیم دندان

هزینه انجام ترمیم همرنگ دندان بستگی به عوامل مختلفی مانند دکتر متخصص دندانپزشکی ترمیمی دارد. هرچه میزان پوسیدگی و یا خرابی دندانتان بیشتر باشد، میزان قیمت پر کردن دندان بیشتر خواهد بود. عوامل دیگری همچون: مهارت پزشک متخصص ترمیمی، کلینیکی که در آن درمان انجام می‌دهید و موادی که برای ترمیم استفاده می‌شود، در هزینه پر کردن دندان تاثیرگذار است. چون ترمیم دندان کاری است که باید یکبار انجام دهید و بازگشتی ندارد، پس باید توسط بهترین متخصص ترمیم دندان در تهران انجام شود و همچنین باید از بهترین مواد استفاده کنید.

مطلب مفید: ارتودنسی دیمون چیست؟

استفاده از مواد بی‌کیفیت برای دندان و همچنین انتخاب نادرست دکتر دندانپزشک باعث می‌شود که مجبور به پرداخت دوباره هزینه ترمیم دندان شده و یا حتی در برخی مواقع سبب خرابی بیشتر دندان هم می‌شود. محیط تمیز و بهداشتی کلینیک برای درمان، باعث ایجاد حس خوب و کاهش استرس‌تان خواهد شد.

برخی از افراد موارد بهداشتی را دست کم می‌گیرند که در طولانی‌ مدت عواقب آن را هم خواهند دید. هزینه اجرای ترمیم همرنگ دندان در مقایسه با آمالگام هزینه بیشتری دارد. اما مسئله اینست که مزیت‌های ظاهری این شیوه بسیار بیشتر از آمالگام است و به همین دلیل است که برای انجام آن باید هزینه بیشتری بپردازید. 

سوال شما: هزینه بلیچینگ دندان بیشتر است یا  هزینه روکش دندان 

بهترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی تهران

استفاده از هر روش ترمیم دندان، بستگی به تشخیص دکتر متخصص دندانپزشکی ترمیمی تهران دارد. بهترین متخصص ترمیم دندان در تهران با معاینه دندانها خواهد فهمید که تا چه حد خرابی دارند. اگر میزان خرابی دندان، سطحی باشد، معمولا متخصص ترمیم دندان استفاده از روش فیشور سیلانت را توصیه می‌کند. اگر خرابی دندان عمیق باشد، از ترمیم همرنگ دندان با روش کامپوزیت، استفاده می‌شود.

 

ترمیم همرنگ دندان

سوالات متداول

خیر، امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای پر کردن و ترمیم دندان ها از مواد مناسب و عایقی استفاده می‌شود که هیچگونه عوارضی برای بدن ندارند.

اگر دندان پوسیده شده باشد برای پر کردن و ترمیم مجدد آن می‌توان از این روش استفاده نمود ولی اگر فقط ریشه عفونت کرده باشد و خود دندان آسیبی ندیده باشد نیازی به انجام این کار نیست.

اشتراک گذاری:

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

یکی از دندون های جلوییم ترک برداشته یکم. ترمیم دندان انجام بدم کاملا طبیعی میشه و معلوم نیست؟

4.8/5 - (6 امتیاز)