EN

دندان مصنوعی

معرفی انواع دندان مصنوعی

دکتر مژگان آزادخواه دندانپزشک در شمال تهران با سابقه بیش از 23 سال در زمینه انجام تمامی درمان های دندانپزشکی از جمله دندان مصنوعی و پروتز دندان در خدمت شما است. با مشاهده ویدئوی مقابل با این دکتر باتجربه بیشتر آشنا شوید.

درباره پخش ویدیو دکتر مژگان آزادخواه جراح دندانپزشک

دندان مصنوعی چیست؟

دندان مصنوعی، راه حلی رایج برای کسانی است که به دلایل مختلف مانند پوسیدگی دندان، آسیب یا سن، دندان های طبیعی خود را از دست داده اند. دندان های مصنوعی به گونه ای طراحی شده اند که ظاهر و احساس دندان های طبیعی را تقلید می کنند و حس اعتماد به نفس را برای استفاده کنندگان خود فراهم می کنند. دندان های مصنوعی یا همان پروتز های دندانی، ابزارهای پزشکی هستند که جایگزین دندان های از دست رفته در فک بالا، فک پایین یا هر دو فک می شوند. تکنسین های دندانپزشکی پروتزهای مصنوعی را از موادی مانند اکریلیک، رزین، نایلون، فلز و پرسلن می سازند.

دو نوع دندان مصنوعی موجود است: پروتز کامل و پروتز پارسیل. پروتزهای کامل زمانی استفاده می‌شوند که فرد هیچ دندانی (یا دندان سالمی) نداشته باشد، در حالی که پروتز پارسیل زمانی استفاده می‌شود که فرد برخی از دندان‌های طبیعی خود را دارد. پروتزهای مصنوعی برای کمک به پر کردن نمایه صورت و بهبود ظاهر شما طراحی شده اند. آنها همچنین خوردن، جویدن و صحبت کردن درست را آسان تر می کنند. با دندان های مصنوعی باکیفیت ما به دنیای لبخندی درخشان تر قدم بگذارید. دندان های مصنوعی ما طوری طراحی شده اند که ظاهر و حس دندان های طبیعی را تقلید کنند. آنها راحت، بادوام هستند و با مراقبت مناسب می توانند یک عمر دوام بیاورند. تمیز کردن و نگهداری آنها آسان است و محیط دهانی سالم و راحت را تضمین می کنند.

انواع دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی را می‌توان به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم کرد. هر نوع مزایا و معایب خاص خود را دارد و بر اساس نیازها و شرایط خاص بیمار انتخاب می شود. دندان های مصنوعی ثابت به طور دائم به حفره دهان متصل می شوند. ایمپلنت، بریج، تاج و اوردنچر جز دندان مصنوعی ثابت محسوب می شوند. برعکس دندان مصنوعی ثابت، دندان های مصنوعی متحرک دندان هایی هستند که می توانید هر زمان که بخواهید از دهان خود خارج کنید. پروتز های دندانی و پروتز های فوری جز دندان مصنوعی متحرک به حساب می آیند. انتخاب بین دندان مصنوعی ثابت و متحرک به نیازهای خاص، وضعیت سلامت، سبک زندگی و وضعیت مالی بیمار بستگی دارد. بهتر است برای تعیین مناسب ترین گزینه با بهترین دندانپزشک تهران صحبت کنید.

اطلاعات بیشتر: دندان مصنوعی فوری

انواع دندان مصنوعی

انواع دندان مصنوعی ثابت

پروتزهای ثابت نوعی دندان مصنوعی هستند که به طور دائم به حفره دهان متصل می شوند. آنها جایگزینی برای پروتزهای متحرک (سنتی) برای دندان های از دست رفته هستند. این پروتزها ثابت هستند، مانند دندان های طبیعی دیده می شوند و هیچ خطری برای جابجایی یا افتادن آنها وجود ندارد. چند نوع پروتز یا دندان مصنوعی ثابت وجود دارد.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندانی جایگزینی برای پروتزهای سنتی است و می تواند برای جایگزینی یک دندان، چندین دندان از دست رفته یا حتی به عنوان پشتیبان مجموعه ای از پروتزهای دائمی استفاده شود. ایمپلنت های دندانی با استفاده از یک پیچ برای تثبیت دندان مصنوعی روی استخوان فک عمل می کنند. این کار دندان مصنوعی را محکم می‌کند، پروتز را در جای خود نگه می‌دارد و ظاهر طبیعی‌تری ایجاد می‌کند. ایمپلنت‌ها می‌توانند بسیار بیشتر از پروتزهای سنتی دوام بیاورند، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد تعویض آنها نخواهید داشت.

پروتز بر پایه ایمپلنت

پروتز بر پایه ایمپلنت

پروتزهای متکی به ایمپلنت نوعی ابزار هستند که به طور همزمان چندین دندان را جایگزین می کنند. برخلاف پروتزهای سنتی، پروتزهای متکی به ایمپلنت با استفاده از ایمپلنت های دندانی مستقیماً به استخوان فک شما متصل می شوند. این امر ثبات بیشتری را برای جویدن، غذا خوردن و صحبت کردن ارائه می دهد. پروتزهای ایمپلنتی معمولاً برای بیمارانی که اکثر یا تمام دندان های خود را از دست داده اند توصیه می شود. آنها به استخوان کافی در فک شما نیاز دارند تا بتوانند ایمپلنت های دندانی را در خود جای دهند. در بسیاری از موارد، پیوند استخوان دندان می‌تواند به افزایش حجم و تراکم به مناطقی که استخوان از دست داده‌اید کمک کند.  دو نوع پروتز با ایمپلنت وجود دارد: متحرک و ثابت.

نوع ثابت، که گاهی پروتز هیبریدی نامیده می شود، به طور دائم به ایمپلنت های دندانی در استخوان فک شما متصل می شود. شما نمی توانید آن را بردارید، اما دندانپزشک شما می تواند آن را برای تعمیر و نگهداری در صورت لزوم خارج کند. با استفاده از این گزینه، نمی توانید پروتزهای مصنوعی خود را بیرون بیاورید تا آنها را تمیز کنید. شما آنها را درست مانند دندان‌های طبیعی مسواک می‌زنید و می‌توانید آن‌ها را با استفاده از ابزارهای تمیزکننده مخصوص تمیز کنید. برخلاف نمونه‌های سنتی خود، پروتزهای ایمپلنتی در هنگام جویدن، غذا خوردن یا صحبت کردن جابه‌جا نمی‌شوند، نمی‌لغزند یا تکان نمی‌خورند. (پروتز با پشتیبانی از ایمپلنت نوعی اوردنچر است که در آن پروتز توسط ایمپلنت های دندانی حمایت می شود.

ایمپلنت All On 4

ایمپلنت های دندانی All-on-4 که به آن ایمپلنت های دندانی قوس کامل نیز می گویند، یک فرآیند درمانی است که در آن تمام دندان ها کشیده می شوند و یک قوس کامل روی چهار ایمپلنت تکی قرار می گیرد. این روش برای ارائه یک راه حل بسیار بادوام طراحی شده است که ظاهر و احساسی شبیه دندان های طبیعی دارد. تکنیک All-on-4 شامل استفاده از چهار یا چند ایمپلنت دندانی است که به صورت استراتژیک و جراحی در فک شما قرار می گیرند. این ایمپلنت‌ها از ردیف کاملی از دندان‌ها پشتیبانی می‌کنند و راهی پایدار و طبیعی برای بازیابی لبخند شما ارائه می‌دهند.

ایمپلنت‌ها در یک زاویه قرار می‌گیرند، بنابراین نیازی به تراکم یکسانی از استخوان ندارند تا در استخوان فک محکم شوند. با به حداکثر رساندن تماس بین ایمپلنت و استخوان، اکثر بیماران All-on-4 می توانند از نیاز به پیوند استخوان اجتناب کنند. برخلاف پروتزهای جزئی یا کامل، ایمپلنت های All-on-4 قابل جابجایی نیستند. با بهبودی پس از عمل، ایمپلنت ها به استخوان فک شما می چسبند و یک پروتز دائمی ایجاد می کنند که اساساً مانند داشتن دندان های طبیعی در دهان است.

ایمپلنت All On 4
پروتزهای جزئی ثابت (پل با پشتیبانی از ایمپلنت)

پروتزهای جزئی ثابت (پل با پشتیبانی از ایمپلنت)

پروتزهای جزئی ثابت (FPD) یا بریج های متکی به ایمپلنت، جایگزین چند دندان از دست رفته پشت سر هم با دو ایمپلنت دندان و یک دندان یا دندان مصنوعی در بین آنها است. آنها به طور دائمی (چسب یا پیچ) در دهان هستند. بر خلاف پل دندانی سنتی که توسط دندان‌های طبیعی پشتیبانی می‌شود، پل با پشتیبانی از ایمپلنت توسط ایمپلنت‌های دندانی پشتیبانی می‌شود. این نوع بریج معمولاً زمانی استفاده می شود که بیش از یک دندان از دست رفته دارید یا زمانی که احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید روی ایمپلنت های فردی که متصل نیستند فشار زیادی وارد کنید.

بریج های دارای ایمپلنت برای بیمارانی که سه یا چند دندان از دست رفته پشت سر هم دارند ایده آل هستند. برخلاف پروتزهای کامل و پروتزهای جزئی متحرک، بریج های تحت حمایت ایمپلنت قابل جابجایی نیستند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که یک پل با پشتیبانی از ایمپلنت فرآیند پیچیده‌تر و گران‌تری است و معمولاً به دو عمل جراحی نیاز دارد. ممکن است چند ماه طول بکشد تا این روش به طور کامل به پایان برسد.

پروتزهای اوردنچر

اوردنچر که به عنوان پروتزهای متکی به ایمپلنت نیز شناخته می شود، نوعی پروتز دندان است که پایداری ایمپلنت های دندانی را با راحتی پروتزهای متحرک ترکیب می کند. آنها پروتزهای دندانی هستند که توسط ایمپلنت‌های دندانی که با جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرند در جای خود نگه داشته می‌شوند. ایمپلنت ها به عنوان لنگر برای اوردنچر عمل می کنند و ثبات و پشتیبانی را فراهم می کنند. تعداد ایمپلنت های مورد نیاز بستگی به مورد خاص دارد و اینکه آیا شما نیاز به اوردنچر قوس جزئی یا کامل دارید. اوردنچر بسته به نیاز و بودجه شما می تواند در جای خود ثابت یا قابل جابجایی باشد. هر دو نوع نسبت به دندان مصنوعی معمولی احساس راحتی بیشتری دارند و طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

پروتزهای اوردنچر

بریج ثابت

فیکس بریج که به عنوان پل سنتی دندان نیز شناخته می شود، نوعی ترمیم دندان است که جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته می شود. این شکاف را با یک یا چند دندان مصنوعی پر می کند و از دندان های اطراف به عنوان پشتیبان استفاده می کند. بریج دندان از دو جزء اصلی تشکیل شده است: اباتمنت و پونتیک. خود دندان‌های طبیعی (اباتمنت) معمولاً با روکش‌ های دندانی نصب می‌شوند که اغلب به آنها نگهدارنده می‌گویند. آنها با اتصالات به دندان های مصنوعی (پونتیک) متصل می شوند. بریج های ثابت با رعایت بهداشت دهان و دندان خوب و معاینات منظم می توانند پنج تا 15 سال و حتی بیشتر دوام بیاورند.

در نتیجه، انتخاب بین انواع مختلف پروتزهای ثابت به نیازهای خاص، وضعیت سلامت، سبک زندگی و وضعیت مالی بیمار بستگی دارد. همیشه بهتر است برای تعیین مناسب ترین گزینه با دکتر خوب ایمپلنت مشورت کنید.

لینک های مفید: بلیچینگ دندان در تهران

تصاویر دندان مصنوعی

انواع دندان مصنوعی متحرک

پروتزهای پارسیل (دندان مصنوعی تکه ای)

پروتزهای پارسیل دندان های مصنوعی هستند که جایگزین دندان های از دست رفته در دهان فرد می شوند. آنها توسط بافت های اطراف و دندان های باقی مانده حمایت می شوند. پروتزهای جزئی معمولاً متحرک هستند و زمانی استفاده می شوند که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین باقی بماند. توجه به این نکته مهم است که در حالی که پروتزهای تکه ای می توانند کیفیت زندگی شما را با بازگرداندن توانایی جویدن و صحبت کردن به میزان قابل توجهی بهبود بخشند، اما برای استفاده شبانه روزی در نظر گرفته نشده اند. اکثر دندانپزشکان برداشتن پروتزهای جزئی را در شب و تمیز کردن آنها را توصیه می کنند.

پروتزهای پارسیل
دندان مصنوعی ژله ای 

دندان مصنوعی ژله ای 

دندان مصنوعی ژله ای نوعی پروتز پارسیل است که از رزین نایلون ترموپلاستیک ساخته می شود. آنها برای جایگزینی چند دندان از دست رفته طراحی شده اند و احساس سبکی و انعطاف پذیری را برای فرد فراهم می کنند. انعطاف پذیری آنها باعث می شود تا با حرکات و تغییرات در دهان فرد سازگار شوند. دندان های مصنوعی ژله ای به دلیل نوع مواد استفاده شده گرانتر از پروتزهای معمولی هستند، اما نسبت به جایگزینی دندان دائمی ارزانتر هستند.

هزینه دندان مصنوعی ژله ای برای هر قوس متغییر است که بستگی به عوامل متعددی دارد. آنها به شدت به لثه های شما می چسبند و نیازی به چسب دندان مصنوعی یا گیره های فلزی ندارند. پروتزهای ژله ای برای راحتی بیشتر و دوام بالا طراحی شده اند. آنها سبک هستند و فاقد فلز هستند. با این حال، پروتزهای ژله ای معمولاً حجیم‌تر از پروتزهای فلزی هستند، زیرا اگر بیش از حد نازک ساخته شوند، ممکن است بشکنند.

پروتز کامل دندان

پروتز کامل یا دندان مصنوعی کامل دندان دستگاه های مصنوعی متحرکی هستند که جایگزین تمام دندان های از دست رفته افراد می شوند. آنها زمانی توصیه می شوند که تمام دندان های فرد از بین رفته باشد و معمولاً از چینی و اکریلیک ساخته شده اند. این پروتزها به بازیابی عملکرد و ظاهر دندان های طبیعی کمک می کنند. پروتزهای کامل معمولاً با استفاده از چسب دندان در جای خود محکم می شوند و راهی راحت برای بهبود لبخند شما و حمایت از غذا خوردن به روشی که عادت دارید ارائه می دهند.

آنها از دندان های مصنوعی و پایه ای به رنگ لثه تشکیل شده اند. افرادی که از دندان مصنوعی کامل استفاده می کنند معمولاً آنها را شب ها بیرون می آورند تا آنها را تمیز کرده و به لثه های خود استراحت دهند. پروتزهای کامل می توانند سال ها دوام بیاورند، اما انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که هر 5 تا 7 سال یکبار آنها را تغییر دهید. برای اینکه پروتزها تا حد ممکن دوام بیاورند، باید آنها را به درستی تمیز و نگهداری کنید.

پروتز کامل دندان
دندان مصنوعی

پروتز متکی به ایمپلنت متحرک

پروتزهای دارای پشتیبانی از ایمپلنت یک وسیله دهانی هستند که مشابه دندان مصنوعی سنتی چندین دندان را به طور همزمان جایگزین می کنند. با این حال، به جای قرار گرفتن در بالای لثه، یک پروتز متکی به ایمپلنت مستقیماً به استخوان فک با استفاده از ایمپلنت‌های دندانی متصل می‌شود. این ایمپلنت‌های دندانی پایه‌های کوچکی هستند که جایگزین ریشه‌های از دست رفته دندان می‌شوند. پروتزهای دارای ایمپلنت پایداری بهتری برای جویدن، خوردن و صحبت کردن دارند. 

دو نوع پروتز با پشتیبانی ایمپلنت وجود دارد: متحرک و غیر متحرک. نوع قابل جابجایی آن به ایمپلنت های دندانی در استخوان فک می چسبد و تا زمانی که آماده برداشتن آن نباشید، در جای خود ثابت می ماند. این گزینه به شما این امکان را می دهد که هر روز دندان مصنوعی خود را برای تمیز کردن آسان خارج کنید. پروتزهای متکی به ایمپلنت طبیعی ترین و مؤثرترین بایت را ارائه می دهند زیرا استخوان فک نیروی کامل بایت را جذب می کند و فشار روی لثه را کاهش می دهد..

دندان مصنوعی فوری

دندان مصنوعی فوری یا پروتزهای فوری که به عنوان پروتزهای موقت نیز شناخته می شوند، پروتزهایی هستند که می توانید از همان روزی که دندان های ناسالم را کشیده اید، استفاده از آن ها را شروع کنید. آنها قرار است تا زمانی که شما برای پروتزهای معمولی خود آماده شوید یا تا چند ماه اول پس از برداشتن دندان استفاده شوند. پروتزهای فوری مانند پروتزهای دائمی به صورت سفارشی روی دهان شما نصب نمی شوند، بنابراین همیشه به درستی قرار نمی گیرند. آنها به صورت موقتی طراحی شده اند و فقط برای حدود 6 تا 8 ماه تا زمان ورود دندان مصنوعی دائمی استفاده می شوند. 

تفاوت اصلی بین دندان مصنوعی فوری و پروتز معمولی یا دائمی این است که دندان مصنوعی فوری، موقتی است. دندان مصنوعی فوری برای برخی افراد ضروری است. اگر دندان‌هایی را کشیده اید، قبل از اینکه متخصص دندان مصنوعی، مجموعه جدیدی از دندان مصنوعی را به شما بدهد، باید لثه‌های شما بهبود یابد. آنها برخی عملکردها را ارائه می دهند و زیبایی را بهبود می بخشند در حالی که شما منتظر بهبودی لثه های خود هستید. با این حال، تفاوت های قابل توجهی بین دندان مصنوعی فوری و معمولی وجود دارد. پروتزهای فوری به صورت موقت طراحی شده اند و بین 6 تا 8 ماه دوام خواهند داشت تا زمانی که با دندان مصنوعی دائمی جایگزین شوند. پروتزهای فوری یک راه حل دائمی نیستند و شما همچنان باید پس از بهبودی به سراغ دندان مصنوعی دائمی یا موقت خود بروید. آنها مانند دندان های مصنوعی دائمی احساس راحتی ندارد. آنها همچنین مانند دندان مصنوعی دائمی تیز نیستند و جویدن را برای برخی افراد کمی سخت تر می کنند.

راه های ارتباطی

اطلاعات تماس

جهت ارتباط و انجام ایمپلنت دندان در تهران با کلینیک دندانپزشکی دکتر آزادخواه، از روش های ارتباطی زیر استفاده کنید. رزرو تلفنی و اینترنتی نیز امکان پذیر می باشد.

هزینه دندان مصنوعی

تخمین هزینه دندان مصنوعی قبل از مراجعه به دندانپزشک دشوار است. هر بیمار نیازها، خواسته ها و بودجه متفاوتی دارد. هزینه دندان مصنوعی معمولا به جنس و نوع دندان مصنوعی مورد نیاز، تعداد دندان های از دست رفته، شهری که در آن دندان مصنوعی خود را می گذارید، پوشش بیمه و دندانپزشک شما بستگی دارد. هزینه دندان مصنوعی تکه ای (پارسیل)، کمتر از هزینه دندان مصنوعی کامل است. پروتزهای اسنپ یا ایمپلنت (مانند All-on-4) ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند زیرا مستلزم قرار دادن ایمپلنت هستند. در زیر به برخی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت دندان مصنوعی اشاره می کنیم:

 • پیچیدگی مورد: هزینه دندان مصنوعی می تواند تحت تاثیر پیچیدگی شرایط دهان و دندان و تعداد دندان های از دست رفته یا آسیب دیده برای تعویض باشد. هرچه شرایط فرد پیچیده تر باشد، هزینه پروتز دندان بیشتر است.
 • مواد استفاده شده: نوع ماده ای که در ترمیم دندان شما استفاده می شود نیز می تواند روی هزینه پروتز دندان تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، ایمپلنت‌های دندانی معمولاً از تیتانیوم ساخته می‌شوند که ماده‌ای با کیفیت بالا است اما گران‌تر است.
 • نیازهای جراحی: الزامات جراحی و مراحل مورد نیاز برای تکمیل درمان شما نیز می تواند بر هزینه دندان مصنوعی تاثیر بگذارد. این شامل روش قرار دادن ایمپلنت ها، معاینات پس از عمل و قرار دادن دندان های نهایی سفارشی شما است.
 • کیفیت مواد: کیفیت مواد به کار رفته در دندان های مصنوعی نیز می تواند بر قیمت تمام شده دندان مصنوعی تأثیر بگذارد. ایمپلنت ها ممکن است از زیرکونیوم، تیتانیوم یا مواد دیگری ساخته شوند.
 • شهرت و سطح تجربه دندانپزشک: متخصصان دندان مصنوعی با تجربه با سطح مهارت بالاتر هزینه بیشتری دارند.
 • هزینه های اضافی: ممکن است هزینه های اضافی برای هر کار آماده سازی ضروری، مانند پیوند استخوان، کشیدن دندان، یا سی تی اسکن وجود داشته باشد.
 • نوع جایگزینی: نوع جایگزینی (به عنوان مثال، پروتزهای مصنوعی، روکش ها، بریج ها) نیز می تواند بر هزینه پروتز دندان تأثیر بگذارد.

بنابراین بهتر است قبل از انجام پروتز دندان تحقیقات کافی را انجام دهید، نیازهای خود را کشف کرده و بهترین دکتر متخصص پروتز دندان را پیدا کنید تا از صرف هزینه های اضافی و دوباره کاری در آینده جلوگیری کنید. دکتر آزادخواه با بیش از 23 سال سابقه در زمینه دندانپزشکی، بهترین دکتر پروتز دندان در تهران است. برای داشتن مشاوره ای رایگان با متخصص پروتز دندان کافی است با ما تماس بگیرید. بسته به بیمه دندانی که دارید و نوع طرح، بیمه دندانپزشکی شما باید حداقل بخشی از درمان پروتز شما را پوشش دهد. اگر طرح شما تحت پوشش کامل باشد، احتمالاً کل درمان را پوشش خواهد داد.

کاندیدای دندان مصنوعی

کاندیدای دندان مصنوعی

دندان مصنوعی جایگزینی متحرک برای دندان های از دست رفته و بافت های اطراف آن است. دو نوع دندان مصنوعی وجود دارد: کامل و جزئی. پروتزهای کامل زمانی استفاده می‌شوند که تمام دندان‌ها از بین رفته باشند، در حالی که پروتز پارسیل زمانی استفاده می‌شود که برخی از دندان‌های طبیعی باقی مانده باشند. کاندیدای پروتز معمولاً شخصی است که بیشتر یا تمام دندان های خود را به دلیل آسیب، حفره های دندانی یا بیماری پریودنتال از دست داده است. پروتز دندان همچنین برای کسانی که به دلیل بیماری پیشرفته لثه یا پوسیدگی دندان از دست داده اند مناسب است.

بهترین نوع پروتز دندان

بهترین نوع پروتز دندان به عوامل مختلفی مانند سلامت دهان و دندان، سبک زندگی، بودجه و ترجیحات شخصی بستگی دارد. به عنوان مثال پروتز کامل دندان، زمانی استفاده می شوند که تمام دندان های فک بالا یا پایین از بین رفته باشند. آنها می توانند متحرک یا ثابت باشند. دندان مصنوعی تکه ای زمانی استفاده می شود که فقط برخی از دندان ها از دست رفته باشند. آنها معمولاً ارزانتر از پروتزهای کامل هستند. پروتزهای اسنپ-این Snap-in Dentures بهترین دندان مصنوعی در مورد ثبات و دوام هستند. آنها با کمک ایمپلنت های دندانی یا لنگر روی دندان های موجود به طور ایمن در جای خود ثابت می شوند. آنها معمولاً زمانی استفاده می شوند که بیمار هیچ دندانی ندارد، اما استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت دارد. 

اوردنچر یک راه حل انتخابی برای بسیاری از افراد است. آنها معمولاً زمانی انتخاب می‌شوند که فرد نمی‌تواند تحت عمل جراحی دهان قرار گیرد، سیگاری است، سایر شرایط پزشکی دارد یا بودجه‌ کمی دارد. برای اینکه متوجه شوید بهترین نوع دندان مصنوعی برای شما کدام است بهتر است مشاوره ای با دکتر دندان مصنوعی در تهران داشته باشید. متخصص دندان مصنوعی شرایط دندان و دهان شما را بطور کامل بررسی کرده و به شما می گوید کدام دندان مصنوعی برای شما بهترین انتخاب است. دکتر مژگان آزادخواه با بیش از 23 سال سابقه بهترین دکتر دندان مصنوعی در تهران است. می توانید مشاوره ای کاملا رایگان با ایشان داشته باشید. 

لینک های مفید: هزینه جراحی دندان عقل

این فرم تنها یک درخواست رزرو است. در صورتی که عجله دارید بهتر است با مطب تماس گرفته و رزرو خود را قطعی کنید و یا از طریق رزرو آنلاین سایت، اقدام به گرفتن نوبت خود کنید.

ساعت کاری

مراحل انجام پروتز دندان

پروسه پروتز دندان مصنوعی شامل چندین مرحله است که به طور کلی به آماده سازی، ساخت پروتز دندان و نصب تقسیم می شود.

 • آماده سازی
  • 1. معاینه دندان: متخصص دندان مصنوعی دهان شما را معاینه می کند، از جمله فک، لثه و دندان های باقیمانده. او همچنین برای بررسی ضخامت استخوان فک شما عکس اشعه ایکس دندان می گیرد.
  • 2. قالب های دندانی: دکتر دندان مصنوعی از فک بالا و پایین شما قالب گیری می کند. این شامل لثه ها و دندان های باقی مانده می شود. اغلب، شما به دو بار قالب گیری نیاز دارید – مقدماتی و نهایی.
  • 3. کشیدن دندان: در صورت لزوم، دکتر دندان مصنوعی دندان های شما را می کشد. این معمولاً برای پروتزهای کامل، جایی که تمام دندان ها از دست رفته اند، انجام می شود. سپس به ناحیه خالی شده اجازه داده می شود تا تقریباً 4 تا 8 هفته بهبود یابد.

    

 • ساخت دندان مصنوعی
  • 1. ساخت یک مدل دندانپزشکی: دکتر دندان مصنوعی قالب گیری دندان شما را به یک آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می کند. یک تکنسین دندانپزشکی از قالب های دندانی شما برای ساختن مدل سنگی (مثنی) دهان شما استفاده می کند. آنها از این مدل برای ایجاد دندان مصنوعی سفارشی شما استفاده خواهند کرد.
  • 2. سفارشی کردن دندان مصنوعی: ساختن پروتز شما با بلوک های موم دندانپزشکی شروع می شود. این بلوک ها به تکنسین دندان کمک می کند تا محل قرار دادن دندان های مصنوعی را تعیین کند. در مرحله بعد، تکنسین از مواد مختلفی (مانند اکریلیک، نایلون یا رزین) برای ساختن پایه دندان مصنوعی جدید شما استفاده خواهد کرد. در نهایت، آنها دندان‌های مصنوعی را در دهان شما قرار می دهند تا مطمئن می‌شوند که دندان‌های بالا و پایین به درستی روی هم قرار می‌گیرند.
  • 3. پولیش کردن دندان مصنوعی: هنگامی که تکنسین دندان مصنوعی جدید شما را ایجاد می کند، آن را به شکل طبیعی براق می کند و آن را به متخصص دندان مصنوعی شما می فرستد.

 • قرار دادن دندان مصنوعی

متخصص دندان مصنوعی، پروتز دندان جدید شما را در دهان شما قرار می دهد و تناسب آن را بررسی می کند. آنها با دقت به دنبال مناطقی هستند که فشار بیش از حد به لثه‌های شما وارد می‌کنند و هر گونه تنظیمات نهایی لازم را برای دندان مصنوعی شما انجام می‌دهند. دانستن این نکته مهم است که معمولاً برای دستیابی به تناسب مطلوب، چندین بار بازدید به مطب دندانپزشک لازم است. این به این دلیل است که بافت‌های نرم در دهان شما به زمان نیاز دارند تا با دندان مصنوعی شما سازگار شوند.

مراقبت های بعد از دندان مصنوعی

مراقبت صحیح از پروتز هم برای سلامت دندان مصنوعی و هم برای دهان مهم است. دندان مصنوعی باید مرطوب نگه داشته شود تا خشک نشود یا شکل خود را از دست ندهد. وقتی آنها را نمی پوشید، پروتزهای مصنوعی را در محلول پاک کننده دندان مصنوعی یا در آب قرار دهید. اما اگر دندان مصنوعی دارای اتصالات فلزی باشد، ضمائم ممکن است در محلول خیسانده کدر شوند. دندانپزشک شما می تواند بهترین روش ها را برای مراقبت از دندان مصنوعی شما توصیه کند. هرگز پروتزهای مصنوعی را در آب داغ قرار ندهید، زیرا ممکن است آنها را تار کند.

با گذشت زمان، به دلیل ساییدگی طبیعی و تغییرات طبیعی مرتبط با افزایش سن، استخوان‌های فک و لثه‌ها یا در صورت شل شدن پروتز، دندان‌های مصنوعی نیاز به روکش یا بازسازی خواهند داشت. دکتر دندان مصنوعی برای بازسازی یا باز کردن پروتز، پایه را مجدداً نصب می‌کند یا پایه جدیدی می‌سازد و از دندان‌های موجود مجدداً استفاده می‌کند. به طور کلی، پروتزهای کامل باید به مدت 5 تا 7 سال قبل از نیاز به جایگزینی استفاده شوند.

لینک های مفید: متخصص ارتودنسی در تهران

متخصص دندان مصنوعی

انواع مختلفی از دندان های مصنوعی در دسترس هستند، از جمله پروتزهای کامل، پروتزهای پارسیل، پروتزهای متحرک و پروتزهای ایمپلنت. بهترین متخصص دندان مصنوعی برای شما می‌تواند بر اساس نیازهای خاص و وضعیت سلامت دهان شما مناسب‌ترین نوع را توصیه کند. در واقع بهترین متخصص دندان مصنوعی مراقبت های باکیفیت را ارائه می دهد و می تواند به شما در تنظیم غذا خوردن با دندان مصنوعی کمک کند.

دکتر مژگان آزادخواه بهترین دکتر دندان مصنوعی در تهران است که در زمینه انواع خدمات دندانپزشکی تجربه زیادی دارد. برای مشاوره با متخصص دندان مصنوعی در تهران کافی است با شماره تلفن های مطب تماس گرفته و یا از طریق فرم آنلاین بصورت اینترنتی نوبت خود را رزرو کنید. 

 • تلفن تماس جهت مشاوره: 02188616310

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چقدر خوب و کامل توضیح دادید عالی

به طور کلی میشه گفت دندان مصنوعی ثابت بهتره یا متحرک؟

4.9/5 - (10 امتیاز)