EN

آشنایی با انواع دندان

آشنایی با انواع دندان

آشنایی با انواع دندان

دندان های شما بخشی از سیستم گوارش‌تان هستند. آنها قبل از قورت دادن، غذاها را با خرد کردن یا بریدن تجزیه می کنند. اکثر انسان ها 32 دندان دارند، اگرچه برخی بیشتر و برخی کمتر دارند. مینا (لایه محافظ خارجی دندان شما) سخت ترین ماده در بدن انسان است. دکتر مژگان آزادخواه، بهترین دکتر دندانپزشک تهران، در این مقاله به بررسی انواع دندان، وظایف هرکدام و سیستم شماره‌گذاری جهانی میپردازد.

تعداد دندان‌ های بزرگسالان و کودکان

بیشتر بزرگسالان دارای 32 دندان دائمی هستند که شامل 8 دندان ثنایا، 4 دندان نیش، 8 دندان پیش آسیاب و 12 دندان آسیاب می شود.برخی از افراد با دندان های از دست رفته (هیپودنشیا) به دنیا می آیند و برخی از افراد دارای دندان های اضافی هستند (هیپردنشیا).
اکثر کودکان 20 دندان شیری دارند که در سنین 4 ماهگی تا 6 سالگی رشد می کنند. اینها دندان های شیری هستند که در نهایت می ریزند و فضا را برای دندان های دائمی بزرگسالان باز می کنند.

انواع دندان

ما انواع مختلفی از دندان ها داریم و هر نوع هدف مهمی را دنبال می کند. چهار نوع دندان دائمی در انسان وجود دارد:

 • ثنایا
 • دندان نیش
 • پیش اسیاب
 • اسیاب

دندان های ثنایا

دندان های ثنایا اغلب اولین دندان های بزرگسالی هستند که بعد از دندان های شیری رشد می کنند و بیشتر لبخند ما را تشکیل می دهند. هشت دندان ثنایا در دهان وجود دارد. چهار تا در بالای دهان و چهار تا در پایین. این دندان ها به طور مشخص دندان های نازک و صافی هستند که به ما کمک می کنند تا گاز اولیه را روی غذا ایجاد کنیم. ما غذا را با دندان های ثنایا گاز می زنیم و دهان خود را می کشیم. دندانهای ثنایا دارای لبه باریکی هستند و برای برش مناسب هستند. دندان های ثنایا بین کاسپیدها یا نیش ها قرار دارند و به دلیل شیوع در لبخند زدن و صحبت کردن، اغلب به عنوان دندان های قدامی یا جلویی شناخته می شوند.

دندان نیش

کاسپیدها که به عنوان دندان نیش نیز شناخته می شوند، نزدیک ترین رابط بین دهان انسان و یک شکارچی گوشتخوار مانند ببر یا گرگ هستند. با این حال، دندان نیش در انسان را نباید با دندان های این حیوانات اشتباه گرفت. این دندان‌های نوک تیز غذا را پاره کرده و آن را از هم جدا می‌کنند. آنها معمولاً در حدود ده سالگی به طور دائمی می‌رویند و کاسپیدهای پایین درست قبل از کاسپیدهای بالایی رشد می‌کنند. یکی از ویژگی‌های دندان‌های کاسپید و نیش این واقعیت است که آنها بلندترین دندان‌های ما هستند، با انتهایی نوک تیز و در کمال تعجب فقط یک ریشه دارند. دندان نیش غذا را پاره می کند، اما موقعیت آنها در دو طرف دهان به هدایت دهان و سایر دندان ها برای بهترین حالت گاز گرفتن کمک می کند.

لینک های پزشکی: بهترین متخصص ایمپلنت کیست؟

دندان های آسیاب

دندان‌های آسیاب، جونده‌های اصلی ما هستند، یعنی دندان‌های آسیاب دندان‌هایی هستند که معمولاً با جویدن همراه می‌شوند. در حالی که بسیاری ممکن است تنها سه نوع دندان را به جای پنج نوع تشخیص دهند، این اختلاف در تمایز بین انواع مختلف دندان های آسیاب است.

دندان های آسیاب دندان های بزرگ با سطح صاف تری هستند که برای جویدن غذا به قطعات کوچک استفاده می شوند. دندان اسیاب خود انداع مختلفی دارد. از جمله:

 • دندان های پیش آسیاب

پیش آسیاب ها اولین دندان های اسیاب ما هستند که در حدود دوازده یا سیزده سالگی در می آیند. دندان های پیش آسیاب در کنار دندانهای نیش در دهان قرار می گیرند و مهمترین دندان های آسیاب در دهان هستند.

 • دندان عقل / دندان آسیاب سوم

این دندان اغلب به عنوان دندان آسیاب سوم شناخته می شود. زیرا آنها آخرین دندان هایی هستند که در دهان می رویند. بسیاری از افراد اغلب دندان عقل خود را می کشند. این دندان‌ها به قدری عقب در فک قرار می‌گیرند که اگر خارج نشوند، اغلب باعث ایجاد مشکل می‌شوند.

دندان ها چگونه کار می کنند؟

همه دندان های شما به طور هماهنگ با هم کار می کنند تا غذای شما را به قطعات کوچکتر برش دهند، پاره کنند، مخلوط کرده و آسیاب کنند. سپس زبان و اوروفارنکس (قسمت بالای گلو) غذا را به شکل یک توپ کوچک در می آورند که به راحتی می توان آن را قورت داد.

مقالات مفید پزشکی:  دیاستما یا فاصله بین دندانی چیست؟

لینک مرتبط: هزینه ترمیم دندان

آناتومی دندان چیست؟

یک دندان از دو ساختار اصلی تشکیل شده است:

 • تاج پادشاهی. این بخشی از دندان شما همان است که می توانید ببینید – قسمت بالای لثه شما. مینا – یک ماده سخت و محافظ – تاج دندان شما را می پوشاند.
 • ریشه. این بخشی از دندان شما است که آن را در فک شما نگه می دارد. شما نمی توانید ریشه را ببینید زیرا لثه های شما آن را می پوشانند. ریشه، دندان شما را به رباط پریودنتال (بافت همبند نرمی که حفره دندان شما را می پوشاند) متصل می کند.

دندان ها از چه چیزی ساخته شده اند؟

دندان های شما دارای چهار لایه اصلی هستند که عبارتند از:

 1. مینا. این لایه بیرونی محافظ هر دندان است. مینای دندان به محافظت از دندان ها در برابر باکتری های ایجاد کننده حفره کمک می کند. مینا سخت ترین ماده در بدن انسان است.
 2. عاج. درست در زیر مینای دندان شما، یک لایه عاج وجود دارد. عاج به اندازه مینای دندان قوی نیست. وقتی از دست دادن مینای دندان عاج را در معرض دید قرار می دهد، خطر پوسیدگی افزایش می یابد.
 3. سیمانه. سیمانه ریشه دندان شما را می پوشاند. همراه با بافت های پریودنتال، به محکم کردن دندان شما در فک کمک می کند.
 4. پالپ دندان. این داخلی ترین لایه دندان شماست. این شامل اعصاب، عروق خونی و بافت همبند است.

آیا دندان ها استخوان هستند؟

خیر. اگرچه دندان ها شبیه استخوان هستند، اما در واقع کاملاً متفاوت هستند. استخوان ها در صورت شکستن می توانند بازسازی شوند (ترمیم شوند). اما دندان ها نمی توانند. زیرا دندان های شما حاوی مغز نیستند.

سیستم شماره گذاری جهانی برای دندان های بالغ

سیستم شماره گذاری جهانی یک عدد از 1 تا 32 را به دندان های بزرگسال اختصاص می دهد که از دندان آسیاب سوم سمت راست بالا شروع می شود. شما به سمت دو دندان جلو و سپس به سمت چپ بشمارید. هنگامی که به شماره 16 رسیدید (سوم آسیاب بالا سمت چپ خود)، پایین می آیید و با شماره 17 (سوم آسیاب پایین سمت چپ خود) شروع می کنید. سپس، با شمردن روی دندان های پایین خود، به شماره 32 (آسیاب آسیاب سوم پایین سمت راست خود) می رسید. دندانپزشکان هنوز به دندان های از دست رفته شماره می دهند. با انجام این کار، آنها می توانند نمودار دندانی دقیقی ایجاد کنند تا در سوابق شما نگهداری شود.

سیستم شماره گذاری جهانی دندان های شیری

دندانپزشکان همچنین از سیستم شماره گذاری جهانی برای برچسب زدن دندان های شیری (شیری) استفاده کرده و با روشی مشابه کار می کنند، اما به جای اعداد، از حروف استفاده می کنند. به عنوان مثال، دندان های شیری با برچسب A تا T، با دندان آسیاب بالا سمت راست شروع می شوند. با شمردن تمام طول دندان های بالا، به #J (آسیاب بالا سمت چپ) می رسید. سپس به سمت #K در سمت چپ پایین می‌روید، سپس تمام طول دندان‌های پایین را تا رسیدن به #T (آسیاب‌های پایین سمت راست) بشمارید.

آنچه گفتیم…

دندان های شما بخش مهمی از سیستم گوارش شما هستند. آنها به شما کمک می کنند تا غذا را قبل از قورت دادن، گاز گرفته، پاره کرده و آسیاب کنید. برای حفظ سلامت دندان های خود، به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و بهداشت دهان و دندان را در خانه رعایت کنید. با مراقبت و نگهداری مناسب، دندان های شما می توانند برای تمام عمر به خوبی به شما خدمت کنند.

مطالعه بیشتر: متخصص ریشه دندان

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها