مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان که در حال حاضر یکی از بهترین روش ها و متد های جایگزینی دندان های از دست رفته است که در آن پس از قرار دادن یک یا چند ایمپلنت دندانی، بهبودی راحت و کوتاه مدت در انتظار بیمار است با این حال، زمان بهبودی ممکن است بسته به نحوه انجام پروسه، نحوه مراقبت از خود و نحوه واکنش بدن شما به ایمپلنت متفاوت باشد.

حال سوالی که که برای بیماران و حتی شما خواننده محترم که در حال مطالعه این مقاله هستید ممکن است پیش بیاید این است که پس از جراحی ایمپلنت دندان چه می توانم بخورم؟ آیا درد و خونریزی دارد؟ آیا مراقبت های خاصی دارد؟ برای رسیدن به جواب سوال ها در ادامه مطالب با ما همراه شوید تا درباره جامع ترین نکات کلیدی مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان با همدیگر نکاتی را یاد بگیریم.

دندان عصب کشی شده ای که نیاز به مراقبت دارد

 

انواع مراحل مراقبت بعد از ایمپلنت دندان

باید گفت که عمل ایمپلنت دندان دارای دو مرحله مراقبت می باشد که اولین بخش مراقبت از ایمپلنت دندانی مربوط به روز جراحی و 48 ساعت بعد از انجام این عمل می‌باشد و بعد از این دوره وارد بخش دوم یعنی مراقبت های 1 الی دو هفته اول می‌شویم و در آخر مراقبت هایی نیز در فاصله این دوره تا تاج گذاری دندان است که در ادامه مطلب هرمورد از این بخش ها را به طور کامل‌تر بیان خواهیم کرد.

مراقبت 48 ساعت اول بعد از کاشت ایمپلنت دندان

بعد‌ از انجام هر جراحی یک سری مراقبت های بعد از جراحی لازم است اعمال گردد تا در نهایت منجر به بهبود فرد گردد. در عمل ایمپلنت دندان، ۴۸ ساعت ابتدایی بسیارمهم است به این دلیل که بیشتر مشکلات و حساسیت ها ممکن است در این ساعات رخ دهند. بنابراین به توصیه های پزشک خود باید عمل کرد که ما در اینجا مواردی که لازم است را برای شما آوردیم که به شرح زیراست:

در ابتدا گاز پانسمانی در دهان شما است که باید آن را با دندان خود فشار دهید و به آن دست نزده و آنرا جا به جا نکنید و این پانسمان را از دهان خود خارج نکنید به این دلیل که اینکار باعث خونریزی بیشتر شما می شود.

دندان عصب کشی شده ای که نیاز به مراقبت دارد

اگر بعد از برداشت گاز استریل٬ همچنان خونریزی شما ادامه داشت و شاهد کاهش آن نبودید مجدد آن را روی دندان خود گذاشن و هر ۳۰ الی ۴۵ دقیقه آن را تعویض کنید.

از شستن دهان خود در ساعات ابتدایی دهان خود پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید: روکش دندان چیست و مزایا و معایب آن کدامند؟

در ۲۴ الی ۴۸ ساعت ابتدایی از کمپرسور یخ استفاده کنید٬ آن را روی محل جراحی گذاشته و هر۵ الی۱۰ دقیقه این عمل را تکرار کنید. این کار در کاهش تورم و درد یه شما کمک می کند. بعد از اینبازه زمانی ۴۸ ساعته از کمپرسور گرم استفاده کنید به این دلیل که کمپرسور یخ دیگر اثری ندارد.

ممکن است که شما دچارناراحتی و درد شوید که این یک امر کاملا طبیعی می باشد که با بهبود دندان و تورم به مرور زمان کاهش پیدا می کند. دنداپزشک برای شما داروهای آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می کند که حتما در زمان مقرر باید مصرف شود به این دلیل که روند بهبود شما به خوبی طی شود.

جامع ترین نکات کلیدی مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان

به شما توصیه می شود که سیگار نکشید، زیرا این امر به شدت روند بهبود دهان را کاهش می دهد.

مواد غذایی داغ و گازدار استفاده نشود.

می‌توانید بعد از ۲۴ ساعت، چند مرتبه در روز با دهانشویه و محلول آب و نمک دهان و دندان‌ های خود را شست‌وشو دهید.

مراقبت های هفته های بعد ایمپلنت دندان

همانند ۴۸ ساعت ابتدایی باید به بهداشت دهان ودندان خود و همچنین تغذیه خود اهمیت بد مصرف داروهایی که پزشک تان تجویز کرده است را ادامه داده و قطع نکنید.

برای ضد عفونی کردن دهان از دهانشویه استفاد کنید.

سعی کنید در هنگام مسواک زدن برخوردی با قسمت جراحی نداشته باشد و یا فشاری به آن وارد نکنید.

مراقبت‌ های بلند مدت بعد از ایمپلنت دندان

بعد از تمام این موارد که گفته شد شاید برایتان این سوال پیش بیاد که این مراقبت ها را تا چه مدت باید ادامه دار می باشد؟ برای اینکه دندان جایگزینی که با متد ایمپلنت برای شما گذاشته شده است دوام و ماندگاری اش افزایش پیدا کند٬ نیاز به انجام مراقبت هایی در بلند مدت دارید. چند مورد کوتاه اما مهم است که باید به آن توجه کنید که به شرح زیر می باشد:

۱.مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دومرتبه در روز
۲.تغذیه سالم و مناسب
۳.مراجعه کردن منظم به دندانپزشک

دندان عصب کشی شده ای که نیاز به مراقبت دارد

چه مواد غذایی بعد از ایمپلنت دندان مصرف کنم؟

بعد از جراحی لازم است که در روز ابتدایی از مایعات سرد و مواد غذایی نرم استفاده کنید و از مایعات گرم پرهیز کنید.بعد ازچند روزمی توانید به رژیم غذایی خود باز گردید. البته که این نکته را نیز فرامش نکنید تا بهیودی کامل از گاز گرفتن مواد غذایی سفت پرهیز کنید

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان را در چه سنی باید انجام داد.

مواد غذایی مناسب در ۴۸ ساعت ابتدایی:

  • پوره
  • سوپ سرد
  • دسر نرم

نوشیدنی مناسب در ۴۸ ساعت ابتدایی:

  • آبمیوه
  • بستنی
  • آب

عوارض عدم مراقبت صحیح بعد از کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

به طورکلی بعد از هر عملی نیاز به مراقبت درست و صحبح است و اگر این مراقبت ها انجام نشود و به توصیه های پزشک عمل نشود مشکلاتی را به بار می آورد.

۱.یکی از شایع ترین عوارضی که می توان نام برد٬عفونت است که می تواند ریشه های ایمپلنت را درگیر و سبب افتادگی و یا شکستن آن شود.

۲.بعد از جراحی خونریزی و درد و تورم طبیعی است و اگر بعد ۷۲ ساعت همچمنان خونریزی ادامه داشت باید حتما به پزشک مراجعه شود

۳.رژیم غذایی مناسب را در پیش بگیرید به آن دلیل که با جود محکم و قوی بودن ایمپلنت٬احتمال لق
شدن آن به دلیل عدم توجه شما زیاد می شود.

نکات طلایی بعد از کاشت ایمپلنت دندان که بهتر است بدانیم

۱.استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان در طول روز را فراموش نکنید

۲. هرگز از اشیا نوک تیز مانند خلال دندان برای تمییز کردن بین و اطراف ایمپلنت خود استفاده نکنید.
دلیل آن این است که این اشیا ممکن است باعث آسیب رساندن به بافت نرمی که اطراف ایمپلنت می باشد
بشوند.

۳.به مدت تقریبی ۶ ماه به پزشک خود جهت معاینه و چکاپ مراجعه کنید.

چه ایمپلنت دندانی موفق است؟

قرار دادن ایمپلنت های دندانی عموماً ساده تر از تصور بیشتر مردم است. این بدان معنی است که مراقبت های پس از آن و بهبود نیز معمولاً ساده و بدون حادثه است. تعهد شما به نتیجه درمان ایمپلنت این است که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. تمیز کردن ایمپلنت کار سختی نیست و زمانی که دندانپزشک شما راضی باشد که درمان شما به خوبی پیش می رود، مراقبت مداوم هر بیمار با دندان طبیعی خواهد بود و در آخر علاوه بردندانپزشک مراقبت های شما نیز در روند تبدیل به یک ایمپلنت خوب مهم است.

در این مقاله سعی شد تا درباره جامع ترین نکات کلیدی مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان نکاتی گفته شود تا شما بتوانید خیلی سریع نتیجه بگیرید. اگر سوالی درباره مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان داشتید در قسمت نظرات مطرح کنید تا به همه سوالات شما عزیزان پاسخ دهم.

 

منبع:

mayoclinic , webmd

دندانپزشکی دکتر مژگان آزاد خواه

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *