EN

لیفت لثه قبل از کامپوزیت برای چه افرادی لازم است؟

لیفت لثه قبل از کامپوزیت برای چه افرادی لازم است؟

اجرای کامپوزیت دندان و لمینت دندان امروزه میان اکثریت افراد محبوب شده‌اند. اما برخی برای اینکه بتوانند کامپوزیت انجام دهند باید لثه‌های خود را بالا بکشند یا به اصطلاح عامیانه لیفت کنند. لیفت لثه قبل از کامپوزیت برای همه واجب نیست اما مواردی وجود دارند که این عمل را الزامی می‌کنند.

در صورتی که پزشک نتواند برای انجام کامپوزیت به دندان‌ها دسترسی کافی داشته باشد و دلیل این امر نیز لثه‌ها باشند بهتر است در ابتدا لثه‌ها از میان برداشته شوند. جدا از بحث کامپوزیت بسیاری هستند که به دلایل کاملا پزشکی نیاز به این عمل پیدا می‌کنند. در ادامه این مطلب به دلایلی که باعث می‌شود لیفت لثه واجب باشد صحبت خواهیم کرد. با مقاله دکتر آزادخواه، بهترین دندانپزشک تهران همراه باشید.

لیفت لثه قبل از کامپوزیت چه کمکی به کامپوزیت می‌کند؟

لثه‌های هر نفر با دیگری متفاوت است. برخی لثه‌های بلند و برخی دیگر کوتاه دارند. همواری خط لثه نیز در افراد متفاوت است. برخی لثه بلندتری در سمت چپ یا راست خود دارند. زیبایی لبخند به این مورد بستگی دارد. اگر حس می‌کنید هنگام خندیدن بخش زیادی از لثه‌تان نمایان می‌شود می‌توانید عمل کانتورینگ یا لیفت لثه انجام دهید. و اما افرادی که قصد انجام عمل‌های زیبایی دندان مانند کامپوزیت را دارند بهتر است لیفت لثه قبل از کامپوزیت را انجام دهند.

کامپوزیت ها موادی خمیری هستند که همرنگ دندان می‌باشند و با ظرافت و دقت روی دندان قرار می‌گیرند تا همسطح آن شوند. کامپوزیت‌ها انواع مختلفی دارند و هدف از اجرای آن‌ها روی دندان زیبایی لبخند است. زیبایی کامپوزیت زمانی جلوه‌گر می‌شود که هنگام لبخندزدن تنها دندان‌های سفید و یکدست به چشم بیایند و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که قبل از انجام کامپوزیت حتما ابتدا لثه‌های خود را لیفت کنید.

لیفت لثه قبل از اجرای کامپوزیت همچنین این مزیت را دارد که امکان ابتلا به بیماری‌هایی مانند التهاب یا عفونت لثه را کاهش می‌دهد و دسترسی به دندان‌ها برای جرمگیری یا دیگر اعمال دندان‌پزشکی را تسهیل می‌نماید. برخی از بیماران که مشکلات حادتری دارند نیاز به جراحی لثه دارند. در این خصوص باید با پزشک خود مشورت کنید.

به مشاوره نیاز دارید؟

فرم مشاوره و رزرو وقت

هزینه انجام لیفت لثه قبل از کامپوزیت

هرچه پزشکی که به او برای جراحی لیفت لثه مراجعه می‌کنید خبره‌تر و ماهر‌تر باشد به طبع هزینه‌های عمل نیز بالاتر می‌روند. اما چندین مورد هستند که مستقیما روی این قیمت تاثیر دارند:

  1. شاید لثه‌های شما نیاز به کشیده‌شدن به سمت بالا و شاید هم پایین کشیده‌شدن را لازم داشته باشد. بسته به اینکه کدامیک از این دو مورد را شامل می‌شوید نوع عمل متفاوت است و هرکدام هزینه خود را دارد.
  2. خوشبختانه افرادی که تحت پوشش بیمه‌های دندان‌پزشکی قرار دارند می‌توانند بخشی یا کلی از هزینه لیفت لثه خود را به بیمه واگذار کنند. البته برای اینکه بیمه هزینه را متقبل شود باید اثبات کنید که لیفت لثه‌هایتان جنبه زیبایی ندارند و صرفا به دلیل پزشکی این‌کار انجام می‌شود.
  3. از آن‌جایی که این عمل عملی زیبایی است معمولا کلان‌شهر‌های ایران و منطقه‌های اعیان‌نشین قیمتی متفاوت با دیگر شهرها و مناطق دریافت می‌کنند.

هزینه‌ها سالانه متغیر هستند و عوامل زیادی مانند نوسانات قیمت‌های مواد اولیه و ابزارآلات می‌توانند روی قیمت لیفت لثه قبل از کامپوزیت تاثیرگذار باشند. هرگز برای چنین عملی گول قیمت‌های غیرمعقول را نخورید چرا که نتیجه کار بسیار متفاوت است و موادی که استفاده می‌شود اهمیت زیادی در پایان این عمل خواهند داشت.

روش انجام لیفت لثه

لیفت لثه قبل از کامپوزیت عملی آسان است که در یک جلسه انجام می‌پذیرد. طول زمان عمل نیز بستگی به عوامل مختلف و صد البته پزشک دارد اما به طور میانگین یک الی دو ساعت باید برای این کار کنار بگذارید. همچنین انجام لیفت لثه به بیهوشی و تزریق داروهای خاص نیازی ندارد و با بی‌حسی موضعی به راحتی قابل انجام می‌باشد.

لیزرهای جدید نیز برای اینکار استفاده می‌شوند اما هنوز خیلی رایج نیستند. هنگامی که از لیزر برای این عمل استفاده شود خونریزی بسیار کمتر است به همین دلیل مراجعه کننده نیازی به استفاده از مسکن‌های قوی ندارد. همچنین زمانی که از لیزر استفاده می‌شود بافت بریده شده خود را می‌بندد و التهاب عمل به مراتب کمتر خواهد بود. دندان‌ها تماما از لثه بیرون نیستند و هنوز بخشی از آن‌ها درون لثه قرار دارند. پزشک با ابزارهای خود بافت نازکی از لثه بالای دندان را برمی‌دارد که سطوح زیرین دندان بیش‌تر مشخص شود.

مقالات مفید پزشکی:  مواد مغذی و اثرات آن‌ها بر دندان

برای اینکه لثه در جای خود نگه‌داشته شود بخیه روی بافت بریده شده زده شده و بالعکس اگر لثه پایین آورده شده باشد بافتی به آن اضافه می‌شود. بافتی که اضافه می‌کنند از دیگر بخش‌های دهان مانند سقف بریده‌ می‌شود. این امر باعث پیوند هرچه سریع‌تر این بافت با بافت لثه خواهد بود.

مراقبت‌هایی که باید بعد از انجام عمل لیفت انجام شود

ممکن است تا دو روز پس از عمل خونریزی خفیف داشته باشید و اگر داروهایتان را مصرف نکنید حتی امکان عفونت نیز وجود دارد. پزشک برایتان مسکن تجویز می‌کند و بعد از بی‌اثرشدن بی‌حسی ممکن است درد را تحربه کنید اما نگران نباشید چون لیفت لثه معمولا عوارض طولانی مدت ندارد.

سعی کنید در روزهای اول پس از عمل لیفت لثه قبل از کامپوزیت غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارند نخورید. غذاهایی مانند سوپ، فرنی و ژله بهترین هستند. چند روز یا حداکثر یک هفته بعد از عمل برای چک‌آپ به مطب مراجعه کنید. حتما آنتی‌بیوتیک‌هایی که برایتان تجویز می‌شود را در ساعات مشخص شده مصرف کنید تا خطراتی مانند عفونت لثه‌ها را تهدید نکنند.

علائم عفونت می‌تواند تورم بیش از حد لثه یا ترشحات غیرعادی از آن باشد. در صورتی که هرکدام از این موارد را مشاهده کردید هرچه سریع‌تر با مطب پزشکتان تماس بگیرید.

نتیجه گیری

در مقاله‌ای که پیش رویتان قرار دارد ما سعی کردیم به طور کلی اطلاعاتی درباره عمل لیفت لثه قبل از کامپوزیت توضیح دهیم. به شرحی کوتاه از کامپوزیت و روش‌های لیفت پرداختیم و این عمل را مرحله به مرحله بیان کردیم. در ادامه از نشانه‌های عفونت حرف زدیم و گفتیم که چگونه می‌توانید از عفونی‌شدن لثه جلوگیری کنید.

تاثیر این عمل روی زیبایی لبخند را مثال زدیم و همچنین گفتیم که در چه صورت بیمه‌های دندان‌پزشکی هزینه‌های عمل را پرداخت می‌کنند. در ادامه نیز به چگونگی اضافه‌کردن بافت از سقف دهان به لثه پرداختیم. ممنونیم که در این بخش ما را همراهی کردید.

منابع: dreamsmile

دکتر مژگان آزادخواه متخصص ارتودنسی و دندانپزشک

سوالات متداول

  • لیفت لثه با تیغ جراحی موثر تر است یا با لیزر؟

استفاده از لیزر خونریزی، درد و دوران نقاهت کمتری دارد ولی هنوز در تمامی مراکز دندانپزشکی رایج نشده است.

  • شایع ترین عوارض لیفت لثه چیست؟

شایع ترین عوارض آن درد و خونریزی است که اگر به توصیه های دندانپزشک خود عمل کنید در کمتر از 1 هفته این عوارض بهبود می‌یابند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها