امروزه افراد زیادی برای زیبایی و سفیدی هرچه‌بیشتر دندان‌های خود، سراغ روش‌های مختلفی که توسط دندان‌پزشکان توصیه می‌شود می‌روند. برخی از افراد برای این‌که سفیدی موقتی داشته باشند و از آن لذت ببرند از روش بلیچ استفاده می‌کنند اما اگر شما قصد دارید دندان‌هایی سفید و با ماندگاری بالایی داشته باشید، کامپوزیت ونیر یا لمینت به شما پیشنهاد می‌شود.

در روش کامپوزیت، از ماده‌ای به جنس رزین برروی دندان‌های‌تان قرار داده می‌شود. اگر در دندان‌های جلوی خود احساس زردی بسیاری می‌کنید و قصد ندارید که دندان‌های‌تان برش داده شوند، استفاده از روش کامپوزیت ونیر، توصیه می‌شود. علاوه‌بر ایجاد زیبایی، کامپوزیت دندان سبب ترمیم و درمان آن هم می‌شود که در نهایت باز هم به زیباتر دیده‌شدن لبخندتان باز می‌گردد. استفاده از کامپوزیت برای روکش‌کردن دندان‌های خردشده مثال بارزی از ایجاد این نوع زیبایی است.

قیمت ایمپلنت دندان همراه با وام 50 میلیونی

اگر دندان‌هایی با فاصله زیاد دارید، برای اصلاح فرم آن کامپوزیت روش خوبی است. اگر هم دندان‌هایی با فاصله کم دارید و به اصطلاح بسیار به هم نزدیک هستند، می‌توانید از کامپوزیت به‌جای انجام روش ارتودنسی استفاده کنید. برای انجام کامپوزیت زمان زیادی صرف نمی‌شود و دندان‌پزشک می‌تواند در یک جلسه 5 ساعته، دندان‌های جلو فک پایین یا بالا را کامپوزیت کند.

استفاده از روش لمینت سرامیکی، ماندگاری بالاتری در مقایسه با کامپوزیت دارد. برای انجام لمینت سرامیک باید تعداد جلسات زیادتری را به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید اما درنهایت ارزش این وقت‌گذاشتن را دارد. امروزه از روش کامپوزیت بیشتر استفاده می‌شود؛ چون قیمت پایین‌تری دارد. لمینت سرامیکی زیبایی و براقیت بسیار بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد و همین امر سبب طبیعی‌تر دیده شدن لمینت می‌شود.

در روش کامپوزیت ونیر یا لمینت، دندان‌پزشک ابتدا با بررسی دندان‌های‌تان و برش‌دادن آن‌ها قالب‌گیری می‌کند. به‌طور معمول عمر کامپوزیت حدود 4 تا 5 سال بوده و لمینت از 7 تا 10 سال عمر خواهد کرد. اگر دندانی زیبا با طول‌ عمر بالا می‌خواهید پیشنها ما به شما لمینت است. برای انتخاب بهترین نوع برای شما، یک دندان‌پزشک بهتر می‌تواند تصمیم بگیرد. دندان‌پزشک با درنظر گرفتن شرایط فک، شرایط دندان‌ها و فرم صورت و لب، گزینه مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهد.

برای بررسی و انتخاب بهترین گزینه، مارا دنبال کنید.

هر نوعی از روش‌های سفیدکردن دندان مزایا و معایبی را به دنبال خود دارد. در این بخش قصد داریم مزایای کامپوزیت را نام ببریم.

 • انجام روش کامپوزیت برروی دندان‌ها در یک جلسه انجام می‌شود و نیاز نیست شما وقت زیادی را برای آن صرف کنید.
 • درصورت لزوم تنها مقداری از دندان برداشته می‌شود و دندان در این روش نیاز به برش عمیق ندارد.
 • کامپوزیت در مقایسه با کامپوزیت ونیر یا لمینت، قیمت ارزانتری داشته و لازم نیست شما برای این کار هزینه زیادی را پرداخت کنید.
 • کامپوزیت‌ها از موادی با ترکیب رزین ساخته می‌شوند که در همان لحظه روی دندان قرار می‌گیرند.
 • کامپوزیت در مقایسه با لمینت زمان کمتری برای ساخته‌شدن نیاز دارد.
 • کامپوزیت درصورت شکستگی دوباره ترمیم و یا تعویض می‌شود.
 • در زمان انجام کامپوزیت نیازی به بیهوش شدن فرد مراجعه‌کننده نیست.
 • افراد زیادی می‌توانند از این روش استفاده کنند؛ چراکه مقرون به‌صرفه است و افراد با بودجه پایین می‌توانند دندان‌هایی سفید داشته باشند.

چه کسانی نباید از کامپوزیت استفاده کنند؟

استفاده از کامپوزیت دندان برای همه افراد توصیه نمی‌شود. شاید شما گمان کنید که می‌توانید از روش کامپوزیت برای زیبایی دندان و لبخندتان استفاده کنید. برای کامپوزیت‌کردن ابتدا باید مواردی را درنظر بگیرید. اگر دندان‌های سالمی ندارید و به اصطلاح پوسیده هستند، در اغلب موارد نمی‌توانید از کامپوزیت برای سفیدکردن دندان‌های‌تان استفاده کنید. اما در برخی موارد پزشک این تصمیم را می‌گیرد که برروی همان دندان با برداشتن بخشی از آن عمل کامپوزیت را انجام دهد.

اگر دارای بیماری دهانی مانند بیماری لثه‌ای هستید، روش کامپوزیت به شما پیشنهاد نمی‌شود. اگر فردی هستید که در زمان عصبانیت و یا حتی در حالت عادی دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهید و به اصطلاح دندان‌قروچه می‌کنید، نباید کامپوزیت کنید. زمانی که شما دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهید، با داشتن کامپوزیت باعث خردشدن آن‌ها می‌شوید.

برای کامپوزیت ونیر یا لمینت برای دندان‌های‌تان ابتدا باید مشکلات دندان و دهان خود را حل کنید و سپس با توجه به تشخیص دندان‌پزشک، این کار را انجام دهید. با مراجعه به یک دندان‌پزشک ماهر و رفع پوسیدگی دندان و بیماری لثه، آماده انجام کامپوزیت برای دندان‌های خود شوید.

بیشتر بخوانید: بلیچینگ دندان های کامپوزیت شده

معایب کامپوزیت

انجام روش کامپوزیت علاوه‌بر مزایا، دارای معایبی هم هست.

 • انجام این روش ازماندگاری بالایی برخوردار نیست و طول عمر کمی دارد.
 • ممکن است کامپوزیت دندان‌تان در طول زمان با رعایت نکردن مراقبت‌های لازم، دچار تغییر رنگ شود.
 • در صورت کامپوزیت‌کردن، باید زمان‌هایی را برای مراجعه به دندان‌پزشک و چک‌کردن دندان‌های خود صرف کنید.
 • ممکن است اگر پیش از کامپوزیت، پوسیدگی ناچیزی داشته باشید، پس از انجام این روش دندان‌های‌تان دچار پوسیدگی شود.
 • با انجام این روش باید از دندان خود بسیار زیاد مراقبت کنید.
 • به دلیل این‌که از یک لایه نازک روی دندان‌ها استفاده می‌شود، استحکام کم‌تری نسبت به روش لمینت دارد.
 • ممکن است پس از انجام کامپوزیت دندان‌های‌تان نسبت به گرمی و سرمای غذاها حساس شود.
 • چون در این روش دندان‌ها تراشیده نمی‌شوند، ممکن است پس از انجام برجستگی روی دندان زیاد حس شود.

مزایا لمینت

 کامپوزیت ونیر یا لمینت در مقایسه با کامپوزیت مزایای قابل توجه‌تری دارد.

 • در روش لمینت چون مواد آن برای هر فرد و سازگار با نوع و شکل دندان آن ساخته می‌شود بسیار طبیعی خواهد بود. این طبیعی‌بودن به منظور جنس سرامیکی آن هم ست که ظاهری براق و تمیز دارد و شاید بتوان گفت تشخیص آن از دندان طبیعی کمی سخت می‌شود.
 • علاوه‌بر این‌که دندان‌های کامپوزیت‌شده رنگ قهوه و چای را به خود می‌گیرند، دندان‌های طبیعی هم در طول زمان دچار این مشکل می‌شوند. اما دندان‌های لمینت‌شده، به دلیل ساختار مواد آن که از تکنولوژی بالایی برخوردار است، دچار زردی و رنگ گرفتگی نمی‌شود.
 • به صورت کلی اگر از لثه‌ای سالم برخوردار باشید، لثه‌ها مقاومت کافی برای نگهداری و تحمل سرامیک را دارند.
 • در روش لمینت با تراش‌دادن دندان‌ها و جای‌گذاری لمینت‌ها، جای آن‌ها محکم‌تر می‌شود.
 • طول عمر استفاده از این روکش‌های دندان بسیار بالا است و به‌صورت تقریبی می‌توان گفت دو برابر طول عمر کامپوزیت برای‌تان ماندگاری دارد.
 • اگر دارای مشکل دندان‌های نزدیک به هم باشید و یا دندان‌های‌تان روی هم رفته باشد، انجام لمینت می‌تواند جایگزین خوبی برای ارتودنسی باشد. انجام این کار بستگی به تشخیص دندان‌پزشک‌تان دارد.

معایب لمینت

 • هزینه بالا کامپوزیت ونیر یا لمینت نسبت به روش‌های دیگر
 • درصورتی که لب‌پر یا شکسته شوند نمی‌توان آن‌ها را ترمیم کرد و مجبور به تعویض لمینت آن دندان خواهید شد.
 • ممکن است رنگ دندان اصلی و طبیعی‌تان با رنگ لمینت‌ها متفاوت باشد و خب مسلما این کار را برای سفیدتر شدن دندان انجام می‌دهید. اما نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که نمی‌توانید در صورتی که پشیمان شده و از رنگ آن خوشتان نیامده است، رنگ آن را تغییر دهید.
 • ممکن است با انجام‌دادن برخی کارها لمینت دندان‌تان از جای خود در بیاید. جوییدن ناخن، خوردن یخ و گازگرفتن اجسام سفت و سخت را کنار بگذارید.
 • اگر کار دندان‌پزشک‌تان خوب نباشد و دندان را زیادی برش دهد، ممکن است لمینت بیوفتد.
 • اگر دندانی پوسیده یا پرکرده داشته باشید، نمی‌توانید از این روش استفاده کنید.

مراقبت‌های کامپوزیت و لمینت

کامپوزیت ونیر یا لمینت، پس از جای‌گذاری نیاز به مراقبت زیادی دارد تا نشکند و یا خراب نشود. باید در زمان مسواک‌زدن مراقب دندان‌های تان باشید. در ادامه به بخشی از مراقبت‌های دندان پس از انجام لمینت و کامپوزیت می‌پردازیم.

 • جلوگیری از بیماری لثه

اگر پس از انجام این روش دچار بیماری لثه شوید، ممکن است التهاب لثه، کاملا این روکش را از بین ببرد و خراب کند. باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید و در صورت مشاهده مشکل در دندان یا لثه خود به پزشک مراجعه کنید.

 • خودداری از جویدن اشیاء

انجام هیچ‌یک از روش‌های لمینت یا کامپوزیت، مقاومتی همانند دندان طبیعی ندارند. همان‌طور که گفته شد، نباید اجسام سفت و سخت مانند مداد، خودکار، ناخن و… را بجویید؛ چون ممکن است باعث لب‌پریدگی کامپوزیت ونیر یا لمینت شما شود.

 • جلوگیری از دندان‌قروچه

یکی از کارهایی که نه‌تنها برای دندان‌های لمینت و کامپوزیت‌شده‌تان، بلکه حتی باعث آسیب دیدن دندان طبیعی شما هم می‌شود دندان‌قروچه و فشاردادن دندان‌ها روی یکدیگر است. معمولا افراد این کار را در زمان عصبانیت و یا در شب انجام می‌دهند. برای این‌که از دندان‌های لمینت و کامپوزیت‌شده خود محافظت کنید، سعی کنید این کار را در شب انجام ندهید و یا کمتر عصبانی شوید.

 • ترک سیگار برای جلوگیری از رنگ گرفتن دندان‌ها

سیگارکشیدن علاوه‌بر ایجاد مشکلات داخلی در بدن، باعث زردشدن دندان‌های طبیعی هم می‌شود. این کار علاوه‌بر ایجاد زردی روی دندان‌های طبیعی، باعث زردشدن دندان‌های کامپوزیت‌شده‌تان هم خواهد شد. برای این‌که لمینت و کامپوزیت‌ دندان‌های‌تان تغییر رنگ ندهند باید این عادت را ترک کنید.

جمع‌بندی

ممکن است افراد زیادی به این دلیل که رنگ دندان‌های زردی دارند اعتمادبه‌نفس پایینی داشته باشند و شاید به حدی باشد که خود را در خانه حبس کرده و توانایی حضور در اجتماع و صحبت با دیگران را نداشته باشند. این مشکل ممکن است به‌صورت ژنتیکی باشد و یا توسط خوردن غذاهایی مانند قهوه و چای و سیگارکشیدن به‌وجود بیاید. با پیشرفت تکنولوژی این مشکل برطرف شده و کامپوزیت ونیر یا لمینت برای سفیدکردن دندان‌ها و زیبایی هرچه بیشتر لبخند و صورتتان، طراحی و اجرا شده است.

اگر برای انتخاب روش مناسب دندان های خود مطمئن نیستید، می‌توانید برای مشاوره با پزشکان دندانپزشکی دکتر مژگان آزادخواه تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *