EN

کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان در تهران

دکتر مژگان آزادخواه بهترین دندانپزشک در شمال تهران با سابقه بیش از 23 سال در زمینه انجام تمامی درمان های دندانپزشکی از جمله کامپوزیت دندان در خدمت شما است. با مشاهده ویدیوی مقابل با این دکتر باتجربه بیشتر آشنا شوید.

کامپوزیت دندان چیست؟

لمینت دندان و کامپوزیت دندان دو روش غیرجراحی برای بهبود ظاهر دندان‌ها هستند. هر دو روش برای پوشش دادن عیوب و نواقص دندان‌ها مثل شکستگی، پوسیدگی یا رنگ دندان‌های نامناسب استفاده می‌شوند. با این حال، این دو روش تفاوت‌هایی دارند. در این مقاله به بررسی کامپوزیت دندان و مزایا و معایب آن می پردازیم.  کامپوزیت دندان نوعی ماده ترمیم کننده دندان است که برای بازیابی عملکرد و ظاهر دندان ها استفاده می شود. از مخلوطی از ذرات شیشه، سرامیک یا پلاستیک ساخته شده است که در یک ماتریس رزین جاسازی شده اند. سپس کامپوزیت با استفاده از یک چسب دندانی به دندان چسبانده می شود.

کامپوزیت دندان یک جنس مصنوعی است که به صورت لایه‌ای بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و برای درمان انواع مشکلات دندانی مانند شکستگی دندان، پر کردن ترک‌ها و سوراخ‌ها، اصلاح شکل دندان و ترمیم دندان‌های پوسیده استفاده می‌شود. کامپوزیت دندان از ترکیبی از رزین‌ها و مواد پرکننده مانند شیشه، کوارتز و سیلیکات ساخته می‌شود و بسیار شبیه به رنگ و بافت دندان طبیعی است. به همین دلیل، کامپوزیت دندان به عنوان یک جایگزین زیبا و پایدار برای پر کردن ترک‌ها و سوراخ‌های دندانی استفاده می‌شود. همچنین، این جنس مصنوعی با دندان طبیعی به خوبی ترکیب می‌شود و در صورت استفاده صحیح و مراقبت دندانی مناسب، می‌تواند برای مدت طولانی از دوام و پایداری برخوردار باشد.

کامپوزیت دندان به دلیل شباهت بسیار زیاد با دندان طبیعی، از نظر ظاهری بسیار جذاب و زیباست و معمولاً به عنوان یک روش زیبایی‌ نیز استفاده می‌شود. این جنس مصنوعی قابلیت فرم‌دهی و ترمیم شدن به شکل دلخواه را دارد و به راحتی قابل اطمینان و پایدار است. به علاوه، کامپوزیت دندان بیشترین مزیت را در بر خود دارد و طبیعی‌ترین روش ترمیم دندان است. در مقایسه با جنس‌های دیگری که برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند آمالگام و پرسلین، کامپوزیت دندان نسبت به دندان طبیعی کمتر خراب می‌شود و به راحتی تعمیر می‌شود. همچنین، استفاده از کامپوزیت دندان در برخی موارد می‌تواند به جایگزینی حفره‌های بزرگ، جراحی دندان و درمان‌های ریشه‌ای برای دندان‌ها منجر شود. در انتخاب کامپوزیت دندان برای ترمیم دندان، فاکتورهایی مانند موقعیت و اندازه ترک یا سوراخ، محل قرارگیری در دهان، وضعیت دندان و … باید مدنظر قرار گیرند. همچنین، برای حفظ طولانی‌مدت از کامپوزیت دندان ترمیم شده، مراقبت دندانی مناسب و حضور در مراجعه‌های دندانپزشکی دوره‌ای بسیار مهم است. از بین بردن باکتری‌ها و پیشگیری از پوسیدگی، مصرف مواد غذایی سالم و مسواک زدن به درستی از مراقبت‌هایی هستند که باید به آن‌ها توجه شود.

آیا کامپوزیت دندان دائمی است؟

کامپوزیت دندان به دلیل داشتن مقاومت و استحکام مناسب، معمولاً به عنوان یک روش دائمی برای ترمیم دندان‌ها استفاده می‌شود. با این حال، ماندگاری کامپوزیت دندان به عوامل متعددی مانند مراقبت‌های بهداشت دهانی، نوع و موقعیت ترمیم، فشار و ضربه‌هایی که به دندان وارد می‌شود و نوع فعالیت‌های روزانه شما بستگی دارد.

در صورتی که مراقبت‌های بهداشت دهانی منظم و مناسب انجام شود و از مواد غذایی سخت و ترش و اسیدی کاسته شود، ترمیمات کامپوزیتی می‌تواند برای مدت طولانی استفاده شود و به عنوان یک روش دائمی برای ترمیم دندان‌ها بکار برده شود. با این حال، با گذشت زمان و بسته به میزان استفاده و مراقبت‌های بهداشت دهانی، ممکن است نیاز به تعمیرات و یا جایگزینی ترمیم کامپوزیتی دندان وجود داشته باشد. بنابراین، برای حفظ ماندگاری ترمیمات کامپوزیتی دندان، بهتر است رعایت بهداشت دهانی منظم، شامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، انجام شود.

نمونه کار لیفت لثه + کامپوزیت

هزینه کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان در سال 1403 با توجه به شرایط جامعه محاسبه می شود.

تفاوت هزینه کامپوزیت دندان ممکن است به دلیل چندین عامل باشد. این عوامل شامل موارد زیر می‌باشند:

 • جنس کامپوزیت دندان: قیمت کامپوزیت دندان ممکن است بسته به جنس ماده اولیه آن متفاوت باشد. مثلاً، کامپوزیت های با کیفیت بالاتر و برندهای معتبر تر ممکن است گرانتر باشند.
 • موقعیت دندان: موقعیت دندانی که نیاز به ترمیم دارد، می‌تواند تفاوت قیمت را تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال، ترمیم دندان‌هایی که در بخش جلوی دهان قرار دارند، باید با کامپوزیت دندان با کیفیت بیشتر و دقت بیشتری صورت گیرد که ممکن است قیمت آن‌ها بیشتر باشد.
 • سطح آسیب دیدگی: سطح آسیب دیدگی دندان نیز می‌تواند بر قیمت کامپوزیت دندان تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، ترمیم دندانی که نیاز به تعمیر کوچکی دارد، ارزان‌تر از ترمیم دندانی است که نیاز به تعمیر بزرگتری دارد.
 • تجهیزات و مواد مصرفی: برخی دندانپزشکان از تجهیزات و مواد مصرفی با کیفیت بیشتر و قیمت بالاتر برای ترمیم دندان استفاده می‌کنند که ممکن است قیمت خدمات آن‌ها نسبت به دندانپزشکان دیگر بیشتر باشد.
 • موقعیت جغرافیایی: به دلیل تفاوت هزینه‌های زندگی در مناطق مختلف، هزینه کامپوزیت دندان ممکن است در مناطق مختلف متفاوت باشد.
 • تخصص و تجربه متخصص: دندانپزشک با تجربه تر ممکن است برای خدمات خود قیمت بالاتری بگیرد.

در کل، تفاوت هزینه کامپوزیت دندان به دلیل بسیاری از عوامل مختلف ممکن است ایجاد شود. برای اینکه از هزینه‌ کامپوزیت دندان خود آگاه شوید باید با متخصص خوب مشورت کنید و از او جزئیاتی در مورد جنس کامپوزیت دندان، موقعیت دندانی خود، سطح آسیب دیدگی، مواد مصرفی و تجهیزات و همچنین تخصص و تجربه او بپرسید تا بتوانید تخمینی از هزینه‌ ای که باید پرداخت کنید داشته باشید. هزینه کامپوزیت دندان در تهران در مطب دکتر آزادخواه بین 3000000 تا 6000000 تومان است که این قیمت بسته به نوع و رنگ کامپوزیت برای هر شخصی متغیر است. هزینه کامپوزیت ونیر با شرایط نقد و اقساط در این مطب امکان پذیر می باشد. 

گالری تصاویر مطب

نمونه درمان کامپوزیت دندان

در زیر برخی از نمونه درمان کامپوزیت دندان انجام شده توسط دکتر مژگان آزادخواه، مشاهده می نمایید. در صورتی که مایل به مشاهده نمونه درمان های بیشتری هستید کافی است روی دکمه زیر کلیک کنید.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک ماده ترمیم کننده دندان همه کاره است که می تواند در انواع دندان ها از جمله دندان های قدامی و خلفی استفاده شود. با این حال، انتخاب کامپوزیت دندان به نیازهای خاص بیمار، محل قرارگیری دندان و نتیجه زیبایی مورد نظر بستگی دارد. کامپوزیت های دندانی را می توان بر اساس روش قرار دادن به ترمیم های مستقیم و غیر مستقیم طبقه بندی کرد. در ترمیم های مستقیم، رزین کامپوزیت در یک جلسه توسط دندانپزشک روی دندان قرار می گیرد. از سوی دیگر، ترمیم غیرمستقیم معمولاً شامل دو جلسه است، زیرا ترمیم در آزمایشگاه ساخته می‌شود و سپس روی دندان قرار می‌گیرد.

کامپوزیت های دندانی قدامی

کامپوزیت های دندانی قدامی در بخش قدامی دهان که شامل دندان های جلویی می شود استفاده می شود. این کامپوزیت ها به گونه ای طراحی شده اند که از زیبایی بالایی برخوردار بوده و دارای نتایج طبیعی هستند. آنها باید بتوانند اثرات نوری مینای دندان و عاج طبیعی را شبیه سازی کنند تا ظاهری طبیعی داشته باشند. این کامپوزیت ها برای ترمیم های زیبایی قدامی کلاس III، IV و V و برای ونیرهای کامپوزیت مستقیم و غیر مستقیم در بخش قدامی نشان داده شده اند.

کامپوزیت دندان خلفی

کامپوزیت های دندانی خلفی در بخش خلفی دهان که شامل دندان های عقب می شود استفاده می شود. این کامپوزیت ها مقاومت در برابر نیروهای جونده را در اولویت قرار می دهند، اما هدف آن ها ارائه زیبایی است. امروزه تولید کنندگان موادی را توسعه داده اند که می توانند هر دو کیفیت را ارائه دهند. هرچه ترمیم در عقب تر قرار گیرد، ساییدگی کامپوزیت تولید شده توسط نیروهای جونده بیشتر می شود، به همین دلیل به نظر می رسد رزین های هیبریدی ماده ایده آل برای این نوع ترمیم هستند.

طول عمر کامپوزیت دندان

عمر کامپوزیت دندان به عوامل مختلفی مانند نوع مواد اولیه، کیفیت ترمیم، شیوه استفاده، و عناصر فشاری و خوردگی در دهان شما بستگی دارد. با این حال، برخی از کامپوزیت دندان های با کیفیت بالا می‌توانند تا ۱۰ سال و بیشتر هم ماندگاری داشته باشند.

در عمل، عمر کامپوزیت دندان بیشتر به دلیل عواملی مانند تغییرات در دهان شما، می‌تواند کمتر از این باشد. برای افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان، می‌توانید از تمرینات بهداشت دهانی منظم مانند مسواک زدن واستفاده از نخ دندان، رعایت رژیم غذایی سالم و از مصرف مواد غذایی شیرین و اسیدی کاسته و نیز از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است منجر به شکستن کامپوزیت دندان شود، مثل بازی‌های ورزشی خشن، استفاده از دندان به عنوان ابزار برای گاز دادن و خرد کردن چیزها، خودداری کنید.

همچنین، برای حفظ ماندگاری کامپوزیت دندان، بهتر است که با دکتر خود تماس بگیرید و به صورت منظم برای انجام مراقبت های دندانپزشکی مراجعه کنید. در صورتی که در مورد ماندگاری و عمر کامپوزیت دندان خود نگران هستید، بهتر است با بهترین دندانپزشک در تهران مشورت کنید و از او بخواهید تا شما را در مورد نحوه مراقبت از ترمیمات دندانی خود و رعایت بهتر اصول بهداشت دهانی راهنمایی کند.

اطلاعات مرتبط: هزینه بلیچینگ دندان

راه های ارتباطی

اطلاعات تماس

جهت ارتباط و انجام کامپوزیت دندان در تهران با کلینیک دندانپزشکی دکتر آزادخواه، از روش های ارتباطی زیر استفاده کنید. رزرو تلفنی و اینترنتی نیز امکان پذیر می باشد.

رنگ های کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در رنگ‌های مختلفی در دسترس است و می‌تواند به طور دقیق با رنگ دندان‌های شما تطبیق داده شود. این رنگ‌ها شامل انواع مختلفی از سفیدها و قهوه‌ای‌ها، طوسی، خاکستری، زرد، سبز و آبی است، که به طور کلی با رنگ دندان های طبیعی سازگار هستند. به همین دلیل، دندانپزشکان معمولا از چندین رنگ مختلف برای ترمیم دندان استفاده می‌کنند تا بتوانند بهترین رنگ را برای دندان شما انتخاب کنند.

کامپوزیت دندان باید به شکلی قابلیت چسباندن به دندان را داشته باشد و همچنین قابلیت الصاق مناسبی برای مدت زمان طولانی داشته باشد. این نوع کامپوزیت ها به عنوان “کامپوزیت شفاف” شناخته می‌شوند و در مواردی که نیاز به ترمیمات کوچک و بدون افزایش حجم دندان وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در هر صورت، اگر قصد ترمیم دندان با کامپوزیت را دارید، بهتر است با بهترین متخصص در مورد رنگ‌های مختلف کامپوزیت دندان و انتخاب بهترین رنگ برای دندان های شما مشورت کنید.

لینک مفید: هزینه ایمپلنت دندان در تهران

بهترین کامپوزیت دندان

بهترین کامپوزیت دندان برای هر کشور، بستگی به عوامل مختلفی دارد که می‌تواند شامل فناوری های تولید، مواد اولیه استفاده شده، استانداردهای کیفیت، قوانین و مقررات، و تجربیات ارائه دهندگان خدمات دندانپزشکی در آن کشور باشد.

در این رابطه، برای مثال، کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، اروپا و ژاپن در حوزه تکنولوژی و تولید مواد دندانپزشکی بسیار پیشرفته هستند و برخی از بهترین کامپوزیت دندان ها نیز توسط شرکت هایی در این کشورها تولید می‌شوند. اما به هر حال، برای انتخاب بهترین کامپوزیت دندان برای هر فرد بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک در تهران با توجه به وضعیت دندان‌های شما و نیازهای درمانی، توصیه‌های مفیدی در مورد استفاده از بهترین نوع کامپوزیت دندان برای شما ارائه خواهد داد.

مراحل کامپوزیت دندان

فرآیند کامپوزیت دندان شامل چندین مرحله است. کامپوزیت برای بازیابی ظاهر طبیعی دندان ها با پر کردن فضای دندان پوسیده یا آسیب دیده طراحی شده است. در اینجا به مراحل کامپوزیت دندان اشاره می کنیم:

 • انتخاب رنگ: اولین مرحله شامل انتخاب رنگ و سایه مناسب کامپوزیت برای انجام کار است. سایه باید بر اساس رنگ دندان و دندان های اطراف انتخاب شود تا اطمینان حاصل شود که ترمیم کامپوزیت به طور طبیعی انجام می شود.
 • تمیز کردن دندان: سطح دندان باید تمیز شود تا اطمینان حاصل شود که یک پیوند قوی ایجاد می شود. این شامل صیقل دادن دندان برای از بین بردن هر گونه ماده انباشته شده است.
 • اسید اچ کردن Acid Etching سطح دندان: سطح دندان با استفاده از اسید برای افزایش سطح و ایجاد روزنه برای نفوذ رزین بعدی و حفظ میکرومکانیکی انجام می شود.
 • استفاده از باندینگ: دندانپزشک یک عامل باندینگ (یک پلاستیک مایع) را روی سطح دندان اسید اچ شده می‌کشد. این عامل به عنوان یک چسب بین دندان و مواد کامپوزیت عمل می کند.
 • سخت دادن عامل باندینگ: عامل باندینگ یک پیوند میکرومکانیکی با سطح اچ شده دندان برقرار می کند.
 • ایجاد ترمیم: هنگامی که پیوند اولیه با سطح دندان برقرار شد، لایه های متوالی کامپوزیت دندان اضافه می شود. هر لایه اعمال و تنظیم می شود و با لایه عامل باندینگ و/یا لایه های کامپوزیت قبلاً قرار داده شده یک پیوند شیمیایی ایجاد می کند.
 • بررسی بایت بیمار: پس از قرار دادن باندینگ دندان، دندانپزشک بایت بیمار را بررسی می کند تا مطمئن شود که ترمیم در دندان های بیمار اختلالی ایجاد نمی کند.
 • پخت کامپوزیت: فرآیند پخت رزین کامپوزیت در سه مرحله اصلی انجام می شود: پیش ژل، نقطه ژل و پس از ژل. در طول فاز پیش ژل، ماده ممکن است جریان یابد و برای جبران نیروهای انقباض، تحت بازآرایی مولکولی قرار گیرد. در طول فاز پس از ژل، رزین مدول الاستیسیته بالایی را ارائه می‌کند، توانایی جریان خود را از دست می‌دهد و تنش ناشی از انقباض پلیمریزاسیون را به رابط ترمیم دندان منتقل می‌کند.

به یاد داشته باشید، هر مرحله از فرآیند برای اطمینان از ترمیم کامپوزیت دندانی موفق بسیار مهم است.

اطلاعات مرتبط: درمان ریشه دندان

این فرم تنها یک درخواست رزرو است. در صورتی که عجله دارید بهتر است با مطب تماس گرفته و رزرو خود را قطعی کنید و یا از طریق رزرو آنلاین سایت، اقدام به گرفتن نوبت خود کنید.

ساعت کاری

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت پس از کامپوزیت دندان شامل چندین مرحله برای اطمینان از طول عمر و سلامت پر کردن و دندان های اطراف است.

 • بهداشت دهان : حفظ بهداشت دهان و دندان پس از کامپوزیت دندان بسیار مهم است. مسواک زدن و شستشوی منظم می تواند به جلوگیری از رشد باکتری هایی که می تواند منجر به پوسیدگی یا عفونت بیشتر شود کمک کند. دندان های خود را با دقت مسواک بزنید و به آرامی کامپوزیت خود را بشویید.
 • اجتناب از برخی غذاها و نوشیدنی ها: برخی غذاها و نوشیدنی ها می توانند باعث ناراحتی یا حتی آسیب به مواد کامپوزیت شوند. اینها شامل غذاها و نوشیدنی های سفت، گرم، شیرین و اسیدی است. توصیه می شود تا حد امکان از این موارد اجتناب کنید.
 • چک آپ های منظم: معاینات منظم دندانپزشکی برای اطمینان از اینکه کامپوزیت هنوز در شرایط خوبی است و برای تشخیص زودهنگام مشکلات احتمالی مهم است. دندانپزشک شما می‌تواند کامپوزیت دندان های شما را بررسی کند و هر گونه تعمیر یا تعویض لازم را توصیه کند.
 • حساسیت بعد از عمل: حساسیت بعد از عمل یک اتفاق رایج پس از کامپوزیت دندان است. این می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله پوشش ناکافی چسب، خشک شدن بیش از حد عاج و پوشش ناقص مواد باشد. اگر حساسیت دارید، مهم است که در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 • مدیریت درد: اگر در اطراف کامپوزیت خود احساس درد می کنید، ممکن است به دلیل تداخل کامپوزیت با بایت شما باشد. اگر درد در عرض دو تا چهار هفته فروکش نکرد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 • حساسیت دندان: حساسیت دندان پس از قرار دادن کامپوزیت دندان نسبتاً رایج است. دندان ممکن است به فشار، هوا، غذاهای شیرین یا دما حساس باشد. معمولاً این حساسیت طی چند هفته خود به خود برطرف می شود. در طول این مدت، از چیزهایی که باعث ایجاد حساسیت می شوند اجتناب کنید.

به یاد داشته باشید، همیشه بهتر است با دندانپزشک خود برای مشاوره شخصی بر اساس شرایط و نیازهای خاص خود مشورت کنید. دکتر آزادخواه بهترین دندانپزشک و بهترین متخصص ارتودنسی در شمال تهران در خدمت شما است.

اطلاعات مفید: ارتودنسی ثابت

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
16 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

هزینه لیفت لثه به چه عواملی بستگی دارد؟

برای یافتن جواب سوالتون میتونید مقاله هزینه لیفت لثه رو مطالعه کنید.

هزینه لیفت لثه هم مثل کامپوزیت حساب میشه؟

سلام
برای رسید نبه پاسخ سوالتون مقاله هزینه لیفت لثه رو مطالعه کنید.

کامپوزیت ونیر چگونه انجام میشود و قیمت آن چقدر است؟

قیمت کامپوزیت نانو سرامیک در سال 1400 چقدر می باشد؟

آیا کامپوزیت ونیر می توان لق شود؟

آیا کامپوزیت ونیر خاصیت درمانی هم دارد یا فقط برای زیبایی استفاده می شود.

سلام خانم دکتر. من قبلا برای کامپوزیت دندون خواهرم به کلینیک شما مراجعه کردم و ایشون هم بسیار راضی هستن. من میخواستم برای دندون خودم بیام. ی سوالی داشتم اینکه کامپوزیت دندون ایمپلنت شده ایرادی نداره یا نمیشه اینکارو کرد؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید

امکان مشاوره آنلاین برای کامپوزیت دندان دارید؟

لطفا قیمت کامپوزیت رو اعلام کنید

سرکار خانم لطفا حدود قیمت کامپوزیت رو اعلام کنید

5/5 - (2 امتیاز)