EN

درمان آفت دهان

درمان آفت دهان

درمان آفت دهان

آفت دهان یکی از اذیت کننده ترین بیماری های شایع دهان و دندان است که افراد به دلیل درد های ناشی از آن دائما به دنبال دلیل ایجاد درمان آفت دهان هستند. برخی از عوامل وجود دارد که می دانیم ریسک آفت دهان را افزایش می‌دهد. آفت دهان به طور کلی نوعی زخم است که در دهان و اطراف آن پدید می‌آید. آفت می‌تواند بر رو یا داخل لب، لپ و زیر زبان نیز ایجاد شود. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی درمورد درمان آفت دهان و زوش های پیشگیری از آن به شما نکاتی را آموزش دهیم پس با دکتر آزادخواه، بهترین دندانپزشک در شمال تهران همراه باشید.

آفت دهان چیست؟

آفت دهان زخم های کوچکی هستند که اکثر اوقات دردناک می‌باشند. این بیماری بسیار شایع بوده و می تواند از کسی به کسی دیگر انتقال یابد. این زخم ها به رنگ های سفید یا زرد بر روی قسمت های نرم دهان به وجود می آید. درمان آفت دهان بسیار ساده است؛ اما نیازمند صبر و حوصله است. این زخم ها گاهاً خود به خود درمان می‌شوند. اما با گذشت زمان ممکن است در جایی دیگر از دهان، به وجود بیایند. عوامل زیادی وجود دارد که باعث آفت دهان می شود.

می‌توانید با پیشگیری کردن، تا حد امکان از بروز آنها جلوگیری کنید. استرس عاملی است که افراد آن را در طول زندگی چندین بار تجربه می‌کنند. به همین دلیل استرس باعث می‌شود که آفت در دهان ظاهر شود. همچنین زنان بیشتر از آقایان دچار این بیماری می‌شوند. ممکن است پیش آمده باشد که شما، تمام مراقبت های لازم را برای درمان آفت دهان انجام دهید، اما باز به آن دچارشوید. علت دیگر آن می‌تواند، ارثی بودن این بیماری در ژن شما باشد. متاسفانه آفت منجر به اذیت شدن دهان هنگام غذا خوردن و حتی مسواک زدن و صحبت کردن می‌شود.

اهمیت محل ایجاد آفت دهان

آفت معمولاً در بخش های نرم دهان مانند لپ، لبه داخلی یا بیرونی لب، داخل گونه ها یا حتی گلو پدید می‌آیند. این عارضه ممکن است بر روی زبان نیز به وجود بیاید. درمان آفت دهان ساده است اما باید به محل ایجاد آفت نیز دقت داشت و باید دانست که آفت ها دارای انواع مختلفی هستند و هرکدام در قسمت های مختلف دهان ممکن است ایجاد شود. بعنوان مثال درمان آفتی که در زیر زبان ایجاد شده است و دسترسی به آن راحت نیست با درمان آفتی که در داخل لپ است و دسترسی به آن آسان متفاوت است.

انواع آفت دهان

آفت دهان به غیر از محل های متفاوتی که می‌تواند در دهان ایجاد شود، انواع مختلفی نیز می‌تواند داشته باشد. شناخت نوع آفتی که در دهان ایجاد شده است تأثیر بسزایی در درمان آفت دهان دارد. زیرا ممکن است آفت دهان از نوع جزئی باشد و با روش های ساده و حتی خود به خود درمان شود یا حتی ممکن است که از نوع اصلی یا ماژور باشد و خود به خود درمان نشود و برای درمان آن نیاز به دندانپزشک و روش های درمانی باشد.

جهت هرگونه سوال و مشاوره در خصوص درمان آفت دهان و بیماری های دهان و دندان می‌توانید با دندانپزشکی دکتر آزادخواه تماس حاصل فرمایید. تلفن های تماس: 0218861631002188605541

 • آفت جزئی یا مینور

یکی از انواع آفت های دهان آفت جزئی یا مینور است، این زخم جزء شایع ترین مواردی است که برای 80% افراد پدید می‌آید. درمان آفت دهان مینور نیازی به دارو ندارد و با گذشت زمان خود به خود محل ایجاد آفت ترمیم می‌شود. معمولاً 10 روز طول می‌کشد تا آفت مینور، درمان شود. به طور معمول قطر آن نیز کمتر از یک سانتی متر است.

 • آفت اصلی یا ماژور

آفت های ماژور بزرگ تر از آفت های جزئی هستند و درمان آفت دهان ماژور در برخی موارد نیاز به دارو دارد و بصورت خود به خود خوب نمی‌شود. باید دانست که حداقل مدت زمان اثر کردن درمان آفت دهان اصلی 2 هفته است و حتی در برخی موارد تا 45 روز روند خوب شدن آفت طول می‌کشد که در طی این مدت فرد در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن درد را در دهان خود احساس می‌کند.

عوامل ایجاد کننده آفت دهان

علت پدید آمدن آفت دهان به طور کامل مشخص نیست؛ اما عوامل زیادی وجود دارد که می تواند در پدید آمدن آن نقش داشته باشند. عوامل ایجاد کننده آفت دهان همیشه به خاطر دلایل زیر نیست. اما در هر حال با درمان آفت دهان، سعی بر این است که درد را کاهش دهد. در ادامه این عوامل را مشاهده می‌کنید:

 • داشتن سابقه خانوادگی و ارثی بودن آن
 • وجود برخی ویروس ها مانند تبخال
 • نوسانات هورمونی
 • استرس و تنش درونی
 • آلرژی غذایی
 • چرخه قاعدگی در زنان
 • کمبود برخی از ویتامین ها مانند B3، B9، اسید فولیک یا B12
 • مشکل و ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن
 • آسیب وارد شدن به دهان
 • بعضی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
 • حساسیت به برخی از مواد موجود در خمیر دندان ها یا دهان شویه ها
 • هلیکوباکتری ( باکتری که معده را اذیت و زخم می کند )
مقالات مفید پزشکی:  ترمیم دندان شکسته چگونه صورت میگیرد؟

روش های درمان آفت دهان

می‌توان آفت را به یک سرما خوردگی تشبیه کرد. ما هیچ وقت نمی‌توانیم که برای همیشه سرما خوردگی را درمان کنیم. درمان آفت دهان نیز به صورت موقت درمان می‌شود. هیچ درمان قطعی برای آفت دهان وجود ندارد. چون ممکن است بارها شاهد این ضایعات در دهان و اطراف آن باشید. در ساده ترین حالت می‌توان درد را کاهش داد. البته اگر این بیماری حاد نباشد، شما به راحتی می‌توانید بدون درمان، خوب شوید. با این حال بعضی از افراد می‌خواهند کمتر در طول زندگی دچار آفت دهان شوند که در ادامه روش های پیشگیری از آفت دهان را برای شما بیان می‌کنیم.

داروهای موثر برای درمان آفت دهان

درمان آفت دهان با توجه به علت و شدت آن متفاوت است. برخی از داروهایی که برای درمان آفت دهان استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • داروهای ضد التهاب: مانند دیکلوفناک و ایبوپروفن می‌توانند در کاهش التهاب و درد موثر باشند.
 • داروهای ضد عفونی کننده: برخی داروهایی مانند کلرهگزیدین و بنزیدامایسین می‌توانند به درمان آفت دهان کمک کنند.
 • داروهای ضد درد: مثل پاراستامول و ایبوپروفن می‌توانند در کاهش درد آفت دهان مفید باشند.
 • داروهای ضد تشنج: مانند دیازپام و کلونازپام می‌توانند در برخی موارد از جمله تشدید آفت دهان کمک کنند.
 • آنتی هیستامین ها: این داروها برای درمان آفت دهان ایجاد شده نیستند، اما در برخی موارد مانند آفت دهانی که ناشی از حساسیت است می‌توانند مفید باشند.

لطفا قبل از مصرف هر دارویی، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان آفت دهان با آفتین ژل

آفتین ژل یک داروی ضد آفت دهان است که برای درمان آفت‌های دهانی و زخم‌های سطحی دهان استفاده می‌شود. این دارو حاوی ماده موثره تریامسینولون است که به عنوان یک استروئید ضد التهابی عمل می‌کند و در کاهش التهاب و درد آفت دهان موثر است.

آفتین ژل اغلب برای درمان انواع آفت‌های دهانی و زخم‌های زبان و دهان و سایر نواحی دهان استفاده می‌شود. این دارو به صورت موضعی در محل آفت‌ها و زخم‌ها قرار داده می‌شود و به سرعت درمان آن‌ها را شروع می‌کند. قبل از استفاده از آفتین ژل، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و دستورالعمل‌های استفاده را دقیقاً دنبال کنید.

پیشگیری از ابتلا به آفت دهان

شما می‌توانید با کارهای ساده ای مانند رعایت بهداشت دهان و دندان از گسترش باکتری ها جلوگیری کنید. روزانه دو بار مسواک بزنید و حتماً از نخ دندان استفاده نمایید.برای جلوگیری از این بیماری بهتر است از خوردن غذاهای اسیدی و تند جلوگیری کنید. گاهی ممکن است بعد از مراجعه به دکتر دندانپزشک، دچار آفت شوید. بهتر است تا جایی که می‌توانید از دکتر خود، نکات لازم را بگیرید تا در آینده دچار مشکل نشوید. همچنین غذاهای تند می‌تواند باعث به وجود آمدن این بیماری شود، بهتر است که از این نوع غذاها دوری کنید. اگر جدیداً خمیر دندان جدید خریده اید؛ ممکن است به مواد سازنده آن حساسیت دارید. با تعویض آن می‌توانید از آفت دهان جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

آفت دهان بیماری دردناکی است که حداقل سالی 1 بار افراد مختلف به آن دچار می‌شوند. درمان آفت دهان اغلب ساده است و حتی نیازی به اقدام ندارد مگر اینکه آفت بیش از اندازه بزرگ و دردناک باشد. و فرد زود به زود به آن دچار شود. در اینصورت باید به دندانپزشک مراجعه کرد و موضوع را با آن درمیان گذاشت. در این مقاله درباره درمان آفت دهان، نحوه ایجاد و انواع آن صحبت کردیم. همچنین روشهای پیشگیری و شایع ترین عوامل از آن را بیان کردیم تا در صورت ابتلا به آفت عوامل ایجاد آن را بتوانید شناسایی کنید.

اطلاعات بیشتر: بهترین دکتر عصب کشی در تهران

سوالات متداول آفت دهان

 • آفت دهان چیست؟

آفت دهان یک عارضه شایع است که بیشتر در کودکان و نوجوانان رخ می‌دهد. این بیماری باعث تحریک و التهاب دهان و لثه می‌شود و معمولا با تشکیل زخم‌های کوچک و دردناک در دهان همراه است.

 • علائم آفت دهان چیست؟

علائم آفت دهان شامل تحریک، التهاب و درد در دهان و لثه، تشکیل زخم‌های کوچک و دردناک در دهان، سوزش و درد هنگام بلعیدن و مصرف غذا و نوشیدنی و همچنین خونریزی لثه می باشد.

 • چه عواملی می‌توانند باعث آفت دهان شوند؟

مهمترین عواملی که می‌توانند باعث آفت دهان شوند شامل بیماری‌های عفونی، تغذیه نامناسب، استفاده از مسواک و خمیردندان نامناسب، استفاده از محصولات شیمیایی مانند آب آلوئه ورا، فشار روحی، تنش و اضطراب، و عوامل مرتبط با سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

 • درمان آفت دهان با دیفن هیدرامین موثر است؟

خیر، اگر آفت دهان جزئی باشد خود به خود خوب می‌شود یا با محلول آب نمک می‌توان روند خوب شدن آن را تسریع کرد. ولی اگر از نوع ماژور باشد باید به دندانپزشک مراجعه نمود.

 • چگونه می‌توان از آفت دهان جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از آفت دهان، مهم است که تغذیه مناسب و سالمی داشته باشید، مسواک زدن را به درستی انجام دهید و از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید، برای جلوگیری از خشکی دهان، بیشتر آب بنوشید، از استفاده از محصولات شیمیایی مانند آب آلوئه ورا و برخی داروها خودداری کنید، و در صورت وجود علائم آفت دهان، به پزشک مراجعه کنید.

 • خوردن فلفل می‌تواند باعث آفت دهان شود؟

بله، بسیاری از اوقات غذاهای تند و گرم باعث التهابات دهان و در نتیجه ایجاد آفت در دهان می‌شوند.

 • آیا می‌توان از آفت دهان پیشگیری کرد؟

بله، می‌توان از آفت دهان پیشگیری کرد. رعایت بهداشت دهان، استفاده از مسواک و خمیردندان مناسب، رعایت رژیم غذایی سالم و کاهش تنش‌های روانی از جمله راهکارهایی هستند که می‌توانند به پیشگیری از بروز آفت دهان کمک کنند.

هزینه لمینت دندان

مقالات مفید پزشکی:  لیفت لثه با لیزر چه مزایایی نسبت به روش های قدیمی دارد؟
3/5 - (2 امتیاز)

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها