عکس لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی دندان چیست و انواع آن کدام است؟

لمینت سرامیکی از جمله بهترین روش های زیباسازی دندان می باشد. اگر شما دندانی دارید که تغییر رنگ داشته یا فرسوده شده و ظاهر خوبی ندارد بهترین گزینه استفاده کردن از لمینت دندان می باشد. لمینت دندان می تواند اعتماد به نفسی که بر اثر دندانهای نا مرتب از دست داده اید به شما برگرداند.

لمینت سرامیکی دندان چیست و چه کاربردهای دارد؟
اگر دندانهای شما جزو کسانی هستید که دندانهای جلو آنها بر اثر عوامل مختلفی دچار پوسیدگی شده یا بر اثر ضربه شکسته شده است و زیبایی خود را از دست داده بهترین گزینه برای شما استفاده از لمینت سرامیکی می باشد.

برای دریافت لیست قیمت لمینت سرامیکی دندان همین الان تماس بگیرید.

02188605541

لمینت سرامیکی به قالب های نازکی گفته می شود که همرنگ دندان بوده و بصورت پوسته ای روی دندانهای جلو را می پوشاند. لمینت باعث زیبایی دهان و دندان می شود و از دندان در مقابل پوسیدگی محافظت می کند. این نوع روکش های دندان در برابر لکه مقاوم هستند و به راحتی تمیز می شوند همچنین طول عمر بالای آن باعث محبوبیت این لیمنت ها شده است.

لمینت سرامیکی یکی از بهترین روش های زیبا سازی دهان و دندان می باشد یعنی در مواقعی که دندان آسیب می بیند یا لکه می شود می توان از این روش استفاده کرد و دندانی زیبا و یکدست داشت.

لمینت دندان یک قطعه به ضخامت نیم میلی متر می باشد که روی سطح دندان قرار می گیرد و هم رنگ دندان می باشد طوری که اصلا از دور کسی متوجه اختلاف آن نمی شود و کلا متفاوت از روکش دندان می باشد.

هر کدام از این لمینت ها با توجه به ابعاد دندان در همان لحظه توسط دندانپزشک ساخته می شود سپس قسمتی از دندان باید تراش شود تا لمینت هنگام نصب کاملا یکدست با سایر دندانها باشد.

لمینت سرامیکی دندان روشی تضمینی و کارآمد برای بهبود نامنظمی و زیبا سازی دندان ها می‌باشد. اما لمینت های دندان انواع مختلفی دارند که هرکدام برای موارد خاص و مورد نیاز فرد با توجه به نظر دندانپزشک انتخاب می‌شوند.

تصویر 3 بعدی لمینت سرامیکی

 

منظور از لمینت سرامیکی دندان چیست؟

لمینت سرامیکی به لایه مقاوم و محکمی گفته می‌شود که از استحکام بالایی برخوردار و به دلیل نازک بودن به راحتی بر روی دندان قرار می‌گیرد. یکی از مهمترین ویژگی های لمینت سرامیک این است که می‌توان در لابراتوار به راحتی همرنگ دندان فرد آنها را ساخت.

این ویژگی همرنگ دندان ساخته شدن برای افرادی مناسب است که از لمینت سرامیکی جهت ترمیم منافذ دندان های خود استفاده می‌کنند. در نتیجه به دلیل همرنگ دندان بودن بصورت کاملا طبیعی و یکدست مشکلات دندان های جلویی فرد برطرف می‌گردد.

بیشتر بخوانید: چرا ایمپلنت دندان یکی از بهترین روشهای کاشت دندان می باشد.

لمینت دندان چه کاربردی دارد؟

بیشترین کاربرد لمینت دندان برای محافظت و زیبایی از دندانهای می باشد یعنی عملکردی شبیه روکش دندان دارد که روی دندان قرار گرفته و باعث محافظت دندانهای می شود. در بسیاری از موارد بیماران این دو کلمه را بجای همدیگه استفاده می کنند اما این دو تا حدودی شبیه همدیگه می باشند و در برخی موارد با هم متفاوت می باشند مثلا لمینت ها بسیار نازک تر هستند و روی دندانها قرار می گیرند اما در روکش دندان باید مینای دندان را حذف کرد تا بتوانم از روکش دندان استفاده کرد.

تفاوت لمینت دندان و روکش دندان

بین لمینت دندان و روکش دندان تفاوت های وجود دارد و مهم است که این تفاوت ها را بدانیم زیرا باعث می شود بتوانیم بهتر تصمیم گیری کنیم که دندان ما به کدام یک از این درمانها نیاز دارد. بعنوان مثال کسانیکه دندانهای آنها از همدیگر فاصله دارند و دارای شکاف می باشند بهتر است از روکش های دندانی که انعطاف پذیرتر و پایدارتر هستند تهیه کنند. اما اگر مشکل دندان شما جزئی باشد مثلا در حد تغییر رنگ یا شکستگی جزئی باشد استفاده از لمینت بسیار مناسب تر است.

موارد استفاده از لمینت سرامیکی

قبل از بیان کردن انواع لمینت سرامیکی لازم است تا موارد استفاده از لمینت های سرامیکی را بدانیم:

 • جهت رفع سیاهی و تیرگی دندان‌ها.
 • رفع به هم ریختگی و کجی دندان‌‌ها، در صورت شدید نبودن.
 • جهت ترمیم لب‌ پریدگی و شکستگی دندان‌ها.
 • پوشاندن لکه‌های تیره موجود بر سطح دندان، که به دلیل نوشیدن قهوه، چای و… به وجود می‌آیند.
 • مخفی کردن فضای خالی موجود بین دندان‌ها، مخصوصا در دندان‌های جلویی.

خانمی که دندان هایش را لمینت از نوع سرامیکی کرده است

انواع لمینت سرامیکی و کاربرد هرکدام

لمینت های سرامیکی انواع مختلفی هستند که هرکدام ویژگی خاص خود را دارد و برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع لمینت های دندان شامل موارد زیر است:

لمینت سرامیکی ایمکس

لمینت سرامیکی ایمکس در لابراتوار به صورت ریخته گری تولید می‌شود. به این صورت که در ابتدا قالبی گچی از فرم دندان های بیمار مراجعه‌ کننده ساخته شده، و سپس از روی آن  یک الگوی مومی می‌سازند. سپس لمینت ایمکس را بر اساس آن تولید می‌کنند.

این نوع لمینت دندان از استحکام کمتری برخوردار بوده، ولی از نظر درخشندگی، شفافیت و زیبایی از سایر لمینت‌های دندان بهتر می‌باشد. در نتیجه برای مواردی استفاده می‌شود که فرد دندان هایی سالم دارد اما از رنگ آنها راضی نیست و قصد درخشندگی و سفیدی بیشتر آنها را دارد.

لمینت سرامیکی آی پی اس

لمینت سرامیکی IPS

لمینت سرامیکی مدل IPS نوعی از لمینت های دندان است که در یک روز ساخته و بر روی دندان ها نصب می‌شوند. این نوع لمینت سریع تر از سایر لمینت های سرامیکی آماده می‌شود اما از مقاومت و استحکام کمتری برخوردار است و تنها برای موارد زیبایی موقت و نصب سریع استفاده می‌شود.

تراشکاری دندان یک خانم

 

لمینت سرامیکی لومینیرز

این نوع از لمینت سرامیکی از لایه های بسیار نازکی ساخته می‌شود که توسط دندانپزشک بر روی دندان ها قرار داده می‌شود.

موارد استفاده این نوع لمینت دندان برای تغییر رنگ دندان ها است و کاربرد ترمیمی ندارد. برای اطلاع بیشتر درباره این نوع لمینت، مقاله لمینت سرامیکی لومینیرز را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان چیست و از چه سنی می توان ارتودنسی انجام داد.

لمینت سرامیکی بریلیانس

نسل نوین و مدرنی از لمینت‌های سرامیکی، لمینت های دندان بریلیانس می‌باشند.این نوع از لمینت های دندان، دارای استحکام و درخشندگی بالایی هستند و هم برای زیبایی و هم به دلیل استحکام بالا برای ترمیم دندان های استفاده می‌شوند.

قیمت لمینت سرامیکی در آبان 1401

لمینت سرامیکی دارای قیمت های مختلفی می باشد و شاید این سوال پیش آید که دلیل این اختلاف قیمت چیست؟
باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه لمینت به پارامترهای مختلفی بستگی دارد از جمله نوع مواد لمینت، میزان کیفیت لمینت، تجربه دندانپزشک و میزان زمانی که صرف انجام روکش دندان می شود. بنابراین نمی توان قیمت ثباتی را برای همه در نظر گرفت.

با توجه به نوسانات قیمت، زمانیکه قیمت مواد اولیه تغییر کند کاملا طبیعی است که قیمت تمام شده لمینت هم افزایش پیدا می کند. اگر به دنبال داشتن دندانهای خوب و با کیفیت هستید باید دنبال پزشکی باشید که تجربه زیادی در این زمینه داشته و دارای مشتریان راضی زیاد می باشد.

دکتر مژگان آزادخواه با بیش از 10 سال سابقه در زمینه دندانپزکشی و داشتن دکترای حرفه ای توانسته نظر اکثر مشتریان را جلب کند. شما نیز می توانید برای مشاهده نمونه کارها به بخش گالری مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت جهت انجام لمینت و روکش دندان همین الان با شماره های زیر تماس بگیرید.

02188616310 , 02188605541

مراحل نصب لمینت سرامیکی دندان

مراحل نصب لمینت بطور کلی برای انواع آن یکسان می‌باشد. همچنین برای افراد مختلف در هر سنی نیز روش های انجام یکسان است.

مراحل نصب لمینت های سرامیکی شامل موارد زیر است:

پزشکی معاینات قل از لمینت کردن دندان را انجام میدهد

معاینه و تشخیص

اولین اقدام برای انجام و نصب لمینت سرامیکی معاینه و تشخیص عیوب دندان های می‌باشد. در جلسه معاینه معمولا از دندان‌ها عکس گرفته، و یا رادیوگرافی صورت می‌گیرد.

در برخی موارد نیز جهت طراحی لبخند توسط نرم‌افزار، از دهان بیمار یک قالب تشخیصی که به آن اسکن دیجیتال نیز گفته می‌شود، توسط دندانپزشک تهیه می‌شود.

سپس هزینه‌ها و مراحل انجام هر یک از روش‌های لمینت را به بیمار ارائه می‌دهند. ممکن است که فرد نیاز به انجام لیفت لثه قبل از لمینت داشته باشد، در آن صورت هزینه لیفت لثه نیز به هزینه انجام لمینت سرامیکی اضافه می‌شود.

تراش دندان‌ها

مرحله بعدی تراشیدن دندان ها در صورت نیاز است. در برخی مواقع با توجه به نوع لمینت نیازی به تراشیدن دندان نیست.

برای انجام تراش بر روی سطح دندان‌ها، نیاز به هیچ گونه بی حسی نیست. فقط به گونه‌ای که مینای دندان و خود دندان آسیب نبیند، سطح دندان را به میزان چند دهم میلی متر تراش می‌دهند.

اگر بیرون‌زدگی دندان زیاد باشد، در این صورت قطعاً به تراش بیشتری نیاز است. تراش دندان‌ها به اندازه ضخامت لمینت و توسط فرز مخصوص دندانپزشکی صورت می‌گیرد.

قالب هایی که برای لمینت سرامیکی استفاده میشوند

اسکن یا قالب‌ گیری

پس از انجام مرحله تراش دندان ها، لازم است که دندانپزشک قالبی از فرم دندان های فرد درست کند تا لمینت دندان مطابق فرم صحیح دندان های فرد درست شود.

البته همیشه از روش درست کردن قالب استفاده نمی‌شود و برخی از دندانپزشکی های مجرب و دارای تچهیزات از اسکن کردن و با اسفاده از نرم افزار های کامپیوتری فرم دندان فرد را به دست می‌آورند.

ساخت لمینت و چسباندن آن بر روی دندان

پس از تعیین فرم دهان و دندان های فرد، در لابراتوار لمینت سرامیکی مخصوص ساخته می‌شود. پس از ساخت لمینت دندان، آن را به مطب دندانپزشکی ارسال می‌کنند.

دندانپزشک نیز چسب مخصوصی را تهیه کرده و آن را در سطح داخلی لمینت سرامیکی قرار داده، و بر روی دندان ها با دقت بساری می‌چسباند برای سفت‌ شدن چسب نیز از دستگاه لایت کیور و تابش فرابنفش استفاده می‌کند.

در نهایت پس از خشک و محکم شدن دندان ها، دندانپزشک چسب‌های اضافه در اطراف دندان را تمیز می‌کند.

خانمی که آماده است تا دندان هایش را لمینت سرامیکی کند

 

جمع‌بندی

لمینت یکی از بهترین روش ها برای زیبایی و ترمیم دندان ها می‌باشد. اما باید توجه داشت که هر نوعی از لمینت های سرامیکی مناسب ما نیستند. برخی تنها برای زیبایی و تغییر رنگ دندان ها کاربرد دارند و برخی دیگر از لمینت های سرامیکی برای ترمیم دندان.

در نتیجه با توجه به نیاز و تشخیص دندانپزشک، لمینت مناسب انتخاب و بر روی دندان ها گذاشته می‌شوند.

منابع: hindawi , scirp

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

 • قیمت لمینت سرامیکی به نوع آن بستگی دارد؟

بله، نوع و میزان زمانی که برای لمینت کردن دندان ها استفاده می‌شوند بر روی قیمت آن تأثیر گذار هستند.

 • لمینت سرامیکی طبیعی‌تر است یا کامپوزیت؟

اگر شما نیز جزء افرادی هستید که علاوه بر زیبایی، طبیعی‌بودن ترمیم هم برای شما حائز اهمیت است، پیشنهاد می‌کنیم از روش لمینت سرامیکی بهره ببرید. این روش از لحاظ زیبایی، بهترین روش محسوب می‌شود. حال اگر مشکل دندان‌های شما بسیار گسترده باشد و اگر نامرتبی دندان‌ها به صورت خفیف باشد، انتخاب روش کامپوزیت ونیر مناسب‌تر و محافظه‌کارانه‌ تر است.

از لحاظ مقاومت لمینت های سرامیکی مقاوت و دوام بهتری را دارا هستند. حال در صورتی که هزینه انجام این کار برای شما حائز اهمیت است، پیشنهاد می‌شود از روش لمینت کامپوزینی استفاده کنید، زیرا هزینه این روش بسیار به صرفه‌تر است.

 • چه افرادی نمی‌توانند از لمینت سرامیکی استفاده کنند؟

در صورتی که افراد دارای التهاب لثه قبل از کاشت لمینت باشند، مینای دندان ناکافی جهت پیوند با لمینت سرامیکی داشته باشند، کسانی که معمولا به دندان‌های خود فشار بیش از حدی وارد می‌کنند و افراد سیگاری. نمی‌توانند از لمینت سرامیکی استفاده نمایند.

 • لمینت سرامیکی ونیر چیست؟

لمینت سرامیکی روشی برای محافظت از دندانها در مقابل پوسیدگی می باشد. زیرا مانند یک روکش روی دندان قرار می گیرد.

 • لمینت چینی چیست؟

لمینت چینی در واقع نوعی از لمینت می باشد که سازنده آن کشور چین است و البته یکسری مزایا و معایب نیز دارد که دندانپزشک با توجه به صلاح دید خود نوع آنرا انتخاب می کند.

 • سرامیک های قابل پرس چه نوع سرامیک های هستند؟

سرامیک قابل پرس به سرامیکی گفته می شود که تا دمای مشخصی گرم شود و با فشار زیاد روی سطح دندان قرار گیرد.

 • روکش دندان چیست؟

روکش دندان پوسته های نازکی هستند که روی سطح جلویی دندان ها قرار می گیرند. این روکش ها می توانند معایب ظاهری دندانها را بپوشانند. و یکی از مدرن ترین روش های درمان زیبایی دندان محسوب می گردد.

 • آیا لمینت سرامیکی به دندان ها آسیب وارد می کند؟

تقریبا می توان گفت که بله، زیرا وقتی از لیمنت سرامیکی استفاده می کند بخشی از دندانهای شما تراش می شود و این تراش کردن باعث کوچک شدن دندان شما می شود. دلیل اصلی این کار این است که زمانیکه لمینت را روی دندان شما قرار دادند همسطح بقیه دندان شما باشد و احساس بزرگی نکنید.

 • آیا می توان لیمنت را برداشت؟

زمانیکه شما از لمینت استفاده می کنید دیگر نمی تواند آنها را بردارید زیرا دندانهای شما تراش می خورد و این باعث کوچک شدن دندان شما می شود و اگر بخواهید روزی لمینت ها را بردارید با مشکل جدید مواجه می شوید. اگر تصمیم گرفته اید که از لیمنت استفاده کنید باید برای همیشه از آن استفاده کنید. نکته مهم اینجاست که لیمنت های سرامیکی طول عمر بالایی دارند و شما شاید هر 10 تا 15 سال نیاز به تعویض آنها داشته باشید.

 • آیا لیمنت سرامیکی برای دندانهای سالم امکان پذیر است؟

بله لمینت و روکش دندان را می تواند برای دندانهای سالم هم استفاده کرد و هیچ مشکلی پیش نمی آید اما دندانهای سالم میلیاردها ارزش دارد زیرا دندان اصلی و طبیعی خودتان است. همه دندانپزشکان توصیه می کنند تا حد ممکن از دندانهای طبیعی و اصلی خود استفاده کنید و فقط در شرایطی که براتون سخت بود می توانید از لمینت و روکش استفاده کنید.

 • آیا می توان با دندانهای لمینت سیب گاز زد؟

زمانیکه شما از روکش دندان استفاده می کنید باید به این نکات توجه داشته باشید که هیچ چیزی نمی تواند جای دندانهای طبیعی شما را بگیرد و قطعا بعد از روکش باید مراقبت بیشتری برای محافظت از آنها داشته باشید. شما می توانید سیب گاز بزنید ولی خیلی باید به آرامی باشد تا فشاری روی روکش های دندان وارد نشود. در صورت بی احتیاطی ممکن است این روکش ها لق شوند یا اینکه گوشه های آنها لب پر شود و زیبایی خود را از دست بدهد.

 • آیا لمینت دندان سیاه می شود؟

لمینت دندان دارای انواع مختلی می باشد که بهترین آن لیمنت سرامیکی است که نسبت به سایر مدل ها مقاومت بیشتر داشته و دیرتر سیاه می شوند اما به طور کلی همه این لمینت ها را باید مراقبت کرد زیرا ممکن است لکه شوند.

برای دانلود مقاله لمینت سرامیکی بصورت پی دی اف می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۷ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

6 نظر

  • بطور کلی مقاومت و طول عمر لمینت سرامیکی از کامپوزیت بیشتر است. اما هزینه کامپوزیت از لحاظ اقتصادی کمتر از لمینت سرامیکی است.

  • اولین کار برای انجام لمینت سرامیکی تماس گرفتن با مطب و دریافت نوبت می باشد زیرا دکتر ابتدا باید دندانهای شما را معاینه کند و سپس می توان بقیه اقدامات جهت لمینت دندان را انجام داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *