EN

نحوه انجام لمینت بدون تراش دندان

لمینت بدون تراش

داشتن یک لبخند زیبا همیشه در چهره تاثیر بسزایی دارد. امروزه برای اصلاح فرم و رنگ دندان‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که ازجمله آن‌ها می‌توان به لمینت اشاره کرد. متاسفانه برای طرح لبخند به‌روش لمینت لازم است تا مینای دندان حتما تراش بخورد. این موضوع باعث شده تا اکثر افراد از انجام این کار زیبایی منصرف شوند. زیرا تراش خوردن مینای دندان‌ها می‌تواند آسیب بسیار جدی به آن‌ها وارد کند. خوشبختانه امروزه می‌توان برای داشتن یک لبخند جذاب، از لمینت بدون تراش دندان استفاده کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این روش لمینت دندان، اطلاعات مفیدی را به‌ شما ارائه دهیم. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که دکتر آزادخواه بهترین متخصص لمینت با سابقه بیش از 10 سال می باشد.

آیا لمینت بدون تراش دندان ممکن است؟

این سوال ممکن است برای تمام کسانی که قصد اصلاح فرم دندان‌های خودرا دارند، پیش بیاید. خوشبختانه وجود ونیرهای‌ سرامیکی، این امکان را فراهم کرده تا بتوان بدون تراشیدن دندان‌ها  درمدت زمان کوتاهی، لبخند زیبایی داشت. ضخامت لمینت بدون تراش دندان بسیار کم بوده و تمام فرایند آن، طی 2 روز انجام می‌شود.

لازم است بدانید که این روش لمینت بدون تراش دندان، قابل مقایسه با روش استاندارد نبوده و از مقاومت بسیار کم‌تری برخوردار است. اما این روش برای کسانی که از تراشیدن دندان‌های خود می‌ترسند اما می‌خواهند نواقص آن‌ها را بپوشانند، بسیار مناسب خواهد بود. نصب لمینت‌های بدون تراش دندان بسیارساده بوده اما باید در این روش، به موارد مختلفی توجه نمود.

در لمینت بدون تراش دندان ابتدا بایستی دندان افراد قالب‌گیری شده و سپس طبق سلیقه و خواسته مشتری، به لابراتوار فرستاده‌‌شود. در لمینت دندان معمولی، مراحل طراحی و نصب ممکن است حدود ۳۰ روز طول بکشد. این درحالیست که در متد بدون تراش دندان‌ها، کل فرایند ۲ جلسه زمان می‌برد. به‌دلیل این‌که لمینت بدون تراش، دارای پوشش دهی بسیار پایینی است، تنها برای افرادی مناسب خواهد‌بود که دندان‌های آن‌ها ایرادهای بسیار جزئی دارد. پیشنهاد می‌شود که پیش از انتخاب روش لمینت، حتما با دندان پزشکان باتجربه و ماهر مشورت کنید.

مراحل نصب لمینت دندان بدون تراش دندان ها

همان‌طور که در بخش قبلی نیز گفته‌شد، مراحل  آماده‌سازی نصب لمینت بدون تراش دندان به‌طور کلی طی دو جلسه انجام می‌شود. اما برای نصب لمینت‌های استاندارد تمامی مراحل ممکن است بیش‌ از یک‌ ماه طول بکشد و شما مجبور باشید چندین جلسه به دندانپزشکی مراجعه کنید.

به‌طورکلی فرایند نصب لمینت بدون تراش به‌شرح زیر است:

 • زمانی‌که شما برای اولین‌بار به دکتر دندانپزشک مراجعه می‌کنید، اولین اقدام او برای لمینت بدون نیاز به تراش، معاینه دندان‌ها و تشخیص نواقص آن‌هاست‌.
 • بعد‌از بررسی دندان‌ها نوبت به قالب‌گیری می‌رسد.
 • مرحله سوم ارسال قالب به لابراتوار است. لازم است بدانیدکه این مدل لمینت‌ها، داخل کشور ایران است و پزشک قالب گرفته‌شده را به کشورهای نزدیک ارسال خواهدکرد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در کشورما مدت زمان نصب لمینت دندان بدون‌تراش بیش‌تر طول می‌کشد.
 • در این روش برخلاف روش استاندارد لازم است تا از ونیرموقت استفاده شود.
 • پس‌از گذشت یک‌ماه از جلسه اول بیمار بایستی برای جلسه‌دوم به دندان‌پزشکی مورد‌نظر خود مراجعه کند. لازم به‌ذکر است که برای نصب لمینت بدون تراش دندان، بایستی حتما این امر تحت‌نظر دندان‌پزشکان متخصص صورت گیرد‌ تا بتوان باروش‌ها و تکنیک‌های به‌خصوصی تمام نواقص دندان‌ها را به‌خوبی برطرف نمود.

بهترین برند لمینت دندان بدون تراش

شایان به‌ذکر است که لمینت‌های بدون تراش درحال‌ حاضر توسط برندهای گوناگونی تولید می‌شوند. هریک از این برندها ازنظر کیفیت و ماندگاری بایک‌دیگر تفاوت دارند. اگر به‌دنبال بهترین برند لمینت هستید، ما به‌شما موارد زیررا پیشنهاد می‌کنیم:

موارد‌ بالا از بهترین برند‌های لمینت بدون تراش دندان هستند که شما می‌توانید برای لبخندی زیبا و دندان‌های بی نقص یکی از آن‌ ها را انتخاب کنید. آگاهی نسبت به برندهای لمینت باعث می‌شود که برخی دندان‌ پزشکان نتوانند برای انجام خدمات بی‌کیفیت از شما مبلغ بالایی را دریافت کنند.

ضخامت لمینت‌ های بدون نیاز به تراش

در واقع هرچه ضخامت لمینت بدون تراش دندان کم‌تر باشد، طبیعی‌تر بوده و زیبایی بیش‌تری خواهد داشت. البته که این مورد نیز می‌تواند براساس سلیقه مشتری در نظر گرفته‌ شود. خوشبختانه ضخامت لمینت‌ سرامیکی بدون تراش دندان حدود ۳میلی‌متر است و روی دندان‌ها خیلی طبیعی جلوه می‌کند.

مزایا و معایب لمینت بدون تراش

تا این بخش از مقاله در مورد لمینت بدون تراش دندان بیش‌تر درمورد جنبه‌های مثبت آن بحث کردیم. اما لازم است بدانید که این روش اصلاح فرم دندان نیز می‌تواند همانند روش‌های دیگر مثل کامپوزیت یا لمینت معمولی، دارای معایب و مزایایی باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا در‌مورد نقاط مثبت و منفی لمینت‌ های بدون‌ نیاز به تراش توضیحاتی را بیان کنیم.

مقالات مفید پزشکی:  کمک به کودکان در غلبه بر اضطراب دندانپزشکی

مزایای لمینت بدون تراش دندان

 • دارای مقاومت و دوام بسیار بالایی هستند.
 • برای نصب این نوع لمینت نیازی به تراشیدن و از بین‌بردن مینای دندان نیست.
 • با استفاده از لمینت‌های سرامیکی بدون نیاز به تراش می‌توان یک لبخند طبیعی و زیبا داشت.
 • ضخامت بسیار کمی دارند.
 • ماندگاری این روش اصلاح فرم دندان حدود ۱۰ سال است.
 • انتخاب رنگ و اندازه لمینت کاملا براساس سلیقه مشتری انجام می‌شود.
 • برای نصب آن‌ها نیازی به بی‌حسی نیست.
 • دندان‌ها کاملا سالم باقی خواهند ماند.
 • پس از نصب لمینت بدون تراش دندان نسبت به سردی یا گرمی هیچ حساسیتی نخواهد داشت. این موضوع به‌دلیل نتراشیدن مینای دندان است.
 • در این روش، وینرهای سرامیکی دقیقا به مینای دندان پیوند می‌خورند به همین دلیل دارای استحکام بسیار بالایی هستند.

معایب لمینت بدون تراش

 • این روش برای اصلاح فرم دندان‌هایی که نواقص زیادی دارند مناسب نیست، زیرا ضخامت لمینت بدون تراش بسیارکم است. توصیه می‌شود که این افراد از لمینت‌های استاندارد استفاده کنند.
 • لمینت‌های بدون نیاز به تراش نمی‌توانند دندان سیاه را پوشش بدهند.
 • این روش لمینت برای دندان‌های کج و نافرم اصلا مناسب نبوده و فرم آن‌هارا اصلاح نمی‌کنند. زیرا دندان‌های کج حتما نیاز به تراشیدن دارند.
 • برای پوشش‌دهی بیش‌تر می‌توان ضخامت آن‌ها را افزایش داد اما با این کار لمینت دیگر حالت طبیعی نداشته و زیبایی خودرا از دست می‌دهد.
 • دندان‌پزشک شما باید در زمینه نصب لمینت‌های بدون تراش تبحر زیادی داشته باشد تا کار به بهترین شکل ممکن انجام شود.
 • به‌منظور‌ حفظ حالت طبیعی لازم است تا پولیش صحیح و کامل انجام شود.

خصوصیات لمینت‌های بدون تراش

برای این‌که بتوانید جهت اصلاح فرم دندان‌های خود تصمیم درستی بگیرید، لازم است تا به‌طور کلی با ویژگی‌های این نوع لمینت آشنایی پیدا کنید.

 • ضخامت یک لمینت باکیفیت بدون تراش باید حداکثر ۰.۵ میلی‌متر باشد.
 • به‌دلیل این‌که هیچ نوع تراشی انجام نمی‌شود، آسیبی به مینای دندان وارد نخواهد شد.
 • شما می‌توانید در هرزمانی که خواستید لمینت را از روی دندان‌ها بردارید.
 • این روش می‌تواند نواقص جزئی را مثل لبپر شدن، باریکی و یا کوتاهی دندان را به‌ خوبی برطرف کند.
 • همچنین در صورتی که دندان‌های شما بدون نقص و سالم هستند می‌توانید از این روش برای داشتن لبخندی زیباتر بهره‌ مند شوید.

مقایسه لمینت بدون تراش با لمینت عادی

در ابتدای متن نیز به این موضوع اشاره کردیم که لمینت بدون تراش دندان با لمینت‌های عادی تفاوت زیادی دارد. اما در این بخش قصد داریم درمورد تفاوت این دوش روش اصلاح فرم دندان بیش‌تر صحبت کنیم. به‌همین منظور بهتر است در ابتدا تعریف کامل و جامعی را درمورد لمینت‌ عادی به‌شما عزیزان ارائه دهیم.

لمینت عادی دندان

به‌طور کلی لمینت روشی است که برای اصلاح فرم و رنگ دندان توسط دندان‌پزشکان متخصص برای افراد انجام‌ می‌شود. این روش در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی انجام می‌شود. همان‌طور که از ابتدای مقاله تا به الان به شما توضیح داده شد، لمینت‌های سرامیکی نیز به دو روش تراشیدن دندان و بدون تراش انجام می‌شوند.

لازم است بدانید که در روش لمینت عادی لایه سطحی دندان تراش داده می‌شود تا کاملا صاف و صیقلی شود. همچنین در این روش تمام قسمت‌های سیاه و خراب روی سطح دندان‌ها تراش خورده و برداشته می‌شود. در حالتی که مراجعه کننده دارای مشکل اکلوزالی نبوده و فک او به‌اندازه کافی رشد کرده باشد، لمینت عادی بهترین روش برای اصلاح فرم دندان‌ها و جایگزینی برای ارتودنسی خواهد بود. دکتر آزادخواه علاوه بر اینکه یک دندانپزشک خوب است، یک متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر با سابقه کار طولانی نیز می باشد.

لمینت بدون تراش

لمینت بدون تراش دندان که به آن‌ها ونیرهای‌ سرامیکی نیز گفته می شود، یکی‌ از روش‌های نوین و بسیارعالی جهت اصلاح فرم دندان‌ها است. همانگونه که از نام این نوع لمینت مشخص است، جنس آن از سرامیک بوده که به‌صورت لایه بسیار نازکی روی دندان قرار می‌گیرد. فرم ظاهری ونیر و رنگ آن، طبق سلیقه افراد طراحی خواهد شد. این روش برای طرح لبخند بسیار مناسب است و می‌توان تمام نقوص دندان‌ها را مثل زردی، تراز نبودن، شکستگی و… را برطرف کرد.

لمینت بدون تراش دندان برای کسانی مناسب است که دندان آن‌ها ایرادات جزئی داشته و ترجیح می‌دهند که دندان تراش نخورد. این روش به هیچ وجه نمی‌تواند مشکلات اساسی مثل سیاهی، لک، شکستگی‌های شدید یا کجی را برطرف کند. اما لمینت عادی می‌تواند تمامی این موارد را به‌خوبی برطرف کند.

مقالات مفید پزشکی:  مراقبت های پس از ترمیم با آمالگام

لمینت بدون تراش به‌ دلیل ضخامت کم، دارای دوام و ماندگاری کم‌تری است اما لمینت عادی کیفیت و مقاومت بهتری داد. برای نصب لمینت دندان بدون تراش، به‌طور کلی به دو جلسه نیاز است. این درحالیست که بیمار باید برای انجام مدل معمولی چندین جلسه به دندانپزشکی مراجعه کند. کسانی که از لمینت عادی برای اصلاح فرم دندان انتخاب می‌کنند  به‌خاطر تراش خوردن دندان‌ها ممکن است در روزهای اول نسبت به گرمی و سردی حساسیت داشته باشند که این مورد در روش بدون تراش وجود ندارد.

قیمت لمینت بدون تراش دندان

به‌ دلیل افزایش قیمت مواد اولیه لمینت، قیمت این خدمات زیبایی نیز به‌صورت روز افزونی افزایش پیدا می‌کند. البته که این مواد اولیه توسط برندهای مختلفی تولید می‌شوند. این برندها از نظر کیفیت و ماندگاری با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین نمی‌توان به‌ طور دقیق در مورد قیمت لمینت مبلغ دقیقی را بیان کرد.

موارد استفاده از لمینت

 • رفع فاصله میان دندان‌ها
 • اصلاح فرم دندان
 • نظم‌دهی
 • از بین بردن لکه‌ها و تیرگی‌های روی دندان
 • تغییر رنگ
 • درمان کجی دندان‌ها
 • درمان لب‌پرشدگی دندان

مراقبت بعد از لمینت بدون تراش

همان‌طور که می‌دانید به‌طور کلی دندان‌ها نیاز به مراقبت‌ مداوم داشته تا همیشه سلامت خودرا حفظ کنند. زمانی که شما برای داشتن لبخند زیباتر لمینت بدون تراش دندان را انتخاب می‌کنید، بایستی از دندان‌های خود به‌صورت ویژه ای مراقبت کنید.

برای این‌کار لازم است تا موارد زیر را به‌صورت مدوام انجام دهید:

 • کشیدن روزی یکبار نخ دندان
 • ترک سیگار و دیگر دخانیات
 • مراجعه هرچند وقت یک‌بار به دندان‌پزشک
 • استفاده از خمیر دندان‌هایی که دارای فلوراید هستند.
 • کاهش مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکلی درصورت امکان ترک آن‌ها
 • ترک عادات بد مثل شکستن آجیل با دندان، گاز زدن اشیا و فشار دندان‌ها به یکدیگر

رعایت موارد بالا نه تنها برای لمینت کردن دندان ها بلکه در هر شرایطی به‌شما کمک می‌کند تا دندان‌های سالم و زیبا داشته‌ باشید. فراموش نکنید که سلامت دندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید به‌ آن توجه زیادی شود.

نتیجه‌گیری

امروزه برای رفع نواقص دندان‌ها و افزایش زیبایی آن‌ها روش‌های متعددی مثل کامپوزیت و لمینت وجود دارد. ما در این مقاله درمورد لمینت بدون تراش دندان به‌ شما توضیحات مفیدی را ارائه دادیم که می‌تواند با درنظر گرفتن مزایا و معایب این روش انتخاب مناسبی داشته باشید. طبیعتاً روشی که درآن نیازی به تراشیدن دندان‌ها نباشد، برای سلامت آن‌ها بسیار بهتر است. امیدواریم از مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی را کسب کرده‌باشید.

منابع: healthline , idealdentistry

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

 • هزینه لمینت دندان بدون تراش بیشتر است یا روش معمولی؟

به‌دلیل این‌که برای انجام هر دو روش مواد‌ اولیه مختلفی را می‌توان مورد استفاده قرار داد، نمی‌توان گفت که قیمت کدام یک از آن‌ها بیش‌تر است. همچنین این مورد به دندانپزشک مورد نظر شما نیز بستگی خواهد داشت. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب دندانپزشکی دکتر آزادخواه تماس حاصل فرمایید.

 • آیا لمینت دائمی دندان بدون تراشیدن آن امکان پذیر است؟

هر نوع لمینتی تا چندین سال می‌تواند دوام بیاورد. ولی نه بصورت دائمی و تا ابد. برای آنکه لمینت دندان هایتان طول عمر مناسبی داشته باشد نیاز است که ماهی 1 بار توسط دندانپزشک بررسی شود.

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها