امروزه دندان‌های سفید طرفدار زیادی دارند و بر زیبایی چهره افراد بسیار تاثیر میگذارند. افراد از شیوه‌های مختلفی برای ایجاد این زیبایی استفاده می‌کنند. کامپوزیت، لمینیت و بلیچ‌کردن دندان از شیوه‌های مختلف ایجاد این زیبایی است. سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت‌ شده یکی از دغدغه‌های افرادی است که دندان‌های خود را کامپوزیت کردند. کامپوزیت دندان ممکن است بعد از گذشت مدتی تغییر رنگ دهد و رو به زردی بزند. زردی کامپوزیت دندان بیشتر به دلیل غذاهایی است که می‌خورید.

استفاده از چای، قهوه و هر نوع نوشیدنی حاوی کافئین، باعث تشدید زردشدن کامپوزیت‌های دندان‌تان می‌شود. استفاده از روش بلیچینگ، می‌تواند تاثیر بسزایی در سفید شدن دوباره دندان‌های‌تان داشته باشد. در برخی موارد تغییر رنگ دندان‌ها بستگی به عوامل ژنتیکی دارند که استفاده از روش بلیچینگ نمی‌تواند آن را به‌صورت قطعی و کامل سفید کند، اما درمان آن با استفاده از روش بلیچینگ، کاری غیرممکن نیست. اغلب افراد از روش‌های سفیدکردن دندان‌شان تنها برای طرح لبخند و زیبایی آن تعداد دندان‌ها استفاده می‌کنند.

پراکسید هیدروژن ماده اصلی سفیدکننده دندان‌هاست که باعث می‌شود رنگ‌دانه‌هایی که روی دندان‌ها رسوب کرده را اکسید کند و آن‌ها را از روی مینای دندان ازبین ببرد. به مرور زمان و با رفتن این ماده به زیر مینا، در عاج نفوذ کرده و سبب روشن‌تر شدن و سفید شدن دندان‌ها می‌شود. 

بیلیچنگ‌ یا سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده بسته به مراحل و هزینه بلیچینگ دندان موردنظر به دو صورت انجام می‌شود.

 

قیمت ایمپلنت دندان همراه با وام 50 میلیونی

نوع اول، بلیچینگ خانگی یا در منزل است که در این روش دندان‌پزشک از دندان‌های فک بالا و پایین‌تان قالبگیری می‌کند. پس از انجام قالبگیری، دندان‌پزشک به شما وسیله‌ای به نام تری می‌دهد که در آن مایع بلیچینگ قرار دارد و به اندازه زمانی که دندان‌پزشک به شما گفت، این وسیله باید برروی دندان‌های شما قرارگیرد.

در روش سفیدکردن دندان در مطب دندان‌پزشکی با روش بلیچ، دندان‌پزشک برروی دندان‌های شما مواد مخصوصی که از لثه‌های شما محافظت کند را روی آن‌ها قرار می‌دهد. سپس موادی غلیظ برای بلیچ کردن‌ دندان برروی دندان‌های تان قرار می‌دهد. چون این ماده غلیظ شیمیایی است و ممکن است به لثه‌های‌تان آسیب برساند دندان‌پزشک ابتدا آن مواد مخصوص را برروی لثه‌های‌تان قرار می‌دهد. برخی از این مواد به‌صورت شیمیایی فعال شده و کار خود را به درستی انجام می‌دهند.

برخی از مواد بلیچ، برای فعال شدن نیاز به نور و برخی هم نیاز به گرما دارند. استفاده از این روش‌هایی که در مطب دکتر انجام می‌شود، در هزینه آن‌ها تفاوتی وجود ندارد. هزینه بلیچینگ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده در مطب دندان‌پزشک با بلیچینگ در منزل تفاوت اندکی دارند.

اگرچه تفاوت زیادی میان کارکرد بلیچینگ در مطب و خانه نیست؛ اما باید گفت اگر بلیچینگ در خانه را امتحان کردید و نتیجه مطلوب را نگرفتید، لازم است یک جلسه به مطب رفته و آن بلیچینگ را تجربه کنید. این‌که کدام روش را انتخاب کنید بستگی به میزان رسوب و تغییر رنگ دندان‌های‌تان دارد. اما لازم است بدانید بلیچینگ در خانه زمان بیشتری را نسبت به بلیچینگ در مطب نیاز دارد. ممکن است در بلیچینگ در منزل، مواد ترکیب‌شده اشتباه انجام شود و همین باعث حساس‌شدن دندان‌های‌تان شود.

بلیچینگ در مطب دندان‌پزشک به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌شود. اگر قصد دارید دندان‌های‌تان در زمان کوتاه‌تری سفید شود و زودتر نتیجه آن را ببینید باید بگوییم بلیچینگ در مطب این کار را تسریع می‌بخشد. اکثر متخصصان در این حوزه می‌گویند برای این‌که تاثیر بلیچینگ  و ماندگاری آن برروی دندان‌های‌تان بیشترشود، بهتر است ابتدا از روش بلیچینگ در مطب استفاده کرده و برای ماندگاری بیشتر آن، بلیچینگ در خانه را ادامه دهید.

میزان تاثیرگذاری بلیچینگ

میزان تاثیرگذاری بیلچینگ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده، به میزان نگهداری بعد از آن بسیار وابسته است. درصورت بلیچینگ کردن دندان‌های‌تان استفاده از قهوه و شراب را کاهش دهید. استفاده از دخانیاتی همچون سیگار و تنباکو باعث زردشدن و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. زمانی که شما بلیچینگ کرده‌اید باید از دندان‌های خود در برابر این موارد به خوبی محافظت کنید.

در بلیچینگ دندان، مانند هر چیز دیگری که پس از انجام آن باید مراقبت‌هایی انجام شود، پس از انجام این روش هم باید به مراقبت‌هایی بپردازید که اثر بلیچینگ دندان را زود از بین نبرد.

 • برای خوردن میوه‌هایی که پوست سفتی دارند مانند سیب، باید پوست آن‌ها بگیرید و سپس میل کنید.
 • از مصرف غذاهایی که سرد هستند و باعث ایجاد حساسیت در دندان‌های‌تان می‍‌شود مانند بستنی پرهیز کنید.
 • برای این‌که دکتر دندان شما را معاینه کند، پس از طی یک هفته بعد از بلیچینگ، باید به مطب دکتر خود بروید.

این‌ها نمونه‌هایی از مراقبت‌هایی بود که باید پس از بلیچینگ دندان خود انجام دهید تا میزان تاثیرگذاری بالای آن را مشاهده کنید. با بلیچینگ در مطب، میزان تاثیرگذاری آن بالاتر می‌رود و شما شاهد سفیدتر شدن دندان‌های خود خواهید بود. در بلیچ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده هم باید مانند روش بالا از آن‌ها مراقبت کنید تا میزان تاثیرگذاری آن افزایش یابد.

آیا می‌شود با بلیچینگ دندان‌های کامپوزیت شده را سفید کرد؟

اگر شما برای طرح لبخند خود دندان‌های جلوی خود را کامپوزیت کرده باشید، ابتدا باید روش‌های مراقبت از آن‌ها و سفید نگه داشتن‌شان را آموزش ببینید. می‌توانید سطح اطلاعات خود را ازطریق جست‌وجو در اینترنت و یا ازطریق مشورت با پزشک‌تان، بالا ببرید. اما اگر از کامپوزیت برای یکی از دندان‌های خود که شکسته بود استفاده کردید باید گفت هرچقدر هم که میزان رنگ آن‌ها شباهت زیادی به هم داشته باشد، باز تفاوت بین‌شان مشخص خواهد بود.

زمانی که شما دندان‌های‌تان را کامپوزیت می‌کنید، باید بعضی از عادات غذایی و یا سیگارکشیدن خود را ترک کنید. همان‌طور که می‌دانید سیگار کشیدن، خود باعث زردی دندان‌های‌تان می‌شود. اگر با زردی یا کدری کامپوزیت‌های خود مواجه شدید می‌توانید از روش‌هایی به‌جز روش بلیچینگ استفاده کنید. درصورتی که برای سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده خود از این روش‌هایی که قرار است نام ببریم نتیجه‌ای نگرفتید، بهترین انتخاب‌تان می‌تواند بلیچینگ کامپوزیت‌های‌تان باشد.

 • استفاده از مسواک اولین روشی است که به شما پیشنهاد می‌شود. برای انتخاب مسواک خوب، باید مسواکی را انتخاب کنید که موهای نرم داشته باشد. مسواک‌هایی با موهای سفت، باعث کاهش عمر کامپوزیت‌های‌تان شده و ممکن است لثه‌های‌تان تحلیل بروندو تحلیل رفتن لثه باعث می‌شود که پایه‌های کامپوزیت مشخص شود و حالتی غیر زیبا به دندان‌های‌تان وارد کند.
 • اگر فردی هستید که از سیگار بسیار استفاده می‌کنید باید بگوییم کامپوزیت‌کردن دندان‌های‌تان بدترین روشی است که برای از بین بردن زردی دندان‌تان استفاده می‌کنید. دندان‌های طبیعی مدتی پس از استفاده از سیگار، تغییر رنگ داده و زرد می‌شوند. بهترین شیوه برای از بین بردن زردی دندان‌تان ترک سیگار است؛ چون شما با هیچ روشی نمی‌توانید سفیدی را باز هم به دندان‌های‌تان برگردانید.
 • خمیردندان‌های پولیش، برای از بین بردن لکه‌های سخت از روی دندان‌ها ساخته شده‌اند. ما به شما استفاده از این خمیردندان‌ها را توصیه می‌کنیم. اما باید بدانید برخلاف این موضوع که جوش‌شیرین باعث سفیدشدن دندان‌های طبیعی می‌شود، در دندان‌های کامپوزیت‌شده، استفاده از این ماده سبب کاهش طول عمر کامپوزیت‌ها می‌شود. همین‌طور استفاده از خمیردندان‌هایی که حاوی جوش‌شیرین هستند هم باعث سایش کامپوزیت‌ها و درنتیجه کاهش طول عمر آن‌ها می‌شوند.

اگر با انجام و رعایت این روش‌ها سفیدی دندان‌های‌تان برنگشت، بهترین پیشنهاد ما می‌تواند استفاده از روش بلیچ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده‌تان توسط این روش باشد. با مشورت دکترتان می‌توانید بهترین و سریع‌ترین راه را برای بلیچ‌کردن کامپوزیت‌های‌تان انتخاب کنید.

میزان ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

میزان ماندگاری هرچه بیشتر بلیچینگ بستگی به میزان مراقبت‌هایی دارد که پس از انجام این روش بر دندان‌های خود دارید. برخی از این مراقبت‌ها را نام می‌بریم.

 • از خوردن غذاهای رنگی پس از بلیچینگ به مدت 24 ساعت پرهیز کنید.
 • استفاده از نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای و نوشابه را ترک کنید و اگر نمی‌توانید به ترک آن‌ها بپردازید بهتر است میزان مصرف‌شان را به حداقل برسانید. حتما پس از استفاده این نوشیدنی‌ها دهان و دندان‌های خود را به خوبی بشویید.
 • پس از اینکه غذاهایی رنگی مانند شکلات را مصرف کردید، دندان‌های خود را بشویید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است که چگونه مسواک می‌کنید یا این‌که از آب نمک برای ضدعفونی‌کردن دندان‌های‌تان استفاده می‌کنید یا خیر.
 • استفاده از غذاهای سرد باعث حساس‌شدن دندان‌ها می‌شود و همچنین استفاده از غذاهایی که میزان اسیدی بودن آن‌ها بالا است هم باعث ایجاد این مشکل می‌شود.
 • استفاده از سیگار و دخانیات تاثیربسیار زیادی در ماندگاری بلیچ دندان‌های‌تان دارد.

بهترین روش برای حفظ و ماندگاری بلیچینگ دندان‌های شما استفاده از دو روش مطبی و خانگی است که در این روش، ابتدا در مطب دکتر دندان‌های خود را بلیچ می‌کنید و سپس با تهیه کیت مخصوص منزل آن، این کار را هرماه انجام می‌دهید.

مزایا و معایب بلیچینگ‌کردن

بلیچینگ و سفیدکردن دندان‌های کامپوزیت شده و دندان‌های طبیعی، مانند هر روش دیگری که برای سفیدکردن دندان‌ها از آن استفاده می‌کنید دارای معایب و مزایایی است.

از مزایای آن می‌توانیم به هزینه و قیمت مناسب آن، سفیدشدن دندان در مدت‌زمان کم و سریع، بی‌خطر بودن آن در روش مطبی و ماندگاری بالای سفیدی دندان، اشاره کنیم. برای معایب آن باید، تمدیدشدن دوباره بلیچینگ دندان، حساس‌شدن دندان در روش بد، امکان اشتباه در بلیچینگ خانگی را نام برد.

جمع‌بندی

بلیچینگ دندان‌ها روش مناسبی برای سفیدکردن آن‌ها است اما همان‌طور که گفته شد، طول عمر بسیار بالایی ندارد و با رعایت نکردن درست مراقبت‌های لازم، ممکن است رنگ دندان‌های‌تان دوباره به شکل قبل برگردد و نیاز به تمدید بلیچینگ داشته باشید. در دندانپزشکی دکتر مژگان آزادخواه خدمات بلیچینگ با مرغوب ترین مواد و ابزار به روز انجام می‌شود. برای مشاوره و دریافت نوبت می توانید با مطب تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *