EN

چرا ارتودنسی دندان کودکان اهمیت دارد؟

ارتودنسی کودکان چرا اهمیت دارد؟

چرا ارتودنسی دندان کودکان اهمیت دارد؟

والدین همیشه درمورد ارتودنسی کودکان خود مردد هستند و نمی‌دانند آیا آن را در همان کودکی انجام دهند و یا در سنین بالا تر باید انجام شود. برای خیلی از افراد سوال است که چه تفاوتی بین ارتودنسی در سنین کودکی و ارتودنسی معمولی وجود دارد. و اصلاً چرا کودک ما به ارتودنسی نیاز دارد؟

ارتودنسی در سنین پایین در طولانی مدت چه فایده‌ای برای کودک دارد؟ شاید این‌ها فقط چند مورد از پرسش‌ هایی باشد که در ذهن افراد در مورد موضوع ارتودنسی پیشگیرانه برای کودکان وجود دارد. در ادامه با بهترین دندانپزشک تهران و متخصص ارتودنسی دکتر مژگان آزادخواه همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم و بگوییم که اگر فرزندتان ارتودنسی کرد چگونه از آن مراقبت نمایید.

چه کودکانی نیاز به ارتودنسی دارند؟

بسيارى از كودكان داراى مشكلات نامنظمی و ناهنجارى در محل فک و دندان‌ هایشان هستند. اين مشكلات و ناهنجاری‌ها با توجه به علت و شرايط فرد در سنين مختلف قابل درمان و پيگيرى می‌باشند؛ گاهى برخى از اين مشكلات در سنين پایین ‌تر به علت رشد كودك قابل درمان هستند، بنابراین به دليل ايجاد نتيجه بهتر در سنين پائين توصيه مى‌شود.

از جمله اين ناهنجاری‌ها، مى‌توان به بزرگ بودن فك بالا يا حتى تنگ بودن فك بالا و كوچكى فك پائين اشاره نمود. اين مشكلات از جمله مواردى است كه در صورت تشخيص و درمان در سنين کم نتيجه بهترى خواهد داشت. و ارتودنسی دندان کودکان در این سنین برای این موارد توصیه می‌شود. ولی بعضی مشكلات مانند بزرگى فك پائين که به علت وجود رشد كودك و افزايش سايز فك پائين به مرور زمان توصيه مى‌شود كه درمان نشود و درمان در سنين بالاتر به شکل ارتودنسى يا تركيب ارتودنسى و جراحى فك انجام شود. ارتودنسی دندان کودکان درمورد این گونه مشکلات توصیه می‌شود که انجام نگردد.

گاهی درمان زود هنگام اين موارد باعث طولانى شدن زمان درمان خواهد شد كه بر همكارى كودك در روند درمان تاثیرگذار خواهد بود. همینطور درمان اين موارد باعث ایجاد هزینه‌های بى مورد خواهد شد كه ممكن است فرد را از ادامه درمان منصرف کند.

در صورتی که کودک مشکلاتی نظیر اوربایت، کراس بایت یا دیپ بایت شدید داشته باشد، مى‌توان اين موارد را به هنگام کودکی درمان نمود؛ گاهى رویش دندان‌ها در جای نامناسب در دهان سبب بهم ریختگی آن‌ها می‌شود كه اين مورد را نيز مى‌توان با ارتودنسى دندان کودکان درمان کرد. وجود اختلالات بایتی (بستن دندان‌ها بر روى هم) سبب ایجاد پوسیدگی و ساییدگی دندان‌های دائمی می‌گردد؛ لذا در صورت نامنظمی و بهم ريختگى دندان براى جلوگيرى از مشكلات، توصيه مى‌شود درمان ارتودنسى انجام شود.

جهت دریافت هرگونه مشاوره و نوبت برای ارتودنسی فرزند دلبندتان می‌توانید با دندانپزشکی دکتر آزادخواه تماس حاصل فرمایید.

تلفن های تماس: 0218861631002188605541

چرا ارتودنسی دندان کودکان بهتر است؟

انجام ارتودنسی دندان کودکان در همان سنین پایین، یکی از مناسب‌ ترین کارهایی است که افراد می‌توانند برای برطرف کردن مشکلات دندان‌ها و فک فرزندان خود انجام دهند. همان طور که آگاه هستید در کل ارتودنسی به منظور برطرف کردن مشکلات فک و بی نظمی دندان‌ها و فک‌ها و… صورت می‌گیرد. ارتودنسی سبب ترمیم طرح و نظم دندان‌ها و مشکلات فکی می‌شود که به طور معمول طول درمان خیلی طولانی دارد. طول درمان ارتودنسی می‌تواند از شش ماه تا سه سال باشد. لذا نیاز است که برای انجام ارتودنسی دندان، نزد یک متخصص کاربلد و حرفه‌ای مراجعه کنید.

مقالات مفید پزشکی:  تفاوت بین دندان مصنوعی و اوردنچر

از آنجایی که هدف در ارتودنسی دندان کودکان بر روی جابجایی و حرکت دندان‌ها به منظور نظم‌دهی و ردیف شدن آن‌ها گذاشته می‌شود، هر چقدر سن بیمار برای این طرح درمان کمتر باشد، نتیجه درمان نیز بهتر خواهد بود. عموما توصیه می‌شود که کودکان از سن ۷ سالگی به متخصص دندانپزشک مراجعه کنند تا مشکلات احتمالی دندان‌هایشان مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز، طرح درمان مورد نظر تجویز شود.

لازم به ذکر است که تمامی مشکلات فک و دندان به طور معمول از سن ۷ سالگی در دهان کودک خود را نشان می‌دهد و به همین علت این سن برای چکاپ دهان و دندان، بهترین سن است. توصیه اغلب متخصصان ارتودنتیست این است که کودکان خود را تا هنگامی که در حال رشد هستند برای درمان ارتودنسی آماده کنید، چرا که درمان ارتودنسی دندان کودکان، نسبت به سایر سن‌ها نتیجه بخش‌تر و کم هزینه تر خواهد بود.

روش های ارتودنسی دندان کودکان

اگر کودک شما به ارتودنسی نیاز داشته باشد، احتمالا شما با چندین نوع درمان ارتودنسی رو به رو خواهید شد که باید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید. البته انتخاب شیوه ارتودنسی توسط دندانپزشک انجام می‌شود. درمان‌های ارتودنسی برای مشکلات مختلفی ازجمله ناهماهنگی و بهم ریختگی تا اوربایت استفاده می‌شود. متداول ترین درمان‌های ارتودنسی دندان کودکان عبارتند از:

 • ارتودنسی سنتی (فلزی)
 •  سرامیکی
 • ارتودنسی نامرئی ( آلاینر شفاف)
 • لینگوال (پشت دندانی)

مراقبت‌های بعد از انجام ارتودنسی برای کودکان

بسیاری از کودکان هستند که نیازمند به ارتودنسی‌اند تا دندان‌هایشان مرتب شود ولی این ارتودنسی نیازمند مراقبت‌هایی است تا به بهترین شکل ممکن تاثیر خود را بگذارد. مراقبت از دهان و دندان کودک در حین ارتودنسی و بعد از آن همیشه نقش کلیدی در پیشگیری از مشکلات رایج دندان و لثه می‌شود. به همین علت این مراقبت‌ها فوق العاده اهمیت دارد که به طور معمول در این موارد متخصص ارتودنسی دندان کودکان این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد .

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • مسواک زدن دندان‌ها و بریس
 • استفاده از نخ دندان
 • استفاده از دهانشویه
 • رژیم غذایی مناسب
 • رعایت نظم در مراجعات به متخصص

هزینه ارتودنسی دندان کودکان

هرگز بدون مراجعه حضوری و مشاهده و معاینه، دهان و دندان کودک به وسیله متخصص ارتودنسی، امکان برآورد دقیق هزینه ارتودنسی دندان کودکان وجود ندارد. ولی به صورت یک قاعده کلی، نرخ، تعرفه و هزینه ارتودنسی دندان کودکان کمتر از ارتودنسی بزرگسالان می‌باشد. یعنی هرچه زودتر اقدام به درمان کودکان خود کنید هزینه کمتری هم پرداخت خواهید کرد.

نتیجه گیری

ارتودنسی دندان کودکی در همان سن سبب پیشگیری از جلو آمدن فک و نامرتبی دندان‌ها می‌شود. در این سنین دندان‌ها سریعتر و راحت‌تر جا به جا می‌شوند. همینطور هزینه ارتودنسی دندان کودکان کمتر از بزرگسالان است و طول درمان آن هم به هنگام کودکی کمتر افراد را اذیت می‌کند. بسیاری از افراد وقتی سنشان بیشتر می‌شود به علت دیده شدن سیم‌های ارتودنسی در دهانشان از انجام این کار منصرف می‌شوند. جهت دریافت هرگونه مشاوره می‌توانید با دندانپزشکی دکتر آزادخواه تماس بگیرید.

مقالات مفید پزشکی:  آشنایی با انواع روش های ارتودنسی دندان

منابع: stanfordchildrens , webmd

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

 • ارتودنسی کودکان درد دارد؟

امروزه با استفاده از روش های مدرن برای انجام ارتودنسی و استفاده از بی حس کننده های موجود کودکان دیگر درد چندانی را احساس نخواهند کرد.

 • ارتودنسی دندان کودکان از چه سنی شروع میشود؟

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی در کودکان، از سن 7 سالگی می‌باشد.

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

من فرزند 5 ساله ای دارم هزینه ارتودنسی براش به چه صورته؟
لازمه که حضوری بیارم معاینه بشه؟؟

دریافت وام دندانپزشکی تا سقف 50 میلیون تومان

تا سقف 50 میلیون تومان میتوانید بدون ضامن و در سریع ترین زمان ممکن فقط با داشتن چک صیادی وام دندانپزشکی دریافت کنید. این خدمات زیر نظر بانک ملت فراهم شده است که تنها با چند کلیک و به صورت کاملا آنلاین میتوانید این تسهیلات را دریافت کنید.