دندان مصنوعی

دندان مصنوعی یا همان پروتز دندان، برای قرن ها نقش اساسی در زمینه دندانپزشکی ایفا کرده است که به افراد فرصتی دوباره برای داشتن یک لبخند زیبا و بهبود عملکرد دهان می دهد. دندان های مصنوعی که معمولاً از رزین اکریلیک ساخته می‌شوند و به صورت سفارشی روی دهان افراد نصب می‌شوند، برای بازگرداندن اعتماد به نفس و بهبود کیفیت زندگی افراد ضروری هستند. در این مقاله، اهمیت دندان مصنوعی، انواع آن‌ها و تأثیر عمیقی که بر زندگی افراد می‌گذارند را بررسی خواهیم کرد. با دکتر مژگان آزادخواه، بهترین متخصص پروتز دندان همراه باشید. 

مقالات مرتبط: بهترین روش مراقبت از دندان مصنوعی

اهمیت دندان مصنوعی

دندان مصنوعی یا پروتز یک پروتز دندانی است که برای جایگزینی دندان های از دست رفته طراحی شده است که چندین عملکرد حیاتی را انجام می دهد. اول از همه، آنها توانایی فرد را برای جویدن درست غذا باز می گرداند. افتادن دندان می تواند به طور قابل توجهی مانع از توانایی فرد برای لذت بردن از خوردن غذا شود، زیرا در صورت نداشتن دندان، جویدن سخت و ناراحت کننده می شود. دندان مصنوعی این شکاف را پر می کند و به افراد امکان می دهد طیف وسیع تری از غذاها را مصرف کنند که منجر به تغذیه بهتر و سلامت کلی بدن می شود.

علاوه بر این، دندان مصنوعی گفتار و ارتباط را تقویت می کند. از دست دادن دندان ها می تواند نحوه تلفظ کلمات را تغییر دهد و باعث اختلال در گفتار شود و به طور بالقوه اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد. دندان مصنوعی و پروتز دندان به بازیابی گفتار واضح و مطمئن کمک می کند و تعاملات اجتماعی و ارتباطات حرفه ای را تسهیل می کند.

یکی از عمیق ترین تاثیرات دندان مصنوعی تاثیر آن بر عزت نفس و سلامت روان فرد است. افتادن دندان ها می تواند از نظر عاطفی ناراحت کننده باشد و منجر به احساس خجالت و دوری از جمع شود. پروتزهای مصنوعی با بازگرداندن یک لبخند طبیعی می توانند اعتماد به نفس را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و کیفیت کلی زندگی افراد را بهبود بخشند. توانایی لبخند زدن بدون تردید یا پوشاندن دهان، حس عادی بودن را به زندگی افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند باز می گرداند. عوامل زیر نشان می دهد ممکن است در آینده نیاز به دندان مصنوعی داشته باشید:

 • دندان های از دست رفته
 • درد شدید یا دندان درد
 • لثه های متورم/قرمز
 • لق شدن دندان ها
 • مشکل در جویدن یا گاز گرفتن

مشاوره و اطلاع از قیمت دندان مصنوعی (پروتز دندان)

انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان)

دندان مصنوعی راه نجاتی برای لبخند بهتر و کیفیت زندگی

انواع مختلفی از دندان مصنوعی وجود دارد که هر کدام نیازها و ترجیحات خاصی را برآورده می کنند:

 • پروتز دندان مصنوعی کامل: زمانی استفاده می شود که تمام دندان های طبیعی فک بالا یا پایین افتاده باشند. پروتزهای دندان مصنوعی کامل، روی لثه ها قرار می گیرند و با ساکشن یا چسب دندان در جای خود ثابت می شوند.
 • پروتزهای دندان مصنوعی تکه ای (پارسیل): از پروتزهای تکه ای زمانی استفاده می شود که فقط برخی از دندان های طبیعی افتاده باشند. آنها از دندان‌های مصنوعی تشکیل شده‌اند که به لثه متصل می شود و با گیره‌ها یا اتصالات دقیق در دهان محکم می‌شوند.
 • پروتزهای دندان مصنوعی فوری: این پروتزها بلافاصله پس از کشیدن دندان قرار داده می شوند و به بیماران اجازه می دهند تا زمانی که لثه هایشان بهبود می یابد، دندان داشته باشند. با بهبود و تغییر شکل دهان، ممکن است نیاز به تنظیمات داشته باشد.
 • پروتزهای تحت حمایت ایمپلنت: این پروتزها به ایمپلنت های دندانی که از طریق جراحی در استخوان فک قرار می گیرند، متصل می شوند. آنها در مقایسه با پروتزهای سنتی، پایداری و کارایی جویدن بالاتری دارند. دکتر آزادخواه بهترین متخصص ایمپلنت در تهران می باشد.
 • اوردنچر: اوردنچرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که روی تعداد کمی از دندان‌های طبیعی باقی‌مانده یا ایمپلنت‌های دندانی قرار بگیرند و پشتیبانی و ثبات بیشتری را ارائه دهند.

پروتز دندان مصنوعی کامل

پروتزهای کامل می توانند فوری یا معمولی باشند. پروتزهای معمولی پس از برداشتن دندان ها و ترمیم لثه ساخته می شوند. این روند هشت تا دوازده هفته پس از کشیدن دندان طول می کشد. برخلاف پروتزهای معمولی، پروتزهای دندان مصنوعی فوری را می توان به محض برداشتن دندان در دهان بیمار قرار داد. در نتیجه بیمار مجبور نخواهد بود در طول روند بهبودی بدون دندان بماند. با این حال، در طول فرآیند بهبود، لثه ها و استخوان ها در یک دوره زمانی کوچک می شوند. این امر به ویژه در طول فرآیند بهبودی پس از درآوردن دندان ها مشاهده می شود. بنابراین، این امر در مقایسه با پروتزهای معمولی یک نقطه ضعف دارد، زیرا دندانپزشک باید تنظیمات زیادی را انجام دهد تا دندان مصنوعی به درستی جا بیفتد. پروتزهای فوری باید به عنوان یک راه حل موقت استفاده شوند تا زمانی که دندانپزشک بتواند پروتزهای معمولی را بسازد. اگر نیاز به مشاوره دارید دکتر مژگان آزادخواه، بهترین دندانپزشک تهران در خدمت شما است.

اطلاعات مرتبط: متخصص کامپوزیت در تهران

پروتز تکه ای (پارسیل)

پروتز پارسیل زمانی استفاده می شود که بیمار هنوز یک یا چند دندان در دهان دارد. با پروتز پارسیل، همه دندان ها جایگزین نمی شوند. دندان مصنوعی بسته به نیازهای فردی بیمار، می توانند برای جایگزینی یک یا چند دندان طراحی شوند.

پروتزهای پارسیل مزایایی نسبت به پروتز دندان مصنوعی کامل دارند. هنگامی که تمام دندان ها می افتند، برجستگی استخوان شما به مرور زمان به تدریج شروع به کوچک شدن می کند. این انقباض نه تنها تناسب پروتزهای شما را تغییر می‌دهد، بلکه در نهایت شما را ملزم می‌کند که دندان های مصنوعی خود را تعویض کنید. در انجام پروتزهای پارسیل، برخی از دندان های طبیعی باقی می مانند و این دندان ها به کند کردن روند تحلیل استخوان کمک می کنند. این حفظ استخوان را می توان از مزایای غیرمستقیم پروتزهای پارسیل یا همان دندان مصنوعی تکه ای در نظر گرفت.

یکی دیگر از مزایای دندان مصنوعی تکه ای نسبت به دندان مصنوعی کامل، تناسب بیشتر است. پروتزهای جزئی با یک تناسب سفت و سفارشی روی دندان های طبیعی محکم می شوند. سپس دندان‌های شما به عنوان لنگر عمل می‌کنند تا پروتز دندانی پایدارتر ایجاد کنند. اگر در آینده دندان های دیگری بیوفتند، معمولاً می توان پروتزهای پارسیل یا دندان مصنوعی تکه ای را جایگزین آنها کرد.

اطلاعات مرتبط: هزینه لمینت سرامیکی

دندان مصنوعی متحرک (پروتز متحرک)

دندان مصنوعی متحرک معمولاً پروتزهای کاملی هستند که جایگزین کل مجموعه دندان های بالا یا پایین شما می شوند. اینها انواع پروتزهای سنتی هستند که می توانید در داخل یک لیوان آب روی میز خود تصویر کنید. پروتزهای متحرک باید در شب در آب یا با پاک کننده های دندان مصنوعی تمیز شوند تا خشک نشوند. ممکن است برای عادت کردن به پروتزهای متحرک خود، هنگام صحبت کردن، جویدن یا لبخند زدن، به زمان نیاز داشته باشید.

مزایای دندان مصنوعی متحرک

 • شما می توانید با هزینه کمتر لبخندی زیبا به دست آورید
 • شما قادر خواهید بود دوباره بجوید، صحبت کنید و لبخند بزنید
 • به راحتی در خانه تمیز می شود
 • سازگاری آسان، در عرض 1 یا 2 هفته.

معایب دندان مصنوعی متحرک

 • پروتزهای متحرک نیاز به تمیز کردن و برداشتن روزانه دارند
 • پروتزهای متحرک اگر به طور تصادفی از دهان بیرون بیایند می توانند باعث خجالت فرد شوند.
 • تغذیه ممکن است به دلیل مشکل در خوردن تحت تأثیر قرار گیرد.
 • پروتزهای متحرکی که روی فک کاشته نمی شوند، می توانند منجر به تحلیل رفتن استخوان شوند.

دندان مصنوعی ثابت (پروتز ثابت)

دندان مصنوعی ثابت یا همان پروتز ثابت دندان معمولاً بر روی پایه اکریلیک ساخته می شوند که شبیه لثه های طبیعی شما است. آنها فک شما را می پوشانند و دندان های مصنوعی روی لثه شما قرار می گیرند.

با پیشرفت درمان های ایمپلنت در دندانپزشکی، پروتزهای ثابت به راه حلی برای جلوگیری از ناراحتی ناشی از افتادن پروتز متحرک از دهان یا استفاده از چسب برای نگه داشتن پروتز در جای خود تبدیل شده اند. پروتزهای ثابت را می توان با درمان های پشتیبانی ایمپلنت مانند All-On-4 یا با بازسازی ایمپلنت ثابت با روکش های دندانی نصب کرد.

مزایای دندان مصنوعی ثابت

 • با دندان مصنوعی ثابت، ناراحتی ناشی از بیرون آمدن دندان مصنوعی و موقعیت های شرم آور را فراموش می کنید.
 • آنها ساختار فک و استخوان شما را نگه می دارند و باعث می شوند که اجزای صورت شما در جای خود باقی بمانند.
 • پروتزهای ثابت دندان های از دست رفته شما را به روشی ایمن و پایدار ترمیم می کنند.
 • آنها لبخند شما را بهبود می بخشند و اعتماد به نفس را افزایش می دهند زیرا طبیعی تر به نظر می رسند.

معایب دندان مصنوعی ثابت

 • البته هزینه پروتزهای ثابت بیشتر از پروتزهای متحرک است.
 • شما نیاز به کاشت ایمپلنت دارید تا دندان مصنوعی خود را به طور دائم ثابت کند، به این معنی که این یک فرآیند جراحی است.
 • برای نگهداری و نظافت نیاز به بازدیدهای بیشتری دارید زیرا این کار در خانه قابل انجام نیست.

مواد ساخت دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی که به عنوان پروتزهای دندانی نیز شناخته می شوند، جزء ضروری ترمیم های دندانی هستند که برای جایگزینی دندان های طبیعی از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می شوند. این دندان‌های مصنوعی برای شبیه‌سازی ظاهر و عملکرد دندان‌های واقعی طراحی شده‌اند و به افراد این امکان را می‌دهند که توانایی جویدن، صحبت کردن و حفظ لبخند طبیعی خود را بازیابند. به طور کلی در پروتزهای کامل یا پارسیل از سه ماده مختلف تشکیل می شود که عبارتند از:

دندان مصنوعی رزین

دندان مصنوعی رزین اکریلیک:

 • پروتزهای رزین اکریلیک به رنگ صورتی هستند تا شبیه لثه باشند. رنگ دندان های مصنوعی به رنگ رزین است که شبیه دندان های طبیعی است.

 • هزینه دندان مصنوعی رزین اکریلیک کمتر از پروتزهای چینی است، سبک تر است و تنظیم آسان تری نیز دارد.

 • ممکن است دندان مصنوعی رزین اکریلیک زودتر از دندان مصنوعی چینی فرسوده شود و در نتیجه دوام آن کوتاهتر است. تعویض دندان مصنوعی رزین اکریلیک بین 5-8 سال انجام شود.

دندان مصنوعی چینی:

 • دندان مصنوعی چینی یا پروتز پرسلن سخت تر از اکریلیک است. این باعث می شود دوام بیشتری نسبت به دندان مصنوعی رزین داشته باشد.

 • پروتزهای چینی یا دندان مصنوعی چینی پرسلن زیبایی بسیار خوبی ارائه می دهند، زیرا دندان های جایگزین شده بسیار شبیه به دندان های طبیعی هستند. این ماده برای تحمل سایش روزانه دندان هنگام صحبت، جویدن یا گاز گرفتن بهتر است.

 • دندان مصنوعی چینی دوام و زیبایی شناسی بیشتری دارند.

 • دندان مصنوعی چینی هزینه بیشتری دارد و در صورت تصادف یا برخورد شدید مستعد شکستن است.

دندان مصنوعی (پروتز) فلزی:

 • پروتز فلزی یا دندان مصنوعی فلزی به این معنی است که گیره های دندان مصنوعی یا لایه کام دندان مصنوعی از فلز ساخته شده است. معمولاً برای پروتزهای فلزی از کروم کبالت استفاده می شود.

 • دندان مصنوعی فلزی ماندگار بالایی دارد.

 • پروتز فلزی زیبایی شناسی کمتری نسبت به سایر دندان های مصنوعی دارد زیرا که رنگ فلز را می توان به راحتی متوجه شد.

دندان مصنوعی یا پروتز دندان

سایر مواد قابل انعطاف برای دندان مصنوعی:

 • در برخی موارد می توان از دیگر مواد انعطاف پذیر برای ساخت دندان مصنوعی استفاده کرد.

 • برای ساخت دندان مصنوعی از موادی از جمله پلی کربنات و پلی پروپیلن استفاده می شود. این مواد انعطاف پذیر، پروتز را با دهان شما سازگارتر می کند و این به معنای راحتی بیشتر برای بیمار است.

 • این مواد برای دندان مصنوعی خیلی راحت تر از انواع دیگر پروتزها می باشد.

 • مواد منعطف پذیرتر می توانند احتمال بیشتری برای ایجاد باکتری در داخل یا اطراف پروتز داشته باشند.

ساخت دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی که به عنوان پروتزهای دندانی نیز شناخته می شوند، جزء ضروری ترمیم های دندانی هستند که برای جایگزینی دندان های طبیعی از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می شوند. این دندان‌های مصنوعی برای شبیه‌سازی ظاهر و عملکرد دندان‌های واقعی طراحی شده‌اند و به افراد این امکان را می‌دهند که توانایی جویدن، صحبت کردن و حفظ لبخند طبیعی خود را بازیابند. انواع مختلفی از دندان مصنوعی در پروتزها و ترمیم های مختلف دندان استفاده می شود:

هزینه دندان مصنوعی

تخمین هزینه دندان مصنوعی قبل از مراجعه به دندانپزشک دشوار است. هر بیمار نیازها، خواسته ها و بودجه متفاوتی دارد. هزینه دندان مصنوعی معمولا به جنس و نوع دندان مصنوعی مورد نیاز، تعداد دندان های از دست رفته، شهری که در آن دندان مصنوعی خود را می گذارید، پوشش بیمه و دندانپزشک شما بستگی دارد. هزینه دندان مصنوعی تکه ای (پارسیل)، کمتر از هزینه دندان مصنوعی کامل است. پروتزهای اسنپ یا ایمپلنت (مانند All-on-4) ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند زیرا مستلزم قرار دادن ایمپلنت هستند.

بنابراین بهتر است قبل از انجام پروتز دندان تحقیقات کافی را انجام دهید، نیازهای خود را کشف کرده و بهترین دکتر متخصص پروتز دندان را پیدا کنید تا از صرف هزینه های اضافی و دوباره کاری در آینده جلوگیری کنید. دکتر آزادخواه با بیش از 22 سال سابقه در زمینه دندانپزشکی، بهترین دکتر پروتز دندان در تهران است. برای داشتن مشاوره ای رایگان با متخصص پروتز دندان کافی است با ما تماس بگیرید.

بسته به بیمه دندانی که دارید و نوع طرح، بیمه دندانپزشکی شما باید حداقل بخشی از درمان پروتز شما را پوشش دهد. اگر طرح شما تحت پوشش کامل باشد، احتمالاً کل درمان را پوشش خواهد داد.

اطلاعات مرتبط: عصب کشی دندان

نکات مهم در خصوص دندان مصنوعی یا پروتز دندان

دندان مصنوعی روشی موثر برای بازگرداندن لبخند و عملکرد دندان‌های شماست. این بدان معناست که اکنون پروتز، دندان جدید شما خواهد بود. مطمئناً شما می خواهید یک درمان طولانی مدت داشته باشید که به حرفه ای ترین و ماهرانه ترین روش انجام شود.

بنابراین، هنگام بررسی انواع دندان مصنوعی یا انواع پروتز و هزینه های آنها، سعی نکنید در ابتدا ارزان ترین گزینه را انتخاب کنید. شما باید همه جوانب را ارزیابی کنید. سعی کنید به نیازهای خاص خود و نتایج آن در دراز مدت فکر کنید. بهتر است کمی پول بیشتری را صرف یک درمان باکیفیت کنید که سال ها دوام می آورد و به شما آرامش می دهد.

سعی کنید بهترین متخصص پروتز دندان در تهران را پیدا کنید که با آن احساس راحتی کنید و برای دندان مصنوعی، به طور خاص به یاد داشته باشید که بهترین گزینه همیشه توسط بهترین دکتر پروتز یا بهترین دکتر دندان مصنوعی انجام خواهد شد.

به یاد داشته باشید که کیفیت، اصلی ترین چیزی است که باید در هنگام بازسازی دندان و لبخند در نظر بگیرید. کار با کیفیت خوب و بازسازی به شما کمک می کند تا به یک تجربه کلی بهبود یافته دست یابید و از هزینه ها و مشکلات بیشتر در آینده جلوگیری کنید.

اطلاعات مرتبط: هزینه بلیچینگ

4.7/5 - (3 امتیاز)