لبخند زیبای یک خانم که از روش های اصلاح طرح لبخند

روش های اصلاح طرح لبخند زیاد هستند و به دلیل منحصر به فرد بودن صورت افراد، باید طرح لبخند مناسب با هر فرم صورت توسط دندانپزشک طراحی شود و پس از ارزیابی‌های لازم شروع به انجام آن کرد. در ادامه این مقاله درباره  روش های اصلاح طرح لبخند و معرفی هرکدام به شما توضیح خواهیم داد. برای مطالعه بیشتر درباره ارتودنسی دندان می توانید روی لینک آن کلیک کنید.

اصلاح طرح لبخند چیست

روش های اصلاح طرح لبخند به طور کلی به چندین معیار زیبایی دهان و دندان گفته می‌شود که در هنگام لبخند زدن معمولاً مورد نیاز است. عوامل مختلفی مثل مرتب و ردیف بودن دندان‌ها، سفید و درخشنده بودن آن‌ها، جفت شدن دندان، سالم بودن لثه‌ها و موقعیت لثه افراد معمولاً در اصلاح طرح لبخند مد نظر است.

انجام اصلاح طرح لبخند از طریق چندین روش دندانپزشکی زیبایی صورت می‌گیرد و یک راه حل مناسب برای ظاهر دندان‌ها و یا رفع مشکلات داخلی دهان است.

ابتدا چندین متد زیبایی دندان بررسی می‌شود و دندانپزشک متخصص زیبایی یک طرح لبخند متناسب با صورت فرد طراحی می‌کند. برای اینکار دندان‌هایی که در هنگام لبخند زدن نمایان می‌شود، در اولویت است و این دندان ها با تمام معیار‌های زیبایی دندان مطابقت داده می‌شود.

خانمی که از روش های اصلاح طرح لبخند استفاده نموده است

تأثیر اصلاح طرح لبخند بر اعتماد به نفس افراد

لبخند زیبا به عنوان یک تعامل اجتماعی با دنیای بیرون شناخته می‌شود و حالات چهره فرد نشان دهنده میزان اعتماد به نفس است. به همین دلیل از جمله روش‌های مورد استفاده برای داشتن لبخند زیبا و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس فرد، انجام اصلاح طرح لبخند است.

اصلاح طرح لبخند یک معجزه برای افرادی است که به دلیل بد شکل بودن دندان‌ها لبخند زیبایی ندارند. با استفاده از روش‌های مختلف دندانپزشکی مثل اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت می‌توان به سفیدی و هم رنگی دندان‌ها کمک کرد و ایرادات مختلف ظاهری دندان‌ها را رفع کرد.

قیمت ایمپلنت دندان همراه با وام 50 میلیونی

استفاده از این روش های اصلاح طرح لبخند می‌تواند بر طبیعی بودن و زیبایی زیاد دندان‌ها، مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات رنگ در زمان کم موثر باشد. بعد از اصلاح طرح لبخند می‌توانید دندان‌های کاملاً مرتب و زیبا داشته باشید و بدون هیچ نوع دغدغه بخندید و اعتماد به نفس بالای خود را نشان دهید.

تأثیر اعتماد به نفس و لبخند زیاد بر دغدغه‌های منفی شما بسیار زیاد است و موفقیت‌های بیشتری هم برایتان به ارمغان خواهد آورد.

روش‌ های اصلاح طرح لبخند

انجام روش های اصلاح طرح لبخند برای هر فرد بر اساس نوع ناهنجاری موجود از روش و یا ترکیب خاص این روش‌ها استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی و بررسی انواع روش‌ های اصلاح طرح لبخند می‌پردازیم.

خانمی که میخواهد از کامپوزیت دندان استفاده کند

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت

از رایج‌ترین روش های اصلاح طرح لبخند و زیبایی بخشیدن به آن استفاده از از کامپوزیت است. به طور کلی اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت برای مواردی که دندان‌ها فرم بدی دارند و یا دچار شکستگی هستند، انتخاب می‌شود. همچنین زمانی که در شکل و اندازه دندان‌ها با یکدیگر ناهماهنگی بسیار زیادی وجود داشته باشد، این روش مؤثر است. کامپوزیت دندان معمولاً می‌تواند تمام عیوب اصلی و فاصله موجود بین دندان‌ها را برطرف کند و ظاهر زیبایی به آن‌ها ببخشد.

بلیچ کردن دندان

 سفید کردن دندان یا بلیچینگ

معمولاً تغذیه نامناسب و استعمال دخانیات و مواد دود زا در گذشت زمان رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهد و جلوه بدی به آن می‌بخشد. استفاده از بلیچینگ برای اصلاح لبخند یکی از  روش های اصلاح طرح لبخند است و افرادی که در دندان هایشان تغییرات رنگ زیادی دارند، معمولاً از این روش استفاده می‌کنند.

انجام بلیچینگ روش‌های خانگی نیز دارد که می‌تواند به سفید شدن دندان‌ها کمک زیادی کند. اما نمونه خانگی بلیچینگ کوتاه مدت است و برای سفید شدن دندان‌ها به مدت طولانی بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندان‌هایی که زرد رنگ شده و یا کدر به نظر می‌رسد، می‌توانند از این روش استفاده کنند. معمولاً استفاده از این روش در یک الی دو جلسه امکان‌پذیر است.

روش های اصلاح لبخند با کامپوزیت ونیر

اصلاح طرح لبخند با ونیر کامپوزیت

معمولاً ونیر کامپوزیت که لایه‌های نازکی همرنگ با دندان‌ها است، یکی از موثر ترین روش های اصلاح طرح لبخند است. در لابراتوار دندانسازی لایه‌ها بعد از انجام قالب‌گیری دقیق متناسب با فرم دندان هر فرد ساخته می‌شود و تمام ناهماهنگی‌های دندان مثل فاصله بین دندان، هر نوع شکستگی یا خراشیدگی سطح دندان، ترک‌های موجود بر روی دندان و کجی آن‌ها در مدت زمان دو جلسه کاملاً برطرف می‌شود. همچنین لکه‌هایی که درمان بلیچینگ دندان نتوانسته آن‌ها را از بین ببرد، با استفاده از ونیر کامپوزیت از بین خواهد رفت.

برای اطلاع بیشتر در مورد ونیر کامپوزیت به مقاله ونیر کامپوزیت چیست مراجعه کنید.

روش های اصلاح لبخند باارتودنسی کردن دندان ها

اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی دندان

ارتودنسی نیز یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است که می‌تواند از بایت‌ها حفاظت کنند و آن‌ها را کاملاً جفت کند. بر اثربخشی عملکرد دندان‌ها تأثیر زیادی دارد و لبخند ردیف و کاملاً زیبایی به وجود می‌آورد. در درمان‌های امروزی معمول موقعیت دندان را تغییر می‌دهند و ریشه‌های زیرین و روکش‌دندان کاملاً صحیح استفاده می‌شود.

انجام ارتودنسی بر قسمت‌های مختلف صورت مثل فک، گردن و لب‌ها تأثیرات زیادی دارد و زمانی که با جراحی فک و صورت به صورت ترکیبی استفاده شود، ظاهر صورت را به میزان زیاد تغییر خواهد داد. انجام ارتودنسی باعث داشتن دندان‌های کاملاً ردیف و یک دست شده و انجام کار‌های مربوط به بهداشت دهان و دندان را راحت‌تر می‌کند.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی چیست و چه روش هایی دارد؟

بریج کردن دندان یکی از راه های اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند با استفاده از بریج

بریج یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است که فاصله ایجاد شده بین یک یا چند دندان افتاده را از بین می‌برد. دوریت معمولاً از دو تاج بر روی هر دندان که در دو طرف شکاف وجود دارد، تشکیل می‌شود.

دندان ساختگی بین این دو دندان ثابت قرار می‌گیرد. دندان‌های ساختگی همان دندان مصنوعی هستند و می‌توانند جنس طلا، انواع آلیاژ‌ها، پرسلن یا ترکیبی از این مواد داشته باشند. بریج‌ها توسط دندان طبیعی یا ایمپلنت دندانی مورد حفاظت می‌شود.

نحوه ایمپلنت کردن دندان ها برای داشتن لبخندی زیبا

اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت

از آخرین تکنیک‌ها در روش های اصلاح طرح لبخند استفاده از ایمپلنت دندان است. این پروتز‌های دندانی می‌توانند کیفیت دندان‌ها را به طور قابل توجهی افزایش دهند و در سلامت کلی دندان و دهان تأثیر زیادی دارند.

وجود ایمپلنت‌های دندانی باعث ایجاد لبخند کاملاً طبیعی و ظاهر زیبا می‌شود و بر اعتماد به نفس افراد تأثیرگذار است. معمولاً بعد از انجام ایمپلنت یکپارچگی ساختار استخوان فک بعد از افتادن دندان حفظ می‌شود و دندان‌های مجاور سالم می‌مانند.

چرا که نیاز به ساخت پل یا بریج دندانی نیست. ایمپلنت‌ها می‌توانند به جای دندان‌های مصنوعی متحرک جایگزین شوند. به دلیل قرارگیری پایه ایمپلنت در استخوان فک، معمولاً نیرو و انرژی لازم در سرتاسر دهان به طور یکنواخت تقسیم می‌شود و در ممانعت از تحلیل رفتن استخوان فک در داشتن ظاهر زیبای صورت و لثه‌ها تأثیر بسیار زیادی دارد و به دلیل ثابت بودن، توانایی صحبت کردن به طور کاملاً طبیعی را فراهم می‌کند.

ریکانتورینگ کردن دندان ها برای داشتن لبخندی جذاب

 ترمیم مینای دندان و تغییر شکل آن

از اصلی‌ترین روش های اصلاح طرح لبخند که معمولاً در زمان کم انجام می‌شود، ریکانتورینگ دندان است. هنگامی که دندان‌ها متقارن باشند یا روی هم بیفتند و دارای شکستگی یا ترک باشند می‌توان آن‌ها را در یک جلسه ریکانتورینگ کرد و به اصلاح طرح لبخند کمک زیادی کرد.

این روش هیچ دردی ندارد. استفاده از این روش برای تغییر شکل دندان و رسیدن به لبخند زیبا کمترین میزان دندان را درگیر می‌کند و سطوح شکسته شده یا ترک‌دار دندان کاملاً صاف و یکدست می‌شود و دندان‌ها از نظر هندسی به حالت گرد یا مربعی در می‌آید‌.

جهت مشاوره در خصوص اصلاح طرح لبخند و  اطلاع از آخرین قیمت ها می‌توانید با مطب دکتر آزاد خواه تماس بگیرید:

تلفن های تماس: 0218861631002188605541

تأثیر سلامت لثه و دندان‌ها در اصلاح طرح لبخند

اولین معیار برای اصلاح طرح لبخند، سلامت لثه و دندان‌ها است. بنابراین پزشک باید قبل از انجام هر کاری برای اصلاح طرح لبخند، باید سلامت لثه و دندان را ارزیابی کند و بداند زیر ساخت دندان‌ها در چه وضعیتی است.

اگر سلامت لثه‌ها و دندان‌ها کامل باشد، تمام روش‌های مورد استفاده برای زیبایی لبخند و اصلاح طرح آن نتیجه مطلوبی نشان خواهد داد. پس اولین قدم برای شروع اصلاح طرح لبخند درمان کامل عفونت‌های موجود در لثه، رفع خرابی و پوسیدگی دندان و رفع فرم بد آن‌ها است. پس از آن می‌توان بقیه مراحل را اجرا کرد.

درمان کردن لثه آسیب دیده برای بازسازی طرح لبخند

مزایا و معایب

روش های اصلاح طرح لبخند نیز مزایا و معایب خود را دارند ولی بطور کلی، گاهی برای زیباتر شدن دندان‌ها باید بخش‌هایی از لثه تراشیده شود. همچنین باید در ابتدای کار به نوع ونیر‌های انتخابی برای استفاده در روی دندان‌ها توجه کنید، چرا که مدت زمان ماندگاری متفاوتی دارند اما ونیر‌های کامپوزیتی بعد از گذشت زمان ممکن است تحت تأثیر مواد غذایی مصرفی دچار تغییر رنگ شود. بیشتر اوقات افرادی که سیگار می‌کشند و یا از مایعاتی مثل چای و قهوه استفاده می‌کنند نمی‌توانند از ونیرهای کامپوزیتی استفاده کنند.

البته در ونیر‌های کامپوزیتی جنس مقاومی هم وجود دارد که نسبت به سایر کامپوزیت‌ها رنگ و لکه را دیرتر به خود می‌گیرند. قبل از انجام فرآیند اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت می‌توانید درباره انواع آن اطلاعات کاملی کسب کنید و سپس اقدام به اصلاح طرح لبخند خود نمایید.

عوارض اصلاح طرح لبخند

روش های اصلاح طرح لبخند ممکن است عوارضی را خود به همراه داشته باشند، چرا که مثل تمام روش‌های زیبایی یک درمان است و ممکن است عوارض کوتاه مدت و گذرا پس از انجام آن وجود داشته باشد و بعد از مدتی از بین برود.

مثلاً ممکن است برای داشتن لبخند زیبا تعدادی از دندان‌ها را بکشند تا ارتودنسی انجام دهند. همچنین هنگام انجام ایمپلنت ممکن است در دندان‌ها مقداری حس لق شدگی ایجاد شود. استفاده از بلیچینگ و سفید کردن دندان می‌تواند میزان استحکام دندان را کم کند و میزان آسیب‌پذیری آن را افزایش دهد.

فردی که اصلاح طرح لبخند انجام داده و میخندد

قیمت اصلاح طرح لبخند

معمولاً نمی‌توان یک هزینه ثابت و مشخصی برای روش های اصلاح طرح لبخند عنوان کرد. این هزینه از فردی به فرد دیگر متغیر است؛ چرا که نحوه اجرای طراحی انجام شده برای هر فرد متفاوت است. معمولاً برای اصلاح فرم دندان و رفع معایب آن یک هزینه در نظر گرفته می‌شود. اما گاهی برای طرح لبخند یک اصلاح جزئی و با یک روش نیاز است و گاهی چندین روش استفاده می‌شود تا به نتیجه دلخواه رسید.

مثلاً اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت یک هزینه متفاوتی نسبت به انجام این کار از طریق ایمپلنت دارد. همچنین باید هزینه رفع مشکلات دندان‌های پوسیده را نیز در نظر گرفت. میزان مهارت دندانپزشک و میزان تخصص او بر هزینه‌ها اثرگذار است. همچنین میزان نوسانات بازار ارز که بر قیمت مواد اولیه مورد نیاز دندانپزشکی تأثیر دارد، بر هزینه‌های کلی بیمار نیز مؤثر است.

نتیجه‌گیری

روش های اصلاح طرح لبخند معمولاً نظم دندان‌ها، فرم و طول آن‌ها را بررسی می‌کند. پزشک متخصص برای طراحی لبخند متناسب با صورت افراد موارد مختلفی را بررسی می‌کند و روش‌های مختلفی را از روش های اصلاح طرح لبخند مد نظر قرار می‌دهد.

در این مقاله روش های اصلاح طرح لبخند را بررسی کردیم و عوارض، معایب و مزایای انجام این روش را بیان کردیم. همچنین عوامل مؤثر بر هزینه‌ روش های اصلاح طرح لبخند را نیز معرفی کردیم. بهتر است برای این کار به پزشک متخصص و مراکز معتبر و مجاز مراجعه کنید تا از انجام صحیح اصلاح طرح لبخند مطمئن شوید. مطالعه این مقاله می‌تواند به آشنایی شما با اطلاعات تکمیلی اصلاح طرح لبخند کمک زیادی کند.

منابع: soamsdental , deardoctor

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

  • قیمت طرح لبخند هزینه ثابتی است؟

خیر، هزینه اصلاح طرح لبخند به عوامل مختلفی از جمله میزان بازسازی دندان ها، لثه ها و نوع بازسازی بستگی دارد.

  • اصلاح خط لبخند با بوتاکس امکان پذیر است؟

این مورد مربوط به روش های زیبایی و جوانسازی پوست صورت است نه اصلاح طرح لبخند، اغلب افراد خط لبخند را به اشتباه با طرح لبخند اشتباه می‌گیرند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *