EN

جراحی لثه با لیزر

بیماری لثه معمولا با رعایت‌نکردن مسائل بهداشتی به‌جود می‌آید. روش‌های زیادی برای بهبود این بیماری‌ها وجود دارند که جراحی لثه با لیزر یکی از آنها است. این روش با پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر به‌وجود آمده است که در این مقاله به چگونگی انجام آن خواهیم پرداخت. جراحی لثه با لیزر یک روش جدید و پیشرفته در درمان بیماری‌های لثه است. با این روش، جراحی لثه با استفاده از لیزر انجام می‌شود که باعث کاهش درد، خونریزی و آسیب به بافت‌های نرم دهان می‌شود. مزایای جراحی لثه با لیزر نسبت به سایر روش ها شامل موارد زیر است: مدت زمان درمان کوتاه‌تر، بازدهی بیشتر و کاهش درد و مشکلات بعد از جراحی. شما همچنین میتوانید قبل یا بعد از جراحی لثه، با مراجعه نزد یک متخصص جراحی دندان عقل از صحت و سلامتی دندان های خود مطلع شوید.

در جراحی لثه با لیزر، لیزر یک منبع نوری برای برش و برداشتن بافت‌های مربوط به بیماری لثه استفاده می‌شود. این روش باعث کاهش زمان جراحی، خونریزی کمتر، کاهش درد و عفونت‌های پس از جراحی می‌شود. همچنین، برای انجام این جراحی نیاز به بخیه‌گذاری کمتر است چرا که بافت لثه از طریق لیزر خوب ترمیم می‌شود. از آنجایی که این روش بدون خونریزی انجام می‌شود، می‌تواند برای بیماران با بیماری‌های خاصی مانند دیابت مناسب باشد. با توجه به مزایای بیشتر و کاهش مشکلات پس از جراحی، جراحی لثه با لیزر به عنوان یک روش جدید و موثر در درمان بیماری‌های لثه در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، همیشه پیشنهاد می‌شود که قبل از تصمیم‌گیری در مورد نوع جراحی مورد نظر، با دکتر دندانپزشک خود مشاوره کنید. دکتر مژگان آزادخواه بهترین جراح لثه با لیزر در تهران است که به شما مشاوره ای رایگان در مورد مشکل و بهترین روش برای درمان بیماری لثه شما می دهد.

فیلم های جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر چیست؟

شایع‌ ترین بیماری لثه، لبخند لثه‌ای است که در گذشته برای اصلاح آن از روش جراحی استفاده می‌کردند. این روش جراحی به‌صورتی بود که دندان‌پزشک از تیغ‌ های مختلف کمک گرفته تا آن قسمت از لثه که روی دندان قرار دارد را بردارد. گاهی اوقات این مشکل در اصلاح طرح لبخند هم وجود دارد که توسط متخصص برطرف میشود. لبخند لثه‌ای به این شکل است که با لبخند زدن این افراد، بیشتر از این‌که دندان آن‌ها مشخص شود، لثه‌شان معلوم است. روش جراحی لثه با لیزر از روش هایی است که پیشرفته بوده و مزایای بسیاری هم دارد.

در گذشته برای درمان برخی بیماری‌های لثه‌ای از دریل‌های مخصوص استفاده می‌شد که اگر حتی درد زیادی هم به همراه نداشت، صدایی که ایجاد می‌کرد باعث ترس در بیمار می‌شد. روش‌های قدیمی جراحی لثه، تهاجمی بوده و با درد و خونریزی شدیدی همراه بود. جراحی لیزری برای درمان بیماری‌های لثه با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. استفاده از  اسپری و یا آب در روش جراحی لیزری برای لثه بستگی به نوع بیماری دارد.

این روش دارای درد کمتری است و چون از خود صدایی ایجاد نمی‌کند، ترس برانگیز نیست. نوع لیزری که برای این کار استفاده می‌شود، ایمن بوده و خطری را برای بیمار به‌وجود نمی‌آورد. برخی از بخش‌های لثه سفت است. لیزر توانایی برش دادن بخش‌های سفت و نرم لثه را دارد. یک دندان‌پزشک معمولی نمی‌تواند از لیزر برای جراحی لثه استفاده کند. فردی که از این روش برای بهبود بیماری لثه بهره می‌برد باید تخصص انجام لیزر را داشته باشد.

اطلاعات بیشتر: هزینه بلیچینگ دندان

مراحل انجام جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر توسط انرژی نوری قدرتمندی انجام می‌شود که میزان تمرکز بالایی دارد. استفاده از لیزر برای لثه به این شکل است که اگر بخش‌هایی از آن آلوده باشند، آن قسمت‌ها را جدا می‌کند، باکتری‌های بیماری‌زا را ازبین می‌برد و محیط لثه، دندان و دهان را ضدعفونی می‌کند. لیزری که برای جراحی بیماری‌های لثه‌ای استفاده می‌شود دارای پرتو نوری‌ای به اندازه ۳ تار موی انسان است. در ادامه مراحل انجام جراحی با لیزر را توضیح خواهیم داد.

  • در ابتدا دندان‌پزشکی که در این کار هم تخصص دارد، سر لیزر را در قسمت بالای لثه قرار می‌دهد.
  • لیزری که برای این کار استفاده می‌شود به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که تنها بافت‌های آسیب‌دیده و بیمار را بردارد و باکتری‌های مضر را ازبین ببرد. در این مرحله این کار انجام می‌شود و به بافت‌های سالم لثه هیچ آسیبی نمی‌رسد.
  • پس از انجام درمان لثه با لیزر، دستگاه کنار گذاشته می‌شود تا باقی کارها را دندان‌پزشک انجام دهد.
  • دندان‌پزشک با استفاده از یک دستگاه، تمامی رسوبات را برداشته و لثه و دندان را تمیز می‌کند. این دستگاه فراصوت است.
  • دوباره دستگاه لیزر برداشته می‌شود تا قسمت‌های زیرین لثه دارای بیماری برداشته شده و این کار به‌صورت عمقی انجام شود.
  • آخرین مرحله به این شکل است که لثه از هرگونه عامل ایجاد عفونت پاک شود و لیزر رگ‌ها را تحریک می‌کند تا لخته شوند. این تحریک برای لخته‌شدن خون به این دلیل است که زمان بهبود لثه زودتر طی شود.

مطلب پزشکی: ارتودنسی دیمون

مزایای جراحی کردن لثه با لیزر

انجام جراحی لثه با لیزر دارای مزایایی است که باعث شده در میان شیوه‌های دیگر، بهترین روش شناخته شود. عوامل زیادی باعث شده‌اند که این روش در صدر قرار گیرد. استفاده از لیزر توسط پزشکان به‌صورتی انجام می‌شود که بیماری‌ها و مشکلات لثه‌ای به بهترین شکل ممکن درمان شوند. عامل اصلی استفاده از روش لیزر برای درمان بیماری‌های لثه‌ای، میزان دقت بالای آن است. این میزان دقت بالا به این دلیل است که اگر بیماری‌ لثه‌ای در بخش کوچکی به‌وجود آمد، بتوان آن‌ را به راحتی درمان کرد. با وجود این مزیت در جراحی با لیزر برای لثه، بافتی که آسیب دیده است با دقت بسیار بالایی برداشته می‌شود.

این دقت به حدی است که آسیبی به بافت سالم لثه وارد نشود. می‌توان میزان این دقت را به حدی دانست که در مقایسه با جراحی با تیغ هم بهتر عمل می‌کند. جراحی لثه با لیزر دارای این ویژگی است که دردی ندارد. زمانی که برای درمان بیماری‌های لثه‌ای از لیزر استفاده می‌شود، خونریزی ندارد. این روش در مقایسه با جراحی با تیغ از تعداد جلسات کمتری برخوردار است و چون زخمی در لثه ایجاد نمی‌شود، نیازی به بخیه هم ندارد.

بیشتر بدانید: فوق تخصص ارتودنسی ثابت

معایب جراحی کردن لثه با لیزر

برای جراحی لثه با لیزر هیچ مشکل و عیبی وجود ندارد. ممکن است برای برخی از افراد انجام لیزر با درد همراه باشد که در این صورت با زدن بی حسی موضعی رفع می‌شود. در انجام لیزر برای درمان بیماری لثه‌ای درد و خونریزی وجود ندارد. این روش در مقایسه با جراحی با تیغ، دوره نقاهت و بهبودی سریع‌تری دارد. از معایب جراحی لثه با لیزر می توان به هزینه بالاتر این روش نسبت به روش های سنتی اشاره کرد. علاوه بر این برای انجام جراحی لثه با لیزر، پزشک باید دارای تجهیزات لیزر با کیفیت و مناسب باشد که این نیز هزینه بالایی دارد.

مطلب مفید: هزینه کامپوزیت دندان

برخی از لیزرها قابلیت برش بافت‌های سفت‌تر مانند استخوان را ندارند و برای این نوع جراحی‌ها نیاز به روش‌های دیگری است. برخی موارد خاص مانند درمان بیماری‌های لثه پیشرفته، ممکن است نیاز به جراحی لثه با روش‌های دیگری مانند جراحی با پیوند غشائی (Flap Surgery) باشد. در برخی موارد، پس از انجام جراحی لثه با لیزر، نیاز به برخی جراحی‌های تکمیلی مانند پایدارسازی لثه و چرخش پروتکل‌های درمانی ممکن است باشد. ممکن است عوارضی مانند خونریزی، درد و تورم رخ دهد. با این حال، این عوارض در مقایسه با روش‌های سنتی جراحی لثه احتمال  کمتری دارد.

هزینه جراحی لثه با لیزر

قیمت و هزینه انجام لیزر برای درمان بیماری‌های لثه‌ای بستگی به عوامل مختلفی دارد. مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت نهایی جراحی لثه با لیزر، نوع بیماری‌ای که دارید است. هزینه این روش تفاوت چندانی با روش جراحی با تیغ ندارد و تنها کمی قیمت آن بالاتر است. این قیمت بیشتر به دلیل استفاده از لیزر بوده که دستگاه آن گران است. پزشک و کلینیکی که برای درمان بیماری لثه خود انتخاب می‌کنید هم در هزینه‌ها تاثیرگذار خواهد بود. پزشک معالج، قیمت نهایی را پس از انجام معاینه‌های اولیه به شما خواهد گفت. می‌توانید با دانستن قیمت‌ها، شیوه‌ای که می‌خواهید با آن جراحی انجام دهید را انتخاب کنید.

جراحی لثه با لیزر برای همه مناسب است؟

جراحی لثه با لیزر برای بسیاری از بیماران مناسب است، اما برای همه قابل توصیه نیست. برای تعیین اینکه آیا جراحی لثه با لیزر برای شما مناسب است یا خیر، باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما باید بررسی کاملی از سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما انجام دهد تا بتواند بر اساس شرایط شما، روش درمانی مناسب را توصیه کند. بعضی از بیماری‌های لثه با استفاده از لیزر بهبود پیدا می‌کنند، اما برخی دیگر از آن بهره‌ای نمی‌برند. برای مثال، در صورتی که بیمار به علت عفونتی مانند پیشرفته بودن بیماری لثه، دچار تورم شدید لثه شده باشد، جراحی با لیزر ممکن است به تنهایی کافی نباشد و نیاز به جراحی کلاسیک با پیوند غشایی (Flap Surgery) باشد.یکی دیگه از روش های درمان بیماری های لثه لیفت لثه است که توسط دکتر متخصص آن انجام میشود. این روش یکی از جدیدترین و بروزترین روش های درمان بیماری های لثه است.

همچنین، برخی از بیماران نمی‌توانند از لیزر استفاده کنند، به دلیل اینکه دارای برخی از شرایط پزشکی مانند عدم تحمل نور، بیماری‌های خاصی مانند سرطان، بارداری و یا پوست حساس هستند. بنابراین، برای تعیین اینکه آیا جراحی لثه با لیزر برای شما مناسب است یا خیر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و شرایط شما را با او مطرح کنید. او می‌تواند بر اساس شرایط شما، بهترین روش درمانی را توصیه کند.

مطلب مرتبط: هزینه عصب کشی دندان

چه تمریناتی برای بهبودی پس از جراحی لثه با لیزر پیشنهاد می شود؟

بعد از جراحی لثه با لیزر، تمریناتی که به بهبودی شما کمک می‌کنند شامل تمرینات دهانی و تمرینات تنفسی می‌شوند. این تمرینات به کاهش درد و تورم بعد از جراحی کمک می‌کنند و بهبودی شما را تسریع می‌کنند. اگر به دنبال زیبایی ظاهری دندان های خود هستید با کمک بهترین متخصص روکش دندان در تهران میتوانید برترین نتایج را دریافت کنید.با کمک راهنمایی های پزشک خود، تمرینات زیر را انجام دهید:

  1. تمرینات دهانی: با توجه به موقعیت جراحی و نوع درمان، پزشک شما ممکن است تمرینات خاصی برای شما تعیین کند. به طور کلی، انجام تمرینات دهانی مانند باز و بسته کردن دهان، چرخاندن گردن و باز و بسته کردن دهان به کمک دست می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.

  2. تمرینات تنفسی: انجام تمرینات تنفسی می‌تواند به بهبودی شما کمک کند. می‌توانید با نفس کشیدن به طور عمیق، نفس دادن به طور آهسته و تمرین‌های تنفسی دیگر، به کاهش درد و تورم بعد از جراحی کمک کنید.

  3. پایداری لثه: پایداری لثه از تمریناتی است که می‌توانید پس از جراحی انجام دهید. برای انجام این تمرین، با استفاده از انگشتان خود، بافت‌های لثه در نزدیکی محل جراحی را به طور مستقیم و دقیق فشار دهید تا به بهبودی و ترمیم سریع‌تر کمک کنید.

در هر صورت، برای انجام هر گونه تمرین پس از جراحی لثه با لیزر، باید به دستورات و راهنمایی‌های پزشک خود پایبند باشید تا بهبودی شما به صورت کامل و سریع‌تر انجام شود.

بیشتر بدانید: بهترین متخصص ارتودنسی کودکان

نتیجه گیری

بسیاری از افراد برای درمان بیماری‌های لثه‌ای خود از جراحی لثه با لیزر استفاده می‌کنند. می‌توان گفت این روش در مقایسه با جراحی با تیغ بسیار به‌صرفه‌تر است؛ چراکه درد، خونریزی و بخیه ندارد. تمام درمان لثه با لیزر در جلسات کم و با سریع‌ترین زمان انجام می‌شود. جراحی لثه با لیزر روشی موثر و کم دردناک برای درمان بیماری‌های لثه است. با استفاده از این روش، می‌توان بافت‌های لثه را برش و ترمیم کرد و به بهبودی سریع‌تر بیمار کمک کرد. برای بهبودی سریع‌تر پس از جراحی، استراحت کافی، تمرینات دهانی و تنفسی، پایداری لثه و دنبال کردن دستورات پزشک بسیار مهم است. به طور کلی، با رعایت دقیق دستورات پزشک، جراحی لثه با لیزر می‌تواند روشی امن و موثر برای درمان بیماری‌های لثه باشد.

مطالب مفید پزشکی:

سوالات متداول

جراحی لثه با لیزر روشی است برای درمان بیماری‌های لثه، که در آن لیزر برای برش و ترمیم بافت‌های لثه استفاده می‌شود.

جراحی لثه با لیزر می‌تواند برای کودکان هم مناسب باشد، اما لازم است که پزشک شما بررسی کند که آیا جراحی لثه با لیزر برای کودک شما مناسب است یا نه. در برخی موارد ، کودکان نیاز به درمان بیماری های لثه دارند و جراحی لثه با لیزر می‌تواند روشی موثر برای درمان این بیماری‌ها باشد.

به عنوان مثال، در برخی موارد، کودکان دچار جمع شدن لثه هستند، که این ممکن است باعث ایجاد جیوه شود و باعث از دست دادن دندان‌ها شود. در چنین مواردی، جراحی لثه با لیزر می‌تواند به عنوان یک روش درمانی موثر برای درمان بیماری‌های لثه در کودکان استفاده شود.

عموماً جراحی لثه با لیزر نسبت به روش‌های سنتی جراحی لثه کمتر دردناک است. زیرا در جراحی با لیزر، لیزر به جای شیلد دندان و یا ابزار برش برای بریدن بافت‌های لثه استفاده می‌شود و به همین دلیل، ضربه و خراشیدگی کمتری به بافت‌های لثه وارد می‌شود. همچنین، استفاده از لیزر به دلیل داشتن خواص ضد عفونی کننده و تسکین دهنده درد، می‌تواند به کاهش درد و تورم بعد از جراحی کمک کند.

مدت زمان استراحت پس از جراحی لثه با لیزر بستگی به میزان جراحی و حالت شما دارد. اما به طور کلی، برای کاهش درد و تورم پس از جراحی، لازم است تا به مدت حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت استراحت کافی داشته باشید. همچنین، برای جلوگیری از خروج خون از محل جراحی، باید به مدت حداقل ۲۴ ساعت پس از جراحی، فعالیت فیزیکی بسیار کم و استراحت در خوابیدن به مدت طولانی انجام دهید.

پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه، شما می‌توانید به تدریج به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید، اما باید در نظر داشته باشید که تا زمانی که جراحی به طور کامل بهبود نیافته است، باید فعالیت‌های شدید را اجتناب کنید. همچنین، برای حفظ بهبودی و ترمیم بیشتر، باید به دستورات پزشک خود پایبند باشید و داروهای تجویز شده را به طور منظم مصرف کنید. در کل، استراحت کافی پس از جراحی لثه با لیزر بسیار مهم است و باید به دستورات پزشک خود پایبند باشید تا بهبودی سریع‌تری داشته باشید.

تمرینات دهانی و تمرینات تنفسی به کاهش درد و تورم بعد از جراحی کمک می‌کنند. همچنین، پایداری لثه از تمریناتی است که می‌توانید پس از جراحی انجام دهید. برای انجام هر گونه تمرین پس از جراحی، باید به دستورات و راهنمایی‌های پزشک خود پایبند باشید تا بهبودی شما به صورت کامل و سریع‌تر انجام شود.

اشتراک گذاری:

اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

جراحی لثه با لیزر نیاز به بخیه داره؟

سلام خیر.

با سلام، آیا جراحی لثه بدون خونریزیه؟ و اینکه درد داره یا خیر؟

سلام. جراحی لثه در برخی موارد ممکن است بدون خونریزی انجام شود، اما این موضوع بستگی به نوع و شدت جراحی و روش های مورد استفاده دارد. برای مثال، در روش های لیزری جراحی لثه، ممکن است خونریزی بسیار کمتری ایجاد شود، اما در روش های سنتی ممکن است خونریزی بیشتری رخ دهد. درد نیز بسته به روش انجام جراحی دارد. با اینحال در اکثر مواقع پس از جراحی لثه ممکن است درد، تورم و یا حساسیت دندان‌ها به مواد سرد و گرم احساس شود که معمولاً بعد از چند روز درمان می شود.

سلام من لثم تحلیل رفته آیا با لیزر قابل درمان هست؟!

5/5 - (3 امتیاز)