یک کودک که دچار پوسیدگی دندان شیری شده است

یک کودک که دچار پوسیدگی دندان شیری شده است


پدندان‌ های شیری، در واقع در هنگام تولد در فک‌ها وجود دارند. اگرچه معمولاً تا زمانی که نوزاد بین 5 تا 12 ماهگی نباشد، ظاهر نمی ‌شوند. در طول سه سال اولیه زندگی کودک، مجموعه کاملی از 20 دندان شیری وارد می ‌شود که به کودک شما کمک می‌کند تا بتواند به خوبی جویده و برای گفتار از آن ها استفاده کند. اما دلایل پوسیدگی دندان شیری چیست و چگونه از پوسیدگی دندان در کودک خود جلوگیری کنیم.

دندان های شیری مهم هستند. اگر آنها خیلی زود از دست بروند، ممکن است دندان ‌های باقی ‌مانده حرکت کنند و جایی برای دندان ‌های بزرگسال باقی نگذارند. همچنین اگر از پوسیدگی دندان جلوگیری نشود، درمان آنها پرهزینه خواهد بود. پوسیدگی دندان شیری یا پوسیدگی دندان، شایع ترین بیماری عفونی مزمن دوران کودکی است. عادات مراقبت دندان سالم، باید زود شروع شود، زیرا پوسیدگی دندان می تواند به محض ورود اولین دندان ایجاد گردد.

دختر بچه ای با دندان های شیری

چگونه بفهمیم دندان کودکمان شیری است؟

اگر تشخیص تفاوت بین دندان های بزرگسال یا شیری برای شما دشوار است، در اینجا چند نکته مفید وجود دارد:

  • رنگ: دندان های شیری اغلب سفیدتر از دندان های دائمی هستند.
  • لبه ‌های دندانه دار: دندان ‌های شیری در قسمت پایین صاف هستند و دندان ‌های دائمی دارای لبه‌ های پایینی دندانه ‌دار می باشند.

بیشتر بخوانید: قیمت درمان ریشه دندان در سال جدید چقدر است

دلایل پوسیدگی دندان شیری

در بررسی پوسیدگی دندان شیری باید اشاره کنیم که دندان های شیری اساساً جایگاهی برای دندان های بزرگسال یا دائمی هستند. در حدود چهار سالگی، استخوان های فک کودک شما شروع به رشد می کنند. ممکن است بین دندان ‌های فرزندتان فاصله ‌هایی ایجاد شود که جهت ایجاد فضا برای دندان ‌های دائمی بزرگ ‌تر ضروری است.

در حالی که فک رشد می کند، ناحیه ریشه دندان شیری به دندان دائمی اجازه می دهد تا جایی برای رشد و شکاف لثه ها داشته باشد. در روند معمول و بدون پوسیدگی دندان شیری، همانطور که دندان های دائمی در ناحیه ریشه رشد می کنند، دندان های شیری شل می شوند و می ریزند.

قیمت ایمپلنت دندان همراه با وام 50 میلیونی

این روند، معمولاً از حدود 6 سالگی شروع می شود و دندان های شیری نهایی باید در حدود 12 سالگی بیفتند. معاینات منظم دندانپزشک اطفال، برای اطمینان از اینکه پوسیدگی دندان شیری  صورت نمی گیرد، ضروری است. در این شرایط، دندان ها به درستی در آمده و فضای زیادی برای آنها وجود دارد.

دختر خردسالی با دندان های شیری پوسیده

علل پوسیدگی دندان شیری در کودکان

پوسیدگی دندان زمانی ایجاد می شود که دهان کودک توسط باکتری های تولید کننده اسید، آلوده شود. والدین و مراقبان می توانند باکتری ها را از طریق بزاق به نوزادان منتقل کنند. به عنوان مثال از دلایل خراب شدن دندان شیری است که باکتری ها از طریق تقسیم بزاق روی قاشق یا فنجان و پاک کردن پستانک در دهان والدین پخش می شوند.

پوسیدگی دندان همچنین زمانی ایجاد می‌شود که دندان‌ ها و لثه ‌های کودک برای مدت طولانی یا مکرر در طول روز در معرض مایعات یا مواد غذایی غیر از آب قرار گیرند. قندهای طبیعی یا افزوده شده در مایع یا غذا توسط باکتری های موجود در دهان به اسید تبدیل می شوند و در خراب شدن دندان شیری موثر خواهند بود.

پوسیدگی دندان ممکن است ابتدا به صورت لکه های سفید در خط لثه روی دندان های جلویی بالایی ظاهر شود. مشاهده این نقاط در ابتدا، حتی برای پزشک یا دندانپزشک کودک، بدون تجهیزات مناسب دشوار است. کودک مبتلا، باید به موقع معاینه و درمان شود تا از گسترش و پوسیدگی دندان شیری جلوگیری شود.

عکس دندان های شیری و دندان های دائمی در زیر آنها

صدمات پوسیدگی دندان شیری به دندان های دائمی

یک تصور غلط رایج وجود دارد که به جهت افتادن دندان ‌های شیری به طور معمول، به مراقبتی برابر با دندان‌های دائمی نیاز ندارند. با این حال، دندان های کودکان همان مراقبت از دندان های بزرگسالان را نیاز دارد. بدون مسواک زدن مناسب، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان ها، پوسیدگی دندان شیری ایجاد می شود.

اگر دندان های شیری زودهنگام بیفتند، فضای لازم برای دندان های بالغ ممکن است ایجاد نشود و باعث شلوغ شدن دندان های دائمی و احتمالاً ایجاد ناراحتی گردد. این می تواند منجر به مشکلات جدی در دندان های دائمی آنها شود که ممکن است به دندانپزشکی زیبایی یا ارتودنسی نیاز داشته باشد.

علاوه بر این عوامل در خراب شدن دندان شیری، عاداتی که در دوران کودکی آموخته‌ایم، اغلب عاداتی هستند که ما در بزرگسالی نیز به همراه داریم. پیدا کردن بهترین دندانپزشک اطفال برای کودک و ایجاد عادات بهداشتی خوب به محض بیرون آمدن دندان های کودک، اطمینان حاصل می کند که او هنگام رشد از دندان های خود مراقبت می کند.

جهت مشاوره و درمان دندان های پوسیده کودک دلبندتان، می‌توانید با دندانپزشکی دکتر آزادخواه تماس حاصل فرمایید:

تلفن های تماس: 0218861631002188605541

کودکی که به دندانپزشکی مراجعه نموده

مواردی که نیاز به نگرانی ندارند

یکی دیگر از دلایل مهم مراقبت از دندان های شیری و جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری این است که آنها برای محافظت از بافت لثه در برابر آسیب هایی که هنگام جویدن غذا ممکن است رخ دهد، استفاده می کنند. دندان‌ های شیری که خیلی زود می‌افتند، چه به دلیل بی‌توجهی، پوسیدگی یا آسیب باشد، کودک را مستعد ابتلا به عفونت لثه‌های در معرض دید یا مشکلات جدی در دندان ‌های دائمی (زیر لثه) می‌کند.

اگر نشانه های پوسیدگی دندان شیری وجود ندارد و دندان شیری به طور قابل توجهی لق نشده باشد، دندان باید در دهان کودک باقی بماند تا زمانی که بتوان با اشعه ایکس تایید کرد که یک دندان بالغ آماده رویش درست پشت آن است.

دندان ‌های شیری به‌ عنوان محافظ فضایی برای دندان ‌های دائمی عمل می‌کنند و نقش اساسی در دندان های بزرگسالی دارند.

اهمیت جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری و یکی از نقش ‌های اساسی این دندان ها، جهت رویش دندان های دائمی در موقعیت ‌های مناسب است. آنها تا زمانی که دندان های دائمی آماده رویش شوند به عنوان فاصله دهنده عمل می کنند.

دندان‌های شیری ، فضای لازم برای رشد صحیح دندان ‌های دائمی و بالغ را در فک ‌ها نگه می ‌دارند. به طور معمول، در شرایط سالم و بدون پوسیدگی دندان شیری ، آنها در دهان کودک شما باقی می ماند تا زمانی که دندان دائمی زیر آن تقریباً از سطح لثه عبور کند.

درمان پوسیدگی دندان شیری یک کودک

جمع بندی

دندان های شیری کودکان، دندانهایی هستند که بطور موقت با آنها همراه است و در اکثر اوقات والدین خرابی آن را عادی تلقی می‌کنند. در حالی که گاهی پوسیدگی و خراب شدن دندانهای شیری می‌تواند به دندان های دائمی نیز آسیب وارد کنند.

در این مقاله در مورد این آسیب ها صحبت کردیم و علل پوسیدگی را بررسی نمودیم. همچنین گفتیم که کدام موارد پوسیده شدن، عادی هستند و نیاز به نگرانی ندارند.

منابع: beaversdentistry , healthychildren

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

  • آیا دندان شیری خراب را باید کشید؟

خیر، در برخی مواقع والدین فکر می‌کنند که دندان شیری خراب را باید بکشند تا درمان شود؛ اما اگر دندان شیری زود کشیده شود فرصت برای رشد دندان دائمی وجود نخواهد داشت و در سنین بالای 7 سال کودک به مشکل برمی‌خورد.

  • پوسیدگی دندان شیری جلو چقدر به دندان های دائمی آسیب می‌زند؟

میزان صدمه خرابی دندان های شیری جلو به دندان های دائمی به میزان پوسیدگی آنها و سن کودک بستگی دارد که باید توسط دندانپزشک بررسی شود.

گاهی دندان های شیری برخی از کودکان به دلیل استفاده از قطره آهن سیاه می‌شود که این مورد نیازی به نگرانی ندارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *