نمونه ای از یک دندان که به روش تمام فلزی روکش دندان شده است

روکش دندان و مزایا و معایب انواع آن

روکش دندان همیشه به عنوان بهترین گزینه برای ترمیم دندانهای آسیب دیده به کار می رود. زمانیکه شما دندانهای خود را ترمیم می کنید اگر میزان آسیب دیدگی آن زیاد باشد یا اینکه دیواره مینای دندان شما ضعیف شده باشد از روکش دندان جهت حفظ آن استفاده می کنند.

روکش دندان زمان آسیب دیدگی­ های وسیع، پوسیدگی شدید و گسترده و عواملی مانند آن­ها، استفاده می­شود. البته باید اشاره کنیم به عنوان یکی از راه­های بازیابی و اصلاح زیبایی لبخند نیز از آن یاد می­شود که علاوه بر درمان باعث زیبا سازی و بهبود اعتماد بنفس افراد نیز می شود.

روکش دندان بخش مصنوعی سفید رنگی است که شبیه به تاج دندان ساخته شده و به جای آن استفاده می­شود. شاید برای شما سوال پیش بیاید که تاج دندان چیست؟ تاج دندان بخش سفید رنگ دندان است که از لثه خارج بوده و عمل آسیاب مکانیکی غذا یا همان خرد کردن غذا را انجام می­دهد.

روکش دندان دارای انواع مختلفی است که بنا به صلاح دید متخصص دندانپزشکی تجویز می شود. از بین تمامی روکش های دندان، بهترین آنها روکش سرامیکی می باشد که شباهت زیادی به دندانهای طبیعی دارد.

اگر شما هم اخیرا دندانهای خود را عصب کشی و ترمیم کرده اید می توانید برای محافظت بیشتر از دندانهای خود و زیاد شدن طول عمر آن از روکش استفاده کنید.

روکش دندان کاربردهای زیادی دارد که هم برای عمل‌های زیبایی و هم درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روکش به کلاهک‌هایی گفته می‌شود که روی تاج دندان قرار می‌گیرند و وظیفه مراقبت از دندان شما را بر عهده دارند. اگر دندان شما پوسیده شده باشد و میزان پوسیدگی آن به قدری باشد که نتوان آنرا ترمیم کرد در این شرایط باید از روکش استفاده کرد.

استفاده از روکش دندان باعث می شود طول عمر دندان بیشتر باشد و از آن در مقابل پوسیدگی و عوامل خارجی محافظت می کند اما به مرور زمان اگر که مراقبت نشود ممکن است زیر روکش دچار پوسیدگی شود و به مینای دندان آسیب وارد کند.

روکش دندان در واقع نوعی به روکشی می گویند که کل دندان را در بر می گیرد و به شکل کلاهک های است که می تواند روی دندان شما قرار بگیرد و از سطح بیرونی دندانهای شما محافظت کند. این روکش ها علاوه بر زیبایی که برای دندان به ارمغان می آورند می توانند باعث افزایش طول عمر آنها نیز شوند و از دندان در مقابل پوسیدگی محافظت کند.

اگر میزان خرابی دندانهای شما به قدری است که می خواهید قید آنرا بزنید یا فکر می کنید که دیگر قابل ترمیم نیستند در این موقع روکش دندان می تواند نجات دهنده شما باشد. روکش دندان روی دندانهای پوسیده شما قرار می گیرد و آنرا می پوشاند و دندان شما را شبیه به یک دندان کاملا طبیعی نشان می دهد.

این روش امروزه بسیار پرطرفدار شده و اکثر افراد زمانیکه دندانهای آنها دیگر قابل استفاده نیستند از روکش استفاده می کنند و یک کلاهک سفید که کاملا شبیه به دندان اصلی است روی دندان پوسیده قرار می گیرد.

قیمت ایمپلنت دندان با بهترین کیفیت و فوری

روکش‌ها انواع و قیمت های متفاوتی دارند و همچنین هرکدام مزایا و معایب مختص به خود را. در این مقاله قصد داریم تا انواع روکش را به همراه مزیت و معایب آن و عوامل موثر بر قیمت آن به شما بگوییم.

نمایی کلی از انجام روکش دندان

روکش دندان چیست؟

روکش دندان معمولا از همان مواد پرکردن ساخته می‌شود و حالتی خمیری دارد. پزشک به ظرافت این خمیر را فرم می‌دهد و هم سطح دندان روی آن می‌گذارد. اگر دندانی شکسته دارید یا دندانتان را به تازگی پر کرده‌اید باید از روکش استفاده کنید.

قیمت کامپوزیت ونیر در سال جدید چقدر است؟

روکش‌های دندان نباید از موادی ساخته شوند که با بدن فرد ناسازگاری نداشته باشند و آلرژی نشان دهند. همچنین این روکش‌ها نباید به هیچ عنوان زنگ بزنند یا مواد سمی در دهان ایجاد کنند. محیط دهان محیطی همیشه مرطوب است و مواد نامرغوب خیلی زود در دهان اکسید می‌شوند.

در گذشته‌های دور قشر مرفه در مصر باستان برای روکش های دندان‌ خود از طلا استفاده می‌کردند. این فلز که در حال حاضر بسیار قیمتی است با بدن بسیار سازگاری دارد و حساسیتی ایجاد نمی‌کند. برای استفاده از طلا لازم نبود که لایه‌های ضخیم روی دندان گذاشته شود چرا که لایه نازکی از طلا به خوبی دندان را پوشش می‌داد و استحکام فوق‌العاده‌ای را فراهم می‌کرد.

با گذشت زمان دیگر از طلا برای روکش استفاده نشد و این فلز جای خود را به موادی سرامیکی یا ترکیب فلز و سرامیک داد. بزرگترین مزیت این مواد همرنگی با دندان است که در صورتی که پزشک محتاطانه نصب را انجام دهد تقریبا تفاوتی با دندان طبیعی نمی‌کند.

روکش های دندان طیف رنگی دارد که با توجه به رنگ طبیعی دندان هر فرد انتخاب می‌شود. همچنین مراجعه‌کننده می‌تواند انتخاب کند که دندان‌های انتهایی فک خود را به دلیل کمتر دیده شدن فلزی یا همرنگ کار کنند.

روکش دندان بر روی دندان های خراب

طول عمر روکش دندان

در این فایل صوتی دکتر مژگان آزاد خواه درباره اهمیت و نحوه مسواک زدن که تاثیر زیادی بر روکش های دندان دارد نکاتی را بیان می کند.

چه کسانی بهتر است از روکش دندان استفاده کنند؟

روکش‌ها به دلایل مختلفی روی تاج دندان کار گذاشته می‌شوند. بر خلاف ذهنیت عمومی که روکش‌ها را معمولا برای دندان‌های شکسته تصور می‌کنند این روکش‌ها برای انواع و اقسام مختلفی از اعمال دندان‌پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

متداول‌ترین کاربردشان بدون شک ترمیم دندان شکسته است. هنگامی که دندان می‌شکند تیز شده و ممکن است باکتری‌های بزاق دهان وارد آن شوند که همین امر پوسیدگی دندان را به همراه دارد. در اینصورت است که پزشک روکش دندان را استفاده می‌کند.

مورد دیگر ارتودنسی است. برای انجام ارتودنسی دندان‌ها باید مستحکم باشند و وزن زنجیرهای فلزی را تحمل کنند. گاهی پزشک می‌بیند که دندان‌های عقبی سالم هستند اما برای قوام بیش‌تر نیاز به روکش دارند. روکش آن‌ها را همسطح کرده و برای ارتودنسی استحکام‌سازی می‌کند.

جنبه سومی که به آن می‌پردازیم بحث زیبایی روکش دندان است. با انجام روکش روی دندان‌ها آن‌ها فرم می‌گیرند و چهره‌ای سالم‌تر پیدا می‌کنند. دندان‌های جلویی بیش‌تر کاندید انجام روکش‌ هستند. برای برخی که دندان‌های جلویشان همسطح نیستند روکش پیشنهاد می‌شود.

قیمت ایمپلنت دندان همراه با وام 50 میلیونی

بعضی نیز در میان دندان‌های خود فاصله‌ای دارند که با انجام ایمپلنت قابل درمان نیست. در درمان ایمپلنت یک دندان کامل را بین فاصله بین دندان‌ها قرار می‌دهند ولی گاهی این فاصله کمتر از یک دندان کامل است به همین دلیل بهتر است دندان روکش شود.

دندان‌های زرد و لکه‌دار در اولین اقدام باید جر‌م‌گیری شوند اما اگر زردی آن‌ها و جرم موجود رویشان با انجام جرم‌گیری برطرف نشد می‌توانند روکشی با رنگ روشن‌تر انجام دهند. روکش دندان رنگ طبیعی و سفیدتری دارد و در پنهان‌کردن نواقص دندان می‌کوشد.

جهت دریافت مشاوره و ویزیت برای انجام روکش دندان می‌توانید با دندانپزشکی دکتر آزادخواه تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 02188616310 02188605541

روکش دندان از جنس فلز طلا

چگونه دندان خود را برای روکش دندان آماده کنیم؟

برای آماده سازی دندان جهت انجام روکش دندان باید دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در اولین ویزیت که کل دندانها معاینه می گردد و دندانی که نیاز به روکش دارد مشخص می شود سپس توسط عکس برداری با اشعه ایکس از دندان و استخوان اطراف آن عکس برداری می کنند. چنانچه دندان شما پوسیده باشد یا دچار عفونت شده باشد باید قبل از انجام روکش، ریشه آن ترمیم شود.

دندانی که قرار است روکش روی آن نصب شود در ابتدا باید اطراف آن سوهان بخورد تا فضای کافی برای روکش های دندان باز شود. معولا میزان سوهان زدن دندان به نوع تاج شما بستگی دارد زیرا روکش های فلزی نازکتر هستند و به اندازه روکش های چینی نیازی به سوهان زیاد ندارند اما اگر مقدار زیادی از دندان شما آسیب دیده و تحلیل رفته باشد باید از مواد پرکننده برای پوشش روکش استفاده کرد.

در ویزیت دوم شما آمادگی نصب روکش دندان را دارید و دندانهای شما کاملا آماده می باشد. بنابراین ابتدا تاج موقت برداشته می شود و چنانچه مشکلی وجود نداشته باشد شروع به نصب روکش می کنند. برای انجام روکش ابتدا باید از یک بی حس کننده استفاده شود و سپس تاج جدید را در جای مناسب قرار دهند.

قیمت روکش دندان در دی 1401

دلیل اصلی اختلاف قیمت روکش دندان در دندانپزشکی ها به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع روکش، تجربه پرشک و گران شدن مواد اولیه. این ها همگی مواردی است که روی قیمت روکش دندان تاثیر دارد.

برای دریافت قیمت روکش دندان در دی 1401 همین الان با شماره های زیر تماس بگیرید.

02188616310 , 02188605541

احتمالا برای شما هم پیش آمده که دندانهای خود را ترمیم کرده اید و خیلی راضی نبوده اید و همیشه این دغدغه را داشته اید که یک دندانپزشک خوب پیدا کنید. دکتر مژگان آزادخواه با داشتن دکترای حرفه ای و تجربه بالای 10 سال، همیشه تلاش کرده تا بهترین خدمات را ارائه دهد و اگر شما هم برای روکش دندان خود می خواهید اقدام کنید می توانید همین الان تماس گرفته و قیمت روکش دندان در آدر 1401 را استعلام بگیرید.

انواع روکش دندان

نام دیگری که برای روکش دندان استفاده می‌شود تاج دائمی است. تاج‌های دائمی از مواد مختلفی تهیه می‌شوند که هرکدام کاربردهای خاص خود را دارند:

روکش های تمام فلزی

فلزات قدیمی‌ترین و رایج‌ترین انواع روکش‌ها را دارند. طلا، پالادیوم، نیکل و کروم همگی مواد سازنده روکش دندان بوده و هستند. این فلزات مقاوم هستند و هنگام کار تراش نمی‌خورند و نمی‌شکنند.

برای نصب آن‌ها تنها بخش کوچکی از دندان برداشته می‌شود و ماندگاری طولانی را دارند. تنها عیبی که استفاده از فلزات برای روکش‌کردن دارد چهره غیر طبیعی آن‌هاست. اگر برای دندان‌های ته فک می‌خواهید روکش انجام دهید استفاده از روکش فلزی مناسب است اما دندان‌های جلویی که به دید می‌آیند گزینه مناسبی برای روکش فلزی نیستند.

3 روکش دندان از جنس سرامیک

روکش دندان سرامیکی

سرامیک‌ها، روکش‌های نوینی هستند که با ورود به عرصه پزشکی استقبال فراوانی را تجربه کردند. روکش‌های سرامیکی با انواعی مانند ونیر و غیره شناخته می‌شوند و طیف انتخاب بزرگی به زیباجو می‌دهند. ممکن است به فلز آلرژی داشته باشید و به هر دلیل دیگری مایل به استفاده از فلزات نباشید.

سرامیک‌ها گزینه مناسبی برای دندان‌های جلویی هستند و می‌توانند رنگی بسیار طبیعی به خود بگیرند. باید بدانید که سرامیک‌ها نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند و مستعد ساییدگی در طول زمان هستند.

بیشتر بخوانید: لمینت سرامیکی چیست و تفاوت آن با کامپوزیت

سرامیک‌ها گاهی اوقات با فلز جوش خورده می‌شوند و نام پی‌اف‌ام می‌گیرند. رنگ روکش دندان پی‌اف‌ام شبیه رنگ طبیعی دندان است اما بعضی اوقات ممکن است فلزی که زیر سرامیک کار شده است کمی نمایان باشد.

اگر مراقب این نوع روکش نباشید ممکن است بخش سرامیکی آن بشکند و فلز دیده شود. به طور کلی اگر میان روکش فلزی و پی‌اف‌ام تردید دارید پی‌اف‌ام را به شما پیشنهاد می‌کنیم. استحکامی که پی‌اف‌ام‌ها دارند نسبت به روکش‌های سرامیکی بیش‌تر است که وجود فلز در میان آن‌ها این استحکام را توجیه می‌کند.

روکش های دندان از جنس رزین

روکش دندان رزینی

روکش دندان تمام رزینی قیمت مناسبی دارد و انتخاب خیلی‌هاست. روکش‌ها از پلیمر رزینی که همرنگ دندان هستند ساخته می‌شوند اما با گذشت زمان روکش‌های تمام رزینی مات می‌شوند و خوردن نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای یا سیگار کشیدن می‌تواند عمر روکش‌های رزینی را بسیار کوتاه کنند.

از مزیت‌های آن‌ها می‌توان به عدم ساییدگی دندان اشاره کرد. کمترین ساییدگی‌های ممکن با رزین روی دندان انجام می‌شود اما این روکش‌های خیلی مستحکم نیستند و باید از آن‌ها مراقبت به عمل آورد.

روکش های دندان از جنس زیرکونیوم

روکش های زیرکونیوم

شاید بهترین ترکیب از نظر استحکام، زیبایی و دوام را روکش‌های زیرکونیوم ارائه دهند. ظاهری زیبا و سفید که دقیقا شبیه دندان‌های طبیعی هستند به محبوبیت این روکش دندان می‌افزاید.

روکش‌های زیرکونیوم بسیار مستحکم هستند و فشارهای طبیعی مانند جویدن مواد غذایی سفت را به راحتی تحمل می‌کنند. قطری بسیار نازک و حدود یک میلی‌متری دارند که باعث می‌شود نیازی به ساییدگی زیاد دندان پیدا نکنید.

طبیعت روکش‌های زیرکونیوم کمی از دندان‌های طبیعی مات‌تر و کدرتر بوده و ممکن است در برخی مواقع سفیدی بیش از اندازه‌ای داشته باشند.

مراجعه به دندانپزشک قبل از روکش کردن دندان

روکش دندان جلو

روکش دندان های جلو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا تاثیر زیادی روی زیبایی ما دارد برای همین اکثر افرادی که دندانهای جلو آن دچار لکه می شوند یا آسیب می بینند بهتر است از روکش دندان استفاده کنند.

شما می توانید برای روکش دندان جلو از انواع مختلفی از روکش ها استفاده کنید. هر روکشی مزایا و معایب خود را دارد که معمولا مزیت آن خیلی بیشتر از معایب آن می باشد.

روکش دندان برای افراد سیگاری

کشیدن سیگار در بلند مدت باعث سیاه شدن دندان می شود و علت آن هم تخریب ریشه های دندان است. سیگار به دلیل داشتن مواد نیکوتین یکی از مواد تشکیل دهنده سیگار می باشد که بسیار برای بدن مضر است. دلیل اصلی آن هم این است که این ماده در اکثر حشره کش ها استفاده می شود و خاصیت اسیدی دارد.

زمانیکه افراد سیگاری در حال سیگار کشیدن هستند بصورت ناخواسته در حال آسیب رساندن به ریشه های دندان خود می باشند و زمانیکه ریشه های دندان خشک شود باعث سیاه شدن دندان می شود. استفاده از روکش نیز نمی تواند به حفظ دندانهای افراد سیگاری کمکی کند.

اگر شما دندانهای خود را روکش کرده اید و در حال استفاده از سیگار هستید بهتر است بدانید که انجام چنین کاری باعث سیاه شده روکش دندان و همچنین آسیب رساندن به ریشه های دندان می شود بنابراین برای افزایش طول عمر دندان خود از سیگار کشیدن پرهیز کنید.

عمر روکش دندان

عمر روکش دندان به عواملی مختلفی از قبیل جنس روکش و نحوه مراقبت شما بستگی دارد با این حال اکثر دندانپزشکان طول عمر متوسط برای هر روکش را 9 تا 15 سال در نظر گرفته اند که البته این طول عمر می تواند حتی تا بالای 20 سال نیز برسد که بستگی زیادی به نحوه مراقبت شما دارد.

شما می توانید با انجام یکسری کارهای ساده مانند استفاده از نخ دندان و مسواک زدن به صورت روزانه طول عمر روکش دندان خود را افزایش دهید.

مراقبت‌های قبل از انجام روکش دندان

انجام روکش دندان معمولا دو یا سه جلسه مراجعه به دندان‌پزشک را لازم دارد. می‌توان در یک جلسه به یک یا چند دندان همزمان پرداخت. در مرحله اول باید نتیجه‌ای که از روکش می‌خواهید را برای پزشک خود بازگو کنید تا برای شما مراحل را توضیح دهد.

ممکن است لازم باشد عکس‌های اشعه ایکس از دندان‌هایتان بگیرید و برای قالب‌گیری به مطب مراجعه داشته باشید. پزشک شما با معاینه دندان‌ها تشخیص می‌دهد که نیاز به انجام عمل لیفت لثه داشته یا دندان‌های پوسیده دارید. پس از قالب‌گیری شاید چند هفته تا آماده‌شدن روکش‌هایتان طول بکشد.

هنگام انجام نصب باید قطری به اندازه قطر روکش از روی دندان شما ساییده شود. سپس باید روکش‌های دندان روی آن قرار بگیرد و با توجه به رنگ و اندازه کوتاه شود.

مراقبت خاصی قبل از انجام این مراحل نیاز ندارید و کافی است بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و میان فاصله‌ زمانی که روکش آماده می‌شود مواظب باشید که دندانتان نپوسد در غیر اینصورت مراحل روکش با درمان تداخل پیدا می‌کند و زمان انجام آن طولانی‌تر خواهد شد.

کشیدن نخ دندان به آرامی برای صدمه نرسیدن به روکش دندان ها

مراقبت‌های بعد از انجام روکش دندان

پس از انجام روکش دندان باید کمی رویه‌تان را تغییر دهید. به طور مثال نباید تمام مواد غذایی را که قبلا می‌خوردید مصرف کنید یا سیب سفت را یک‌مرتبه گاز بزنید. کلا باید به غذاهایی که می‌خورید توجه کنید و مواد زیاد چسبنده یا زیاد محکم نخورید. این مواد به روکش‌های شما می‌چسبند و پاک‌کردنشان ممکن است به روکش‌ها آسیب بزنند.

استفاده از نخ‌دندان و مسواک را هرگز فراموش نکنید.  ذرات غذا می‌توانند میان دندان و روکش قرار بگیرند و باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند. در اینصورت باید روکش‌ها درآورده شوند دندان عصب‌ کشی شود و دوباره تمام مراحل روکش طی شود.

فواصل مراجعه به دندان‌پزشک را تا حد ممکن کوتاه کنید. دندان‌ها و روکش‌هایتان باید چک شوند و در صورت وجود هر مشکلی سریعا برای درمان آن اقدام شود. دهانشویه‌ها نیز در بهداشت دهان مهم هستند و رنگ روکش دندان را تثبیت می‌کنند.

دندان روکش شده که در معرض پوسیدگی است

معایب روکش‌کردن دندان

به طور کلی روکش‌کردن دندان درمانی بی‌خطر به حساب می‌آید اما بازهم ممکن است موارد زیر پیش بیایند:

 • دندان‌هایی که روکش می‌شوند ابتدا باید مهر و موم شوند. اگر این مرحله به درستی انجام نشود باکتری‌ها به ریشه دندان نفوذ خواهند کرد و ریشه عفونی خواهد شد.
 •  حساسیت دندانی نیز ممکن است برخی از مراجعین را درگیر خود کند. البته ریسک این مورد بسیار کم است اما در هر صورت باید مراقب آن بود.
 • پوسیدگی دندان ممکن است مانند گزینه یک اتفاق بیوفتند. اگر مهر و موم دندان به خوبی صورت نگیرد باکتری‌ها وارد دندان شده و موجب پوسیدگی می‌شوند.
 • روکشی که بیش از اندازه استاندارد تعبیه شده باشد به احتمال زیاد در جویدن مشکل‌ساز خواهد شد.
 • روکش‌ها ممکن است به مرور زمان یا با عدم رعایت دستورات پزشک لق شوند یا گاهی از جای خود دربیایند. روکش‌ها عمری ۱۰ الی ۱۵ ساله دارند و پس از گذشت این زمان احتمال افتادگی در آن‌ها زیاد است.

نمایش مزایای روکش کردن دندان

مزایای روکش دندان

روکش دندان جدا از بحث زیبایی می‌تواند در سلامت دندان نیز تاثیرگذار باشد. شما باید قبل از انجام روکش معاینه شوید و دلیل انجام کار و هدف خود را از انجام آن با پزشک در میان گذارید.

 • روکش‌ها دندان‌های ضعیف‌شده را به خوبی حمایت می‌کنند و از شکستگی آن‌ها جلوگیری به عمل خواهند آورد.
 • دندان‌هایی که ترک‌خورده‌اند بسیار خطرناک هستند چرا که ترک ممکن است بیش‌تر شود یا باکتری‌های عفونت‌زا وارد دندان شوند. روکش‌ها ازین مورد جلوگیری می‌کنند و ظاهر زیباتری به دندان ترک‌خورده می‌دهند.
 • پس از انجام عصب کشی باید از روکش دندان استفاده شود. روکش هم مهر و موم مواد را سر جای خود نگه می‌دارد هم ورود مواد عفونت‌زا به مجرای ریشه را کنترل می‌کند.
 • اگر سابقه شکستگی دندان را دارید می‌دانید که صحبت با دندان شکسته می‌تواند چقدر سخت باشد. روکش‌ها این معضل را برطرف کرده و قدرت تکلم و جویدن را برای دندان شکسته دوباره ایجاد می‌کنند.
 •  ساییدگی دندان ممکن است هنگام خواب یا به دلایل دیگر رخ بدهد. روکش ساختار نرمی دارد و از وقوع چنین مواردی جلوگیری خواهد کرد.

روکش فلزی که در قیمت آن برای روکش کرن دندان تأثیر گذار است

قیمت روکش دندان

برآورد هزینه‌ها در کشور ما باید روزانه انجام شوند چرا که نوسانات قیمت در بازار بسیار است و شرکت‌های تولید یا وارد کننده مجبورند قیمت‌های خود را بر حسب قیمت ارز یا تغییر قیمت روز به روز مواد اولیه ارائه کنند. قیمت روکش دندان نیز از این امر مستثنی نیست.

روکش دندان انواع زیادی دارد و هرکدام از آن‌ها با توجه به ساختار دندان و هزینه‌های قالب‌گیری و عکس از فک با قیمت متفاوتی تمام می‌شوند. اما اگر بخواهیم برای شما کف قیمت را مثال بزنیم باید قیمتی حدود 1/500 هزار تومان الی 3 میلیون تومان برای هر دندان در نظر بگیرید.

برای اطلاع از آخرین قیمت ها و دریافت مشاوره با مطب دندانپزشکی دکتر آزادخواه تماس بگیرید.

نتیجه

در این مقاله  به بررسی کامل روکش دندان پرداختیم و گفتیم که در گذشته مردم از چه روکش‌های مقاومی استفاده می‌کردند.

افرادی که کاندیدای مناسب انجام روکش هستند را معرفی کردیم و گفتیم که این روکش‌ها چه انواعی دارند و از چه موادی تشکیل می‌شوند. در ادامه گفتیم که این انواع چه مزیت‌هایی نسبت به یکدیگر دارند و مراقبت‌هایی که باید قبل و بعد از انجام روکش انجام دهید را بیان کردیم.

بطور کلی باید دانست که برای انجام روکش کردن دندان ها، حتما وضعیت آنها توسط دندانپزشک باید مورد بررسی قرار بگیرد تا جنس و قیمت انجام روکش تعیین گردد و در برخی شرایط نیز دندانپزشک گرینه های دیگری را بجای روکش پیشنهاد می‌دهد.

منابع: webmd , healthline

دکتر مژگان آزادخواه

 

سوالات متداول

 • عمر روکش دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

عمر آن به جنس آن، نحوه مراقبت کردن از دندان ها و همچنین تعداد جلساتی که به دندانپزشک برای بررسی دندان هایتان مراجعه می‌کنید بستگی دارد.

 • هزینه روکش دندان یا تاج دندان چقدر است؟

معمولا هزینه تاج دندان از 1500 شروع می شود که بستگی به نوع مواد روکش، قیمت پرسلن و … دارد.

 • آیا استفاده از روکش گزینه مناسبی است؟

استفاده از روکش در طولانی مدت بسیار مفید می باشد زیرا بادوام هستند و بالای 15 سال عمر می کنند. درنظر گرفتن روکش برای درمان دندانهای پوسیده روش بسیار مناسبی محسوب می گردد.

 • معایب روکش دندان چیست؟

روکش با تمام مزایایی که دارد اما در برخی موارد می تواند معایبی نیز داشته باشد. برخی از معایب آن عبارتند از: هزینه آن، خطر آسیب رسیدن به به عصب های دندان اگر بیش از حد نازک شود

 • تفاوت تاج و روکش دندان چیست؟

روکش دندان یا تاج دندان یک مفهوم هستند. تاج دندان فقط اصطلاحی است که معمولا افراد مسن برای اشاره به روکش استفاده می کنند. روکش یک اصطلاح مدرن برای اشاره به تاج های همرنگ دندان است.

روکش های دندان

 • آیا می توانم به جای تاج از پر کردن دائمی استفاده کنم؟

بله می توانید گزینه پر کردن را انتخاب کنید اما فراموش نکنید که طول عمر ورکش دندان بسیار بیشتر بوده و همچنین از دندان های شما محافظت می کند. با این حال به خاطر داشته باشید که پر کردن مانع از نیاز شما به روکش در آینده نمی شود و احتمال دوباره کاری وجود دارد و شما باید دو بار هزینه پرداخت کنید. اگر بخش زیادی از دندان شما نیاز به پر کردن دارد بهترین گزینه استفاده از روکش دندان می باشد.

 • چه مدت بعد از روکش دندان احساس طبیعی بودن دست می دهد؟

معمولا زمانیکه شما روکش را قرار می دهید احساس بزرگ بودن روکش را دارید اما این احساس در کمتر از 2 هفته برطرف می شود.

 • آیا گذاشتن روکش دردناک است؟

انجام روکش هیچ دردی ندارد زیرا قبل از قرار دادن روکش دهان شما را بی حس می کنند و شما چیزی احساس نمی کنید بنابراین خیلی نگران درد آن نباشید.

 • چطور زیر روکش دندان را تمیز می کنند؟

معمولا بهترین روش استفاده از نخ دندان می باشد زیرا می تواند به راحتی بین لثه ها حرکت کرده و مواد غذایی موجود در بین دندانها را بیرون آورد همچنین مسواک زدن منظم نیز می تواند باعث تمیزی اطراف دندان شود.

مسواک زدن

 • چند بار می توان یک تاج را تعویض کرد؟

اگر تاج ایرادای نداشته باشد شما هر زمانی که بخواهید و هر چندبار می توانید آنرا عوض کنید. منظور ما از ایراد این است که دندان شما پوسیدگی نداشته باشد یا زیر روکش دندان سیاه نشده باشد. برای عوض کردن روکش می توانید به دندانپزشک مراجعه کرده و این کار را به راحتی انجام دهید.

 • روکش دندان یا تاج کدام بهتر است؟

بستگی به دندان شما دارد اگر دندانهای شما آسیب زیادی دیده باشد معمولا روکش بهترین گزینه است زیرا مینای دندان شما آسیب دیده است و نیاز به محافظت بیشتری دارد اما اگر دندانهای شما زیاد پوسیده نیست می توانید از تاج استفاده کنید. به هر حال تشخیص اینکه از روکش استفاده کنید یا تاج بستگی به تشخیص دندانپزشک دارد.

 • برای دندانهای عقب بهتر است از چه روکشی استفاده شود؟

معمولا استفاده از روکش های که از جنس فلز می باشند می تواند گزینه مناسبی برای دندانهای جلو یا عقب باشند. روکشهای که تمام رزین هستند نسبتا ارزان تر از سایر روکش های دندان هستند. ولی تمامی روکش ها در طول زمان فرسوده می شوند و باید مراقب آنها باشید.

روکش های دندان

 • آیا دندان های زیر روکش پوسیده می شوند؟

بله، متاسفانه دندانهای زیر روکش یا تاج می توانند توسط باکتری ها پوسیده شوند برای همین بهتر است در حفظ بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشید و هر از چند گاهی برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. تا از سلامت روکش های دندانی خود مطلع باشید.
متاسفانه عده ای به دلیل سهل انگاری و بی توجه به بهداشت دندان خود، کاری می کنند که دندانهای زیر روکش پوسیده شوند و زمانی متوجه آن می شوند که دیگر کاری نمی شود برای آن کرد.

 • آیا می توان روکش را روی دندانهای جلو قرار داد؟

همانطور که روکش برای دندانهای عقب استفاده می شود می تواند بعنوان تاج روی دندانهای جلو نیز قرار بگیرد. زمانیکه دندانهای جلو به شدت پوسیده شده و کاری نمی توان برای آن انجام داد بهترین راه استفاده از روکش برای ترمیم آن می باشد.

 

رضايت بيمار آقاي صدري زاده

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۶ از ۵
از مجموع ۱۴ رای

33 نظر

 • معمولا عمر روکش دندان چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد.

  • روکش دندان طول عمری بین 7 تا 16 سال دارد اما این مدت زمان به عوامل مختلفی بستگی دارد و می تواندی بین 5 سال تا 30 سال نوسان داشته باشد و میزان مراقبت در آن بسیار مهم است.

  • برای درمان دندانهای پوسیده مخصوصا دندانهای که زیر روکش سیاه شده اند. دندانپزشک در ابتدا روکش دندان را جدا می کند و سپس بخش های که پوسیده شد را توسط دستگاه تراش می کند. اگر ریشه دندان آسیبی ندیده باشد و نیاز به عصب کشی نداشته باشید بعد از ترمیم دندان روکش جدیدی روی آن نصب می کند اما اگر عفونت به ریشه های دندان و پالپ رسیده باشد باید عصب کشی انجام شود و سپس از روکش استفاده می کنند.

  • روکش های دندان معمولا بین 5 تا 16 سال عمر می کنند که بعد از این مدت باید عوض شود اما تشخیص زمان عوض کردن آن توسط پزشک مشخص میشود. شما باید هر از گاهی برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کرده تا روکش دندان شما توسط پزشک معاینه گردد و دندانپزشک مطابق با بررسی های انجام شده زمان تعویض آنرا مشخص می کند. گاهی اوقات ممکن است روکش دندان کاملا سالم باشد اما به دلیل تورم اطراف لثه یا عوض شدن رنگ آن نیاز به تعویض روکش دندان باشد.

  • بصورت کلی می توان گفت که چهار نوع روکش دندان داریم. روکش فلزی، روکش تمام سرامیکی، روکش فلزی و استیل. هر کدام از این روکش ها دارای یکسری مزیت ها می باشد و کاربردهای خاص خود را دارد.
   رایجترین نوع روکش ها، روکش سرامیکی می باشد که دارای استحکام زیادی می باشند. زیرا هم مقاومت بالایی دارند و هم اینکه رنگ سفید آن به سایر دندانها نزدیک می باشد.
   روکش دندان روشی برای ترمیم و محافظت از دندانهای آسیب دید یا ضعیف می باشد. چنانچه شما دندانهای ضعیفی یا آسیب دیده دارید می توانید از روکش دندان استفاده کنید.

  • قطعا می توان اینکار را انجام داد مثلا ممکن است شما به هر دلیلی نیاز داشته باشید تا روکش دندان خود را در همان روز انجام دهید و خیلی زمان برای صبر کردن و جلسه دوم ندارید. در چنین مواردی ابتدا دندانپزشک شما باید از تجهیزات کافی برخوردار باشد تا روکش دندان همان لحظه ساخته شود. در روش یک روزه، یک دستگاه اسکن برای گفتن عکس های دیجیتالی از دندان داخل استفاده می شود و سپس توسط کامپیوتر یک مدل سه بعدی از دندان ایجاد می شود. سپس این طرح به کامپیوتر دیگری ارسال می شود که شکل تاجر را از یک بلوک سرامیکی حک می کند. این روش ساخت روکش دندان را CAD می نامند و در کمتر از 15 دقیقه آماده می شود.

  • یکی از دلایل بالا بودن قیمت ها بخاطر استفاده از تکنولوژی پیشرفته در ساخت روکش ها می باشد. این روکش ها نه تنها باعث ترمیم دندانهای آسیب دیده شما می شود. بلکه طوری طراحی شده تا کاملا با رنگ دندان شما مطابقت داشته باشد. تکنولوژی که در ساخت این روکش های استفاده می شود CAD نامیده می شود.

  • معمولا زمانی فرآیند کاشت دندان انجام می شود به این راحتی ها خراب نمی شود و طول عمر آن بین 5 تا 20 سال است ولی با این حال اگه شما مراقبت نکنید و زیر روکش دندان غذا برود می توانید با خلال دندان یا نخ دندان بین دندانهای خود را تمیز کنید.
   همچنین بهتر است که هر از گاهی به پزشک برای معاینه مراجعه کنید تا روند حفظ و سلامت دندانهای شما مراقبت شود.

  • زمانی که از روکش دندان استفاده می کنید باید هر 6 ماه به پزشک مراجعه کنید تا دندانهای شما را معاینه کند و از طرفی باید بصورت روزانه بهداشت دندان و دهان خود را استفاده کنید حتما از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید. با این حال چنانچه بر اثر بی احتیاطی زیر روکش دندان شما پوسیده شد یا سیاهی زیر روکش دندان خود دیدید فورا به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا باکتری ها زیر روکش دندان شما نفوذ کرده اند و ممکن است با درد دندان شدید مواجه شوید.

 • برای روکش کردن دندان از نوع فلزی آن استفاده کنیم خوبه یا سرامیکی؟

  • روکش ها دارای مدلهای مختلفی هستند و از بین آنها، روکش فلزی قدیمی تر است که بیشتر به شکل طلا یا نیکل استفاده می شد. نوعی فلزی به کار رفته در این روکش ها بسیار مقاوم هستند و نمی شکنند. اما در مقابل، روکش های سرامیکی جدید می باشند که به دو نوع ونیر و غیر ونیر در بازار موجود می باشد. مزیتی که این سرامیک ها دارند این است که رنگ آن بسیار نزدیک به رنگ دندانها می باشد ولی نیاز به مراقبت زیادی دارند زیرا ممکن است در طول مدت زمان استفاده از آن دچار ساییدگی شوند.

  • ایمپلنت دندان تفاوت زیادی با روکش دندان دارد و نمی توان گفت کدامیک مناسب شما می باشد.
   بهترین راه برای تشخیص مراجعه به دندانپزشک می باشد. یا می توانید همین الان تماس گرفته و مشاوره تلفنی دریافت کنید.
   ایمپلنت روشی است که در آن دندان شما جایگزین می شود با دندان مصنوعی که طول عمر بالایی دارد اما روکش دندان روی دندان شما قرار می گیرد.
   روشی دیگر نیز وجود دارد بنام لمینت سرامیکی که بسیار شبیه روکش دندان می باشد برای اطلاعات بیشتر روی لینک آن کلیک کنید.

  • عمر روکش های دندان به عواملی مختلفی بستگی دارد و کاملا به خود شما بر می گردد. هر چقدر که از آنها مراقبت کنید طول عمر آنها افزایش می یابد.
   به عنوان مثال دندانهای که طول عمر آنها به طور میانگین 10 سال می باشد چنانچه از آنها مراقبت شود طول عمر آنها حتی می توانید بالای 15 سال نیز برسد.

  • معمولا پس از درمان ریشه دندان نیازی به استفاده از تاج روی دندان جلو نیست مگر اینکه بخش زیادی از دندانها از بین رفته باشد.

 • دندانپزشک چطور دندان شما را برای روکش آماده می کنند؟

  • قبل از شروع فرآیند ساخت روکش دندان، دندان پزشک ابتدا دندانهای شما را معاینه می کند و پس از بی حس کردن دندان و اطراف لثه، روکش را روی آن قرار می دهد. در ابتدا باید دندان مورد نظر سوهان بخورد تا بتواند روکش را روی آن قرار داد.

  • صرف نظر از تعداد دندانهای که نیاز به درمان دارند بهتر است ابتدا دندانها درمان گردند و سپس برای دندانهای که به شدت آسید دیده اند می توان از روکش استفاده کرد.

  • معمولا زمانی که تاج به اندازه کافی صاف و سوهان نشده باشد یا با خطوط اطراف دندان مطابقت نداشته باشد ممکن است بر اثر ضربه یا فشار درد کند بنابراین هنگام گاز گرفتن، نیرویی به نیش دندان وارد می شود و باعث درد گرفتن تاج دندان می شود.

  • معمولا علت اصلی آن بخاطر خود تاج است که یک خط سیاه در اطراف تاج بوجود می آید. بسیاری از تاج های چینی هنگام استفاده ذوب می شوند برای همین ممکن است یک خط سیاه در اطراف آن بوجود بیاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *