EN

ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی ثابت، براکت ها و سیم های فلزی در جلوی دندان ها قرار می گیرند و هنگام صحبت کردن به راحتی دیده می شوند و این مسئله ممکن است برای خیلی از افراد ناخوشایند باشد. روش های مختلفی برای حل این مسئله بوجود آمده است. از جمله این روش ها، ارتودنسی لینگوال می باشد که به آن ارتودنسی پشت دندانی نیز می گویند. واژه لینگوال از کلمه لاتین «لینگوا» به معنای زبان گرفته شده است. در این روش براکت ها و سیم های فلزی را در پشت دندان ها می چسبانند و به همین دلیل برای افرادی که نمی خواهند کسی از درمان آن ها مطلع شود و یا از ظاهر زننده این براکت ها در ارتودنسی معمولی که در جلوی دندان هایشان قرار می گیرد خوششان نمی آید، روش مناسبی می باشد.

روش ارتودنسی لینگوال حدود 30 سال پیش معرفی شد. در آن زمان گمان می کردند با آمدن این روش تحول عظیمی در علم ارتودنسی رخ دهد و جایگزین تمام روش های ارتودنسی ثابت شود. با ارتودنسی لینگوال و با کمک بهترین دکتر دندانپزشک و بهترین متخصص ارتودنسی می‌توانید به بهترین نتایج در بهبود قوس دندانی خود دست یابید. ولی روش ارتودنسی لینگوال هم مثل تمام روش های دیگر مزایا و معایب خاص خودش را داشت که همین امر باعث شد تا آنچنان که باید و شاید انتظاراتی که از آن می رفت را نتواند برآورده کند. البته هنوز هم عده ای به این روش اعتقاد دارند و از آن در موارد خاصی استفاده می کنند.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی، یک روش درمانی است که در آن برای اصلاح دندان‌های نامنظم و برجسته و چالش‌های دیگر در دندان‌ها، بر روی سطح داخلی دندان‌ها (سمتی که به طور معمول در طرف زبان قرار دارد) به جای سطح خارجی آن‌ها (که به طور معمول به سمت لب قرار دارد) برای برقراری تماس با دیگر دندان‌ها و تنظیم دهان و فک‌ها استفاده می‌شود. ارتودنسی لینگوال یکی از روش‌های درمانی برای برطرف کردن مشکلات دندانی و فکی است که در آن برای قرار دادن براکت‌ها و وایرهای ارتودنسی از داخل دهان بر روی سطح داخلی دندان‌ها استفاده می‌شود و به همین دلیل به عنوان یک روش درمانی خوب محسوب می‌شود. یکی از مهمترین مزایای بریس های لینگوال برای بزرگسالان این است که آنها می توانند بدون اینکه توجه اطرافیان را جلب کنند به رفع مشکلات ارتودنسی دندان هایشان بپردازند. ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی) باید توسط یک متخصص ماهر ارتودنسی انجام گیرد که قادر باشد براکت ها، سیم ها و کش های ارتودنسی را در سطح پشتی دندان ها قرار دهد.

یکی از مهمترین مزیت‌های ارتودنسی لینگوال، این است که براکت‌ها در داخل دهان قرار دارند و از دید خارجی قابل مشاهده نیستند، بنابراین افرادی که نگران ظاهر براکت‌های بیرونی هستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. همچنین، از آنجایی که براکت‌ها در داخل دهان قرار دارند، احتمال بروز آسیب به لثه و بافت‌های نرم دهان کمتر است. این روش ارتودنسی نیز بهبود زیبایی صورت افراد را به دنبال دارد و به آنها اجازه می‌دهد که بدون نگرانی ازظاهر دندان‌های خود لبخند بزنند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین متخصص ارتودنسی کودکان روی این لینک کلیک کنید.

روند انجام ارتودنسی لینگوال

روند انجام ارتودنسی لینگوال شامل مراحل زیر است:

 • مشاوره: در این مرحله، پزشک ارتودنتیست با بررسی دقیق دندان‌ها و فک‌ها، برای بیمار پیشنهاد درمانی مناسب را ارائه می‌دهد و توضیحات لازم را در مورد روند درمان و هزینه‌ها به بیمار می‌دهد.
 • مرحله برنامه‌ریزی: پس از انتخاب روش درمان، پزشک ارتودنتیست برنامه درمانی خود را برای بیمار تهیه می‌کند که شامل یک سری مراحل و فازهای درمانی است.
 • آغاز درمان: در این مرحله، سیم‌های برنجی یا پروتئوتایپ‌هایی روی دندان‌ها نصب می‌شود تا به دندان‌ها فشاری بیاندازند و آن‌ها را به جایگاه صحیح خود برسانند.
 • تنظیم: در این مرحله، پزشک ارتودنتیست سیم‌ها و دستگاه‌ها را بررسی می‌کند و آن‌ها را تنظیم می‌کند تا به دندان‌ها فشار مناسبی وارد شود و به موقعیت درستی برسند.
 • بازدیدهای مرتب: در طول فرآیند درمان، بیمار باید به صورت منظم با پزشک ارتودنتیست خود ملاقات کند تا پیشرفت خود را بررسی کند و تنظیمات لازم را انجام دهد.
 • پایان درمان: پس از رسیدن دندان‌ها به موقعیت درست، پزشک ارتودنتیست دستگاه‌ها را از دندان‌ها برمی‌دارد و برای بیمار یک نگهدارنده (ریتینر) نیز تهیه می‌کند که بیمار باید آن را به صورت منظم استفاده کند تا دندان‌هایش در موقعیت صحیح خود بمانند. این مرحله به عنوان مرحله‌ی پایانی درمان ارتودنسی لینگوال به شمار می‌آید.

مزایای ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال به عنوان یکی از روش‌های درمانی دارای مزایای متعددی است. به برخی از این مزایا می‌توان به شرح زیر اشاره کرد:

 • ظاهر زیبا: یکی از مزایای ارتودنسی لینگوال، این است که دستگاه‌های درمانی به صورت پنهان درون دهان بیمار قرار می‌گیرند و در نتیجه هیچکس نمی‌تواند آن‌ها را ببیند. به علاوه، اصلاح دندان‌های برجسته باعث بهبود ظاهر و تناسب صورت و لبخند بیمار می‌شود.
 • کاهش مشکلات جانبی: ارتودنسی لینگوال می‌تواند به کاهش مشکلات جانبی مانند درد و عفونت دهان، سایش دندان‌ها و … کمک کند.
 • اثربخشی بالا: ارتودنسی لینگوال به دلیل قرار گرفتن دستگاه‌های درمانی در نزدیکی دندان‌ها و استفاده از فشار مستقیم، معمولاً به اثربخشی بالایی برای اصلاح دندان‌ها منجر می‌شود.
 • سلامت دهان: در ارتودنسی لینگوال، دستگاه‌های درمانی در داخل دهان قرار گرفته و بر روی لثه و بافت‌های نرم قرار نمی‌گیرند که باعث کاهش خطر آسیب دیدگی و التهاب آن‌ها می‌شود.
 • کارکردی مطلوب: ارتودنسی لینگوال، به دلیل فرآیند درمانی دقیق و شفاف، می‌تواند به بهبود کارکرد دهان و فک بیمار کمک کند، از جمله کاهش درد گردن و سر، بهبود گفتار و خوردن بهتر غذاها.

در کل، ارتودنسی لینگوال به عنوان یکی از گزینه‌های درمانی موثر در اصلاح دندان‌های نامنظم و برجسته، دارای مزایایی است که می‌تواند بهبودی چشمگیری در کیفیت زندگی بیماران بیاورد. با این حال، مراجعه به یک متخصص ارتودنسی برای تشخیص درست و انتخاب بهترین روش درمانی، بسیار مهم است.  

معایب ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال یک روش درمانی است که در آن براي ترمیم بیماري‌هاي دنداني از برخی از تکنیک های خاصی استفاده می شود. این روش مزایا و معایب خود را دارد. در زیر به برخی از معایب این روش اشاره می کنم:

 • درد و عدم راحتی: در ابتدای درمان، بیماران ممکن است احساس درد و عدم راحتی کنند که ممکن است باعث افزایش استرس و نگرانی شود.
 • نیاز به تمرینات خاص: برای داشتن اثر بخشی بیشتر در درمان، بیماران نیاز به انجام تمرینات خاصی دارند که برای آن‌ها ممکن است زمانبر باشد و نیاز به تلاش بیشتری داشته باشد.
 • محدودیت در مصرف غذاها: بیماران ممکن است به علت نصب براکت ها در پشت دندان‌ها، در مصرف برخی غذاها محدود شوند.
 • قیمت بالا: ارتودنسی لینگوال با قیمت بالایی همراه است و ممکن است برای برخی افراد قابل قبول نباشد.
 • پاک کردن سخت‌تر: براکت‌های بکار رفته در این روش در پشت دندان ها قرار می گیرند و به همین دلیل پاک کردن آنها سخت‌تر خواهد بود.
 • زمان بر بودن درمان: این نوع ارتودنسی برای برخی افراد به دلیل نیاز به زمان بیشتری برای درمان ممکن است قابل قبول نباشد.
 • نیاز به تجربه کارآزموده: برای اجرای این روش ارتودنسی، نیاز به تجربه کارآزموده در پزشکان دندانپزشکی می باشد، در غیر این صورت ممکن است خطاهایی رخ دهد که باعث تأخیر درمان و یا نتایج نامطلوب شود. بنابراین، پزشکان دندانپزشکی باید تجربه کافی و آموزش‌های مربوط به این روش را داشته باشند تا بتوانند درمان را به درستی انجام دهند و مشکلات احتمالی را که ممکن است در این روش به وجود آیند، کاهش دهند. 

در نهایت، برای ارزیابی مزایا و معایب ارتودنسی لینگوال و تعیین روش درمانی مناسب برای خود، بهتر است با پزشک دندانپزشکی خود مشورت کنید و درمورد همه جزئیات مربوط به درمان صحبت کنید. ارتودنسی لینگوال به عنوان یک روش نامرئی برای اصلاح زوایای دندان‌ها، به صورت مخفی درون دهان چسبیده و برای اصلاح موقعیت دندان‌ها کاربرد دارد، به همین دلیل به آن ارتودنسی نامرئی نیز گفته می‌شود.

با توجه به اینکه مشکلات لثه می‌توانند به شدت تأثیر منفی بر روی سلامت دندان‌های فرد داشته باشند، انجام لیفت لثه قبل از درمان ارتودنسی لینگوال ممکن است لازم باشد. این امر به دلیل این است که در صورتی که لثه در حال جمع شدن است یا ترک خورده است، برای نصب براکت‌های لینگوال، نیاز به فضای کافی بین دندان‌ها و لثه وجود دارد. در صورتی که فاصله لازم برای نصب براکت‌های لینگوال وجود نداشته باشد، انجام لیفت لثه قبل از درمان ارتودنسی لینگوال می‌تواند نیازمندی‌های فضایی را برای نصب براکت‌ها فراهم کند.

آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد از درمان های ارتودنسی امتناع می کنند، احساس درد و آزردگی آن است. دلیل این آزردگی شایع در بریس ها، مقاومت در برابر اصطکاک ناشی از نیرو های قابل توجه است که از پیوند بریس ها روی دندان شما تاثیر می گیرند. وظیفه ی این فشار ها بازگرداندن دندان ها به جایگاه اصلی شان می باشد که متاسفانه این فشار باعث التهاب بافت های اطراف لثه نیز می شود. در بریس های معمولی فشار بسیار بالاست و از این رو میزان درد و آزردگی بیشتری متوجه بیمار می باشد. با اینکه در بریس های لینگوال فشار کمتری به دندان هایتان وارد می شود اما به دندان ها این امکان را می دهد تا آزادانه تر جا به جا شوند که این باعث بهبود روند ارتودنسی می شود.

هزینه ارتودنسی لینگوال

متاسفانه قیمت بالا یکی از مهمترین معایب بریس های لینگوال است. به دلیل اینکه این نوع بریس به صورت سفارشی و در آزمایشگاه ساخته می شوند، نسبت به انواع دیگر بریس از قیمت بالایی برخودارند. البته قیمت ارتودنسی معمولا به دلیل ویزیت های مکرر ارتودنتیست و گذراندن وقت های طولانی در مطب دندانپزشک بالاتر نیز خواهد رفت.

در مواردی که دندان‌هایی به دلیل انحراف‌های شدید به درستی قرار نگرفته‌اند و نیاز به درمان ارتودنسی لینگوال دارند، درمان ریشه دندان ممکن است قبل از ارتودنسی لینگوال انجام شود. این امر به دلیل این است که در برخی موارد، انحراف دندان‌ها ممکن است به علت مشکلات در ریشه دندان‌ها باشد. در این موارد، باید ابتدا مشکل ریشه دندان‌ها رفع شود و سپس به درمان ارتودنسی لینگوال پرداخته شود.

بیشتر بدانید: بهترین متخصص بلیچینگ در تهران

نحوه مراقبت از ارتودنسی لینگوال

در صورتی که شما ارتودنسی لینگوال دارید، به دنبال رعایت دقیق تر مراقبت های دهانی خود هستید. در ادامه چند نکته برای مراقبت از ارتودنسی لینگوال آمده است:

 • مسواک زدن: برای افرادی که ارتودنسی لینگوال دارند، مسواک زدن بسیار حیاتی است. باید دقت شود که مسواک به طور کامل از بین برده شود و بین براکت‌ها نیز تمیز شود. همچنین باید از مسواک نرم استفاده کنید تا از آسیب دیدن براکت‌ها جلوگیری شود.
 • نخ دندان: برای تمیز کردن میان دندان‌ها و پاک کردن براکت‌ها، نخ دندان به شدت توصیه می شود. برای استفاده از نخ دندان، باید با دقت و بدون آسیب دادن به براکت‌ها، آن را میان دندان‌ها و بین براکت‌ها حرکت دهید.
 • استفاده از غذاهای مناسب: برای حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از خراشیدن براکت‌ها، باید از غذاهای مناسب استفاده کنید. از خوردن غذاهای سخت و لبه دار بپرهیزید و به جای آنها از مواد غذایی نرم و مخلوط استفاده کنید.
 • ملاقات با پزشک: برای اطمینان از وضعیت درمان و بررسی هرگونه مشکلات، باید به ملاقات با پزشک خود بروید. پزشک شما ممکن است نیاز به تغییرات در درمان شما داشته باشد و یا به شما راهنمایی‌های مربوط به مراقبت از دندان‌های خود بدهد.
 • استفاده از روکش دندان: برای جلوگیری از خراشیدن دندان‌ها و ایجاد زخم‌های دهانی، حفاظت از دندان‌ها و براکت‌های ارتودنسی لینگوال در برابر آسیب‌های مختلف، می‌توان از روکش دندان استفاده کرد. روکش دندان یک لایه نازکی از موادی مانند پلاستیک است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و به عنوان یک پوشش محافظ برای دندان‌ها عمل می‌کند.
 • از استفاده از تقویم‌های حفاظتی یا روتوش‌ها استفاده کنید: در برخی موارد، پزشک دندانپزشکی ممکن است به شما تقویم حفاظتی یا روتوش توصیه کند که در برخی موارد می‌تواند به جای تقویم ارتودنسی لینگوال استفاده شود. این تقویم‌ها به دندان‌ها کمک می‌کنند تا در موقعیت مناسبی بمانند و به شما کمک می‌کنند تا از آسیب‌های بیشتر به دندان‌ها جلوگیری کنید.
 • در صورت ایجاد هرگونه مشکل، به پزشک ارتودنسی خود مراجعه کنید: اگر شما در هنگام استفاده از ارتودنسی لینگوال هرگونه مشکلی دارید، باید به سرعت به پزشک خود مراجعه کنید. این مشکلات می‌توانند شامل شکستن براکت‌ها، بیرون آمدن سیم‌های ارتودنسی، درد دهان و سایر مشکلاتی باشند که به سرعت باید بررسی و درمان شوند.

به طور کلی، ارتودنسی لینگوال به عنوان یک روش درمانی برای بهبود موقعیت دندان‌ها بسیار موثر است، اما نیاز به مراقبت دقیق ویژه دارد. درمان اشتباهات دندانی با استفاده از ارتودنسی لینگوال، نیازمند تخصص و تجربه دکتر متخصص ارتودنسی لینگوال است که با داشتن دانش فنی کافی و آشنایی با تکنولوژی‌های مدرن، می‌تواند این روش پیچیده را با دقت و ایمنی بالا انجام دهد. برای حفاظت از دندان‌های خود و جلوگیری از هرگونه مشکل برای حفاظت از دندان‌های خود و جلوگیری از هرگونه مشکل در ارتودنسی لینگوال، باید به دنبال مراقبت‌های دقیق و کامل باشید. به علاوه، باید دوره‌های مراقبتی مانند تعویض سیم‌های ارتودنسی را رعایت کنید و با پزشک خود برنامه‌ریزی کنید تا به طور منظم برای بررسی و تعویض سیم‌ها مراجعه کنید. همچنین، برای جلوگیری از آسیب به دندان‌های خود، باید از فعالیت‌هایی مانند خوردن غذاهای سخت، باز کردن قوطی با دندان‌ها و جریان‌های خیلی قوی دورانداختنی در بازی‌های ورزشی خودداری کنید.

اطلاعات بیشتر: دکتر متخصص جراحی لثه

ارتودنسی لینگوال برای چه کسانی مناسب است؟

ارتودنسی لینگوال مناسب برای افرادی است که به دنبال درمان ارتودنسی هستند و در عین حال نگرانی در مورد ظاهر براکت‌های بیرونی دارند. این روش ارتودنسی برای افرادی که در زمینه‌هایی مانند عکاسی، مدلینگ، بازیگری و… فعالیت می‌کنند و یا برای افرادی که به دلیل شغل یا علاقه شخصی نیاز به ارتودنسی دارند اما نمی‌خواهند براکت‌های بیرونی را بر روی دندان‌های خود داشته باشند، بسیار مناسب است.

همچنین، ارتودنسی لینگوال برای افرادی که به دلیل فضای محدوددر دهانشان از ارتودنسی بر روی سطح بیرونی دندان‌ها منع شده‌اند، یا افرادی که از لثه‌های حساس یا مشکلات دیگر در بافت‌های نرم دهان شکایت دارند، مناسب است. این روش ارتودنسی برای افراد بالای 13 سال مناسب است زیرا دندان‌های بزرگسالان به راحتی قابل حرکت نیستند و برای جابجایی آنها نیاز به فشار بیشتری دارد.

با این حال، ارتودنسی لینگوال نیز دارای محدودیت‌هایی است و برخی افراد نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. برای مثال، افرادی که مشکلات بزرگی در فک‌ها یا دندان‌های خود دارند، ممکن است نتوانند از ارتودنسی لینگوال استفاده کنند و نیاز به روش‌های دیگری داشته باشند. همچنین، افرادی که دارای مشکلات جدی در بافت‌های نرم دهان هستند، مانند عفونت‌های باکتریایی، ممکن است نتوانند از این روش استفاده کنند. در نهایت، برای انتخاب روش مناسب درمان ارتودنسی، بهتر است با ارتودنتیست خود مشورت کنید و با او در مورد نیازهای شما و روش‌های درمانی مناسب برای شما صحبت کنید.

اطلاعات مفید پزشکی: بهترین جراح دندان عقل در تهران

طول عمر ارتودنسی لینگوال

طول عمر ارتودنسی لینگوال به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله شدت نیاز به درمان، نوع براکت‌های استفاده شده، رعایت نکات بهداشت دهان و دندان، و تعهد شخص به مراقبت از دندان‌های خود. معمولاً، مدت زمان درمان ارتودنسی لینگوال بین 18 تا 36 ماه است، اما ممکن است برای برخی افراد بیشتر یا کمتر باشد. پس از پایان درمان، براکت‌های لینگوال از دندان‌ها برداشته می‌شوند، اما پس از این مرحله نیز، افراد باید از دندان‌های خود مراقبت کنند تا جایگاه دندان‌هایشان ثابت بماند. اگر به دنبال داشتن دندان‌های سالم و زیبا هستید، باید نکات بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. برای نگهداری از دندان‌های خود، باید روزانه دو بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید، از نخ دندان و دهان‌شویه استفاده کنید، خوردن مواد شیرین و نوشابه را کاهش دهید.

اطلاعات بیشتر: هزینه ارتودنسی متحرک در تهران

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال و کامپوزیت دندان

درمان ارتودنسی لینگوال ممکن است نیاز به نصب براکت‌های لینگوال بر روی دندان‌های داخلی داشته باشد. برای نصب این براکت‌ها، باید قسمت داخلی دندان‌ها پاک شود تا براکت‌ها به خوبی به دندان متصل شوند. برای این منظور، ممکن است کامپوزیت دندان برای پر کردن فضاهای بین دندان‌ها و ایجاد سطح صاف و مناسب برای نصب براکت‌ها استفاده شود. این کار به دلیل این است که براکت‌های لینگوال فقط به سطح صاف دندان‌های داخلی متصل می‌شوند و هیچ فضای بین دندان‌ها وجود ندارد. با استفاده از کامپوزیت دندان، می‌توان فضاهای بین دندان‌ها را پر کرده و سطح صافی را برای نصب براکت‌ها فراهم کرد.

همچنین، کامپوزیت دندان یا لمینت دندان می‌تواند به عنوان یک روش برای ترمیم دندان‌ ها بعد از پایان درمان ارتودنسی لینگوال نیز استفاده شود. در حین درمان ارتودنسی لینگوال، ممکن است به دلیل استفاده از براکت‌های لینگوال، برخی از دندان‌ها به شکلی که باید، به هم نزدیک نشوند و احتیاج به ترمیمات بعدی داشته باشند. این ترمیمات می‌توانند با استفاده از کامپوزیت دندان انجام شوند. همچنین، در برخی موارد، ارتودنتیست‌ها ممکن است از کامپوزیت دندان برای تعویض براکت‌های لینگوال استفاده کنند. بنابراین، به طور خلاصه، کامپوزیت دندان می‌تواند در درمان ارتودنسی لینگوال به عنوان یک روش کمکی برای نصب براکت‌های لینگوال و همچنین به عنوان یک روش ترمیم دندان‌ها پس از درمان ارتودنسی لینگوال استفاده شود.

مراقبت های قبل از نصب ارتودنسی لینگوال

مراقبت‌هایی که قبل از نصب ارتودنسی لینگوال باید انجام داد، شامل موارد زیر است:

 • مراجعه به دندانپزشک: قبل از نصب ارتودنسی لینگوال، باید به دندانپزشک خود مراجعه کرده و برای ارزیابی دندان‌ها و طرح درمانی مورد نیاز برای شما، مشاوره کنید.
 • تمیز کردن دندان‌ها: برای کاهش خطر عفونت، باید دندان‌های خود را قبل از نصب ارتودنسی لینگوال، به خوبی تمیز کنید. برای این کار، می‌توانید از مسواک الکتریکی، مسواک معمولی و خمیردندان استفاده کنید.
 • مصرف غذا: در روز نصب ارتودنسی لینگوال، بهتر است که غذاهای نرم و سبک بخورید و از مواد سخت، شیرینی‌های لزج و چسبنده و بستنی استفاده نکنید.
 • مدیریت درد: در صورتی که دردی در طول نصب ارتودنسی لینگوال احساس می‌کنید، می‌توانید از آنتی‌بیوتیک‌ها، ضد التهاب‌ها و دردآورهایی که پزشک شما تجویز می‌کند، استفاده کنید.
 • خالی کردن بسته‌های دهانی: قبل از نصب ارتودنسی لینگوال، باید بسته‌های دهانی خود را خالی کنید، به ویژه در صورتی که بسته‌های دهانی شما حاوی مواد نگهدارنده مثل نیکوتین یا نوشابه هستند.
 • ایجاد فضای کافی بین دندان‌ها: پزشک شما ممکن است برای نصب براکت‌های لینگوال، به فضای کافی بین دندان‌ها نیاز داشته باشد. برای این منظور، ممکن است به شما توصیه شود که از دستگاه‌هایی مانند اسپیسر (فضای‌دهی) استفاده کنید تا فضای مورد نیاز بین دندان‌ها ایجاد شود.
 • آماده شدن برای تغییرات در خوردن: پس از نصب ارتودنسی لینگوال، شاید بخشی از لثه شما متورم شود و خوردن برای شما سخت تر شود. بنابراین، باید آماده شوید که رژیم غذایی خود را تغییر دهید و غذاهای نرم و آرام بخورید.
 • تهیه براکت و سیم‌های اضافی: برخی از براکت‌ها و سیم‌ها ممکن است در طی نصب ارتودنسی لینگوال شکسته شوند. بنابراین، بهتر است که براکت و سیم‌های اضافی را از پزشک خود تهیه کنید تا در صورت نیاز، بتوانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

مراقبت های بعد از نصب ارتودنسی لینگوال

نصب ارتودنسی لینگوال گاهی باعث ایجاد دلسردی و درد می‌شود. به همین دلیل، پس از نصب براکت‌های لینگوال، شما باید مراقبات خاصی داشته باشید تا بهبودی سریع‌تری داشته باشید. در ادامه، چند مراقبت بعد از نصب ارتودنسی لینگوال را برای شما ذکر می‌کنیم:

 • استفاده از داروهای تسکین‌دهنده درد: پس از نصب ارتودنسی لینگوال، ممکن است به دلیل ایجاد فشار بر روی دندان‌ها و لثه درد و ناراحتی داشته باشید. در این صورت، می‌توانید از داروهای تسکین‌دهنده درد مانند آسپرین و تایلنول استفاده کنید.
 • محدودیت خوردن غذاهای سخت و داغ: پس از نصب ارتودنسی لینگوال، به دلیل حساسیت دندان‌ها و لثه، باید خوردن غذاهای سخت و داغ را محدود کنید. از خوردن غذاهایی مانند آجیل، سیب زمینی سرخ شده، کلم و گوشت سرخ شده خودداری کنید.
 • مراقبت از دندان‌ها: پس از نصب ارتودنسی لینگوال، باید به بهداشت دهان و دندان‌ها خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. باید دندان‌ها را دو بار در روز با مسواک و خمیر دندان شستشو دهید و بعد از هر وعده غذایی، دهان خود را با آب بشویید.
 • رعایت مراقبت‌های لثه‌ای: پس از نصب ارتودنسی لینگوال، باید به مراقبت‌های لثه‌ای خود توجه کنید. باید لثه را با مسواک به طور ملایم و دو بار در روز ماساژ دهید تا از التهابات پیشگیری کنید.
 • مراجعه به متخصص ارتودنسی: برای اطمینان از سلامتی دندان‌ها و مانیتورینگ درست پیشرفت ارتودنسی لینگوال، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید و با او در مورد هر گونه نگرانی یا سوالی صحبت کنید.
 • رعایت نکات خاص: در صورت نصب ارتودنسی لینگوال، باید به نکات خاصی توجه کنید. برای مثال، باید از دویدن و راه رفتن با لباس‌های داخلی اجتناب کنید تا از تماس دندان‌ها با لباس‌ها جلوگیری شود. همچنین، باید از استفاده از سیگار و مصرف نوشابه و قند نیز خودداری کنید.
 • رعایت وقت‌های مراجعه: برای بهترین نتیجه، باید به وقت‌های مشخص شده توسط دندانپزشک خود برای تغییر براکت‌های لینگوال رعایت کنید. در صورتی که براکت‌های لینگوال شما درست نصب شده باشند و مراقبات لازم را داشته باشید، پیشرفت ارتودنسی لینگوال شما بهتر و سریعتر خواهد بود.

بیشتر بدانید: روش های اصلاح طرح لبخند

نصب ایمپلنت در ارتودنسی لینگوال

در مواردی که دندانی از دست داده اید و نیاز به ایمپلنت دندان دارید، ممکن است برای نصب ایمپلنت، فضای کافی بین دندان‌ها برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود نداشته باشد. در این صورت، ارتودنسی لینگوال می‌تواند به عنوان روشی برای ایجاد فضای کافی بین دندان‌ها به کار گرفته شود. اینکه آیا نیاز به ارتودنسی لینگوال قبل یا بعد از نصب ایمپلنت وجود دارد، به نوع مشکلات دندانی شما بستگی دارد و باید با دندانپزشکتان و متخصص ارتودنسی در مورد مراحل درمان و ترتیب انجام آنها مشورت کنید.

به طور کلی، ارتودنسی لینگوال نمی‌تواند به تنهایی به جای ایمپلنت دندانی استفاده شود ولی ممکن است به عنوان یکی از مراحل درمانی برای تهیه فضای کافی بین دندان‌ها جهت نصب ایمپلنت مورد استفاده قرار بگیرد. 

نتیجه گیری

نتیجه‌گیری کلی در مورد ارتودنسی لینگوال این است که این روش یکی از بهترین روش‌های ارتودنسی است که در صورت صحیح انجام شدن، باعث بهبود جلوه و سلامت دندان‌ها می‌شود. برخلاف ارتودنسی سنتی که براکت‌ها به صورت ظاهری مشخص بر روی سطح دندان قرار می‌گیرند، در ارتودنسی لینگوال براکت‌ها به صورت مخفی بر روی سطح داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند و بنابراین، این روش به دندان‌ها امکان می‌دهد تا به شکل طبیعی و زیبا به خود بازگردند. همچنین، برای بیمارانی که از اصطلاح “لب های بزرگ” یا “خنثی” رنج می‌برند، این روش می‌تواند بهبود بخشی قابل توجهی در ظاهر آنها ایجاد کند. با این حال، مراقبت‌های دقیقی برای این نوع ارتودنسی نیاز است و ممکن است برخی از مشکلات و عوارض مانند ترشح، التهابات لثه، درد و … همراه با آن باشد. بنابراین، پیش از شروع ارتودنسی لینگوال، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

از آنجایی که سیستم ارتودنسی در این روش پشت دندان ها نصب می شود و در ارتباط مستقیمی با زبان قرار دارد ، طبیعی است که در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن با سیم ها و براکت ها به صورت مرتب در تماس باشد. معمولا در روزهای اولیه بعد از درمان این موضوع می تواند آزاردهنده باشد و زبان دچار آسیب و ناراحتی شود اما به مرور که به بریس های داخل دهان عادت کنید ، مشکل چندانی به وجود نخواهد آمد.

لازم است در رژیم غذایی خود هنگامی که سیم کشی دندان انجام می دهید ، تجدید نظر نمایید. مهم نیست با چه روشی دندان های خود را ارتودنسی کرده اید ، در هر صورت شما مستلزم آن هستید که از مصرف برخی مواد غذایی پرهیز کرده و آن ها را با برخی مواد غذایی دیگر جایگزین نمایید. توجه به رژیم غذایی در ارتودنسی زبانی از اهمیت بیشتری برخوردار است ؛ چرا که تمیز کردن بریس های پشت دندانی دشوار می باشد. به همین دلیل بهتر است از مواد غذایی چسبنده ، سفت و سخت و همچنین مواد غذایی که موجب تغییر رنگ دندان ها می شود ، خودداری نمایید و حتما بعد از هربار مصرف ماده خوراکی ، دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید.

در واقع مدت زمان ارتودنسی کردن دندان ها با این روش نسبت به روش معمولی برابر و یا کمی بیشتر است. از آنجایی که کاربرد ارتودنسی متحرک با لینگوال متفاوت است ، به همین دلیل مقایسه کردن مدت زمان درمان این دو روش کار چندان صحیح و منطقی نیست. به کمک پلاک های ارتودنسی می توان در طی 4 الی 12 ماه مشکلات جزئی تا متوسط نامرتبی های دندان را برطرف نمود.

معمولا برای افرادی که به اوربایت شدید دندان دچار هستند، متخصص ارتودنسی این روش درمانی را اجرا نمی کند. (اوربایت یعنی، هنگام بسته بودن فکها، بیش از یک چهارم از سطح دندانهای جلویی پایینی، پشت دندانهای جلویی بالایی پنهان میشوند)

هزینه ارتودنسی لینگوال 1402 کاملا به وضعیت دندانهای بیمار بستگی دارد. و پس از جلسه ویزیت اولیه و عکسبرداری از دندانها قابل اعلام است. نکته ای که باید بدانید اینست که هزینه ارتودنسی پشت دندانی از ارتودنسی معمولی یا فلزی بیشتر است. زیرا براکت ها باید به صورت سفارشی تهیه شوند و متخصص ارتودنسی باید زمان و دقت بیشتری صرف کند.

بله کاملا. از براکت های زبانی می توان برای هدف قرار دادن بخش های کوچک از جمله شش دندان جلو استفاده کرد. در این موارد، درمان سریعتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

اشتراک گذاری:

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5/5 - (2 امتیاز)

دریافت وام دندانپزشکی تا سقف 50 میلیون تومان

تا سقف 50 میلیون تومان میتوانید بدون ضامن و در سریع ترین زمان ممکن فقط با داشتن چک صیادی وام دندانپزشکی دریافت کنید. این خدمات زیر نظر بانک ملت فراهم شده است که تنها با چند کلیک و به صورت کاملا آنلاین میتوانید این تسهیلات را دریافت کنید.