EN

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی به انگلیسی (invisible orthodontics): یکی از پر طرفدارترین روش‌های ارتودنسی است. در ارتودنسی نامرئی دستگاه های ارتودنسی دیده نمی شوند. روش های زیادی برای تقسیم بندی ارتودنسی وجود دارد، یکی از آن ها تقسیم ارتودنسی به نامرئی و معمولی (که از روی دندان ها دستگاه های ارتودنسی پیدا هستند) است. همچنین شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره ارتودنسی به صفحه متخصص ارتودنسی دندان مراجعه کنید.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی یا الاینر های نامرئی، یکی از جدیدترین تکنولوژی های ارتودنسی است که برای بهبود ظاهر دندان ها و درمان بیماری های دندانی استفاده می شود. در این روش از لایه هایی از پلاستیک شفاف استفاده می شود که برای تنظیم دندان ها بر روی آنها قرار می گیرند. این لایه های پلاستیکی از یک پوشش مشابه با دندان های بیمار ساخته می شوند که با یک دستگاه سنجش دقیق طراحی می شوند. ارتودنسی نامرئی و یا اینویزیلاین روشی جدید و تقریبا نامرئی برای هم تراز کردن دندان های شما است. امروزه مرتب کردن دندان ها با الاینرهای ارتودنسی نامرئی، یک جایگزین عالی برای ارتودنسی ثابت بدون نیاز به استفاده از بریس است. ارتودنسی نامرئی بیشتر در درمان ناهنجاری های خفیف تا متوسط دندان کاربرد دارد. سینی های ارتودنسی نامرئی بسیار راحت هستند که حدود هر 2 هفته نیاز به تعویض دارند. بیمار باید در تمام ساعت شبانه روز از آنها استفاده کند تا زودتر به نتیجه برسد. این سینی ها را می توان برای غذا خوردن یا مسواک زدن از دهان خارج کرد. در این مقاله به معرفی ارتودنسی نامرئی، انواع ارتودنسی نامرئی، هزینه ارتودنسی نامرئی و مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی می پردازیم.

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی درون دهانی، به عنوان یکی از روش‌های درمانی برای اصلاح موقعیت نامناسب دندان‌ها شناخته می‌شود. این روش درمانی با استفاده از براکت‌های شفاف و بدون رنگ روی دندان‌ها، اجازه می‌دهد تا دندان‌ها به موقعیت درستی منتقل شوند. برای انواع ارتودنسی نامرئی به شرح زیر توجه کنید:

 • 1- ارتودنسی شفاف بدون براکت (Clear Aligner): در این روش، از سریع‌ترین و پرطرفدارترین روش‌های ارتودنسی نامرئی استفاده می‌شود. در این روش، از سری متحرک‌های شفاف و بدون براکت استفاده می‌شود که برای هر بیمار به‌طور جداگانه طراحی می‌شوند و هر دو هفته یکبار تعویض می‌شوند.
 • 2- ارتودنسی لینگوال (Lingual Braces): در این روش، براکت‌های ارتودنسی لینگوال بر روی دندان‌های داخلی نصب می‌شوند، بنابراین با این که درون دهان بوده و نامرئی هستند، اما به خاطر مکان قرارگیری آنها، احتمالاً به دلیل مشکلات حرف زدن و یا خوردن غذا، بعضی از افراد ممکن است با آنها سختی داشته باشند.
 • 3- ارتودنسی درون لثه‌ای (lingual button): در این روش، براکت‌ها در داخل لثه و پشت دندان‌ها نصب می‌شوند و به وسیله یک سیم نیز به هم متصل می‌شوند. این روش برای اصلاح موقعیت دندان‌های پشتی بسیار موثر است.
 • 4- ارتودنسی با استفاده از الیاف نوری (Optical Fiber Orthodontics): در این روش، الیاف نوری به عنوان براکت بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. این الیاف نوری، تحت تأثیر نور قرار گرفته و تغییر شکل می‌دهند تا به دندان‌ها فشار واقع شود و به موقعیت درستی منتقل شوند.
 • 5- ارتودنسی با استفاده از چاپ سه‌ بعدی (3D Printing Orthodontics): در این روش، با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی، براکت‌هایی با دقت بالا و بر اساس شکل دندان‌ها چاپ می‌شوند.
 • 6- ارتودنسی نامرئی با براکت‌های شفاف داخلی (Internal Clear Braces): در این روش، براکت‌های شفاف داخلی زیر دندان‌ها قرار می‌شوند، بنابراین نامرئی هستند و باعث اصلاح موقعیت دندان‌ها می‌شوند.
 • 7- ارتودنسی نامرئی با براکت‌های شفاف خارجی (External Clear Braces): در این روش، براکت‌های شفاف بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و به ویژه در مواردی که جابجایی دندان‌ها بسیار شدید است، موثر هستند

به طور کلی، ارتودنسی نامرئی در برابر براکت‌های دندانی معمولی مزایای بسیاری دارد، از جمله ظاهر زیبا، راحتی در استفاده، کاهش درد و ناراحتی و تمرکز بر روی درمان به جای ظاهر براکت‌ها. با این حال، هر روش ارتودنسی نامرئی ممکن است برای هر فردی مناسب نباشد و بهتر است با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا بهترین روش درمانی برای شما را تعیین کنید.

عملکرد ارتودنسی نامرئی

بعد از طراحی الاینر های نامرئی، بیمار باید هر دو هفته یک بار الاینر های خود را تغییر دهد. هر الاینر باید برای حدود دو هفته و به مدت حدود 22 ساعت در روز در دهان قرار داده شود و سپس با الاینر بعدی جایگزین می شود. ارتودنسی نامرئی، یک فناوری نوآورانه در حوزه بهبود ظاهر و سلامت دندان‌هاست که با استفاده از براکت‌های شفاف، به اصلاح همسانی دندان‌ها و بهبود تراز و تراکم آن‌ها می‌پردازد. این روش، معمولاً توسط متخصصان ارتودنسی و دندانپزشکان ماهر انجام می‌شود. برای بهبود نتیجه، برای بعضی بیماران از برخی از الاینر های اضافی برای بهبود تنظیم دندان ها استفاده می شود. اگر نیاز به لمینت دندان یا کامپوزیت برای اصلاح ظاهر دندان های خود دارید بهتر است ابتدا با استفاده از ارتودنسی موقعیت دندان های خود را اصلاح کنید و سپس با استفاده از لمینت دندان حالت ظاهری دندان‌های خود را بهبود بخشید. این روش می‌تواند به شما کمک کند تا به یک لبخند زیبا و جذاب دست پیدا کنید.

مزایای ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی باعث می شود بیمارانی که به علت نیاز به درمان ارتودنسی و ظاهر بد ارتودنسی سیمی، از آن صرف نظر می کنند، با این روش دوباره به آن فکر کنند. در ادامه مقاله، به بررسی مزایای ارتودنسی نامرئی پرداخته می شود:

 • ظاهر بیشتر تطابق با دندان های طبیعی: یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی این است که الاینر های پلاستیکی برای تنظیم دندان ها بسیار شفاف هستند و به طور کامل به دندان های بیمار تطابق دارند. این باعث می شود که دیگران نتوانند بفهمند که بیمار از ارتودنسی استفاده می کند.
 • راحتی در استفاده: الاینر های نامرئی بسیار راحت هستند و بیماران به راحتی می توانند آنها را برداشته و دوباره بر روی دندان های خود قرار دهند. همچنین، بیماران به راحتی می توانند غذا خوردن و شستن دندان را انجام دهند. این نوع از ارتودنسی، ارتودنسی متحرک نیز نام دارد.
 • عدم نیاز به کارکرد خاصی برای تمیز کردن: با استفاده از الاینر های نامرئی، نیازی به استفاده از وسایل خاص برای تمیز کردن و نگهداری از دندان ها و الاینر ها نیست. بیماران می توانند الاینر های خود را با استفاده از محلول ضد عفونی کنند و به راحتی در دهان خود نگه دارند.
 • کوتاهی زمان درمان: ارتودنسی نامرئی معمولاً به مدت 6 تا 18 ماه درمان می شود، که به مقایسه با ارتودنسی سنتی که بین 2 تا 4 سال طول می کشد، بسیار کوتاه است. 

اهمیت ارتودنسی نامرئی

در چند سال اخیر، ارتودنسی نامرئی به عنوان یک راهکار برای رفع این مشکلات به شدت پرطرفدار شده است.  این روش درمانی از لاینرهای شفاف و نامرئی استفاده می‌کند که در دهان قرار داده می‌شوند و به دندان‌ها فشار می‌آورند تا تراز و آرایش بهتری بین آنها ایجاد شود. این لاینرها بسیار شفاف هستند و به طور کامل به دندان‌های بیماران تطابق دارند، بنابراین اغلب غیرقابل تشخیص هستند. از آنجا که ارتودنسی نامرئی برای بسیاری از بیماران مناسب است، به ویژه برای بزرگسالان و افرادی که در محیط کاری و اجتماعی خود فعالیت می‌کنند، اهمیت آن به شدت افزایش یافته است.

با این حال، ارتودنسی نامرئی همچنان یک درمان گرانبها است و نیاز به همکاری فعال بیمار در طول درمان دارد، بنابراین قبل از شروع درمان بهتر است بایک دندان‌پزشک مشورت کنید و مطمئن شوید که این درمان برای شما مناسب است. همچنین، بیمارانی که از ارتودنسی نامرئی استفاده می‌کنند، باید به دقت دستورالعمل‌های مربوط به استفاده از لاینرهای نامرئی را دنبال کنند و به صورت دوره‌ای به دندان‌پزشک مراجعه کنند تا پیشرفت درمان را نظارت کنند. بنابراین، ارتودنسی نامرئی با اهمیت بسیاری همراه است، از بهبود ظاهری دندان‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان گرفته تا افزایش اعتماد به نفس و بهبود کیفیت زندگی بیماران. اما قبل از شروع به درمان، بهتر است با یک دندان‌پزشک مشورت کرده و به دقت دستورالعمل‌های مربوط به استفاده از لاینرهای نامرئی را دنبال کنید.

اطلاعات بیشتر: متخصص ارتودنسی کودکان در تهران

طول درمان ارتودنسی نامرئی

طول درمان ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی درون دهانی، بستگی به میزان اصلاح مورد نیاز دندان‌ها و زمان شروع درمان دارد. در برخی موارد، مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی ممکن است کوتاهتر یا بلندتر از درمان های ارتودنسی معمول با براکت‌های دندانی باشد. معمولاً، درمان ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان ممکن است بین 12 تا 24 ماه طول بکشد. با این حال، مدت زمان درمان برای هر فرد به دلیل تفاوت‌های موقعیت ابتدایی دندان‌ها و میزان اصلاح مورد نیاز،می‌تواند متفاوت باشد. همچنین، برای برخی افراد با موقعیت‌های پیچیده تر، مدت زمان درمان ممکن است بیشتر از 24 ماه باشد.

به طور کلی، درمان ارتودنسی نامرئی ممکن است مدت زمانی برای رسیدن به نتایج مطلوب نیاز داشته باشد، اما این روش درمانی بسیار موثر است و می‌تواند به شما کمک کند تا به یک لبخند زیبا و سالم دست پیدا کنید. برای تعیین مدت زمان درمان مناسب برای شما، بهتر است با یک دندانپزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. متخصص ارتودنسی شما باید میزان اصلاح مورد نیاز دندان‌های شما را بررسی کند و بر اساس آن، به شما توصیه‌هایی برای طول درمان بدهد. همچنین، باید به یاد داشته باشید که برای به دست آوردن نتایج برتر، نیاز به همکاری شما با متخصص ارتودنسی در طول درمان می‌باشد و باید تمامی نکات و راهکارهای مورد پیشنهاد متخصص ارتودنسی را رعایت کنید.

با توجه به اینکه جراحی دندان عقل ممکن است باعث تغییر موقعیت دندان‌های دیگر و در نتیجه نیاز به اصلاح موقعیت دندان‌ها باشد، در برخی موارد نیاز به ارتودنسی نامرئی پس از جراحی دندان عقل دارد. برای مثال، در صورتی که دندان عقل بعد از جراحی به دلیل جایگاه کم در دهان، فشار و تغییرات در موقعیت دندان‌های دیگر ایجاد کند، ارتودنسی نامرئی ممکن است برای اصلاح موقعیت دندان‌ها پس از جراحی دندان عقل لازم باشد.

ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب است؟

ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف برای افرادی که از اختلالات دندانی مانند فاصله بین دندان‌ها، جابجایی دندان‌ها، برجستگی دندان‌ها، تراکم بیش از حد دندان‌ها یا گوشه‌دار شدن دندان‌ها رنج می‌برند، مناسب است. همچنین برای افرادی که نمی‌خواهند از براکت‌های دندانی سیمی استفاده کنند، ارتودنسی نامرئی یک گزینه عالی است.همچنین ارتودنسی نامرئی برای افرادی که به دنبال یک درمان دندانی موثر، آسان و به صورتی که تأثیر کمتری بر روی زندگی شخصی و اجتماعی آنها داشته باشد، مناسب است. 

اگر دندانی که نیاز به ارتودنسی نامرئی دارد، به عصب کشی نیاز داشته باشد، قبل از شروع درمان ارتودنسی نامرئی، باید ابتدا عصب کشی دندان انجام شود. در برخی موارد، اگر عصب کشی قبل از شروع درمان ارتودنسی نامرئی انجام نشود، عفونت دندان می‌تواند باعث تشدید درد و تورم شود و باعث ایجاد مشکلات درمانی شود.

ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب نیست؟

با وجود اینکه ارتودنسی نامرئی یک روش درمانی بسیار موثر برای اختلالات دندانی است، اما برخی افراد ممکن است نتوانند از این روش بهره‌مند شوند. تمام اینها فقط از دست یک دکتر دندانپزشک خوب بر میاید. برخی از افرادی که ارتودنسی نامرئی برای آنها مناسب نیست عبارتند از:

 • افرادی که دارای اختلالات جدی دندانی هستند که نیاز به درمان دندانی سنگین‌تر دارند.
 • افرادی که دارای دندان‌های کوچک یا کمبود دندان هستند، به دلیل اینکه براکت‌ها نیاز به حداقل یک سطح صاف برای نصب دارند.
 • افرادی که ممکن است نتوانند درمان مکرر دندانپزشکی را انجام دهند، به دلیل اینکه برای درمان ارتودنسی نامرئی نیاز به بررسی‌های دوره‌ای و تعویض روزانه الاینرها دارند.
 • افرادی که دندان‌های شان به علت شکل و اندازه‌ی خاصی با مشکل رویه‌بندی و ترکیب شدن دارند.
 • افرادی که دندان‌های شان تحت سایر درمان‌های دندانی قرار دارند، مانند جراحی یا درمان ریشه.
ارتودنسی نامرئی

فواید و مزایای ارتودنسی نامرئی

دیده نشدن براکت‌ها در ارتودنسی نامریی یکی از بزرگترین مزیت‌های این روش است، همچنین امکان جابجایی دستگاه با الاینر شفاف از مزایای دیگر این روش است. از دیگر فواید آن :

 • تمیز کردن دستگاه های ارتودنسی در این روش آسان است.
 • مشخص نبودن و دیده نشدن، براکت و سیم‌های ارتودنسی.
 • احتمال پوسیدگی دندان کمتر است.
 • تحمل پلاک، به خصوص در روزهای اول خیلی راحت است.
 • امکان برداشتن پلاک در مواقع ضروری و مراسم‌های مهم وجود دارد.

در برخی موارد که دندان‌ها در موقعیت نامناسبی قرار دارند و برای ترمیم دندان‌ها نیاز به اصلاح موقعیت دندان‌ها وجود دارد، ارتودنسی نامرئی به عنوان یک مرحله از طرح درمانی می‌تواند مفید باشد. در این حالت، براکت‌های شفاف و بدون رنگ روی دندان‌ها نصب می‌شوند تا دندان‌ها به موقعیت درست منتقل شوند و بعد از اتمام ارتودنسی، ترمیم دندان‌ ها انجام می‌شود. برای اطلاع از هزینه ترمیم دندان  روی این لینک کلیک کنید.

اگر لثه‌های بیش از حد بزرگ باعث شده باشد که دندان‌ها به نظر کوچکتر بیایند و نیاز به ترمیم دندان‌ها باشد، ابتدا لیفت لثه یا جراحی لثه با لیزر انجام می‌شود تا لثه‌ها کوچکتر شوند و سپس با استفاده از ارتودنسی نامرئی دندان‌ها به موقعیت درست منتقل می‌شوند. این ترکیب از دو روش ممکن است در بهبود ظاهر دندان‌ها و لثه‌ها موثر باشد.

معایب ارتودنسی شفاف یا نامرئی چیست؟

اگرچه ارتودنسی شفاف یا نامرئی یکی از بهترین روش‌های درمانی برای اختلالات دندانی است، اما همانند هر روش درمانی دیگری، ممکن است معایب خود را داشته باشد. برخی از این معایب عبارتند از:

 • هزینه بالای درمان: ارتودنسی شفاف به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته، مواد بالغ برتر و نیاز به تعویض مکرر لاینرها، هزینه بالایی دارد.
 • زمان درمان طولانی‌تر: ارتودنسی شفاف ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد نسبت به روش‌های دیگر از جمله ارتودنسی با براکت‌های فلزی یا سرامیکی.
 • محدودیت در درمان برای برخی موارد: ممکن است برخی از اختلالات دندانی با ارتودنسی شفاف قابل درمان نباشند و نیاز به روش‌های دیگری داشته باشند.
 • احتمال ایجاد عوارض: در مواردی که لاینرها صحیح قرار نگیرند، ممکن است عوارضی مانند التهاب یا تغییر رنگ دندان‌ها ایجاد شود.
 • نیاز به مراقبت‌های دقیق: برای بهبود درمان، باید لاینرها را به شکل منظم تعویض کرد و در تمیز کردن آنها دقت کرد.

در کل، ارتودنسی شفاف یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمانی برای اختلالات دندانی است و اکثر معایب آن قابل حل هستند. با این حال، باید با دندانپزشک و ارتودنتیست خود مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید که این روش درمانی برای شما مناسب است.

اطلاعات بیشتر: هزینه بلیچینگ در تهران

مراحل نصب ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا اینویزالاینر، یکی از روش‌های درمانی برای اصلاح دندان‌های نامنظم و ایجاد یک لبخند زیبا است. در این روش از مجموعه‌ای از الاینرهای شفاف و بدون فلز استفاده می‌شود که روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند و با تغییر شکل تدریجی، دندان‌ها را به موقعیت صحیح خود می‌رسانند. مراحل ارتودنسی نامرئی به شرح زیر است:

 • مشاوره: در این مرحله، پزشک ارتودنتیست شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و نیازهای شما را برای درمان مشخص می‌کند. همچنین، پزشک شما به شما نحوه استفاده از الاینرها، هزینه درمان، مدت زمان لازم برای درمان و هر گونه سوالی که شما دارید، پاسخ خواهد داد.
 • ایجاد برنامه درمان: پزشک ارتودنتیست شما برنامه درمانی را برای شما ایجاد می‌کند که شامل الاینرهای مختلف است. این برنامه درمانی باید به طور دقیق با نیازهای شما و جزئیات دندان‌های شما هماهنگ شود.
 • ساخت الاینرها: بعد از ایجاد برنامه درمانی، الاینرهای شفاف شما ساخته می‌شوند. هر الاینر باید به طور دقیق با دندان‌های شما هماهنگ شده باشد.
 • شروع درمان: شما باید الاینرهای شما را به ترتیبی که پزشک شما تعیین کرده است، استفاده کنید. این الاینرها باید در طول روز بر روی دندان‌های شما قرار داده شوند و فقط برای خوردن، شستن دهان و تمیز کردن الاینرها بیرون بیایند.
 • تغییر الاینرها: در طی درمان، پزشک ارتودنتیست شما به طور دوره‌ای الاینرهای جدیدی را به شما تحویل می‌دهد تا به مرحله بعدی از درمان بروید. هر الاینر جدید باید به طور دقیق با تغییراتی که در دندان‌های شما ایجاد شده است، هماهنگ شده باشد.
 • مراقبت و نظافت: شما باید همیشه الاینرهای خود را تمیز نگه دارید و به دقت دندان‌های خود را تمیز کنید. همچنین، پزشک ارتودنتیست شما ممکن است برای شما توصیه‌هایی درباره نظافت الاینرها و دندان‌ها داشته باشد.
 • پایان درمان: پس از اتمام درمان، پزشک ارتودنتیست شما به شما الاینرهای نگهدارنده ای تحویل خواهد داد تا از حفظ شکل جدید دندان‌های شما پس از درمان اطمینان حاصل کند. باید الاینرهای نگهدارنده را به طور دقیق استفاده کنید تا از بازگشت دندان‌های شما به موقعیت نامنظم پیشین جلوگیری کنید.
 • بازدیدهای دوره‌ای: پزشک ارتودنتیست شما ممکن است شما را به بازدیدهای دوره‌ای دعوت کند تا از وضعیت دندان‌های شما پس از درمان اطمینان حاصل کند و هر گونه مشکلی را برطرف کند.

هزینه ارتودنسی نامرئی به چه صورت است؟

ارتودنسی نامرئی

قیمت ارتودنسی نامرئی یکی از دغدغه‌های اصلی بیماران است که توقع دارند قبل از شروع درمان از آن مطلع شوند. قیمت ارتودنسی شفاف به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 • میزان شدت نامرتبی دندان‌های بیمار
 • نیاز به درمان فک بالا یا پایین یا هر دو
 • مدت زمان درمان برای رفع کامل ناهنجاری‌ها
 • انتخاب نوع ارتودنسی؛ لینگوال، براکت سرامیکی یا الاینر
 • نیاز به خدمات و درمان‌های بیشتر در ادامه درمان
 • نوع و کیفیت متریال استفاده شده برای دستگاه‌های ارتودنسی

هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی ثابت فلزی بیشتر است، دلیل عمده و اصلی بالا بودن قیمت ارتودنسی شفاف نیز در مراحل و ساخت دستگاه‌ها در کشورهایی مانند کانادا است. البته براکت‌های شفاف در کشور خودمان نیز ساخته می‌شود که موجب کاهش قیمت می‌شود.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی نامرئی

هیچ سن محدودی برای انجام ارتودنسی نامرئی وجود ندارد. اما برای اینکه درمان با ارتودنسی نامرئی بهترین نتیجه را داشته باشد، باید دندان‌های شما به اندازه کافی رشد کرده باشند و دندان‌های دائمی شما باید به طور کامل بروز رسانی شده باشند. بنابراین، اغلب برای انجام ارتودنسی نامرئی، بهتر است که بیمارانی که سن آنها بیشتر از ۱۳ سال است را انتخاب کنند. البته، با توجه به شرایط خاص هر بیمار، پزشک ارتودنتیست ممکن است سن پایین‌تر یا بالاتری را برای انجام ارتودنسی نامرئی پیشنهاد دهد.

اطلاعات پزشکی: بهترین دکتر روکش دندان کیست؟

نتیجه گیری

همچنین ارتودنسی نامرئی از نظر اثربخشی نیز با روش‌های دیگر ارتودنسی برابری دارد. با این حال، برای انجام ارتودنسی نامرئی نیاز به تکنیک‌های پیچیده‌تری دارید و هزینه بیشتری نسبت به روش‌های سنتی دارد. همچنین نیاز به هماهنگی و همکاری بیشتر بین پزشک و بیمار در این روش وجود دارد، اما در نهایت با صبر و همکاری، نتیجه‌ای بهتر و جایگزینی برای دندان‌های زشت و کج خواهید داشت.در این نوشته سعی نمودیم شرحی بر ارتودنسی نامرئی، انواع ارتودنسی نامرئی، قیمت ارتودنسی نامرئی و … به شما دهیم. امیدواریم این نوشته برای شما مفید واقع شود و آن را با دیگر افراد به اشتراک بگذارید. با اتمام مراحل درمانی ارتودنسی نامرئی لبخند جدیدی را تجربه خواهید داشت، و دوست دارید زیبایی دندان هایتان را به همه نشان دهید و در عکس های دسته جمعی می‌درخشید. با اندکی هزینه ارتودنسی نامرئی را انجام دهید و زیباییتان را دو چندان نمایید.

در برخی موارد، اگر دندان‌ها در موقعیت نامناسبی برای نصب ایمپلنت قرار دارند، ارتودنسی نامرئی به عنوان یک مرحله از طرح درمانی قبل از نصب ایمپلنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتودنسی نامرئی به عنوان یک روش اصلاح موقعیت دندان‌ها می‌تواند بهبود جایگاه دندان‌ها را به گونه‌ای که فضای کافی برای نصب ایمپلنت بین دندان‌ها وجود داشته باشد، تغییر دهد. در این حالت، ارتودنسی نامرئی به عنوان یک مرحله از طرح درمانی می‌تواند مفید باشد. برای آگاهی از قیمت ایمپلنت دندان روی این لینک کلیک کنید.

اطلاعات بیشتر: هزینه اصلاح طرح لبخند

سوالات متداول

این روش مناسب افرادی است که دارای ناهنجاری‌های ضعیف تا متوسط هستند، به این صورت که برای مشکلات ضعیف حدود 6 ماه زمان لازم است، و برای درمان مشکلات بیشتر، نیاز به مدت زمان بین 14 تا 18 ماه می‌باشد.

بیشترین مراقبت را باید برای درمان با الاینر شفاف انجام دهید، زیرا جنس آنها پلاستیکی و شفاف است و الاینرها به راحتی رنگ می گیرند، بنابراین هنگام غذا خوردن باید آن‌ها را از دهان خارج کنید، همچنین باید از مسواک و شوینده مخصوص در طول درمان استفاده کنید.

ارتودنسی با الاینر شفاف هم، مانند مابقی روش‌ها به دندان‌ها نیرو و فشار وارد می‌کنند، در نتیجه به دلیل فشار به دندان‌ها در روزهای اول شما مقداری درد خواهید داشت که با مسکن می‌توانید آن را کنترل کنید.

برای اینکه اینویزیلاین یا الاینر شفاف، وظیفه خود را به درستی انجام دهد، شما باید هر روز حداقل 20 تا 22 ساعت مطابق دستور متخصص ارتودنتیست خود از آن ها استفاده کنید.

اگر این روش درمان چه از نوع ثابت و چه نوع متحرک، به درستی و مناسب شرایط دندان و فک شما انتخاب شده باشد، و تمامی مراحل و دوره درمان به درستی طبق نظر دکتر ارتودنسی پیش برود، امکان بازگشت نیست.

دندانپزشکان عمومی پروسه های زیبایی و ترمیمی را به خوبی انجام می دهند اما تخصصی در ارتودنسی ندارند. بنابراین واجد شرایط انجام هیچ نوع ارتودنسی نیستند مگر اینکه تخصص آن را گرفته باشند. برای هر نوع درمان ارتودنسی تنها به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

بهتر است برای کودکان ارتودنسی ثابت انجام داده شود با این وجود اگر سنشان بالاتر باشد می توانند از این روش نیز جهت درمان استفاده کنند.

بله به استفاده از پلاک های شفاف و متحرک ارتودنسی در اصطلاح عمومی، پلاک گذاری دندان هم گفته می‌شود.

اشتراک گذاری:

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها