EN

کاربردها و مزایای کامپوزیت فلو

کامپوزیت فلو

داشتن لبخندی زیبا و جذاب آرزوی هر یک از ما است. دندانپزشک می‌تواند لبخند زیبایی را که افراد آرزو می کنند با کامپوزیت فلو ارائه دهد. تصویر از خود برای بیماران بسیار مهم است تا بتوانند ظاهر خوبی کسب کنند و احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند. کامپوزیت فلو یک محصول جدید برای بازسازی و برگرداندن سلامتی و زیبایی به دندان های شما می‌باشد که در صنعت دندانپزشکی کاربرد فراوانی دارد. این مدل کامپوزیت از مواد میکروهیبریدی حاوی ذرات BisGMA و TEGDMA ساخته شده است.

کامپوزیت فلو می‌تواند چاله های داخل دندان و حتی سیلانت ها را بپوشاند. ظاهری زیبا و طبیعی که توسط این کامپوزیت بر روی دندان های شما ایجاد می‌شود یک مزیت مهم به شمار می‌آید. کامپوزیت کردن فلو توسط دندانپزشک انجام می‌شود و بر اساس تعداد دندان مورد نیاز برای کامپوزیت قیمت تعرفه آن متفاوت خواهد بود. با مقاله دکتر دندانپزشک مژگان آزادخواه همراه باشید.

کامپوزیت فلو چیست؟

یکی از انواع کامپوزیت های موجود در بازار برای دندان ها کامپوزیت فلو (flowable) است که از دهه 90 میلادی به صنعت دندانپزشکی راه پیدا کرد. این مدل کامپوزیت ها با گذشت زمان توانستند میزان فیلر خود را حدود هفتاد تا هشتاد درصد بهبود ببخشند و میزان استحکام و دوام بیشتری بر روی دندان ها به جای بگذارند. از آن جایی که کامپوزبت فلو چسبندگی کمتری نسبت به سایر کامپوزیت ها دارد می تواند تطتبق بهتری با دندان داشته باشد. اکثر دندانپزشکان از کامپوزیت های مدل فلو استفاده می کنند زیرا معتقد هستند که این مدل کامپوزیت می تواند در ترمیم و پوشش دهی حفره های دندان عملکرد بالایی داشته باشد. انواع مختلفی از کامپوزیت های فلو در بازار وجود دارند که بنابر تشخیص دندانپزشک و نیاز شخص می توان از آن ها استفاده کرد. برخی از انواع آنها به شرح زیر می باشد:

  • دی ام جی
  • دنت اسکر
  • سینو دنتکس
  • پرزیدنت

کاربرد کامپوزیت فلو

انواع کامپوزیت های فلو در دندانپزشکی برای پر کردن حفره های دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر دندان های شما کلاس سه یا چهار است دندانپزشک می‌تواند برای زیبایی بیشتر از این نوع کامپوزیت برای دندان هایتان استفاده کند.

این کامپوزیت می تواند مینا های دندانی را که از بین رفته است را پوشش دهد و نقش آن را محو کند. اگر می‌خواهید دندان هایتان کمتر رنگ بگیرد و رنگ آن با دوام تر باشد از این نوع کامپوزیت می‌توانید استفاده کنید. هنگامی که دندانی شکسته می‌شود برای حفظ ظاهر و زیبایی آن دندان می‌توانید از این نوع کامپوزیت برای پوشش ظاهری دندان هایتان بهره مند شوید.

چه کسانی می‌توانند کامپوزیت فلو انجام دهند؟

به طور کلی تمام افراد می توانند دندان های خود را کامپوزیت فلو کنند. اما این استثنا درباره افرادی که بیماری دهان و لثه دارند یا دچار پوسیدگی دندان هستند وجود دارد. این افراد به دلیل حساسیت بالا نمی توانند به خوبی پوشش کامپوزیت را بر روی دندان های خود حفظ نمایند و در نهایت به دلیل بیماری خون ریزی لثه و خرابی از کامپوزیت دندان خود رضایت نخواهند داشت. اگر شخصی بخواهد دندان های خود را کامپوزیت فلو کند باید در وهله اول بهداشت دهان و دندان را حفظ کند و به زیبایی و سلامت دندان و دهان خود اهمیت دهد.

مزایای کامپوزیت فلو

کامپوزیت های فلو میزان ویسکوزیته پایین تری نسبت به سایر کامپوزیت ها که غلیظ هستند دارند. اگر دندان شما حفره کناری یا سوراخ های ریزی دارد که با کامپوزیت معمولی قابل پوشاندن نیست می توان با کامپوزیت فلو این حفره ها را به راحتی پر کرد. از آن جایی که کامپوزیت فلو به راحتی درون سرنگ هایی با سرتیپ های خاص عرضه می شود می تواند برای پر کردن حفره های کوچک دندان بسیار کاربردی باشد. همچنین به دلیل پایین بودن میزان ویسکوزیته کامپوزیت فلو، از تشکیل حباب و یا حفره بر روی دندان جلوگیری می کند. این موارد جزو مزایای استفاده از کامپوزیت فلو محسوب می شوند.

کامپوزیت های فلو نسبت به سایر کامپوزیت ها ظاهری شفاف تر و زیبا تر دارند. ظاهر طبیعی که این کامپوزیت به دندان شما می بخشد و انگار جزو دندان طبیعی شما محسوب می شود می تواند یکی از برترین ویژگی های این مدل به شمار برود. این مدل کامپوزیت ویژگی سیالی خوبی دارد و به دلیل چسبناکی متعادل می تواند حفره های کم عمق و بسیار کوچک را که در اثر پر کردن دندان ایجاد شده اند پوشش بدهد. این نوع نسبت به سایر کامپوزیت های موجود در بازار دندانپزشکی مقاومت مکانیکی نسبتا بالاتری دارد و استحکام و دوام آن بر روی دندان بیشتر خواهد بود.

در صورت تمایل به انجام کامپوزیت فلو و رزرو نوبت می‌توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 0218861631002188605541

معایب کامپوزیت فلو

میزان فیلر این نوع کامپوزیت خیلی بالا نیست به همین دلیل می تواند باعث انقباض شدید پلیمریزاسیون شود. به همین دلیل این مدل کامپوزیت فلو برای هر نوع ترمیم دندانی مناسب نمی باشد. هنگامی که میزان فیلر این مدل کامپوزیت پایین باشد خواص مکانیکی و استحکام آن به مرور زمان پایین تر می آید. کامپوزیت های فلو انواع مختلفی دارند و میزان فیلر در تمام آن ها یکسان نیست اما این مدل کامپوزیت ها نسبت به قبل بهبود یافته اند و میزان فیلر آن ها بهبود پیدا کرده است. این مدل کامپوزیت که در عصر جدید تولید و عرضه می شوند فیلر مناسب تری نسبت به قبل دارند و میزان سایش آن ها کاهش یافته است.

مقالات مفید پزشکی:  لمینت سرامیکی ایمکس (E-MAX)

این که مدل و جنس کامپوزیت فلو چگونه باشد می‌تواند در استحکام و مقاومت آن تاثیر داشته باشد. اگر متریال استفاده شده در این کامپوزیت نا مرغوب باشد می‌تواند دوام ان را بر روی دندان ها بسیار کاهش دهد و سبب ریختن آن شود. در حال حاضر کامپوزیت های فلویی که به بازار عرضه می‌شوند فیلر بالایی دارند و نسبت به نمونه های قبلی خود قدرت و تحمل بیشتری دارند و می توانند مستحکم و با دوام باشند.

هزینه کامپوزیت فلو

هزینه کامپوزیت کردن دندان ها بستگی به نوع کلینیک و میزان تخصص و مهارت دندانپزشک دارد. همچنین تعداد دندان هایی که می خواهید کامپوزیت فلو انجام بدهید در قیمت کار تاثیر خواهد داشت و مسلما هر چه تعداد دنان ها بیشتر باشد قیمت کامپوزیت کردن نیز بیشتر خواهد بود.

نوع این نوع کامپوزیت های به کار رفته و جنس آن نیز در قیمت پرداختی آن موثر خواهد بود. هرچه متریال به کار رفته در ساخت فلو با کیفیت تر و با دوام تر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود و همچنین میزان عمر آن نیز بالاتر است.

نحوه انجام کامپوزیت فلو

بعد از آن که موادی خاص برای کامپوزیت کردن دندان ها آماده شد، دندانپزشک لایه به لایه این مواد را بر روی دندان مورد نظر قرار می‌دهد. و هر لایه را با استفاده از نوری با طول موج ویژه جهت سفت کردن کامپوزیت می‌تاباند.

هنگامی که کار محکم سازی کامپوزیت فلو برای دندان مورد نظر به پایان رسید دندانپزشک کامپوزیت را بر اساس شکل و استاندارد دندان ها فرم می‌دهد. همچنین دندانپزشک می‌تواند برای جلوگیری از لکه شدن دندان کامپوزیت شده را پولیش و صیقل بدهد تا یک دست بشود. برای دندان هایی که لب پر شده اند نیز می‌توان از این مدل کامپوزیت استفاده کرد.

نتیجه گیری

یکی از محصولاتی که در بازسازی دندان ها بسیار پر کاربرد می‌باشد کامپوزیت های فلو هستند. این مدل کامپوزیت ها به دلیل ساختار مستحکم و با دوام خود بسیار پر طرفدار هستند. البته انواع مختلفی از این مدل کامپوزیت ها در دندانپزشکی وجود دارد که بهترین جنس آن قاعدتا بالاتریت دوام و کیفیت را دارد. کامپوزیت های فلو می‌توانند مینا های دندان را پوشش دهند و آسیب یا ظاهر نازیبای آن را برطرف کنند. کامپوزیت کردن به افرادی که دچار بیماری دهان و لثه هستند یا خنریزی لثه دارند توصیه نمی‌شود. با کامپوزیت فلو حفره های کوچک و کناری که قابل پر کردن با سایر کامپوزیت های دیگر نیست امکان پذیر می‌باشد.

هزینه هر کامپوزیت دتدان به نوع کامپوزیت و جنس آن بستگی دارد. اگر تعداد دندان های شما برای کامپوزیت کردن زیاد باشد قیمت تعرفه کامپوزیت ها نیز افزایش خواهد یافت. مهارت و تخصص دندانپزشک در کامپوزیت کردن دندان ها خود می‌تواند سبب افزایش قیمت و تمیزی کار کامپوزیت دندان شود. شما برای اطلاع بیشتر از قیمت، انواع و نحوه انجام کامپوزیت فلو بر روی دندان ها می‌توانید با دندانپزشکی دکتر مژگان آزادخواه تماس حاصل فرمایید.

منابع: sciencedirect , dentalsky

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

  • کامپوزیت فلو در برابر غذاهای اسیدی چقدر مقاوم است؟

اگر جنس آن مرغوب و از مواد عالی تشکیل شده باشد، غذاهای اسیدی و حتی سرکه و موادی که دارای استیک اسید هستند نمی‌توانند بر روی آن تأثبر منفی بگذارند.

  • برای ترمیم مینای دندان می‌توان از این نوع کامپوزیت استفاده نمود؟

بله، از فلو می‌توان برای ترمیم دندان و پر کردن مینای دندان خالی شده استفاده نمود.

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

سایش دندان
سایش دندان چیست؟

سایش دندان چیست؟ بیشتر ساختارهای بدن انسان از شروع زندگی تا پایان، به‌طور مداوم تقسیم سلولی انجام می‌دهند

ادامه مطلب »
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها