EN

لمینت سرامیکی لومینیرز

لمینت سرامیکی لومینیرز

در چند سال اخیر افراد برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌های خود از لمینت سرامیکی لومینیرز استفاده می‌کنند. لمینت دندان برای رفع مشکلاتی مثل بدرنگی، بدفرمی، کوتاهی و فاصله‌های بین دندان‌ها بسیار کاربردی است. معمولاً برای اجرای لمینت دندان تراش می‌ خورد و میزان مقاومت و احتمال شکستگی دندان افزایش پیدا می‌کند.

لمینت سرامیکی لومینیرز توسط یک شرکت آمریکایی تولید شده است که به دلیل نازکی و ظرافت همانند لنز چشمی ساخته می‌شود. این نوع لمینت فقط در سه لابراتوار در سراسر دنیا قابل اجرا است.  به همین دلیل در کشور ما برای استفاده از این لمینت باید قالب از کشور لبنان تهیه شده و از طریق دوبی ارسال شود. در ادامه این مقاله درباره لمینت سرامیکی لومینیرز صحبت می‌کنیم و ویژگی‌های مختلف آن را بررسی می‌کنیم. با دکتر مژگان آزادخواه متخصص دندان و متخصص ارتودنسی همراه باشید.

لمینت سرامیکی لومینیرز چیست؟

لمینت لومینیرز در مقایسه با لمینت‌های سنتی مراحل آماده‌سازی کمتری دارد و معمولاً به آن لمینت بدون آمادگی نیز گفته می‌شود. برای ساخت این نوع لمینت از ورقه‌های بسیار نازک استفاده می‌شود و همانند روکش‌های سنتی برای تغییر رنگ و تغییر شکل دندان‌ها مناسب هستند. سطح لمینت لومینیرز کاملاً صاف و صیقلی است.

میزان شفافیت این نوع لمینت نسبتاً زیاد است و در تغییر رنگ دندان‌ها تأثیر زیادی دارد و برای رفع بدرنگی دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. همچنین تا مدت زمان زیادی دندان‌های سفیدی در اختیار فرد قرار می‌دهد. به دلیل ضخامت کم آن برای نصب نیازی به تراشیدن دندان‌ها نیست و دندانپزشک باید یک ست کامل از این لومینیرز‌ها را به صورت سفارشی از خارج کشور تهیه کنند.

مراحل نصب لمینت لومینیرز

مراحل نصب لمینت سرامیکی لومینیرز شامل موارد زیر است که در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم.

 • بررسی دندان‌های بیمار

قبل از انجام لمینت و روکش دندان لومینیرز معمولاً چند جلسه مشاوره با دندانپزشک صورت می‌گیرد و دندان‌های بیمار به طور کامل بررسی می‌شود. معمولاً جلسه اول درمان برای بررسی دندان زمان زیادی نمی‌برد، چرا که هیچ نوع اصلاح یا آماده‌سازی بر روی دندان اجرا نمی‌شود.

 • قالب‌ گیری دندان

پس از بررسی‌های انجام شده بر روی دندان بیمار دندان  پزشک قالب‌گیری انجام می‌دهد و دندان‌های شما را به صورت فیزیکی یا دیجیتالی قالب‌گیری می‌کند. این قالب به آزمایشگاه دندان پزشکی مورد نظر ارسال می‌شود تا پس از گذشت مدت زمانی در حدود ۲ تا ۴ هفته لمینت لومینیرز متناسب با دندان‌های فرد آماده شود.

 • نصب لمینت سرامیکی لومینیرز

پس از اینکه لمینت لومینیرز آماده شد، به راحتی بر روی دندان‌های بیمار نصب می‌شود. لمینت بر روی بریج، دندان روکش دار و پرکردگی فلزی نیز قابل نصب است. میزان سرعت عمل اجرای این لمینت نسبتاً زیاد است و باعث اتلاف وقت بیمار و پزشک نخواهد شد. همچنین پس از انجام لمینت دندان کارایی عادی خود را دارد و هیچ مشکلی در خوردن و آشامیدن افراد ایجاد نمی‌شود.

مزایای استفاده از لمینت سرامیکی لومینیرز

انجام روکش دندان از طریق لومینیرز مزایای نسبتاً زیادی دارد که در ادامه هر یک را نام می‌بریم.

 • نیازی به انجام بیهوشی ندارد و بدون درد است.
 • انجام آن نیازی به تراش دندان ندارد و استحکام دندان از بین نمی‌رود.
 • باعث هماهنگی و همخوانی تمام قسمت‌های دندان‌ها با یکدیگر می‌شود.
 • دندان‌های دارای شکستگی‌های کوچک از این طریق اصلاح و ترمیم می‌شوند.
 • استفاده از لمینت سرامیکی لومینیرز برای سفید کردن دندان‌هایی که در گذر زمان تیره شده است، کاربردی است.
 • فواصل بین دندانی با استفاده از این لمینت بسته می‌شود.
 • میزان طول عمر آن در صورت مراقبت‌های کافی بیش از ۱۵ سال است.
 • در صورت برداشت و یا تعویض لومینیرز معمولاً آسیبی به دندان نخواهد رسید و به راحتی می‌توان آن را برداشت.

معایب استفاده از لومینیرز

در کنار مزایای بسیار زیاد لمینت دندان لومینیرز، استفاده از آن معایبی نیز دارد که شامل:

 • افراد پس از انجام روکش لومینیرز احساس می‌کنند دندان ضخیم‌تر شده است. ضخامت این لمینت بسیار کم است اما به دلیل اینکه مینای دندان تراش نمی‌خورد، دندان به میزان جزئی ضخیم‌تر می‌شود و افراد در روز‌های ابتدایی این ضخامت را بیشتر احساس می‌کنند.
 • انجام لمینت با لومینیرز یک روش غیرتهاجمی است و برای اصلاح دندان‌ها جز کاربردی‌ترین روش‌ها است. استفاده از آن نیازی به تراشیدن دندان ندارد و در واقع لمینت تراش نمی‌خورد. میزان امنیت این نوع لمینت از این نظر بسیار زیاد است. اما به دلیل تراش نخوردن دندان یک فاصله بسیار کوچک میان روکش و خط لثه ایجاد می‌شود سبب گیرکردن غذا و بوی بد دهان شود.

هزینه بلیچینگ دندان

مقالات مفید پزشکی:  دندان در آوردن نوزادان و کودکان

عوارض استفاده از لمینت لومینیرز دندان

به طور کلی استفاده از لمینت سرامیکی لومینیرز یک روش کاملاً امن است اما استفاده از آن ممکن است عوارضی نیز در پی داشته باشد. مثلاً وجود فاصله میان خط لثه و روکش دندان می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های لثه برای افراد شود و هرچه میزان این فاصله بیشتر باشد احتمال بیماری‌های لثه افزایش پیدا می‌کند‌. همچنین افرادی که مشکلات دندان قروچه دارند نمی‌توانند از این لمینت استفاده کنند.

بافت لثه معمولاً  مواد خارجی را به راحتی قبول نمیکند و برای قبول کردن لمینت نیاز به گذر زمان دارد. در گذر زمان ممکن است حساسیت لثه اتفاق بیفتد و بافت نرم لثه دچار التهاب شود. همچنین به دلیل نازک بودن لایه‌های لمینت سرامیکی لومینیرز، اگر رنگ دندان و چسب به درستی ترکیب نشود در روشنایی آن تأثیرگذار خواهد بود و در نتیجه ممکن است رنگ دندان‌ها دچار بی‌نظمی شود.

تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی لومینیرز

به طور کلی می‌توان گفت روکش لومینیرز پیشرفته‌تر از ونیر است. استفاده از هر دو این روکش‌ها کار کرد نسبتاً یکسانی دارد و مزایای آن نیز برای بیمار تقریباً مشابه است. برای قرار دادن لومینیرز بر روی دندان نیازی به تراشیدن سطح مینای دندان نیست و به همین دلیل در دندان آسیبی ایجاد نمی‌کند. همچنین یک راه حل بلند مدت برای بیمار است و پس از قرار گرفتن آن بر روی دندان ساختار طبیعی دندان حفظ می‌شود اما در ونیز شرایط متفاوت است و میزان کاربرد کوتاه‌ مدتی برای بیمار دارد و باید سطح دندان تراش بخورد و ساختار طبیعی دندان از بین می‌رود.

میزان ضخامت لمینت سرامیکی لومینیرز نسبت به ونیر بسیار کمتر است و طول عمر بیشتری هم دارد. پس از قرار گرفتن لومینیرز بر سطح دندان بر ساختار دندان اضافه می‌شود و بیمار ابتدا حس بزرگی دندان را دارد اما پس از مدتی این حس از بین خواهد رفت. در ونیر به دلیل تراش خوردن دندان این بزرگی حس نمی‌شود و البته میزان ضخامت ونیر نسبتاً زیاد است. هنگام برداشتن ونیر ممکن است دندان آسیب ببیند اما برداشتن لومینیرز برای دندان هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

نحوه مراقبت از لومینیرز

پس از اجرای لمینت سرامیکی لومینیرز بر روی دندان باید برای افزایش میزان طول عمر و دوام و ماندگاری لمینت مراقبت‌هایی را انجام دهید و بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنید. به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و به صورت دوره‌ای به دندان پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز هر نوع مشکل در کمترین زمان ممکن اقدام به رفع آن‌ها شود. باید دقت کنید ‌اشیایی که گاز می‌زنید سفت و محکم نباشد. همچنین از خوردن تخمه یا گاز زدن هویج و شکستن آجیل با دندان پرهیز کنید.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله درباره لمینت سرامیکی لومینیرز صحبت کردیم و فهمیدیم این نوع لمینت چیست و چه کاربردی دارد. میزان ضخامت این نوع روکش دندان را بررسی کردیم و مزایا و عوارض استفاده از آن را بیان کردیم. به طور کلی استفاده از روکش دندانی لومینیرز نسبت به سایر انواع لمینت‌ها و روکش‌های دندانی مناسب‌تر است و مزایای نسبتاً بیشتری دارد. همچنین در محتوای مقاله ونیر و لومینیرز را مقایسه کردیم و همچنین افراد مناسب برای استفاده از روکش را معرفی کردیم. از قبل از استفاده و اجرای لمینت سرامیکی لومینیرز اطلاعات موجود در مقاله را به طور کامل مطالعه کنید و با ویژگی‌های آنان آشنایی داشته باشید.

منابع: healthline , sleepdentistrynj

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

 • لمینت سرامیکی لومینیرز دندان چقدر نازک است؟

میزان ضخامت لومینیرز دندان بسیار کم است و در حدود سه دهم میلی‌متر است. به همین دلیل جزو روکش‌های بسیار نازک و در عین حال مقاوم به شمار می‌رود. استفاده از این روکش نیاز به تراش خوردن دندان ندارد، چرا که ضخامت کم آن باعث ایجاد تغییرات زیاد در دندان نخواهد شد و لایه ایجاد شده بر روی دندان چندان زیاد نیست.

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها