EN

مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت

مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت

ایمپلنت که معمولا بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته ذکر میشود، در بین بیماران دارای ترس های از عمل جراحی و همچنین نیازمند مراقبت کاشت ایمپلنت بعد از جراحی میباشد. بعد از کاشت ایمپلنت، مراقبت‌های مناسب بسیار مهم است تا ایمپلنت به درستی به دهان شما بچسبد و در طولانی‌مدت سالم بماند. در واقع، بدون مراقبت‌های مناسب، عفونت، التهاب و مشکلات دیگر می‌تواند به سرعت پیش بینی نشده و باعث آسیب و خسارت به ایمپلنت شود. بنابراین، باید به دقت دستورات پزشک را رعایت کرده و به تغذیه‌ی سالم، خواب کافی، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندان‌پزشک توجه کنید. همچنین، باید به نکاتی مانند استفاده از آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهاب، استفاده از یخ و اجتناب از مصرف سیگار توجه کنید. با رعایت مراقبت‌های لازم، می‌توانید از عوارض و مشکلات پس از کاشت ایمپلنت جلوگیری کنید و به بهبودی سریع‌تر و بهتر دست پیدا کنید. با بهترین دندانپزشک در تهران همراه باشید.

انواع مراحل مراقبت بعد از ایمپلنت دندان

اولین بخش مراقبت از ایمپلنت دندانی مربوط به روز جراحی و 48 ساعت بعد از این عمل میباشد و بعد از این دوره وارد مراقبت های 1 الی دو هفته اول میشویم و در نهایت مراقبت هایی نیز در فاصله این دوره تا تاج گذاری دندان است که در ادامه به هرکدام از این بخش ها به طور مفصل خواهیم پرداخت.

مدیریت التهاب و خونریزی بعد از جراحی

پس از جراحی ایمپلنت خونریزی طی چند ساعت اول بعد از جراحی ممکن است بروز کند که بهترین روش برای توقف خونریزی ، فشردن گاز استریل در ناحیه دهان و نگه داشتن آن به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است. بهتر است سر از بدن در موقعیت بالاتر قرار گیرد و طی ۲ تا ۳ روز بعد از جراحی ممکن است بزاق کمی صورتی یا رنگ خون داشته باشد که مشکل ایجاد نخواهد کرد.

تورم از واکنش های طبیعی بدن نسبت به فرایند جراحی و ترمیم آن ناحیه است که معمولا ۲۴ ساعت بعد از جراحی بروز می کند و تا یک روز باقی می ماند و حداکثر ۷ تا ۱۰ روز بعد از آن تورم بر طرف میشود. برای کاهش این تورم توصیه میشود که در ۲۴ ساعت اول طی دوره های ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ای از کمپرس یخ ( به صورت متناوب ) استفاده گردد و پس از ۴۸ ساعت نیز برای کاهش درد و تورم از کمپرس گرم استفاده شود. بعد از جراحی ممکن است دمای بدن شما مختصری افزایش پیدا کند که این افزایش دمای بدن کاملا طبیعی میباشد و با مصرف مسکن بهبود پیدا میکند. برای دریافت هزینه ایمپلنت دندان روی این لینک کلیک کنید.

مقاله مرتبط: ایمپلنت فوری دندان چیست؟

بعد از ایمپلنت: استراحت یا ورزش؟

ایجاد هر گونه ضربان قلب ممکن است باعث خشکی دهان و خونریزی در قسمت جراحی شده شود. در نتیجه بهتر است که در روز جراحی ایمپلنت میزان فعالیت خود را به حداقل رسانده و یک الی دو هفته از ورزش کردن دوری کنید. بهتر است برای انجام ورزش های حرفه ای با متخصص ایمپلنت خود مشورت کنید.

بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

لازم است که در روز جراحی از مایعات سرد برای تغذیه خود استفاده کنید و همچنین در چند روز بعد از عمل جراحی، از غذای نرم استفاده کنید و از مایعات گرم و تند دوری کنید و بعد از چند روز میتوانید به رژیم غذایی سابق خود برگردید، اما تا زمان بهبودی کامل باید از گاز گرفتن مواد سخت غذایی پرهیز کنید. اگر تغذیه بعد از عمل جراحی یکی از چالش های ایمپلنت میباشد. اما سعی کنید از غذاهای مغذی استفاده کنید که روند بهبودی به سرعت بیشتری اتفاق بی افتد.

نوشیدنی های 48 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت

 • اب
 • ابمیوه
 • تکه های یخی آبمیوه
 • بستنی یخی و یخ در بهشت

خوردنی های 48 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت

 • ژله
 • دسرنرم
 • پوره سیب
 • ماست
 • میلک شیک

غذاهای نرم بعد از بین رفتن بی حسی ایمپلنت

 • پوره سیب زمینی
 • ماکارونی
 • تخم مرغ
 • پنکیک
 • سوپ (خیلی داغ نباشد)

بهداشت دهان و دندان بعد از ایمپلنت دندان

در صورت تجویز دندانپزشک خود، از دهان شویه کلرهگزیدین استفاده کنید. روز بعد از جراحی، شستشوی اب گرم و نمک نیز توصیه می شود و باید چهار تا پنج بار در روز استفاده شود، به خصوص بعد از غذا. دندانپزشک ممکن است شما را تشویق کند که بلافاصله دندان های خود را با مسواک شروع به تمیز کردن و بهبودی شکم کنید ، اما شما باید مراقب قسمت های کاشت باشید.

مقالات مفید پزشکی:  حفره های دندانی چیست؟ علائم، علل و درمان

آیا می توانم دندان مصنوعی خود را پس از جراحی استفاده کنم؟

اگر دندان مصنوعی دارید که ناحیه جراحی را می پوشاند، لطفاً آن را برای محافظت از محل جراحی در طول دوره بهبودی اولیه آن ، تا آنجا که ممکن است کمتر در هفته اول استفاده کنید.

دو عامل اصلی مراقبت ایمپلنت

یکی از دو دلیل اصلی عدم موفقیت ایمپلنت ها به دلیل ضربه ناشی از فشار بیش از حد یا نیروی بالای گاز گرفتن در محل ایمپلنت است. به همین دلیل مهم است که از خوردن غذاهای سفت و سخت اجتناب کنید و سعی کنید در این ناحیه با فشار نجویید، حتی اگر تاج موقت دارید. و اگر مشکلات دندان قروچه در خواب را دارید حتما با دکتر خود در میان بگذارید تا در صورت لزوم از محافظ دندانی استفاده کنید.

بهداشت کافی دهان و دندان مسئله مهم دیگری است که می تواند در موفقیت طولانی مدت ایمپلنت دندان تأثیر بسیاری بگذارد; بلافاصله پس از عمل کاشت ، بیماران باید دستورالعمل های دقیق تمیز کردن را دنبال کنند. باید چند روز پس از جراحی از فعالیت شدید خودداری کنید و حداقل برای دو هفته سیگار کشیدن را از بین ببرید. همیشه بهداشت دهان و دندان را به درستی انجام دهید و برای معاینه و بررسی منظم به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

به مشاوره نیاز دارید؟

فرم مشاوره و رزرو وقت

مراقبت‌های بلند مدت ایمپلنت دندان

زمانی که ایمپلنت جدید و لثه اطراف آنها بهبود یافت و دندان‌های جایگزین در دهان قرار داده شد، باید مانند دندان‌های طبیعی خود از آنها مراقبت کنید. برای حفظ دندان‌ها و لثه، دومرتبه در روز مسواک زده و نخ دندان بکشید و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندان‌های خود را به درستی تمیز نکنید، باکتری‌ها در دهان جمع شده و باعث ایجاد التهاب می‌شوند. اگر این عوارض تحت درمان قرار نگیرند، التهاب باعث تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت می‌شود. در نهایت، ایمپلنت در استخوان شل می‌شود و می‌افتد.

طول عمر ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان ده ها سال است که مورد استفاده افراد قرار گرفته و معمولا موفقیت‌آمیز بوده‌است. اکنون می دانیم که با مراقبت از ایمپلنت، می توانیم سال ها آن ها را سالم نگه داریم. مطالعات نشان داده‌اند که ۹۵ درصد از ایمپلنت ها حداکثر تا ۵ سال ماندگاری دارند ولی اکثر آن ها بیشتر از این عمر می کنند. برای اینکه بتوانید عمر ایمپلنت را به حداکثر برسانید، باید از سیگار کشیدن دوری کنید. همچنین باید در خانه به بهداشت دهانتان رسیدگی کنید و مرتب برای چکاپ ایمپلنت، دندان ها و لثه به دندانپزشکی بروید. این کار باعث می شود در صورت وقوع مشکل، قبل از اینکه به استحکام ایمپلنت آسیبی برسد متوجه آن بشوید و برای رفع آن اقدام کنید.

مزایای کاشت ایمپلنت

اولین و مهم ترین مزیت ایمپلنت دندانی شباهت بسیار آن چه در کاربرد و چه در ظاهر به دندان های طبیعی میباشد. تا آنجایی که حتی شاید خود بیمار نیز نتواند تفاوت چندانی با دندان های طبیعی خود قائل شود. و این دندان ها می توانند بصورت کامل کاربرد یک دندان طبیعی را داشته باشند.

عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان به طور کلی به دو قسمت عمده تقسیم بندی میشود که اولین مورد آن، عوارض عمل جراحی ایمپلنت دندان که در چند روز اولیه بعد از جراحی اتفاق می افتد که چندان خطرناک نبوده و دسته دوم این عارضه ها، مدتی بعد از کاشت ایمپلنت دندانی رخ میدهد که در مواردی خطرناک بوده و نیازمند رسیدگی متخصص میباشد.

مقالات مرتبط: معرفی انواع ایملپنت دندان

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها