جراحی لثه با لیزر مخصوص

بیماری لثه معمولا با رعایت‌نکردن مسائل بهداشتی به‌جود می‌آید. روش‌های زیادی برای بهبود این بیماری‌ها وجود دارند که جراحی لثه با لیزر یکی از آنها است. این روش با پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر به‌وجود آمده است که در این مقاله به چگونگی انجام آن خواهیم پرداخت.

لیزر کردن لثه های یک خانم

جراحی لثه با لیزر چیست؟

شایع‌ ترین بیماری لثه، لبخند لثه‌ای است که در گذشته برای اصلاح آن از روش جراحی استفاده می‌کردند. این روش جراحی به‌صورتی بود که دندان‌پزشک از تیغ‌ های مختلف کمک گرفته تا آن قسمت از لثه که روی دندان قرار دارد را بردارد.

لبخند لثه‌ای به این شکل است که با لبخندزدن این افراد، بیشتر از این‌که دندان آن‌ها مشخص شود، لثه‌شان معلوم است. روش جراحی لثه با لیزر از روش هایی است که پیشرفته بوده و مزایای بسیاری هم دارد.

قیمت ایمپلنت دندان همراه با وام 50 میلیونی

در گذشته برای درمان برخی بیماری‌های لثه‌ای از دریل‌های مخصوص استفاده می‌شد که اگر حتی درد زیادی هم به همراه نداشت، صدایی که ایجاد می‌کرد باعث ترس در بیمار می‌شد. روش‌های قدیمی جراحی لثه، تهاجمی بوده و با درد و خونریزی شدیدی همراه بود.

جراحی لیزری برای درمان بیماری‌های لثه با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. استفاده از  اسپری و یا آب در روش جراحی لیزری برای لثه بستگی به نوع بیماری دارد.

بیشتر بخوانید: قیمت درمان ریشه دندان در سال جدید چقدر است

این روش دارای درد کمتری است و چون از خود صدایی ایجاد نمی‌کند، ترس برانگیز نیست. نوع لیزری که برای این کار استفاده می‌شود، ایمن بوده و خطری را برای بیمار به‌وجود نمی‌آورد. برخی از بخش‌های لثه سفت است.

لیزر توانایی برش دادن بخش‌های سفت و نرم لثه را دارد. یک دندان‌پزشک معمولی نمی‌تواند از لیزر برای جراحی لثه استفاده کند. فردی که از این روش برای بهبود بیماری لثه بهره می‌برد باید تخصص انجام لیزر را داشته باشد.

 

مراحل انجام جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر توسط انرژی نوری قدرتمندی انجام می‌شود که میزان تمرکز بالایی دارد. استفاده از لیزر برای لثه به این شکل است که اگر بخش‌هایی از آن آلوده باشند، آن قسمت‌ها را جدا می‌کند، باکتری‌های بیماری‌زا را ازبین می‌برد و محیط لثه، دندان و دهان را ضدعفونی می‌کند. لیزری که برای جراحی بیماری‌های لثه‌ای استفاده می‌شود دارای پرتو نوری‌ای به اندازه 3 تار موی انسان است. در ادامه مراحل انجام جراحی با لیزر را توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: روکش دندان چیست و چه مزایایی دارد

  • در ابتدا دندان‌پزشکی که در این کار هم تخصص دارد، سر لیزر را در قسمت بالای لثه قرار می‌دهد.
  • لیزری که برای این کار استفاده می‌شود به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که تنها بافت‌های آسیب‌دیده و بیمار را بردارد و باکتری‌های مضر را ازبین ببرد. در این مرحله این کار انجام می‌شود و به بافت‌های سالم لثه هیچ آسیبی نمی‌رسد.
  • پس از انجام درمان لثه با لیزر، دستگاه کنار گذاشته می‌شود تا باقی کارها را دندان‌پزشک انجام دهد.
  • دندان‌پزشک با استفاده از یک دستگاه، تمامی رسوبات را برداشته و لثه و دندان را تمیز می‌کند. این دستگاه فراصوت است.
  • دوباره دستگاه لیزر برداشته می‌شود تا قسمت‌های زیرین لثه دارای بیماری برداشته شده و این کار به‌صورت عمقی انجام شود.
  • آخرین مرحله به این شکل است که لثه از هرگونه عامل ایجاد عفونت پاک شود و لیزر رگ‌ها را تحریک می‌کند تا لخته شوند. این تحریک برای لخته‌شدن خون به این دلیل است که زمان بهبود لثه زودتر طی شود.

قبل و بعد از جراحی لثه با لیزر

مزایای جراحی کردن لثه با لیزر

انجام جراحی لثه با لیزر دارای مزایایی است که باعث شده در میان شیوه‌های دیگر، بهترین روش شناخته شود. عوامل زیادی باعث شده‌اند که این روش در صدر قرار گیرد. استفاده از لیزر توسط پزشکان به‌صورتی انجام می‌شود که بیماری‌ها و مشکلات لثه‌ای به بهترین شکل ممکن درمان شوند. عامل اصلی استفاده از روش لیزر برای درمان بیماری‌های لثه‌ای، میزان دقت بالای آن است.

این میزان دقت بالا به این دلیل است که اگر بیماری‌ لثه‌ای در بخش کوچکی به‌وجود آمد، بتوان آن‌ را به راحتی درمان کرد. با وجود این مزیت در جراحی با لیزر برای لثه، بافتی که آسیب دیده است با دقت بسیار بالایی برداشته می‌شود.

این دقت به حدی است که آسیبی به بافت سالم لثه وارد نشود. می‌توان میزان این دقت را به حدی دانست که در مقایسه با جراحی با تیغ هم بهتر عمل می‌کند. جراحی لثه با لیزر دارای این ویژگی است که دردی ندارد.

زمانی که برای درمان بیماری‌های لثه‌ای از لیزر استفاده می‌شود، خونریزی ندارد. این روش در مقایسه با جراحی با تیغ از تعداد جلسات کمتری برخوردار است و چون زخمی در لثه ایجاد نمی‌شود، نیازی به بخیه هم ندارد.

 

جهت هرگونه مشاوره و ویزیت می‌توانید با مطب دکتر آزادخواه تماس حاصل فرمایید.

تلفن های تماس: 0218860554102188616310

معایب

برای جراحی لثه با لیزر هیچ مشکل و عیبی وجود ندارد. ممکن است برای برخی از افراد انجام لیزر با درد همراه باشد که در این صورت با زدن بی حسی موضعی رفع می‌شود. در انجام لیزر برای درمان بیماری لثه‌ای درد و خونریزی وجود ندارد. این روش در مقایسه با جراحی با تیغ، دوره نقاهت و بهبودی سریع‌تری دارد.

لیزر کردن لثه برای جراحی

قیمت و هزینه انجام

قیمت و هزینه انجام لیزر برای درمان بیماری‌های لثه‌ای بستگی به عوامل مختلفی دارد. مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت نهایی جراحی لثه با لیزر، نوع بیماری‌ای که دارید است. هزینه این روش تفاوت چندانی با روش جراحی با تیغ ندارد و تنها کمی قیمت آن بالاتر است. این قیمت بیشتر به دلیل استفاده از لیزر بوده که دستگاه آن گران است. پزشک و کلینیکی که برای درمان بیماری لثه خود انتخاب می‌کنید هم در هزینه‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

پزشک معالج، قیمت نهایی را پس از انجام معاینه‌های اولیه به شما خواهد گفت. می‌توانید با دانستن قیمت‌ها، شیوه‌ای که می‌خواهید با آن جراحی انجام دهید را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: قیمت لیفت لثه و 1401 و هزینه اصلاح طرح لبخند

درنتیجه 

بسیاری از افراد برای درمان بیماری‌های لثه‌ای خود از جراحی لثه با لیزر استفاده می‌کنند. می‌توان گفت این روش در مقایسه با جراحی با تیغ بسیار به‌صرفه‌تر است؛ چراکه درد، خونریزی و بخیه ندارد. تمام درمان لثه با لیزر در جلسات کم و با سریع‌ترین زمان انجام می‌شود.

منابع: clinicha , healthline

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

  • این روش برای کودکان نیز قابل انجام است؟

بله، ولی درمان لثه برای کودکان چه با استفاده از لیزر و چه روش های دیگر توصیه نمی‌شود تا زمانی که کودک به سن 18 سال برسد و لثه ها استحکام و رشد خود را بیابند.

  • مدت زمان نقاهت چند روز است؟

چون این روش غیر تهاجمی است دوره نقاهت کمتر از 48 ساعت می‌باشد. البته که بیمار باید مراقبت های لازم و دستورالعمل های دندانپزشک را تا 7 روز انجام دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *