EN

بلیچینگ دندان

امروزه دندان‌های سفید طرفدار زیادی دارند و بر زیبایی چهره افراد بسیار تاثیر میگذارند. افراد از شیوه‌های مختلفی برای ایجاد این زیبایی استفاده می‌کنند. کامپوزیت دندان، لمینت دندان و بلیچ‌کردن دندان از شیوه‌های مختلف ایجاد این زیبایی است. سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت‌ شده یکی از دغدغه‌های افرادی است که دندان‌های خود را کامپوزیت کردند. کامپوزیت دندان ممکن است بعد از گذشت مدتی تغییر رنگ دهد و رو به زردی بزند. زردی کامپوزیت دندان بیشتر به دلیل غذاهایی است که می‌خورید. استفاده از چای، قهوه و هر نوع نوشیدنی حاوی کافئین، باعث تشدید زردشدن کامپوزیت‌های دندان‌تان می‌شود. استفاده از روش بلیچینگ، می‌تواند تاثیر بسزایی در سفید شدن دوباره دندان‌های‌تان داشته باشد. در برخی موارد تغییر رنگ دندان‌ها بستگی به عوامل ژنتیکی دارند که استفاده از روش بلیچینگ نمی‌تواند آن را به‌صورت قطعی و کامل سفید کند، اما درمان آن با استفاده از روش بلیچینگ، کاری غیرممکن نیست. اغلب افراد از روش‌های سفید کردن دندان‌شان تنها برای طرح لبخند و زیبایی آن تعداد دندان‌ها استفاده می‌کنند. البته که امروزه از اصلاح طرح لبخند هم برای زیبایی دندان بسیار زیاد استفاده میشود.

بلیچینگ یا لمینت؟

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها به روش‌های مختلفی از جمله استفاده از مواد شیمیایی، لیزر یا استفاده از دستگاه‌های خانگی انجام می‌شود. این فرایند به منظور حذف لکه‌ها و تیرگی‌هایی است که به دلیل مصرف چای، قهوه، سیگار، عوامل سنی و … به وجود می‌آیند و باعث کاهش درخشش و سفیدی دندان‌ها می‌شود. با این حال، باید توجه داشت که بلیچینگ دندان ممکن است در برخی موارد به دندان‌ها آسیب برساند و برای افرادی که دندان‌های حساس دارند، توصیه نمی‌شود. لذا، بهتر است قبل از شروع هر نوع درمان بلیچینگ با بهترین دکتر دندانپزشکی مشورت کنید.

پراکسید هیدروژن ماده اصلی سفیدکننده دندان‌هاست که باعث می‌شود رنگ‌دانه‌هایی که روی دندان‌ها رسوب کرده را اکسید کند و آن‌ها را از روی مینای دندان ازبین ببرد. به مرور زمان و با رفتن این ماده به زیر مینا، در عاج نفوذ کرده و سبب روشن‌تر شدن و سفید شدن دندان‌ها می‌شود. بیلیچنگ‌ یا سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده بسته به مراحل و هزینه بلیچینگ دندان موردنظر به دو صورت انجام می‌شود.

انواع روش های بلیچینگ دندان

نوع اول، بلیچینگ خانگی یا در منزل است که در این روش دندان‌پزشک از دندان‌های فک بالا و پایین‌تان قالبگیری می‌کند. پس از انجام قالبگیری، دندان‌پزشک به شما وسیله‌ای به نام تری می‌دهد که در آن مایع بلیچینگ قرار دارد و به اندازه زمانی که دندان‌پزشک به شما گفت، این وسیله باید برروی دندان‌های شما قرارگیرد. در روش سفیدکردن دندان در مطب دندان‌پزشکی با روش بلیچ، دندان‌پزشک برروی دندان‌های شما مواد مخصوصی که از لثه‌های شما محافظت کند را روی آن‌ها قرار می‌دهد. سپس موادی غلیظ برای بلیچ کردن‌ دندان برروی دندان‌های تان قرار می‌دهد. چون این ماده غلیظ شیمیایی است و ممکن است به لثه‌های‌تان آسیب برساند دندان‌پزشک ابتدا آن مواد مخصوص را برروی لثه‌های‌تان قرار می‌دهد. البته قبل از انجام بلیچینگ اگر دندان های نامرتب و بد شکلی دارید با کمک بهترین متخصص ارتودنسی دندان میتوانید این مشکل را حل کنید و بعد به سراغ بلیچینگ دندان بروید.

برخی از این مواد به‌صورت شیمیایی فعال شده و کار خود را به درستی انجام می‌دهند. برخی از مواد بلیچ، برای فعال شدن نیاز به نور و برخی هم نیاز به گرما دارند. استفاده از این روش‌هایی که در مطب دکتر انجام می‌شود، در هزینه آن‌ها تفاوتی وجود ندارد. هزینه بلیچینگ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده در مطب دندان‌پزشک با بلیچینگ در منزل تفاوت اندکی دارند. اگرچه تفاوت زیادی میان کارکرد بلیچینگ در مطب و خانه نیست؛ اما باید گفت اگر بلیچینگ در خانه را امتحان کردید و نتیجه مطلوب را نگرفتید، لازم است یک جلسه به مطب رفته و آن بلیچینگ را تجربه کنید. این‌که کدام روش را انتخاب کنید بستگی به میزان رسوب و تغییر رنگ دندان‌های‌تان دارد. اما لازم است بدانید بلیچینگ در خانه زمان بیشتری را نسبت به بلیچینگ در مطب نیاز دارد. ممکن است در بلیچینگ در منزل، مواد ترکیب‌شده اشتباه انجام شود و همین باعث حساس‌شدن دندان‌های‌تان شود. بلیچینگ در مطب دندان‌پزشک به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌شود.

اگر قصد دارید دندان‌های‌تان در زمان کوتاه‌تری سفید شود و زودتر نتیجه آن را ببینید باید بگوییم بلیچینگ در مطب این کار را تسریع می‌بخشد. اکثر متخصصان در این حوزه می‌گویند برای این‌که تاثیر بلیچینگ و ماندگاری آن برروی دندان‌های‌تان بیشترشود، بهتر است ابتدا از روش بلیچینگ در مطب استفاده کرده و برای ماندگاری بیشتر آن، بلیچینگ در خانه را ادامه دهید.

اطلاعات بیشتر: هزینه عصب کشی دندان

بلیچینگ برای چه افرادی مناسب است؟

بلیچینگ یکی از روش‌های مورد استفاده برای سفید کردن دندان است. برای استفاده از این روش، باید دندان‌های فرد در حالت سالم باشند و بدون ترک خوردگی، پوسیدگی و یا عفونت باشند. به علاوه، بلیچینگ برای افرادی که دارای دندان‌های حساس هستند یا دارای پروتز دندان هستند، مناسب نیست. جای نگرانی نیست امروزه با اضافه شدن خدمات جدید به علم پزشکی، هزاران راه است برای درمان مشکلات دندانی خود. اگر از بلیچینگ دندان نمیتوانید استفاده کنید، با کمک بهترین فوق تخصص روکش دندان میتوانید از روکش دندان استفاده کنید. هرچند هزینه های این دو باهم متفاوت است.

بلیچینگ برای افرادی که دندان‌هایشان تیره و کمرنگ شده‌اند و به دنبال روشی برای پاکسازی و سفید کردن آن‌ها هستند، می‌تواند مناسب باشد. همچنین، افرادی که به دنبال روشی سریع و موثر برای سفید کردن دندان‌هایشان هستند، می‌توانند از بلیچینگ استفاده کنند. به هر حال، بهتر است قبل از استفاده از هر نوع روشی، با پزشک خود در مورد وضعیت دندان‌های خود صحبت کنید و نظر ایشان را دریافت کنید. پزشک شما می‌تواند به شما راهنمایی کند که روشی که بیشترین فایده را برای شما دارد چیست و در مورد خطرات و فواید هر روش، شما را آگاه کند.

میزان تاثیرگذاری بلیچینگ

میزان تاثیرگذاری بیلچینگ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده، به میزان نگهداری بعد از آن بسیار وابسته است. درصورت بلیچینگ کردن دندان‌های‌تان استفاده از قهوه و شراب را کاهش دهید. استفاده از دخانیاتی همچون سیگار و تنباکو باعث زردشدن و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. زمانی که شما بلیچینگ کرده‌اید باید از دندان‌های خود در برابر این موارد به خوبی محافظت کنید. در بلیچینگ دندان، مانند هر چیز دیگری که پس از انجام آن باید مراقبت‌هایی انجام شود، پس از انجام این روش هم باید به مراقبت‌هایی بپردازید که اثر بلیچینگ دندان را زود از بین نبرد.

 • برای خوردن میوه‌هایی که پوست سفتی دارند مانند سیب، باید پوست آن‌ها بگیرید و سپس میل کنید.
 • از مصرف غذاهایی که سرد هستند و باعث ایجاد حساسیت در دندان‌های‌تان می‍‌شود مانند بستنی پرهیز کنید.
 • برای این‌که دکتر دندان شما را معاینه کند، پس از طی یک هفته بعد از بلیچینگ، باید به مطب دکتر خود بروید.

این‌ها نمونه‌هایی از مراقبت‌هایی بود که باید پس از بلیچینگ دندان خود انجام دهید تا میزان تاثیرگذاری بالای آن را مشاهده کنید. با بلیچینگ در مطب، میزان تاثیرگذاری آن بالاتر می‌رود و شما شاهد سفیدتر شدن دندان‌های خود خواهید بود. در بلیچ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده هم باید مانند روش بالا از آن‌ها مراقبت کنید تا میزان تاثیرگذاری آن افزایش یابد.

مطلب مفید: بهترین متخصص ارتودنسی کودکان

بلیچینگ دندان‌ های کامپوزیت شده

اگر شما برای طرح لبخند خود دندان‌های جلوی خود را کامپوزیت کرده باشید، ابتدا باید روش‌های مراقبت از آن‌ها و سفید نگه داشتن‌شان را آموزش ببینید. می‌توانید سطح اطلاعات خود را ازطریق جست‌وجو در اینترنت و یا ازطریق مشورت با پزشک‌تان، بالا ببرید. اما اگر از کامپوزیت برای یکی از دندان‌های خود که شکسته بود استفاده کردید باید گفت هرچقدر هم که میزان رنگ آن‌ها شباهت زیادی به هم داشته باشد، باز تفاوت بین‌شان مشخص خواهد بود. زمانی که شما دندان‌های‌تان را کامپوزیت می‌کنید، باید بعضی از عادات غذایی و یا سیگارکشیدن خود را ترک کنید. همان‌طور که می‌دانید سیگار کشیدن، خود باعث زردی دندان‌های‌تان می‌شود. اگر با زردی یا کدری کامپوزیت‌های خود مواجه شدید می‌توانید از روش‌هایی به‌جز روش بلیچینگ استفاده کنید. اگر هم با قیمت و هزینه بلیچینگ مشکل دارید هزینه ترمیم دندان بستگی به شرایط دندانی شما ممکن است پایین تر از بلیچینگ باشد. درصورتی که برای سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده خود از این روش‌هایی که قرار است نام ببریم نتیجه‌ای نگرفتید، بهترین انتخاب‌تان می‌تواند بلیچینگ کامپوزیت‌های‌تان باشد.

 • استفاده از مسواک اولین روشی است که به شما پیشنهاد می‌شود. برای انتخاب مسواک خوب، باید مسواکی را انتخاب کنید که موهای نرم داشته باشد. مسواک‌هایی با موهای سفت، باعث کاهش عمر کامپوزیت‌های‌تان شده و ممکن است لثه‌های‌تان تحلیل بروندو تحلیل رفتن لثه باعث می‌شود که پایه‌های کامپوزیت مشخص شود و حالتی غیر زیبا به دندان‌های‌تان وارد کند.
 • اگر فردی هستید که از سیگار بسیار استفاده می‌کنید باید بگوییم کامپوزیت‌کردن دندان‌های‌تان بدترین روشی است که برای از بین بردن زردی دندان‌تان استفاده می‌کنید. دندان‌های طبیعی مدتی پس از استفاده از سیگار، تغییر رنگ داده و زرد می‌شوند. بهترین شیوه برای از بین بردن زردی دندان‌تان ترک سیگار است؛ چون شما با هیچ روشی نمی‌توانید سفیدی را باز هم به دندان‌های‌تان برگردانید.
 • خمیردندان‌های پولیش، برای از بین بردن لکه‌های سخت از روی دندان‌ها ساخته شده‌اند. ما به شما استفاده از این خمیردندان‌ها را توصیه می‌کنیم. اما باید بدانید برخلاف این موضوع که جوش‌شیرین باعث سفیدشدن دندان‌های طبیعی می‌شود، در دندان‌های کامپوزیت‌شده، استفاده از این ماده سبب کاهش طول عمر کامپوزیت‌ها می‌شود. همین‌طور استفاده از خمیردندان‌هایی که حاوی جوش‌شیرین هستند هم باعث سایش کامپوزیت‌ها و درنتیجه کاهش طول عمر آن‌ها می‌شوند.

اگر با انجام و رعایت این روش‌ها سفیدی دندان‌های‌تان برنگشت، بهترین پیشنهاد ما می‌تواند استفاده از روش بلیچ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده‌تان توسط این روش باشد. با مشورت دکترتان می‌توانید بهترین و سریع‌ترین راه را برای بلیچ‌کردن کامپوزیت‌های‌تان انتخاب کنید.

آیا بلیچینگ برای دندان‌های پروتزی مناسب است؟

بلیچینگ معمولاً برای دندان‌های طبیعی مناسب است و برای دندان‌های پروتزی، به عنوان یک روش سفید کردن دندان، معمولاً توصیه نمی‌شود. دلیل این امر این است که مواد شیمیایی استفاده شده در بلیچینگ ممکن است باعث تغییر رنگ پروتز شود و باعث ایجاد تفاوت رنگ بین دندان‌های طبیعی و پروتز شود. همچنین، ممکن است پروتز برای بلیچینگ حساسیت نشان دهد و در برخی موارد ممکن است خراب شود.

بیشتر بدانید: بهترین متخصص ارتودنسی ثابت

به هر حال، اگر برای سفید کردن دندان‌هایتان از بلیچینگ استفاده می‌کنید و دارای پروتز دندان هستید، بهتر است با پزشک خود در مورد وضعیت پروتز خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است برای شما روش‌های دیگر سفید کردن دندان را توصیه کند که باعث تغییر رنگ پروتز نمی‌شوند و بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می‌آورند.

میزان ماندگاری بلیچینگ

میزان ماندگاری هرچه بیشتر بلیچینگ بستگی به میزان مراقبت‌هایی دارد که پس از انجام این روش بر دندان‌های خود دارید. برخی از این مراقبت‌ها را نام می‌بریم.

 • از خوردن غذاهای رنگی پس از بلیچینگ به مدت ۲۴ ساعت پرهیز کنید.
 • استفاده از نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای و نوشابه را ترک کنید و اگر نمی‌توانید به ترک آن‌ها بپردازید بهتر است میزان مصرف‌شان را به حداقل برسانید.
 • حتما پس از استفاده این نوشیدنی‌ها دهان و دندان‌های خود را به خوبی بشویید.
 • پس از اینکه غذاهایی رنگی مانند شکلات را مصرف کردید، دندان‌های خود را بشویید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است که چگونه مسواک می‌کنید یا این‌که از آب نمک برای ضدعفونی‌کردن دندان‌های‌تان استفاده می‌کنید یا خیر.
 • استفاده از غذاهای سرد باعث حساس‌شدن دندان‌ها می‌شود و همچنین استفاده از غذاهایی که میزان اسیدی بودن آن‌ها بالا است هم باعث ایجاد این مشکل می‌شود.
 • استفاده از سیگار و دخانیات تاثیر بسیار زیادی در ماندگاری بلیچ دندان‌های‌تان دارد.

بهترین روش برای حفظ و ماندگاری بلیچینگ دندان‌های شما استفاده از دو روش مطبی و خانگی است که در این روش، ابتدا در مطب دکتر دندان‌های خود را بلیچ می‌کنید و سپس با تهیه کیت مخصوص منزل آن، این کار را هرماه انجام می‌دهید.

اطلاعات بیشتر: هزینه ارتودنسی دیمون 1403

هزینه بلیچینگ‌ دندان

هزینه بلیچینگ دندان ممکن است متغیر باشد و به عوامل مختلفی مانند مکان جغرافیایی، تخصص پزشک، نوع روش بلیچینگ و شرایط خاص فرد بستگی داشته باشد. در کشورهای مختلف، هزینه‌ها متفاوت بوده و معمولاً بلیچینگ دندان از جمله خدمات زیبایی محسوب می‌شود که ممکن است بیمه پوشش آن را نداشته باشد. به طور معمول، هزینه بلیچینگ دندان در کلینیک‌های دندانپزشکی ممکن است از چند صد دلار تا چند هزار دلار متغیر باشد. اما مهمترین نکته این است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد بلیچینگ، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید تا هزینه، مزایا، معایب و گزینه‌های موجود را به دقت بررسی کنید. قیمت بلیچینگ دندان با توجه به اینکه در منزل انجام شود یا در مطب متفاوت است. هزینه بلیچینگ دندان در منزل 3000000 تومان و در مطب 5500000 تومان است. 

مزایا و معایب بلیچینگ‌ دندان

بلیچینگ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده و دندان‌های طبیعی، مانند هر روش دیگری که برای سفیدکردن دندان‌ها از آن استفاده می‌کنید دارای معایب و مزایایی است. از مزایای آن می‌توانیم به هزینه و قیمت مناسب آن، سفیدشدن دندان در مدت‌زمان کم و سریع، بی‌خطر بودن آن در روش مطبی و ماندگاری بالای سفیدی دندان، اشاره کنیم. برای معایب آن باید، تمدیدشدن دوباره بلیچینگ دندان، حساس‌شدن دندان در روش بد، امکان اشتباه در بلیچینگ خانگی را نام برد. بلیچینگ یکی از روش‌های مورد استفاده برای سفید کردن دندان است و دارای مزایای زیر است:

 1. افزایش اعتماد به نفس: دارا بودن دندان‌های سفید و درخشان باعث افزایش اعتماد به نفس و ارتقای روحیه شما می شود.

 2. بهبود ظاهر: سفید کردن دندان‌ها می‌تواند بهبود ظاهر شما را به دنبال داشته باشد و باعث شود که بهتر و جذاب‌تر به نظر بیایید.

 3. روشی سریع و موثر: بلیچینگ یکی از روش‌های سریع و موثر برای سفید کردن دندان است و می‌تواند به طور قابل توجهی زمان و هزینه را کاهش دهد.

 4. روشی غیرتهاجمی: بلیچینگ یک روش غیرتهاجمی برای سفید کردن دندان‌ها است که نیازی به جراحی یا ایجاد ترک و خوردگی در دندان ندارد.

 5. قابلیت تنظیم: بلیچینگ می‌تواند به طور دقیقی تنظیم شود تا به میزان دلخواه دندان‌های شما را سفید کند و به نتیجه‌ای طبیعی و مطلوب برسید.

با این حال، قبل از استفاده از هر نوع روشی برای سفید کردن دندان، بهتر است با پزشک خود در مورد وضعیت دندان‌های خود صحبت کنید و نظر ایشان را دریافت کنید.

بیشتر بدانید: بهترین جراح دندان عقل

آیا بلیچینگ باعث آسیب به لثه‌ ها می‌شود؟

بلیچینگ دندان در صورت انجام صحیح و توسط پزشک متخصص، به طور کلی به لثه‌ها آسیب نمی‌زند. با این حال، ممکن است در برخی موارد، مانند استفاده نادرست از مواد بلیچینگ، تحریک و التهاب لثه‌ها ایجاد شود. همچنین، اگر دندان‌های شما قبلاً پر شده‌اند یا شامل سنگ دندانی هستند، احتمالاً نیاز به یک تمیزی دندان دقیق‌تر و یا درمان‌های دیگری دارید تا از ایجاد آسیب به لثه‌ها جلوگیری کنید. همچنین از لیفت لثه هم میتوانید برای درمان بیماری لثه استفاده کنید. به هر حال، قبل از شروع هر نوع درمان بلیچینگ، توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد معایب و فواید بلیچینگ صحبت کنید.

آیا بلیچینگ باعث حساسیت دندان می‌شود؟

بلیچینگ ممکن است باعث حساسیت دندان شود. این عارضه معمولاً به دلیل تخریب لایه‌ی ظریفی از لایه‌ی خارجی دندان، به نام مینای دندان است. این لایه به عنوان یک پوشش محافظ برای دندان عمل می‌کند و به کاهش حساسیت دندان ها در برابر دما و مواد تند، کمک می‌کند. در صورتی که این لایه‌ی انامل تخریب شود، اعصاب دندان آسیب می‌بینند و در نتیجه می‌تواند باعث حساسیت دندان شود. با این حال، پزشک شما می‌تواند اقداماتی را برای کاهش این حساسیت انجام دهد، مانند استفاده از محصولات حساسیت‌زدایی قبل و بعد از بلیچینگ، استفاده از مواد بلیچینگ با غلظت کمتر و یا استفاده از روش‌های دیگر سفید کردن دندان مانند وینیرها. در هر صورت، بهتر است با پزشک خود در مورد خطرات و فواید بلیچینگ صحبت کنید تا تصمیمی مطمئن‌تر بگیرید.

بیشتر بدانید: قیمت ارتودنسی لینگوال

آیا بلیچینگ می‌تواند به دندان‌های حساس آسیب برساند؟

بله، بلیچینگ ممکن است به دندان‌های حساس آسیب برساند. مواد شیمیایی مورد استفاده در بلیچینگ ممکن است باعث تحریک عصب دندان و ایجاد حساسیت شود. افرادی که دندان‌های حساس دارند، باید به دندانپزشک خود اعلام کنند که قبل از شروع بلیچینگ، اقدام به درمان حساسیت دندان کنند. در بعضی موارد، حساسیت دندان پس از بلیچینگ ممکن است به مدت چند روز حتی چند هفته ادامه داشته باشد. در این موارد، می‌توانید از داروهای ضد التهاب و درمان حساسیت دندان استفاده کنید و از مصرف غذاهای سرد و گرم و نوشابه‌های گازدار خودداری کنید. به هر حال، برای اطمینان از سلامت دندان‌های خود و تشخیص هرگونه مشکلات حساسیت قبل از بلیچینگ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند که آیا بلیچینگ برای شما مناسب است یا خیر و روش‌های دیگری را برای سفید کردن دندان به شما توصیه کند.

چه روش‌های دیگری برای سفید کردن دندان وجود دارد؟

علاوه بر بلیچینگ، روش‌های دیگری برای سفید کردن دندان وجود دارد که ممکن است برای برخی افراد مناسب باشد. به عنوان مثال:

 • ونیرها: ونیرها یا پوشش دندانی برای سفید کردن دندان‌های معیوب و یا بد شکل استفاده می‌شود. این پوشش‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که به شکل دندان پوشش داده شوند و برای ایجاد یک لایه‌ی سفید‌کننده ویژه بر روی دندان استفاده می‌شوند.
 • تمیزی کردن دندان‌ها: مراقبت دندانی منظم و تمیزی دندان‌ها باعث حفظ روشنایی و سفیدی آن‌ها می‌شود. پاکسازی دندان‌ها با مسواک و خمیردندان و همچنین استفاده از فلوراید می‌تواند به جلوگیری از تیرگی دندان‌ها کمک کند.
 • استفاده از محصولات سفید کننده دندان: محصولاتی مانند خمیردندان، اسپری و محلول‌های سفید کننده دندان می‌توانند به حفظ روشنایی و سفیدی دندان‌ها کمک کنند.
 • لیزر: در این روش، با استفاده از لیزر، لکه‌ها و تیرگی‌های دندان‌ها حذف می‌شوند و دندان‌ها سفید می‌شوند.

در هر صورت، نکته مهم این است که قبل از استفاده از هر یک از این روش‌ها، بهتر است با پزشک خود در مورد مخاطرات و فواید آن‌ها صحبت کنید تا تصمیمی مطمئن‌تر بگیرید.

بیشتر بدانید: طول درمان ارتودنسی نامرئی

آیا لیزر برای سفید کردن دندان‌ها خطر دارد؟

با مراجعه به بهترین دکتر جراح لثه در تهران میتوانید به راحتی مشکلات لثه خود را برطرف کنید. استفاده از لیزر برای سفید کردن دندان‌ها، معمولاً به عنوان یکی از روش‌های بلیچینگ دندان در نظر گرفته می‌شود. با این حال، همانند هر نوع درمان دیگری، استفاده از لیزر نیز مخاطراتی دارد. برخی از مخاطرات ممکن شامل:

 • حساسیت دندان: استفاده از لیزر ممکن است باعث حساسیت دندان شود.
 • آسیب به لثه‌ها: اگر لیزر به طور ناصحیح کاربرد داده شود، ممکن است باعث آسیب به لثه‌ها شود.
 • آسیب به مینای دندان: لیزر ممکن است باعث تخریب لایه‌ی انامل یا همان مینای دندان شود که می‌تواند باعث حساسیت دندان شود.
 • بیماری‌های عفونی: استفاده از لیزر ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های عفونی در دهان شود.
 • هزینه بالا: هزینه استفاده از لیزر برای سفید کردن دندان، معمولاً بیشتر از سایر روش‌های سفید کردن دندان است.

به هر حال، برای کاهش خطرات احتمالی، بهتر است این روش را تنها توسط پزشکان متخصص و با تجربه انجام داد. همچنین، در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید و تصمیمی مطمئن‌تر بگیرید.

بهترین متخصص بلیچینگ دندان

دکتر مژگان آزادخواه بهترین متخصص بلیچینگ دندان در تهران است. او بیش از 24 سال سابقه کار در زمینه دندانپزشکی جهت سفید کردن دندان‌های بیماران خود دارد و توانسته است با استفاده از روش‌های پیشرفته بلیچینگ، بهترین نتایج را برای بیماران خود به ارمغان آورد. دکتر آزادخواه با داشتن دانش و تجربه کافی، از بهترین مواد شیمیایی و دستگاه‌های پیشرفته و همچنین از روش‌های ایمن و کارآمد برای بلیچینگ دندان استفاده می‌کند. همچنین، او به خوبی می‌داند که هر بیمار نیاز به یک روش خاص و مناسب برای بلیچینگ دندان دارد و با توجه به نیازهای بیمار، بهترین روش را انتخاب می‌کند. اگر شما هم به دنبال سفید کردن دندان‌های خود هستید، با مراجعه به دکتر آزادخواه، می‌توانید بهترین روش برای بلیچینگ دندان خود را دریافت کنید و با اطمینان از سلامت دندان‌های خود، از لبخندی سفید و زیبا برخوردار شوید. همچنین دکتر آزادخواه دکتر ایمپلنت دندان هم هستند که با تجربه فراوان در این زمینه برترین خدمات را به بیماران ارائه میدهند.

بلیچینگ چیست

بلیچینگ دندان‌ها روش مناسبی برای سفیدکردن آن‌ها است اما همان‌طور که گفته شد، طول عمر بسیار بالایی ندارد و با رعایت نکردن درست مراقبت‌های لازم، ممکن است رنگ دندان‌های‌تان دوباره به شکل قبل برگردد و نیاز به تمدید بلیچینگ داشته باشید. در دندانپزشکی دکتر مژگان آزادخواه خدمات بلیچینگ با مرغوب ترین مواد و ابزار به روز انجام می‌شود. برای مشاوره و دریافت نوبت می توانید با مطب تماس بگیرید.

مطلب مفید: هزینه ارتودنسی متحرک

سوالات متداول

در بلیچینگ دندان، مواد شیمیایی از جمله پراکسید هیدروژن و کربامید پراکسید برای حذف لکه‌ها و سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند. این مواد معمولاً به صورت ژل یا پاست برروی دندان‌ها قرار می‌گیرند و سپس با استفاده از یک لامپ ویژه به آن‌ها نور داده می‌شود.

خیر، بلیچینگ دندان برای همه مناسب نیست. افرادی که دندان‌های حساس، پروتز دندان یا ترک و خوردگی در دندان دارند، باید از بلیچینگ دندان خودداری کنند. همچنین، کودکان زیر ۱۶ سال و زنان باردار نیز باید از بلیچینگ دندان خودداری کنند.

اگر بلیچینگ دندان به درستی انجام شود، برای سلامت دندان مضر نیست. با این حال، ممکن است برای دندان‌های حساس، مشکل‌هایی ایجاد کند. همچنین، بلیچینگ باید توسط پزشک دندانپزشک انجام شود و افراد نباید از روش‌های خانگی و نامناسب برای بلیچینگ دندان استفاده کنند.

خیر، بلیچینگ دندان دائمی نیست و نیاز به مرتبه تکرار دارد. زمانی که شما به دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنید برای بلیچینگ دندان، پزشک شما می‌تواند به شما بگوید که چه مدت زمانی قبل از نیاز به بلیچینگ مجدد دندان‌های شما را سفید کنید.

هزینه بلیچینگ دندان به بستگی به روشی که انتخاب می‌کنید و محل و قیمت پزشک دندانپزشکی استفاده شده برای انجام بلیچینگ دندان متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر، بهتر است با دکتر مژگان آزادخواه بهترین متخصص بلیچینگ دندان در تهران تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با سلام، من باردار هستم، آیا می تونم دندونامو بلیچینگ کنم؟

سلام. بلیچینگ دندان برای زنان باردار توصیه نمی‌شود. در بارداری، برخی تغییرات در دهان و دندان‌ها رخ می‌دهد و احتمال بروز برخی مشکلات دندانی بیشتر می‌شود. همچنین، ماده‌های شیمیایی مورد استفاده در بلیچینگ دندان ممکن است به جرم‌های دندانی و پوسیدگی‌ها آسیب برساند و باعث افزایش ریسک عفونت و التهاب در دهان شوند. برای جلوگیری از هرگونه مشکل در دهان و دندان، بهتر است در دوران بارداری از بلیچینگ دندان خودداری کنید. در عوض، بهتر است به بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید و روزانه از دندان‌هایتان مراقبت کنید.

سلام من بلیچینگ وایت اسمایل انجام دادم هنوز یک هفته نشده دندونم دوباره زرد شده و اثر بلیچینگ رفته علتش چی میتونه باشه؟

سلام. علت زرد شدن دندان‌های شما پس از بلیچینگ ممکن است به چندین عامل بستگی داشته باشد: مصرف مواد رنگزای غذایی و نوشیدنی‌های ترش و شیرین، عدم حفظ بهداشت دهانی، استفاده از دخانیات، مصرف برخی داروها و یا بلیچینگ نامناسب. بهتر است برای تشخیص دقیق علت زرد شدن دندان‌های شما و درمان مناسب، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

بهترین و با اخلاق ترین دکتر بلیچینگ تهران 🙂

سلام من 17 سالمه و دندونام به شدت پوسیدس، آیا میتونم بلیچینگ انجام بدم؟

5/5 - (2 امتیاز)