EN

جرمگیری دندان

هزینه جرمگیری دندان در تهران

دکتر مژگان آزادخواه بهترین دندانپزشک در شمال تهران با سابقه بیش از 23 سال در زمینه تمامی درمان های دندانپزشکی و دندانپزشکی زیبایی از جمله جرمگیری دندان در خدمت شما است. با مشاهده ویدئوی مقابل با این دکتر باتجربه بیشتر آشنا شوید.

درباره پخش ویدیو دکتر مژگان آزادخواه جراح دندانپزشک
جرم گیری دندان راهکاری برای تمیز کردن عمیق دندان ها

جرمگیری دندان یا بروساژ دندان که نوعی تمیز کردن عمیق دندان و فضای زیر لثه ها نامیده می شود، یک روش رایج است که برای پیشگیری از بیماری پریودنتال (بیماری لثه) انجام می شود. در این مقاله به بررسی روند، مزایا و خطرات احتمالی جرمگیری دندان می پردازدیم. با ما همراه باشید.

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان یک روش غیر جراحی است که اغلب در کنار پلانینگ ریشه انجام می شود. جرمگیری در اصل یک فرآیند تمیز کردن عمیق دندان و لثه ها است که به زیر خط لثه می رود تا رسوب پلاک و جرم (پلاک سخت شده) را از سطوح دندان و ریشه پاک کند.

این روش اغلب زمانی ضروری است که بیماری لثه باعث جدا شدن لثه از دندان ها شده و شکافهایی با عمق بیش از 5 میلی متر ایجاد کرده باشد. در این شکاف‌ها، باکتری ها می توانند رشد کنند که منجر به آسیب بیشتر لثه، از دست دادن استخوان و در نهایت از دست دادن دندان می گردد.

تفاوت جرمگیری دندان و بروساژ

جرمگیری (Scaling) و بروساژ (Prophylaxis) دو فرآیند متفاوت در حوزه بهداشت دهانی هستند، اما هر دو به حفظ سلامت دهان و پیشگیری از مشکلات دندانی می‌پردازند. در اینجا توضیح مختصری درباره هرکدام آورده شده است:

 • جرمگیری:
  جرمگیری یک فرآیند حرفه‌ای است که توسط دندانپزشک انجام می‌شود. در این فرآیند، پلاک (لایه لزج باکتری‌ها) و سنگ‌های دندانی (ترساکال) از سطح دندان‌ها و پیرامون لثه‌ها با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی حذف می‌شوند.
 • بروساژ دندان:

بروساژ به معنای پیشگیری است. این فرآیند عمدتاً شامل پاکسازی دندان‌ها از پلاک و رسوبات با استفاده از ابزارهای خاص، پرسلن و فلوئوراید می‌شود. بروساژ معمولاً به عنوان یک جلسه تمیزکاری دوره‌ای و پیشگیرانه دندان و لثه ها در مراقبت‌های دهانی به کار می‌رود.

مزایای جرمگیری دندان

جرم گیری دندان و پلانینگ ریشه از درمان های موثر پریودنتیت است. با از بین بردن تجمع باکتری ها، این روش ها می توانند به توقف پیشرفت بیماری لثه، کاهش التهاب و بهبود سلامت دهان کمک کنند.

یکی از مزایای اصلی جرم گیری دندان این است که می تواند از پیامدهای شدید بیماری لثه درمان نشده مانند از دست دادن دندان، استخوان و بافت جلوگیری کند. جرمگیری دندان همچنین برای کاهش اندازه شکاف‌های بین دندان‌ها و لثه‌ها مفید است و به چسبیدن مجدد لثه به دندان کمک می‌کند. استفاده منظم از جرمگیری، احتمال ایجاد پلاک دندانی را کاهش می‌دهد. پلاک یک لایه نازک از باکتری‌ها و باقیمانده‌های غذایی است که می‌تواند به سرعت به تشکیل زنجیره‌ای از مشکلات دندانی مانند تسکین و تسکین دندان منجر شود.

جرمگیری به حفظ سلامت لثه کمک می‌کند. اگر پلاک دندانی به مدت طولانی بر روی دندان‌ها باقی بماند، ممکن است به التهاب و خونریزی لثه منجر شود.

جرمگیری دندان تهران

انواع روش های جرمگیری دندان

جرمگیری دندان یک روش رایج دندانپزشکی است که با هدف از بین بردن پلاک دندانی و جرم از روی دندان ها انجام می شود. انواع مختلفی از روش های جرمگیری دندان وجود دارد و انتخاب روش به عواملی مانند میزان تجمع پلاک یا جرم دندان، وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار و ترجیحات دندانپزشک بستگی دارد. در این قسمت انواع روش های جرمگیری دندان آورده شده است:

 • جرمگیری دندان بصورت دستی

  دندانپزشکان و متخصصان بهداشت دندان ممکن است از ابزارهای دستی مانند جرمگیر و کورت‌ها برای خراش دستی پلاک و جرم از سطوح دندان استفاده کنند.

 • جرم گیری به روش اولتراسونیک

 این دستگاه ها از ارتعاشات اولتراسونیک برای شکستن و حذف پلاک و جرم استفاده می کنند. جرمگیر دارای نوک فلزی ارتعاشی است که وقتی در تماس با سطح دندان قرار می گیرد، امواج ضربه ای ایجاد می کند که به جابجایی رسوبات کمک می کند. اغلب از آب یا محلول ضد میکروبی مخصوص برای شستشو استفاده می شود.

 • جرم گیری به روش الکتروسونیک

برخی از دستگاه های جرم گیری، فناوری اولتراسونیک را با ارتعاشات صوتی ترکیب می كنند. این مقیاس‌کننده‌های الکتروسونیک هم جرم‌گیری اولتراسونیک و هم ارتعاشات صوتی را برای بهبود فرآیند تمیز کردن و جرمگیری دندان فراهم می‌کنند.

 • جرم گیری دندان با لیزر لیزری

لیزرهای دندانی را می توان برای جرم گیری و پلانینگ ریشه استفاده کرد. فناوری لیزر ممکن است به حذف پلاک و جرم کمک کند و در عین حال ناحیه تحت درمان را ضد عفونی کند. جرم گیری دندان با لیزر اغلب برای موارد خاص استفاده می شود و ممکن است در همه شرایط مناسب نباشد.

 • جرمگیری دندان با ایرفلو

این تکنیک شامل استفاده از ترکیبی از آب، هوا و یک پودر ریز برای از بین بردن لکه ها و پلاک ها از سطوح دندان است. جرمگیری ایرفلو به عنوان یک جایگزین نسبت به روش‌های سنتی جرمگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد و به خوبی برای حذف لکه‌ها، پلاک، و جرم از روی سطوح دندانی مناسب است.

انتخاب روش جرمگیری دندان بستگی به نیازهای هر بیمار، شدت مشکلات دندانی و ترجیح و تخصص دندانپزشک دارد. تمیز کردن و جرم گیری منظم دندان از اجزای ضروری مراقبت های پیشگیرانه دهان برای حفظ سلامت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری های پریودنتال است.

اطلاعات بیشتر: دندان مصنوعی

گالری تصاویر مطب

نمونه درمان در مطب دکتر آزادخواه

مرکز جرمگیری دندان در تهران

جرمگیری دندان یکی از جوانب حائز اهمیت بهداشت دهانی است که برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها ضروری است. یکی از بهترین مراکز جرمگیری دندان در تهران، کلینیک دکتر آزادخواه در منطقه شمال تهران می‌باشد. این کلینیک با دارا بودن تجهیزات پیشرفته و کادری متخصص و مجرب، خدمات جرمگیری دندان با کیفیت و کارآمد ارائه می‌دهد.

دکتر آزادخواه، با تخصص و تجربه بالا در زمینه دندانپزشکی، به همراه تیم متخصص خود به ارائه مشاوره رایگان پیرامون نحوه حفظ بهداشت دهانی و جرمگیری دندان به مراجعین می‌پردازد. این مرکز با توجه به اهمیت بهداشت دهانی، به بیماران خود راهنمایی‌های لازم برای داشتن دندان‌های سالم ارائه می‌دهد. همچنین، یکی از مزایای این کلینیک، هزینه جرمگیری مناسب با خدمات جرمگیری و دندان‌پزشکی است که با توجه به کیفیت خدمات ارائه شده، به مراجعین امکان دسترسی به مراقبت‌های بهداشت دهانی با هزینه مناسب را فراهم می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت مشاوره، می‌توانید با کلینیک دکتر آزادخواه تماس بگیرید. علاوه بر جرمگیری و بروساژ دندان، خدمات ایمپلنت دندان، ارتودنسی، درمان ریشه، جراحی دندان، لیفت لثه، لمینت سرامیکی، کامپوزیت دندان و … در این کلینیک ارائه می شود. 

بهترین دکتر جرم گیری دندان تهران

جرمگیری فرآیند حیاتی در حوزه بهداشت دهانی است که به منظور حذف پلاک و جرم دندانی از سطح دندان‌ها و اطراف لثه‌ها اجرا می‌شود. این فرآیند با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی حرفه‌ای انجام می‌شود و به حفظ سلامت دهان و جلوگیری از ایجاد مشکلات دهانی کمک می‌کند. دکتر مژگان آزادخواه یکی از بهترین دندانپزشکان جرمگیری در شمال تهران است. با بیش از 24 سال سابقه در زمینه دندانپزشکی، او تخصص گسترده‌ای در انجام انواع خدمات دندانپزشکی دارد، از جمله دندانپزشکی زیبایی. این تخصص و تجربه باعث شده است تا دکتر آزادخواه به عنوان یک متخصص معتبر در حوزه دندانپزشکی و بهترین دکتر جرمگیری در تهران شناخته شود.

در کلینیک دکتر مژگان آزادخواه، خدمات جرمگیری دندان نه تنها با کیفیت بالا ارائه می‌شود بلکه مشاوره رایگان در زمینه جرمگیری و مسائل دندانی نیز فراهم است. این مشاوره به بیماران کمک می‌کند تا بهترین راهکارها برای حفظ بهداشت دهانی خود را پیدا کنند. هرچند که خدمات ارائه شده در کلینیک دکتر آزادخواه از لحاظ کیفیت بسیار بالاست، اما هزینه جرمگیری دندان نسبت به خدمات ارائه شده در این مرکز به صورت معقول و منصفانه تعیین شده است. این موضوع بیماران را قادر به بهره‌مندی از خدمات دندانپزشکی با کیفیت می‌کند.

راه های ارتباطی
اطلاعات تماس

جهت ارتباط و انجام جرمگیری و بروساژ دندان در تهران با کلینیک دندانپزشکی دکتر آزادخواه، از روش های ارتباطی زیر استفاده کنید. رزرو تلفنی و اینترنتی نیز امکان پذیر می باشد.

هزینه جرمگیری دندان

هزینه جرمگیری دندان می‌تواند به عوامل متنوعی وابسته باشد و متغیرهای مختلفی در تعیین هزینه جرم گیری دندان نقش دارند. برخی از عوامل مهم شامل موارد زیر هستند:

 • مکان مطب: قیمت‌ جرمگیری دندان در تهران و شهرستان و حتی داخل یک شهر نیز ممکن است متفاوت باشد. در شهرها با هزینه زندگی بالا، هزینه‌ها معمولاً بیشتر هستند. هزینه جرمگیری در مناطق مختلف تهران نیز ممکن است تاحدودی باهم متفاوت باشند.
 • تجهیزات و فناوری استفاده شده: استفاده از تجهیزات پیشرفته‌تر مانند اولتراسونیک یا لیزر ممکن است به هزینه جرمگیری اضافه کند.
 • سطح جرمگیری مورد نیاز: میزان پلاک و سنگ دندانی که برای جرمگیری وجود دارد نیز بر هزینه جرمگیری تأثیر گذار است. موارد بیشتر نیاز به زمان و تلاش بیشتری برای پاکسازی دارند.
 • نیاز به جراحی لثه یا درمان‌های دهانی دیگر: اگر بیمار نیاز به جراحی لثه یا درمان‌های دهانی دیگر داشته باشد، هزینه کل افزایش خواهد یافت.
 • تخصص دندانپزشک: تخصص و تجربه دندانپزشک نیز می‌تواند در هزینه جرمگیری در تهران اثر گذار باشد.
 • تخفیفات و بیمه دندانپزشکی: بعضی از بیمه‌های دندانپزشکی ممکن است برخی از هزینه‌ها را پوشش دهند یا تخفیفات خاصی برای خدمات جرمگیری فراهم کنند.

هزینه جرمگیری و بروساژ دندان بین 1000000 تا 1500000 میلیون تومان است.

بهتر است با دندانپزشک خود در مورد هزینه‌ها و هر گونه تخفیف یا پیشنهادات ممکن مشاوره کنید. همچنین، حدس قیمت جرمگیری قبل از شروع جلسه معمولاً توسط دفتر دندانپزشکی ارائه می‌شود. برای آگاهی از هزینه جرمگیری در شمال تهران در کلینیک تخصصی دکتر آزادخواه (ونک -ملاصدرا) با شماره تماس 02188616310 حاصل فرمایید.

آیا جرمگیری دندان درد دارد؟

روش های جرمگیری دندان

جرمگیری دندان معمولاً غیر دردناک است، اما برخی افراد ممکن است در طی یا پس از این فرآیند  جرمگیری دندان، حساسیت یا درد کوتاه مدتی را تجربه کنند. این حساسیت ممکن است به عواملی مانند حساسیت دندان یا لثه، جراحات لثه یا دهان و یا استفاده از فناوری‌های خاص برگردد. اغلب، این حساسیت‌ها پس از چند ساعت یا بلافاصله پس از جلسه جرمگیری کاهش می‌یابند. در صورتی که حساسیت یا درد پس از جرمگیری به طور مداوم ادامه دارد یا شدید باشد، مشورت با دندانپزشک توصیه می‌شود تا مسائل دهانی محتمله بررسی شوند. این ممکن است نشانه وجود مشکلات دهانی ابتدایی یا نیاز به درمان خاص باشد.

جرمگیری دندان هرچند وقت یکبار انجام شود؟

تعداد مراتبی که باید جرمگیری دندان انجام شود، بستگی به موارد مختلفی دارد از جمله وضعیت بهداشت دهانی شما، تاریخچه دندان‌پزشکی شما، و نیازهای خاص بهداشت دهانی که دندانپزشک شما ممکن است مشخص کند. اما در حدود کلی، برخی از افراد به طور معمول هر 6 ماه یک بار جرمگیری دندان را انجام می دهند. 

علایم نیاز به جرمگیری دندان

 • تشکیل سنگ دندانی: اگر روی سطح دندان‌ها سفید یا زردی‌های سخت و متراکم به نام سنگ دندانی ایجاد شده باشد، این نشانه معمولاً نیاز به جرمگیری را نشان می‌دهد.
 • حساسیت دندانی: حساسیت به سردی یا گرمی بعد از خوردن و یا در اثر تنفس (حتی از هوا) ممکن است نشانه آسیب به لثه یا دندان باشد که نیاز به جرمگیری دارد.
 • خونریزی لثه: خونریزی لثه می‌تواند نشانه التهابات لثه باشد که در صورت نادرست بودن تمیزکاری، جرمگیری لازم است.
 • پلاک دندانی: اگر پلاک (لایه لزج باکتری‌ها) روی دندان‌ها مشاهده شود، این نشانه می‌دهد که نیاز به جرمگیری دارید.
 • بدبوی دهان مزمن: بوی ناخوشایند دهان ممکن است از وجود باکتری‌ها یا مواد دیگر بر روی دندان‌ها و لثه ناشی شود که با جرمگیری بهبود یابد.
 • ترکیبات دندانی: اگر ترکیبات دندانی یا دندان‌های ترمیمی (مثل کامپوزیت یا اینلی) دارید و آنها دارای لکه، رنگ‌دهی، یا سایر تغییرات هستند، این نشانه ممکن است نیاز به جرمگیری داشته باشد.

در هر صورت، بهتر است با دکتر جرمگیری دندان خود مشورت کرده و برنامه بهداشت دهانی مناسب برای شما را بر اساس نیازهای خاصتان تعیین کنید.

این فرم تنها یک درخواست رزرو است. در صورتی که عجله دارید بهتر است با مطب تماس گرفته و رزرو خود را قطعی کنید و یا از طریق رزرو آنلاین سایت، اقدام به گرفتن نوبت خود کنید.

ساعت کاری

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

مراقبت‌های بعد از جرمگیری دندان مهم هستند تا از بهبود بهداشت دهانی شما حمایت شود و از مشکلات دهانی آتی جلوگیری کند. در ادامه، توضیحات کلی در مورد مراقبت‌های بعد از جرمگیری دندان آورده شده است:

 • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوئوراید: استفاده از خمیر دندان حاوی فلوئوراید به تقویت دندان‌ها و جلوگیری از تشکیل سنگ دندانی کمک می‌کند. معمولاً خمیر دندان با فلوئوراید به عنوان یک عامل حفاظتی پس از جرمگیری دندان توصیه می‌شود.
 • آبکشی دهان: استفاده از آبکشی دهان با آب گرم یا محلول آب نمکی می‌تواند باقیمانده‌ های جرمگیری را از دهان شستشو دهد و به حفظ سلامت لثه و دندان‌ها کمک کند.
 • مراقبت مداوم از دهان: ادامه به مراقبت‌های دهانی روزانه از جمله مسواک زدن حداقل دو بار در روز، استفاده از نخ دندانی و استفاده از محلول شستشوی دهان اهمیت دارد.
 • مصرف آب: آب می‌تواند به تمیزی دهان و شستشوی باقیمانده‌های جرمگیری کمک کند. همچنین، افزایش تولید بیشتر بزاق از خشکی دهان جلوگیری می‌کند.
 • پرهیز از مواد شیرین و اسیدی: در اولین ساعات پس از جرمگیری، بهتر است از مصرف مواد شیرین یا اسیدی (مانند نوشیدنی‌های گازدار) پرهیز کنید، زیرا ممکن است آنها احتمال حساسیت دندانی را افزایش دهند.
 • مراجعه به دندانپزشک: در صورتی که هر گونه مشکل یا حساسیت پس از جرمگیری ادامه دارد، بهتر است به متخصص جرمگیری دندان اطلاع دهید تا اوضاع شما را ارزیابی کند و نیاز به درمان یا مشاوره بیشتر را اعلام کند.

همیشه توصیه می‌شود با دکتر جرمگیری خود در مورد راهنمایی‌های مراقبتی خاص و توصیه‌های دقیق مشورت کنید. این توصیه‌ها ممکن است بر اساس ویژگی‌ها و نیازهای دهانی شما تنظیم شوند.

حرف آخر

در حالی که جرم گیری دندان یک درمان موثر برای بیماری لثه است، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. معاینات منظم دندانپزشکی می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری لثه کمک کند و امکان مداخله به موقع و کاهش نیاز به روش های تهاجمی را فراهم کند. مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن حرفه ای دندان ها در حفظ سلامت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری لثه بسیار مهم است.

در نتیجه، جرم گیری دندان یک روش ضروری برای درمان و مدیریت بیماری پریودنتال است. در حالی که ممکن است باعث ناراحتی موقت شود، مزایای بهبود سلامت دهان و پیشگیری از عوارض شدید دندانی، آن را به بخشی حیاتی از مراقبت های دندانی تبدیل می کند. مثل همیشه، معاینات منظم دندانپزشکی و رعایت بهداشت دهان و دندان بهترین دفاع در برابر بیماری پریودنتال است.

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5/5 - (3 امتیاز)