ایمپلنت دندان

ایمپلنت یا کاشت دندان چیست


ایمپلنت یا کاشت دندان چیست | معرفی انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به زبان ساده یعنی استفاده از دندان مصنوعی به جای دندانهای افتاده که این روش یکی از رایج ترین و استانداردترین روش های درمان برای پر کردن جای خالی دندان ها می باشد. در این روش ابتدا پیچ کوچکی داخل استخوان فک قرار می گیرد که به عنوان ریشه دندان عمل می کند و بعد روی آن تاج مصنوعی دندان را قرار می دهند.

ایمپلنت دندان بخش مهمی از علم نوین دندانپزشکی می باشد که امروزه بهترین روش برای کاشت دندان و جایگزین مناسب برای دندانهای از دست رفته است. اگر شما بنا به هر دلیلی دندانهای خود را از دست داده اید و می خواهید که دندان واقعی داشته باشید بهترین گزینه کاشت دندان می باشد. ایمپلنتها دارای انواع مختلفی هستند که شما می توانید بنا به شرایط خود، آنها را انتخاب کنید.

توصیه دکتر مژگان آزادخواه در رابطه با ایمپلنت دندان

میزان موفقیت کاشت دندان بالای 95 درصد است که این یعنی یک دستاورد بزرگ برای داشتن دندان کاملا واقعی و استاندارد، جالب است بدانید که خیلی از افراد به این روش، کاشت دندان نیز می گویند و علت آن هم بخاطر این است که این نوع از دندانها در داخل استخوان فک قرار می گیرند و می توانند با لثه پیوند برقرار کنند و دقیقا ساختار یک دندان واقعی را داشته باشند.

زمانیکه شما کاشت دندان انجام می دهید بعد از مدتی استخوانهای فک که سوراخ شده بودند ترمیم می شوند و استخوان سازی در اطراف implant اتفاق می افتد.

خوبی کاشت دندان در این است که هر واحد آن بصورت مستقل قرار می گیرد و نیاز به تکیه به سایر دندانها ندارد که این امر باعث شده تا ما به راحتی بتوانیم برای هر کدام از دندانهای از دست رفته خود از implant استفاده کنیم.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یا کاشت دندان روشی است که در آن برای دندانهای از دست رفته یک دندان مصنوعی همراه با ریشه داخل فک دندان قرار می دهند.

کاشت دندان دارای دو قسمت اصلی Fixture و Abutment است. قسمتی از دندان که در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد، همان فیکسچر است و قسمت تاجی آن که در بالای لثه قرار می‌گیرد، Abotment است و بر روی آن پروتز یا روکش ایمپلنت قرار خواهد گرفت.

اصلی‌ترین جنس سازنده ایمپلنتها تیتانیوم است. تیتانیوم معمولاً می‌تواند با استخوان فک به طور کامل سازگاری پیدا کند و استفاده از آن در implant مانع از لغزش، سر و صدا و یا آسیب‌های مختلف استخوانی خواهد شد.

نمونه ایمپلنت دندان

در زیر شما می توانید نمونه ایمپلنت دندانهای جلو را ببینید. در این تصویر مشاهده می شود که دندانهای فک پایین کاملا برداشته شده و کاشت دندان مصنوعی انجام شده است. بعد از اینکه فلز تیتانویم داخل لثه قرار گرفت و شروع به برقرار پیونده با لثه کرد می توان روی آن تاج دندان را قرار داد.

فرآیند کاشت دندان به دلیل اینکه بسیار تخصصی و پیچیده می باشد باید حتما به دکتر متخصص ایمپلنت مراجعه کنید زیرا تکنسین ها و دندانپزشک های عمومی قادر به انجام چنین کاری نمی باشند.

دکتر مژگان آزاد خواه یکی از بهترین متخصصان implant دندان می باشد که داراى فلوشيپ و گواهينامه معتبر ايمپلنت از آلمان در سال هاى ٢٠٠٤ و ٢٠١٥ مى‌باشد همچنين در سال هاى ٢٠١٣ و ٢٠١٦ از كشور هاى سوئيس و فرانسه فلوشيپ ايمپلنت دريافت نموده است. ايشان در طى سال هاى ٢٠٠٩ ، ٢٠١١ و ٢٠١٢ توسط پروفسوردکتر Lee از كشور كره‌ى جنوبى گواهينامه معتبر ايمپلنت را دريافت نموده است.

ضمانت نامه اجرای ایمپلنت

در این ویدیو دکتر آزادخواه درباره ضمانت اجرای implant به شما توضیحاتی می دهد. دکتر آزادخواه برای کاشت دندان ضمانت نامه ای در نظر گرفته که در آن تمام مشخصات این روش ذکر شده است و به شما ضمانت اجرای کاشت دندان را می دهد.

 

در کلینیک دندانپزشکی دکتر آزادخواه، کلیه‌ی خدمات کاشت دندان به همراه ضمانت نامه به مشتریان عزیز ارائه می‌گردد. در تصویر زیر می توانید نمونه برگه ضمانت نامه را ببینید.

ضمانت ایمپلنت برای بیماران

 

قیمت هر دانه دندان ایمپلنت در دی ماه 1401

برای مشخص شدن قیمت هر دانه دندان ایمپلنت می توانید با مطب دکتر مژگان آزادخواه تماس بگیرید. زیرا قیمت ایمپلنتهای دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد و نیازمند مشاوره می باشد که شما می توانید همین الان تماس بگیرید و قیمت را استعلام کنید.

قیمت اینپلنت دندان که درست آن ایمپلنت می باشد بستگی به عوامل مختلفی دارد که شما می توانید با یک جلسه مشاوره تلفنی یا حضوری تا حدی قیمت تقریبی آنرا بدست آورید.

بیشتر بخوانید: انواع روکش دندان و مزایا و معایب هرکدام

نمونه ای از انجام ایمپلنت

 

چه کسانی می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

کاشت برای هر شخصی که دندان از دست رفته دارد می‌تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد. شرایط زیر از شرایط لازم برای implant دندان است :

 • داشتن لثه سالم و بدون عفونت
 • داشتن سلامت عمومی و مصرف نکردن دارو برای بیماری های خاص
 • داشتن بافت سالم و کافی استخوان فک برای نگهداشتن implant

انجام کاشت دندان معمولاً از نظر سنی محدودیت ندارد و هر فردی که بتواند بهداشت دندان خود را رعایت کند، می‌تواند از این روش استفاده کند. افرادی که در سن رشد قرار دارند و دندان خود را از دست داده‌اند می‌توانند به جای آن از ایمپلنت استفاده کنند.

مثلاً اگر کودکی دندان دائمی خود را در سن کودکی تحت تأثیر یک تصادف از دست بدهد، بعد از رسیدن به سن 18 سال می‌تواند implant انجام دهد. البته افرادی هم وجود دارند که معمولاً نمی‌توانند این روش را برای دندان خود انجام دهند.

نحوه قرار گیری دندان در کاشت دندان

 

توصیه های دکتر مژگان آزادخواه در رابطه با دردهای دندان

ایمپلنت دندان برای بیماران قلبی

افرادیکه دچار بیماری­های قلبی هستند باید نسبت به مردم عادی نکاتی را رعایت کنند تا بتوان برایشان از ایمپلنت دندان استفاده کرد. برخی بیماران قلبی داروهایی را برای رقیق کردن خون خود می­خورند تا تنگی عروق خود را جبران کنند.

رقت خون در عمل جراحی باعث خونریزی زیاد شده و خطرناک است اما این افراد با مشاوره قلب و قطع کردن داروهای رقیق کننده چند روز قبل از عمل کاشت دندان، می­توانند از آن بهره ببرند. در این افراد از روش نوین پانچ نیز استفاده می­کنند. این روش با حذف کردن مرحله برش لثه، خونریزی را کاسته و دوره درمان را نیز کوتاه­تر میکند.

عصب کشی دندان بهتر است یا ایمپلنت دندان

اگر به دلیل درد مداوم دندان، التهاب یا حساسیت به غذاهای سرد یا گرم به دندانپزشک مراجعه کنید، ممکن است به شما توصیه کنند که تحت درمان عصب کشی یا کاشت ایمپلنت دندان قرار بگیرید. implant با درمان ریشه بسیار متفاوت بوده، اما هدفی مشابه دارند.

ایمپلنتهای دندانی فیکسچر های پیچ مانندی هستند که از تیتانیوم ساخته شده اند و در استخوان فک شما قرار می گیرند. به این ایمپلنتهای دندانی از طریق اباتمنت، تاج هایی متصل می شود که دقیقا مانند دندان های طبیعی عمل می کند. اما درمان ریشه یا همان عصب کشی شامل برداشتن پالپ عفونی یا آسیب دیده در حفره ریشه است. پس از آن حفره، تمیز، ضد عفونی شده و با گوتاپرکا، یک ماده پلیمری رایج که در درمان ریشه کاربرد دارد، پر می شود.

افرادی که نمی‌توانند ایمپلنت را انجام دهند

همه افراد نمی‌توانند دندان های خود را implant کنند که در ادامه به بررسی این افراد و علت آن می‌پردازیم:

فردی که دچار عفونت دندان یا فک باشد

انجام ایمپلنت دندان نه تنها مشکل این افراد را رفع نمی‌کند بلکه سبب ایجاد مشکلات بیشتری هم خواهد شد.

به همین دلیل ابتدا باید عفونت دندان به طور کامل رفع شود و پس از آن کاشت دندان انجام شود. بعد از اتمام کاشت دندان اگر دندان دارای عفونت باشد، باید implant را بردارند و در نتیجه زحمت پزشک و هزینه‌های فرد هدر خواهد رفت.

شخصی که به دیابت مبتلا است

اشخاصی که دیابت دارند باید از گذاشتن ایمپلنت با احتیاط ویژه برخوردار باشند. ابتدا میزان قند خون این افراد باید توسط پزشک اندازه گرفته شود و میزان آن کنترل شده باشد و پس از آن انجام جراحی صورت گیرد.

البته نتیجه انجام این جراحی بین افراد دیابتی با افراد عادی یکی است و معمولاً هیچ تفاوتی نخواهد داشت اما باید در حین انجام آن نکاتی را رعایت کرد.

فردی که به مواد مخدر و دخانیات اعتیاد دارد

افرادی که از مواد مخدر و دخانیات استفاده می‌کنند باید بعد از انجام ایمپلنت سیگار را فراموش کنند و تا حد ممکن از مصرف هر نوع مواد مخدر دوری کنند و یا آن را کاهش دهند. این مورد باید قبل از انجام کاشت دندان با پزشک در میان گذاشته شود.

مجسمه انجام ایمپلنت

شخصی که داروی ضد انعقاد خون مصرف می‌کند

افرادی که از دارو‌های مختلفی مثل آسپرین یا دارو‌های ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند باید با پزشک معالج خود صحبت کنند و قبل از انجام جراحی ایمپلنت ۵ تا ۷ روز با توجه به توصیه پزشک معالج بیمار، این دارو‌ها را قطع کنند.

کسی که رادیوگرافی فک انجام داده است

افرادی که رادیوتراپی فک و صورت انجام دادند و بیمارانی که به مدت زمان زیاد از درمان بیس فسفونات استفاده کرده‌اند، نباید جراحی ایمپلنت انجام دهند.

خانم های باردار

افراد در دوره بارداری معمولاً باید ایمپلنت انجام ندهند و دندان پزشکان و متخصصان نیز با انجام جراحی کاشت دندان در دوران بارداری مخالف هستند.

روش های انجام دادن ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

به طور کلی انجام ایمپلنت در دوران بارداری چه به صورت implant تک دندانی و چه به صورت ایمپلنت دندان های جلویی و یا به صورت implant کل دهان توصیه نمی شود. با توجه به احتمال خطرات جانبی درمان های دندانپزشکی برای مادر و جنین در دوران بارداری، بهتر است مشکلات دندانی قبل از بارداری حل شود یا به بعد از زایمان موکول شود. هنگامی که باردار هستید، بدن شما تغییرات فیزیولوژیکی زیادی را تجربه می کند و در نتیجه بهتر است از فعالیت های خاصی از جمله کاشت دندان اجتناب کنید.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت معمولاً سرپایی است و به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود. در بین مراحل نیز زمان بهبودی در نظر گرفته می‌شود. مراحل انجام آن به شرح زیر است:

 • معاینه ابتدایی فرد و تعیین نوع و تعداد واحد دندانی
 • برداشتن دندان آسیب دیده و کشیدن آن در صورت نیاز
 • آماده کردن استخوان فک و پیوند استخوان به آن
 • کاشت پایه اصلی انجام implant دندان در استخوان فک
 • انتخاب رنگ و انجام قالب‌گیری در دندان و ارسال آن به لابراتوار برای طراحی دندان
 • قرار دادن نهایی روکش در داخل دهان

 

مراحل ایمپلنت دندان جلو

دندانهای جلو از اهمیت زیادی برخوردار می باشند زیرا تاثیر زیادی بر زیبایی چهره دارند و همچنین نقش اصلی در خوردن غذا دارند. برای همین جای خالی دندانهای جلو همیشه آزار دهنده است و کسانیکه دندانهای جلو خود را از دست داده اند دچار بیشترین آسیب جسمی و روحی می شوند.

راه حل این کار استفاده از ایمپلنت برای دندانهای جلو می باشد. ایمپلنتهای  دندان جلو باید به بهترین شکل ممکن انجام شوند زیرا همیشه تحت فشار بوده و در خطر بیشترین آسیب قرار دارد. برای انجام این کار می توانید به مطب دکتر مژگان آزادخواه مراجعه کنید یا همین الان تماس گرفته و یک وقت مشاوره رایگان بگیرید.

انواع روش‌های ایمپلنت

معمولاً انجام انواع ایمپلنتهای دندانی در طول و سایز و انواع مختلف انجام می‌شود. دندانپزشک بر اساس موقعیت دندان‌های افراد تشخیص می‌دهد که کدام نوع implant مناسب‌تر است. انجام درمان کاشت دندان ممکن است مقداری سختی و درد نیز داشته باشد اما بعد از آن ظاهر طبیعی دندان همانند دندان‌های دیگر خواهد بود. در ادامه انواع کاشت دندان را معرفی و سپس درباره هر یک توضیحاتی خواهیم داد. انواع روش‌های ایمپلنت شامل موارد زیر است:

ایمپلنت آندو استیل

این نوع جراحی، از رایج‌ترین انواع کاشت دندان است و برای عمل‌های دو مرحله‌ای از آن استفاده می‌کنند. این ایمپلنتها شامل پیچ‌های بسیار‌ ریزی هستند و معمولاً جنس آن از تیتانیوم است و در داخل استخوان فک گذاشته می‌شود و سپس دندانی مصنوعی بر روی آن قرار می‌گیرد.

ایمپلنت دندان به روش Subperiod steel implant

پریوا استیل

این نوع از ایمپلنت دندان معمولاً مستقیماً در داخل استخوان قرار نمی‌گیرد و آن را بر روی استخوان فک و زیر لثه قرار می‌دهند و مقداری از آن نیز بیرون بافت لثه باقی می‌ماند و می‌تواند دندان را نگه دارد.

برای افرادی که استخوان فک آن‌ها سالم و مقاوم نباشد و نمی‌توانند پیوند استخوانی جدید را انجام دهند، این روش مناسب‌تر است. معمولاً از آن برای جراحی‌های یک مرحله‌ای کاشت دندان استفاده می‌کنند و برای کسانی که یک دست دندان مصنوعی کامل داشته باشند، استفاده از این روش کاربردی تر است.

ایمپلنت آلمانی چیست؟

ایمپلنت آلمانی یکی از پر تقاضا ترین نوع محصولات موجود است. این نوع ایمپلنتها با دارا بودن رنگی طبیعی و دوام بسیار بالا به عنوان محبوب ترین نوع این تجهیزات شناخته خواهد شد.

از آنجا که درمان کاشت دندان برای دندان های از دست رفته و اصلاح آن ها صورت می گیرد، بسیار اهمیت دارد که از با دوام ترین نوع آن ها استفاده شود.

ایمپلنت سوئیسی چیست؟

یکی دیگر از کشور­های با سابقه و قدرتمند و صاحب فناوری در زمینه ساخت ایمپلنت، کشور سوئیس است. محصولات ساخت این کشور همگی از کیفیت و عمر بسیار بالایی برخوردار هستند. از محصولات این کشور به طور کلی در جهان استقبال خوبی به عمل می­آید. برخی از محصولات تولیدی برند­های کشور سوئیس، در دسته محصولات بسیار سطح بالا طبقه بندی می­شوند که با توجه به مدل و فرم و شکل آن­ها باید هزینه ای بسیار زیادی بپردازید.

قیمت این نوع از ایمپلنت، بین 9 میلیون الی 15 میلیون طبقه بندی می شود. ازبرندهای محبوب این محصولات که در ایران نیز وجود دارد، می­توان به اشترومن یا همان ITI، SPI، SIC، TRI، بیودنتا و انواعی دیگر از این برندها اشاره کرد.

کیفیت ایمپلنت های سوئیسی و آلمانی

با توجه به مطالب فوق، می بایست اشاره کرد که هر یک از این نوع ایمپلنتهای نام برده، بر پایه فلز تیتانیوم تهیه و تولید می شوند.

با این حال می بایست در نظر داشت با توجه به فناوری به کار رفته شده در تولید این نوع محصولات، تمایز هایی بروز می کند. ایمپلنتهای آلمانی وابسته به مواد اولیه بسیار مرغوبی که دراند دارای دوام بسیار بالا تری هستند و در مقابل از قیمت بیشتری برخوردار خواهند بود.

در مقابل ایمپلنتهای سوییسی با دارا بودن مواد اولیه مرغوب و با استفاده از فناوری فوق العاده، برخلاف ایمپلنتهای آلمانی از قیمت کمتری برخوردار هستند.

تفاوت ایمپلنت کره ای با ایمپلنت سوئیسی

به طور کلی اگر بنا بر مقایسه این 2 کشور از لحاظ تفاوت ایمپلنت­های تولیدی  آن­ها داشته باشیم، بهتر است به نکاتی درباره مزایا و معایب آن­ها بپردازیم.

در انواع برندهای سوئیسی می­توان به کیفیت و استحکام بالاتر آن­ها، طول عمر بیشتر آن­ها، طیف گسترده تر قیمتی این نوع از ایمپلنت، انعطاف بیشتر در سایز و اندازه­های مختلف ایمپلنت و تهیه محصولات به شکل مخروظی برای کاهش ریز حرکات به عنوان مزایای آن­ها اشاره کرد. نکات منفی آن­ها نیز قیمت بالاتر و دسترسی کمتربه قطعات، نسبت به محصولات کره­ای است.

اما محصولات کره­ای باتوجه به طول عمر قابل توجه و استحکام مناسب، از قیمت مناسب تر و دسترسی بسیار آسان تر به قطعات نیز برخوردار هستند.

طول عمر ایمپلنت سوئیسی

عمر محصولات سوئیسی، با توجه به انواع مختلف آن میانگین بین 15 الی 20 سال می­باشد. باید توجه داشت که برخی محصولات سوئیسی مادام العمر هستند.

طول عمر ایمپلنت کره ای

عمر محصولات کره­ای ، با توجه به انواع مختلف آن میانگین بین 10  الی 15 سال می­باشد. محصولات کره­ای نیز مادام العمر هستند اما نسبت به محصولات سوئیسی، تعداد بسیار کمتری را شامل می­شوند.

کاشت دندان یک مرحله‌ای

معمولاً در انجام ایمپلنتینگ به روش یک مرحله‌ای بعد از اینکه محل پیچ در استخوان فک قرار گرفت، مقداری از استخوان بیرون بافت لثه باقی می‌ماند و بعد از بهبودی دیگر نیازی به جراحی برای گذاشتن تاج دندان بر روی آن نیست. یعنی ایمپلنت و اباتمنت هر دو در یک مرحله نصب می‌شوند.

البته این روش تحت تأثیر نیرو‌های داخلی آسیب‌پذیری زیادی دارد و به همین دلیل باید با احتیاط و به طور صحیح انجام شود تا هیچ مشکلی در فرآیند درمان و روند بهبودی آن ایجاد نشود.

جهت هرگونه مشاوره و ویزیت برای کاشت دندان می‌توانید با مطب دکتر آزادخواه تماس حاصل فرمایید.

تلفن های تماس: 0218860554102188616310

ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای

در ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای که از رایج‌ترین انواع implant است، معمولاً کاشت دندان در داخل استخوان فک و زیر بافت لثه قرار می‌گیرد. پس از آن بافت را از طریق بخیه مسدود می‌کنند تا از هرگونه فشار در حین بهبود و ترمیم نواحی اطراف استخوان فک ممانعت کند. بعد از تمام شدن زمان بهبودی جراحی اول شروع به جراحی دوم می‌کنند تا تاج دندان و implant اتصال پیدا کنند.

اگر فکر می‌کنید که انجام ایمپلنت دندان زمان بر است، مقاله ایمپلنت فوری دندان را مطالعه کنید.

ایمپلنت درون کاشتی دندان

انواع ایمپلنت بر اساس نحوه کاشت

نوع دیگری از تقسیم‌ بندd بر اساس روش کاشت دندان وجود دارد که در ادامه درباره آن توضیح خواهیم داد.

ایمپلنت بر‌ اساس درون کاشتی

معمولاً در این ایمپلنت از یک قالب فلزی در زیر بافت لثه استفاده می‌شود و با استخوان فک اتصال می‌یابد تا دندان بر روی آن قرار گیرد. افرادی که مشکل حداقل ارتفاع استخوان ایمپلنتی دارند و یا کسانی که نمی‌توانند از دندان‌های مصنوعی معمولی استفاده کنند، می‌توانند از این نوع روش برای کاشت دندان استفاده کنند.

فرورونده

این روش از رایج‌ترین انواع ایمپلنت است. معمولاً به ‌صورت پیچ آن را در داخل استخوان فک قرار می‌دهند و از طول و عرض متفاوتی برخوردار هستند که بر اساس شرایط بیمار تعیین می‌شود. بر روی این کاشت می‌توان یک یا چند دندان قرار داد.

چهارچوب راموس

بیمارانی که از این نوع ایمپلنت استفاده می‌کنند، در فک پایین استخوان ضعیف‌تری دارند و نمی‌توانند کاشت دندان را به صورت ریشه‌ای انجام دهند. implant چهارچوب راموس معمولاً در انتها و گوشه‌های عقب استخوان فک در دهان قرار می‌گیرد.

بعد از آن که بافت لثه التیام یافت، یک میله فلزی در اطراف قسمت‌های بالایی لثه تعبیه می‌شود که دندان‌های مصنوعی ساخته شده متناسب با آن، بر روی این میله قرار گیرند. این روش انجام معمولاً استخوان فک را تقویت می‌کند و باعث ثبات آن می‌شود. همچنین از بروز هر نوع شکستگی در استخوان فک جلو‌گیری می‌کند.

روش انجام ایمپلنت های دندان

مزایای انجام ایمپلنت‌دندان

انجام implant دندان دارای مزیت‌های زیادی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • برخلاف پروتز‌های متحرک یا دندان‌های مصنوعی انجام ;haj دندان در داخل استخوان فک فرد انجام می‌شود. بر همین اساس که implant در داخل استخوان فک قرار گرفته و همانند دندان‌های طبیعی در برابر فشار مقاومت زیادی دارد و دچار لغزش یا تغییر نمی‌شود. همچنین بعد از التیام محل انجام جراحی، انجام کاشت دندان از پروتز‌های استاندارد یا پل‌ها خیلی راحت‌تر است.
 • به جز دندان آسیب دیده معمولاً نیازی به برداشتن دندان دیگر یا جراحی آن‌ها نیست. برخلاف انجام پل دندان که در آن دندان‌های مجاور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • زمانی که دندان‌ها بعد از مدت زمان طولانی از بین رفته باشند، استخوان فک کم کم شروع به تحلیل می‌کند. بعد از تحلیل رفتن استخوان فک ساختار صورت نیز دچار تغییراتی خواهد شد. اما کاشت دندان مانع از افتادگی استخوان فک خواهد شد. این مورد از اصلی‌ترین مزیت‌های انجام آن است.

در مطب دندانپزشکی دکتر آزادخواه، کلیه‌ی خدمات ایمپلنت به همراه ضمانت نامه به مشتریان عزیز ارائه می‌گردد.

 

ضمانت ایمپلنت برای بیماران

ضمانت نامه ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان چیست

عوارض ایمپلنت دندان یا خطرات ناشی از انجام کاشت دندان می‌تواند به صورت دوره‌های کوتاه مدت و یا بلندمدت باشد که برخی از این عوارض ممکن است تحت تأثیر مراجعه افراد به پزشک غیر متخصص در این زمینه باشد. بنابراین در انتخاب دندانپزشک باید وسواس زیادی به خرج دهید تا عوارض ناشی از این موضوع کاهش چشمگیری داشته باشد.

از عوارض و خطرات اصلی انجام کاشت دندان می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • بروز عفونت‌های مختلف در محل انجام جراحی ایمپلنت و درد‌های ناشی از آن
 • امکان آسیب به سایر دندان‌ها در حین انجام کاشت دندان توسط افراد غیر متخصص
 • آسیب عصبی تحت تأثیر انجام کاشت دندان که می‌تواند باعث درد، بی‌حسی، سوزش، سوزن سوزن شدن لثه‌ها، لب‌ها و چانه افراد شود.
 • مشکلات سینوسی ایجاد شده زمانی که کاشت دندانها قرار گرفته در فک بالا از حفره‌های سینوس بیرون می‌زند و دردسر انجام کاشت دندان را چند برابر می‌کند.
اطلاعات بیشتر در این مورد را در مقاله عوارض و معایب ایمپلنت کردن دندان بخوانید

 

اینپلنت های دندان

مراقبت‌های بعد از انجام

بهتر است برای رسیدن به نتیجه مطلوب بعد از انجام ایمپلنت دندان مراقبت‌های خاصی را تا زمان مشخص انجام دهید:

 • پرهیز از مسواک زدن تا یک روز بعد از انجام.
 • ممانعت از شست و شوی دهان تا هشت ساعت بعد از انجام.
 • خودداری از نوشیدن چای و قهوه و یا کشیدن سیگار پس از گذشت سه روز از انجام جراحی.
 • عدم استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی.
 • استفاده از خمیر دندان‌های مخصوص و نخ دندان بعد از انجام.
 • می‌توان بعد از انجام آب نوشید اما برای خوردن مواد غذایی باید تا زمان اتمام بی‌حسی صبر کنید.
 • حداقل تا دو هفته از نوشیدن هر نوع مایعات با نی خودداری کنید.
 • از مصرف مایعات و غذا‌های گرم پس از انجام خودداری کنید.

دندان ها و پیچ های آن برای ایمپلنت کردن دندان

تپش قلب بعد از ایمپلنت دندان

تپش قلب پس از انجام ایمپلنت، اتفاقی است که احتمال رخ دادن آن با انجام مراقبت­های پس از جراحی بسیار پایین است.تپش قلب بعدد از جراحی ممکن است باعث ایجاد خونریزی نیز شود، پس مهم است که آن را درمان کنیم. روش درمانی آن نیز در اکثر موارد به صورت پیشگیری و بسیار ساده است. اما اگر تپش قلب بعد ازایمپلنت دندان اتفاق افتاد، می­توان با کاهش تحرک و فعالیت، عدم مصرف دخانیات و رژیم غذایی و دارویی صحیح درمان کرد.

هزینه ایمپلنت در دی ماه 1401

انجام ایمپلنت دندان به عنوان یک روش درمانی گران قیمت شناخته می‌شود و هزینه آن تحت تأثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود که بعد از انجام ویزیت توسط متخصصین تشخیص داده می‌شود. عوامل مختلفی که بر هزینه آن تأثیر دارد شامل:

 • انجام جراحی توسط پزشک متخصص یا عمومی
 • نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان
 • نیاز یا عدم نیاز به سینوس لیفت یا همان بالا بردن سینوس

دکمه ورود به تماس برای استعلام قیمت ایمپلنت

طول عمر انجام ایمپلنت دندان

معمولاً طول عمر ایمپلنت دندان نسبتاً زیاد است اما بر اساس نحوه نگهداری افراد نیز می‌تواند متغیر باشد. طول عمر آن حدود ۲۰ سال است و باید تمام نکات بهداشتی را رعایت کنید تا بعد از انجام آن نیاز به درمان مجدد نداشته باشید. در صورت جوش نخوردن صحیح یا عدم رعایت مراقبت‌های لازم پس از انجام این روش ممکن است دندان دچار پوسیدگی و عفونت شود.

علاوه بر این موارد جنس مواد به کار رفته در تهیه implant در طول عمر آن تأثیر زیادی دارد. هرچه جنس به کار رفته در تهیه آن مقاوم‌تر باشد، احتمال شکستگی آن نیز کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه طول عمر استفاده از آن نیز افزایش پیدا می کند.

به همین دلیل بهتر است برای درمان دندان خود از پزشک متخصص و مراکز مجهز و کاملاً معتبر استفاده کنید تا خطر و عوارض خاصی را نیز تجربه نکنید و مجبور به متحمل شدن هزینه دو برابری نیز نشوید.

دو دندان ایمپلنت شده در کنار سایر دندان ها

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان چیست؟

پیوند استخوان به طور کلی یک تکنیک و شاخه­ای از جراحی است. در آن برای استخوان­هایی که قابلیت بازسازی کمی دارند و یا قابلیت بازسازی خود را از دست داده­اند، استخوان آن بخش ترمیم و بازسازی می­شود. به بیان دیگر به آن قسمت، استخوان می­افزایند تا آن بخش قدرت و استحکام سابق خود را به دست بیاورد.

این تکنیک همانگونه که عرض کردیم برای کسانی مورد استفاده است که جراحت­های شدیدی به فک آن­ها وارد شده است و یا به دلایل دیگر مانند عفونت شدید لثه آن­ها تحلیل رفته است.

برای این­کار از مواد استخوان و یا مواد ساخته شده در آزمایشگاه بهره می­برند. یکی از مواردی که بسیار از آن استفاده می­شود، پودر استخوان است. پودر استخوان ماده­ای است که در پیوند استخوان برای ایمپلنت، استفاده می­شود تا با تحریک سلول­های بنیادی و افزایش رشد آن­ها باعث رشد استخوان و بافت آن قسمت شود.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره ایمپلنت دندان صحبت کردیم. انجام این روش یک جایگزین مناسب برای پر کردن قسمت‌های خالی دندان‌های از دست رفته است.

دندانها در این روش همانند دندان‌های طبیعی هستند و هیچ تفاوتی با دندان‌های طبیعی نخواهند داشت. از اصلی‌ترین ویژگی‌های قابل توجه ایمپلنت می‌توان به ثابت بودن آن اشاره کرد و پس از آن دیگر نیازی به درآوردن دندان‌های مصنوعی ندارید.

همچنین استفاده از آن هیچ مشکلی در غذا خوردن یا زیبایی صورت شما ایجاد نخواهد کرد بلکه در سنین بالا نه تنها زیبایی پوست صورت را حفظ می‌کند و مانع از تحلیل رفتن استخوان فک می‌شود، بلکه جویدن غذا را نیز راحت‌تر خواهد کرد.

منابع: mayoclinic , fda

دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

 • ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان انجام آن بستگی به تعداد دندانهایی دارد که قرار است جایگذاری شوند. در برخی موارد نیز فرد دچار عفونت در ریشه است که ابتدا باید درمان ریشه دندان انجام شود، سپس جراحی برای کاشت دندان صورت گیرد.

 • درد کاشت دندان برای افراد سیگاری زیاد است؟

اگر فرد دحانیات مصرف کند، به تبع داروهای بی حس کننده بطور کامل بر روی او اثر نمی‌کنند و درد بیشتری را نسبت به سایر افرادی که مواد مخدر و دخانیات مصرف نمی‌کنند تجربه خواهد کرد.

عفونت ایمپلنت

 

 • یک ایمپلنت می تواند جایگزین چند دندان شود؟

معمولا هر implant می تواند جایگزین دو دندان کنار هم باشد یعنی دو دندان کنار را برداشته و یک implant جایگزین آن می کنند و یک تاج روی هر دو آنها قرار می دهند.

 • چه مدت بعد از کشیدن دندان می توانم ایمپلنت انجام دهم؟

برای کاشت اولیه دندان، بهتر است دو یا سه ماه پس از کشیدن دندان انجام گردد. این مدت به لثه های شما اجازه می دهند تا بهبود پیدا کنند و اگر عفونتی وجود دارد خوب شود تا لثه برای کاشت دندان آماده گردد.

 • بهترین نوع ایمپلنت برای دندان کدام است؟

تیتانیوم یکی از بهترین مواد برای ایمپلنت دندان می باشد زیرا کاملا می تواند خود را با لثه ها سازگار کند. و این یعنی برای بدن انسان مضر نمی باشد. استخوان بدن انسان توانایی این را دارد که با تیتانویم ترکیب شود.

بریج دندان

 • چه چیزی بهتر از ایمپلنت دندان است؟

اگر بیش از یک دندان متوالی را از دست داده اید، بریج دندانی احتمالاً گزینه بهتری نسبت به کاشت دندان است. برای هر دندان از دست رفته باید یک implant جداگانه به استخوان فک شما متصل شود که منجر به جراحی گران قیمت و اغلب غیرعملی می شود.

 • آیا می توان implant دندان را در یک روز انجام داد؟

در صورتی می توان ایمپلنتهای دندان را یک روزه انجام داد که تعداد دندانها کاشته شده کمتر از 30 دقیقه زمان ببرد. با این حال باید توجه داشته باشید که این دندانهای دائمی نیستند و صرفا یک لبخند زیبا را برای شما به همراه خواهد داشت.

بریج دندان

 • آیا هنگام غذا خوردن، غذا زیر ایمپلنت دندان می رود؟

در کاشت دندان دندان هیچ فضایی وجود نخواهد داشت که غذا زیر آن برود و کاملا در داخل لثه قرار می گیرد.

 • آیا دهان شما می تواند ایمپلنت را پس بزند و قبول نکند؟

بله در گاهی مواقعی ممکن است این اتفاق بیافتند و بدن شما implant دندان را رد کند. اما خبر خوب این است که این مورد بسیار نادر است زیرا با آزمایش های که گرفته می شود کاملا میزان تطبق پذیری را بررسی می کنند. ایمپلنتها جزو یکی از سازگارترین و با دوام ترین روش های جایگزینی دندان بشمار می آیند و میزان موفقیت آنها 98 درصد است.

 • چه کسانی برای کاشت دندان یا ایمپلنت دندان مناسب نیستند؟

همانطور که در بالا درباره محدودیت های سنی اشاره شد افرادی که رشد استخوان آنها کامل نشده اند مانند نوجوانان، گزینه مناسبی برای کاشت دندان نیستند. همینطور افرادی که بالای 70 سال می باشند نیز نمی توانند از کاشت دندان بهرمند شوند مگر در مواقع خاص که توسط آزمایش های مشخص خواهد شد.

 • کانال ریشه بهتر است یا کاشت دندان؟

اگر معیار ما میزان طول عمر و ماندگاری باشد، باید بدانید که کاشت دندان طول عمر خیلی بیشتری از کانال ریشه دارد. در حالیکه کانال ریشه ممکن است بعد از 5 سال کارکرد خود را از دست بدهد و نیاز به تعویض روکش داشته باشد.

کاشت دندان

 • چی چیزی بیشتر به لثه دندان آسیب می زند کشیدن دندان یا ایمپلنت؟

به طوری کلی تجربه نشان داده که جراحی برای کاشت دندان در مقایسه با کشیدن دندان درد کمتر دارد و پس جراحی کمتر اذیت می کند. ولی با این حال بستگی به میزان تحمل بیمار دارد. کشیدن دندان باعث می شود که روی لثه بسیار فشار وارد شود و حتی ممکن است در آینده منجر به عفونت گردد ولی کاشت دندان هم کاربرد زیادی دارد و هم اینکه در بلند مدت بسیار مفید است.

 • آیا برای کاشت دندان نیاز به بیهوشی است؟

طی فرآیند کاشت دندان نیاز به بیهوشی نیست و فقط از داروهای بی حسی موضعی استفاده می کنند تا درد کمتر بیمار حس کند. اما بعد از عمل جراحی یکسری داروهای داده می شود که خواب آور بوده تا بیمار بتواند راحت تر بخوابد.

 

عفونت ایمپلنت

 • اگر بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت نگذاریم چی اتفاقی می افتد؟

اگر یکسال از کشیدن دندان بگذرد و کاشت دندانی صورت نگیرد احتمال از دست دادن استخوان آن قسمت وجود دارد و دیگر نمی توان از کاشت دندان استفاده کرد و باید از سایر روش ها مانند لیفت سینوس یا پیوند استخوان استفاده کرد.

 • ایمن ترین ایمپلنت های دندانی کدامند؟

ایمپلنتهای تیتانیومی نیازی به مراقبت ندارند و طول عمر زیادی دارند و تا زمانیکه شما مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید برای سالهای زیادی عمر می کند و بسیار قابل اعتماد هستند. همچنین تیتانیوم می تواند با استخوانهای شما ادغام گردند.

عفونت ایمپلنت

 • چگونه دندانهای ایمپلنت خود را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن دندانهای ایمپلنت باید از خمیر دندان و مسواک نرم استفاده کنید. زیرا محصولات که سفت هستند روی لثه ها خیلی آسیب وارد می کند و فشار زیاد می تواند باعث زخم شدن آن شود. بهتر است به آرامی ایمپلنتهای خود را تمیز کنید و به آرامی مسواک بزنید.

 • آیا لثه به ایمپلنت می چسبد؟

بله و یکی از اقدامت ضروری پس از قرار دادن تاج ایمپلنت این است که باید از جویدن آرامس یا آبنبات خودداری کنید. سیمانهای دندانی به زمانی کوتاهی برای سفت شدن نیاز دارند و تا سفت شدن کامل آن باید یکی دو روز اول خیلی احتیاط کنید.

 • سه دلیل اصلی عدم موفقیت ایمپلنت چیست؟

دلایلی زیادی وجود دارد که چرا کاشت دندان با موفقیت صورت نگرفته ولی سه مورد مهم آن عبارتند از: ناهماهنگی implant با لثه ها یا دندانهای مجاور، استئواینتگر ناموفق، واکنش آلرژیک

 • آیا می توان متوجه شد که کسی ایمپلنت دندان دارد؟

نکته جالب کاشت دندان این است که هیچ کس غیر از شما نمی تواند متوجه دندان مصنوعی شما شود. برای همین implant دندان یکی از قابل اعتمادترین روش های درمانی برای کاشت دندان می باشد.

عفونت ایمپلنت

 • چه کسانی نمی توانند ایمپلنت انجام دهند؟

چهار دسته از افراد هستند که نمی توانند کاشت دندان انجام دهند

دسته اول کودکان و نوجوانا می باشد زیرا هنوز در حال رشد می باشد و همچنین تراکم استخوان آنها ضعیف می باشد و باید کامل شود.

دسته دوم کسانی هستند که سیگار و مواد الکی مصرف می کنند.

دسته سوم افرادی که از دندانهای خود مراقبت نمی کنند.

دسته چهارم افرادی مسن هستند البته همه افراد را شامل نمی شود و نیاز به یک سری آزمایشات دارد.

 • رایج ترین مشکلات کاشت دندان چیست؟

4 مشکل رایجی که ممکن است هنگام کاشت دندان با آن مواجه شوید عبارتند از: شل شدن implant در حالی که ایمپلنت شما کاملا فیکس شده است. از دست دادن استخوان فک هنگامی که از در حال غذا خوردن هستید. یعنی اگر استخوان فک شما نتوانید نیرویی که به آن وارد می کنید را تحمل کند ممکن است باعث شل شدن کاشت دندان شما شود. عفونت و فضای اضافی اطراف دهان

 • استفاده از تاج بهتر است یا ایمپلنت؟

در حال حاضر کاشت implant بهترین انتخاب نسبت به تاج می باشد البته در صورتی که توانایی مالی آنرا داشته باشد. اما مطمئن باشید این هزینه ارزش آنرا دارد زیرا در بلند مدت باعث جلوگیری از هزینه های اضافی می شود. از طرفی ایمپلنتهای دندانی روی دندانهای مجاوری تاثیر ندارد و کمتر باعث عفونت می شود. البته این بدین معنی نیست که تاج ها هیچ فوایدی ندارند بلکه کلی هم فواید دارند و در دندانپزشکی بنابر صلاح دید پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.

 • چه مدت بعد از ایمپلنت دندان درد آن وجود دارد؟

معمولا ممکن است شما تا یک هفته درد داشته باشید اما به طور میانگین بعد از 3 روز، میزان درد و حساسیت بسیار کاهش پیدا می کند و شما می توانید بعد از 3 روز به محل کار یا مدرسه خود برگردید.

 • آیا می توانید بعد از جراحی ایمپلنت دندان رانندگی کرد؟

از آنجایی که هنگام کاشت implant داروی بیهوشی موضعی تزریق می شود ممکن بعد از اتمام کاشت کمی احساس سنگینی سر داشته باشید بنابراین توصیه می شود که حتما استراحت کنید و تا 24 ساعت از رانندگی کردن خودداری کنید.

 • آیا ایمپلنت های دندانی می توانند عفونی شوند؟

در موارد بسیار نادری ممکن است ایمپلنتهای دندانی دچار عفونت شوند که در این مورد بافت های نرم دندان ملتهب شده و استخوانهای اطراف خود را از دست می دهند. این مورد اغلب به دلیل ایجاد شرایطی بنام پری implant است. پری implant التهابی شبیه بیماری لثه است که در آن بافت لثه و استخوان دچار آسیب می شود و لثه های اطراف ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • روز کاشت دندان چه کار کرد؟

در روز جراحی کاشت دندان باید تغذیه مناسب و کافی داشته باشید تا بدن شما انرژی کافی را داشته باشد تا مجبور نشوید بخاطر گشنگی غذای جویدنی بخورید

 • آیا بعد از ایمپلنت دندان نیاز به آنتی بیوتیک دارم؟

بهتر است که آنتی بیوتیک مصرف شود اما بصورت اجباری نیست. آنتی بیوتیک ها باعث پیشگیری از عفونت های احتمالی بعد از کاشت دندان می شوند. بنابراین برای کاهش آسیب و بالا رفتن میزان موفقیت ایمپلنتهای دندانی، مصرف پروفیلاکسی آنتی بیوتیک لازم است.

 • کاشت یک دندان چقدر طول می کشد؟

جراحی کاشت ایمپلنت دندان یک دندان معمولا بین 1 تا 2 ساعت طول می کشد. البته قبل از انجام طراحی معمولا 3 ماه باید از کشیدن دندان گذشته شده باشد تا لثه ها آمادگی لازم برای کاشت دندان را داشته باشند.

ایمچلنت دندان نمونه عکس ها

 • آیا یک فرد 90 ساله می تواند ایمپلنت دندان انجام دهد؟

خوشبختانه ایمپلنتهای دندان در سنین بالاتر نیز موثر و ماندگار است اما نیاز به یکسری آزمایشات و آماده سازی از قبل دارد. ایمپلنتهای دندانی اغلب باعث می شود تا کیفیت زندگی افراد مسن بهتر شود و این تاثیر مستقیمی روی سلامت جسمی و اعتماد به نفس آنها دارد. هیچ سنی برای کاشت دندان زیاد نیست.

 • دندانپزشکان با دندان های کشیده شده چه می کنند؟

دندانها بعد از اینکه کشیده می شوند تمیز و ضدعفونی می شوند. در برخی موارد هم، دندانپزشک ممکن است برای پیوند استخوان از آن استفاده کند که این مورد باعث جلوگیری از تحلیل استخوان فک شما می گردد.

 • آیا می توان بدون دندان زندگی کرد؟

قطعا شما بدون آنها هم می توانید زندگی کنید. اما خب زندگی بدون دندان هم مشکلات خاص خود را دارد. برای زنده ماندن فقط کافی است که مغز، اندام های داخلی شما و چند چیز دیگر سالم باشند. دندان های سالم باعث افزایش کیفیت زندگی شما می شوند.

 • آیا می توان چند سال بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت دندان کاشت؟

اینکه چه مدت زمان از کشیدن دندان شما گذشته معیاری درستی برای کاشت دندان نیست. شما می توانید هر موقعه که بخواهید ایمپلنت دندان داشته باشید. و تعداد سالهای سپری شده اصلا مهم نیست.

کاشت دندان

 • آیا کشیدن دندان جراحی محسوب می شود؟

بله، زمانی که دندانپزشک مجبور است یک برش جراحی در لثه ایجاد کند، این عمل کشیدن دندان با جراحی یا جراحی دهان در نظر گرفته می شود.

 • چرا دندانپزشکان از کانال ریشه اجتناب می کنند؟

علت اصلی این است که کانال های ریشه زمانی انجام می شوند که باکتری های از طریق حفره موجود در دندان وارد بخش داخلی دندان شوند و اعصاب داخل دندان را آسیب بزنند. این باکتری ها به مرور باعث عفونت دندان می شوند و عصب دندان را از بین می برد. اما در برخی موارد که هنوز عصب دندان دچار عفونت نشده می توان از طریق کانال های ریشه از آن جلوگیری کرد.

 • چه زمانی برای روت کانال خیلی دیر است؟

اگر عمیق ترین لایه های پالپ عفونی شود ممکن است که برای نجات دندان خیلی دیر شده باشد بنابراین بهتر است که زودتری این مورد بررسی گردد. اگر بخش زیادی از دندان دچار عفونت گردد دیگر نمی تواند کاری کرد و درمان ریشه دیگر گزینه مناسبی نیست.

 

 

بریج دندان

 

 • آیا می توانید ایمپلنت ها را با خمیر دندان مسواک بزنید؟

بله اما در صورتی که خمیر دندان و مسواک ساینده و سفت نباشد بهتر است از خمیر دندان غیر ساینده استفاده شود. همچنین از خمیر دندانهای حاوی جوش شیرین، فلوراید بالا خود داری کنید. مهمترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندانها می باشد. استفاده از نخ دندان یک یا دو بار در روز برای مراقبت از کاشت دندان ضروری است.

 • چه کسانی بهترین گزینه برای استفاده از implant می باشند؟

کسانیکه دارای فک و لثه قوی و سالم می باشند. اگر به هر دلیلی آبسه دندان شما دچار تحلیل شده است یا لثه شما ملتهب شده، شاید کاشت دندان خیلی مناسب شما نباشد.

 • اگر ایمپلنت دندان شکست بخورد چه اتفاقی می افتد؟

اگر به هر دلیلی کاشت دندان نا موفق باشد می توان از گزینه ترمیم بدون جراحی استفاده کرد. دندانپزشک شما می تواند تاج یا دندان مصنوعی جدیدی بسازد و دوباره آنرا به اباتمنت زیرین بچسباند.

نحوه مسواک زدن ایمپلنت

 • بعد از کاشت دندان چه اتفاقی می افتد؟

طبیعی است که بعد از کاشت دندان مقداری خونریزی، درد و تورم داشته باشید این علائم را می توان با استفاده از مسکن و آنتی بیوتیک برطرف کرد اما فرآیند بهبود نیاز به زمان دارد و حداکثر یک هفته زمان می برد.

 • چرا ایمپلنت من بو می دهد؟

علت اصلی بو دادن implant شما، کیفیت پایین ماده بکار رفته در implant می باشد. در این موارد هنگامی که از implant می کیفیت استفاده شود و آنها عفونی شوند بلافاصله بو می گیرند. مسواک زدن و نخ دندان باعث می شود دندانهای شما نفس تازه بگیرد. اگر با این مورد بوی بد implant برطرف نشد باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 • در چه سنی نباید ایمپلنت انجام داد؟

هیچ محدودیت سنی برای کاشت دندان وجود ندارد. اما بخاطر هزینه های زیادی که دارد بهتر است در سنینی implant را انجام داد که بدن به ثبات جسمی رسیده باشد.

 • آیا می توان همان روزی که دندان را کشید کاشت ایمپلنت انجام داد؟

کسانیکه که مایل به کاشت دندان در همان روز هستند می توانند از روشی که تحت عنوان implant فوری دندان شناخت می شوند استفاده کنند. ایمپلنت فوری دندان اصطلاحی است که برای توصیف روشی که در آن روکش یا بریج دندانی برای ترمیم دندان آسیب دیده قرار می گیرد استفاده می شود.

عفونت ایمپلنت

 • 4 نوع ایمپلنت معروف کدامند؟

چهار نوع از ایمپلنتهای که دندانپزشکان برای بیماران خود انتخاب می کنند عبارتند از:

 1. کاشت دندان دو مرحله ای
 2. ایمپلنتهای دندانی آندوستال/اندوسئوس
 3. implant دندان تک مرحله ای
 4. ایمپلنتهای دندانی زیر پریوستال
 • استخوان کاشت دندان را از کجا می آورند؟

این استخوان ها معمولا از پشت استخوان فک، نزدیک دندان عقل یا جایی که قبلا دندان عقل بودن گرفته می شود. البته در مواردی از این گزینه استفاده می شود که استخوان قابل توجهی در جلوی فک وجود داشته باشد.

 • چگونه بفهمم که آمادگی لازم برای کاشت کاشت دندان را دارم؟

برای کاشت دندان و اطلاع از اینکه شرایط کافی را دارید یا خیر باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

 1. لثه ها و دندانهای شما باید سالم باشند
 2. داشتن تراکم استخوانی مناسب
 3. رعایت بهداشت دهان و دندان
 4. ترک کردن سیگار
 • چرا دندانپزشکان برای ایجاد کانال ریشه اسرار دارند؟

برای اینکه کانال های ریشه برای دندان ها ترک خورده ناشی از آسیب یا ژنتیک، مشکلاتی را بوجود می آورند. بیماران زمانی متوجه این آسیب می شوند که دندانهایشان حساس به گرما و سرما می شوند بنابراین پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

 • چه زمانی می توانم ایمپلنت دندان خود را مسواک بزنم؟

پس از 24 ساعت از کاشت دندان می توانید مسواک بزنید اما این کار را باید به آرامی انجام داده و هر چند وقت یکبار دهان خود را با آب نمک شستشو دهید.

 • آیا می توان هنگام کاشت دندان خوابید؟

بله، اکثر بیماران ترجیح می دهند هنگام کاشت دندان به خواب بروند زیرا فرآیند کاشت دندان طولانی و خسته کننده می باشد. با این حال اگر فقط یک یا دو بار ایمپلنت انجام داده اید، یک بی حس کننده موضعی می تواند کافی باشد. بی حس کننده موضعی به طور موقت ناحیه را بی حس می کند و با اینکه در طول عمل بیدار هستید ولی چیزی احساس نمی کنید.

کاشت چند ایمپلنت

 • اولین مرحله ایمپلنت دندان چیست؟

اولین مرحله از فرآیند کاشت دندان، کاشت دندان در استخوان فک از طریق یک روش جراحی است. کاشت دندان جایگزین ریشه دندان می شود و به زمان برای بهبودی نیاز دارد در طول این زمان بهبودی، استئواینتگراسیون (ادغام استخوان با خود implant) رخ می دهد.

 

 • آیا می توان از دهانشویه با ایمپلنت استفاده کرد؟

شما می توانید یک ماه پس از جراحی ایمپلنت دندان از دهانشویه استفاده کنید. در روزهای ابتدای باید از تکان خوردن های شدید خودداری کنید زیرا این کار می تواند محل جراحی را تحریک کند.

 • چرا ایمپلنت من بعد از 2 هفته درد می کند؟

اگر بعد از 2 هفته همچنان درد زیادی دارید این می تواند یک نشانه جدی باشد باید برای معاینه دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا به احتمال زیاد ممکن است عفونت کرده باشد.

 • لثه ها بعد از کاشت دندان چقدر طول می کشد تا بهبود پیدا کنند؟

اکثر بیماران در عرض یک هفته پس از کاشت دندان بهبود قابل توجهی پیدا می کنند و لثه های آنها نیز در عرض 2 هفته کاملا درمان می شود.

 • سه مرحله ایمپلنت دندان کدامند؟

سه مرحله جراحی ایمپلنت عبارتند از:

 1. قرار دادن implant
 2. چسباندن اباتمنت
 3. نصب تاج
 • آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

بله اما شما درد آنرا متوجه نمی شوید زیرا هنگام جراحی implant از بی حسی موضعی اعصاب اطراف ناحیه implant استفاده می کنند تا کاملا آن منطقه را بی حس کند. بنابراین شما هیچ دردی را حس نمی کنید و فقط ممکن است گاهی اوقات احساس فشار کنید.

عفونت ایمپلنت

 • آیا روکش بعد از ایمپلنت ضروری است؟

کلمه implant به معنی قرار دادن آلیاژ تیتانیوم داخل دهان شما می باشد و شما نیاز به یک تاج دارید تا روی دندان و بالای implant قرار دهید. تمامی ایمپلنت های دندانی نیاز به یک تاج در بالا دارند.

 • دندانپزشک می تواند چند دندان را در یک زمان بکشد؟

هیچ محدودیتی برای کشیدن تعداد دندانها به طور همزمان وجود ندارد. البته کشیدن چندین دندان در طول یک روز به ندرت اتفاق می افتد اما گاهی اوقات تنها گزینه برای بیماران مبتلا به پوسیدگی شدید دندان، کشیدن تمامی آنها می باشد.

 • ارزان ترین راه برای جایگزینی دندان از دست رفته چیست؟

کاشت دندان ارزان‌ترین راه برای تعمیر دندان‌ها پس از آسیب، حفره یا دندان‌های پوسیده است. شاید در ابتدا هزینه زیادی پرداخت کنید اما در آینده در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی می کنید.

رضايت بيمار زيبايي خانم سروستاني

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۲۶ رای

85 نظر

 • من از اول نمیخواستم که از ایمپلنت جایگزین دندان هایم کنم به دو دلیل، نظر به ازینه بالا و مصرف وقت زیاد. اما بعد از توضیحات خانم دکتور و نکات مثبتی که در این برنامه مطالعه کردم، تصمیم گرفتم که ایمپلنت بزارم.
  ممنونم خانم دوکتور.

 • چه کسانی به ایمپلنت دندان نیاز دارند و اینکه آیا شرایط خاصی دارد؟

  • تمامی کسانیکه یک یا چند دندان از دست رفته دارند، گزینه مناسبی برای ایمپلنت دندان هستند. ما می توانیم دندانهای خود را به دلایل مختلفی از قبیل پوسیدگی، شکستگی و … از دست بدهیم. در گذشته معمولا زمانیکه دندان خود را می کشیدیم راه حل و جایگزنی برای دندان از دست رفته نبود اما الان شما می توانید بدون نگرانی از ایمپلنت دندان استفاده کنید. ایمپلنت یا کاشت دندان یک روش مدرن و پیشرفته برای دندانهای از دست رفته می باشد.
   در رابطه به شرایط ایمپلنت باید گفت که شرایط خاصی ندارد و شما می توانید هر زمانی که بخواهید ایمپلنت دندان را انجام دهید اما به یاد داشته باشید که باید لثه سالمی داشته باشید تا پزشک بتواند به راحتی فرآیند کاشت دندان را انجام دهد.

 • ایمپلنت دندان برای افراد میان سال هم آیا مناسب است؟

  • بله ایمپلنت دندان برای افرادی که دندانهای سالمی ندارند یا اینکه دندانهای خود را کشیده اند بسیار مفید می باشد مخصوصا افراد میان سالی که دندانهای خود را از دست داده اند و از دندان مصنوعی استفاده می کنند.
   ایمپلنت های دندانی، مانند دندان های طبیعی در استخوان فک و صورت شما گیر می کنند. به مرور زمان این ایمپلنت ها می توانند جهت حفظ استخوان فک و جلوگیری از تحلیل استخوان آن کمک نمایند. بنابراین، با جایگزینی ایمپلنت با دندان هایی که آسیب دیده و از دست رفته اند، می توانید غذای خود را بهتر بجوید و واضح تر صحبت کنید. برای همین بسیار مهم است که حتما از ایمپلنت استفاده کنید.

  • CMCT در واقع معاینه توموگرافی کامپیوتری لوبیای مخروطی می باشد که بیمار باید قبل از کاشت ایمپلنت دندان انجام دهد.

   این آزمایش کمک می کند تا بیمار به اندازه ایمپلنت مورد نیاز پی ببرد. این آزمایش همچنین به ما کمک می کند که چه نکاتی را باید هنگام کاشت ایمپلنت رعایت کنیم تا در حین عمل مشکلی پیش نیاید. همه این آزمایشات باید قبل از عمل انجام شود. و برای احتیاط لازم است از آزمایش اشعه ایکس نیز برای اطلاع از وضعیت استخوان انجام شود.

   پس از ایمپلنت دندان باید به مراقبت های بعد از عمل توجه داشته باشیم و به هیچ وجه نباید از سیگار یا تنباکو استفاده کرد. زیرا می تواند خطر ورود مواد سرطان زا به لثه را به همراه داشته باشد.

 • ایمپلنت دندان چطور باعث صرفه جوی در هزینه های می شود

  • زمانیکه شما دندان خود را ایمپلنت می کنید شاید به ظاهر هزینه بالای داشته باشد اما اگر در طولانی مدت نگاه کنید می بینید که طول عمر بالای آن بسیار محسوس می باشد و اینکه در برابر پوسیدگی و باکتری های دندان نیز بسیار مقاوم می باشد.
   تجربه ثابت کرده که صرفه جویی در درمان دندان یا انتخاب ارزان ترین روش درمان، همیشه در آینده هزینه های چندین برابری روی دستمان می گذارند.
   برای همین همیشه سعی کنید بهترین راه حل را برای دندانهای خود داشته باشید زیرا دندانها نقش خیلی مهمی در زیبایی لبخند دارد.

  • ایمپلنت دندان به دو روش انجام می شود. که یکی از این روش ها، کاشت ایمپلنت ثابت است. این روش را تنها زمانی می توان انجام داد که دندانهای جلو و عقب قوی تر داشته باشیم. اگر تمام دندانها افتاده باشند باید از روش اول استفاده کرد..

   در این روش میزان محکم بودن دندان جدید که کاشته می شود بر اساس میزان استحکام دندانهای جلو و عقب تعیین می شود.

   تنها زمانیکه استخوان فک قوی باشد می توان از ایمپلنت تیتانیوم که یک ایمپلنت دائمی است استفاده کرد. همانطور که در بالا اشاره شد در این روش فلزی تیتانیوم که شبیه پیج می باشد در استخوان فک قرار می گیرد و برای مدتی بطور ثابت باقی می ماند تا ایمپلنت روی استخوان را بپوشاند که این باعث بیشتر شدن استحکام آن می شود. و در آخر فرآیند گذاشتن تاج به پایان می رسد.

 • معمولا چه زمانی توصیه می شود که از ایمپلنت اندوستئال استفاده شود؟

  • ایمپلنت اندوستئالی برای بیمارانی که اخیرا دندان های خود را کشیده اند یا اینکه چند دندان از دست رفته دارند بهترین گزینه می باشد. یعنی اکثر افراد مسن یا میان سال که دندانهای خود را از دست داده اند می توانند از این گزینه انتخاب کنند. این ایمپلنت ها معمولا جایگزینی مصنوعی و مناسبی برای دندانهای از دست رفته هستند.

   با ایمپلنت های اندوستئال، عرض و تراکم استخوان به خوبی حفظ می شود و هیچ آسیبی به آن وارد نمی شود. بنابراین کسانیکه دندانهای خود را از دست داده اند یا قصد کشیدن دندانهای خود را دارند، کاندیدهای ایده آل برای ایمپلنت های دندانی از نوع اندوستئال هستند.

  • فرآینده کاشت ایمپلنت دندان همراه با کمی خون ریزی می باشد زیرا باید بخش داخلی ریشه دندان خارج شده و با دریل مخصوص قسمتی از لثه را سوراخ کنند تا جا برای قرار دادن ایمپلنت آماده باشد.
   میزان خون ریزی نیز بستگی به میزان حساسیت فرد دارد و ولی با استفاده از پانسمان سعی می کنند جلوی خون ریزی را بگیرند یا از مواد مختلف استفاده می کنند تا محل زخم زودتر بهبود پیدا کند

  • زمانیکه سن بالا رود کاملا طبیعی است که دچار از دست دادن استخوان فک شویم. زیرا با افزایش سن مقداری از استخوان فک از بین می رود و این افراد نیاز به یک توده جامد از استخوان فک برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت دارد. که مناسب ترین نوع ایمپلنت برای این افراد مینی پیوند می باشد.

   مینی ایمپلنت ها به معنای واقعی کلمه نسخه های مینیاتوری و استاندارد ایمپلنت ها هستند که اندازه آنها تا حدودی به اندازه یک خلال دندان است و قطر آنها کمتر از سه میلی متر می باشد. مینی ایمپلنت ها نیز از تیتانیوم ساخته شده اند و قیمت کمتری نسبت به ایمپلنت های استاندارد دارند.

   همانطور که اسم آن پیداست مینی ایمپلنت برای کسانی مناسب است که دندانهای کوچکی دارند یا نمی توانند از ایمپلنت های معمولی استفاده کنند. همچنین کسانیکه به مدت طولانی از دندان مصنوعی استفاده کرده اند به علت آب رفتن استخوان فک، می توانند از مینی ایمپلنت استفاده کنند.

 • سلام من دندانم را چند سالی میشه کشیدم و اگر الان بخوام ایمپلنت کنم آیا متوانم؟

  • جواب کوتاه این است که بله می توانید این کار را انجام دهید و به طوری ایمپلنت کردن دندان ربطی به مدت زمان کشیدن دندان ندارد و شما هر موقع که بخواهید می تونید این کار رو انجام دهید. البته بهتر این است که زمان زیادی از کشیدن دندان نگذشته باشد زیرا وقتی دندان را می کشیم و فضای بین دو دندان خالی می شود، دندانها کمی شل می شوند و به سمت جای خالی متمایل می شوند.
   تنها نکته ای که هنگام ایمپلنت دندان باید به آن توجه کنید نوع مواد به کار رفته و تجربه و تخصص دندانپزشک می باشد که دکتر مژگان آزادخواه با داشتن تجربه بالا و دکترای حرفه ای در زمینه دندانپزشکی یکی از ماهرترین دکترهای ایمپلنت دندان می باشد.

  • رفتن به دندانپزشکی کلا یک فرآیند ترسناکی است زیرا ما را یاد صدای دریل و درد آن می اندازد اما باید گفت راه برای کنار گذاشتن ترس آن وجود ندارد باید به خودتان بگویید که آیا حاضرید ترس را بپذیرید تا دندانهای بهتری داشته باشید.
   زیاد فکر کردن به روند انجام ایمپلنت و دائما نگاه کردن عکس های دندان و جراحی لثه باعث افزاش ترس شما می شود برای همین بهتر است مستقیم پیش متخصص ایمپلنت بروید و فرآیند کاشت دندان خود را شروع کنید.
   هر چه قدر به موضوعی فکر کنید آنرا بیشتر حس خواهید کرد.

 • آیا می توان ایمپلنت دندان را سنین جوانی انجام داد؟

  • برای انجام دادن لمینت دندان محدودیت سنی وجود ندارد و همه افراد با هر رنج سنی می توانند ایمپلنت دندان داشته باشند بهترین روش برای تشخیص آن مراجعه به دندانپزشک می باشد و با بررسی دندانهای شما می تواند تشخیص دهد که آیا شما نیاز به ایمپلنت دارید یا خیر

  • خواهش می کنم شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.
   کلینیک دکتر مژگان آزادخواه از تنها مطبی می باشد که طرف قرار داد با آپ بوده و وام 50 میلیونی به کاربران خود می دهد.

 • آیا می توانید در زمان انتظار برای ایمپلنت دندان از دندان مصنوعی موقت استفاده کرد؟

  • بله شما می توانید در چند ماهی که منتظر کاشت ایمپلنت هستید از روکش های موقت استفاده کنید. این روکش ها معمولا از پلاستیک مبتنی بر اکریلیک ساخته می شود و دندانپزشک آن را در جای دندان قرار می دهد. همچنین برای زیبا سازی آن می توانید از تاج نیز استفاده کنید ولی باید در خوردن غذاهای سفت محتاط باشید.

 • بلافاصله پس از جراحی ایمپلنت دندان باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

  • معمولا انتظار می ورد بعد از کاشت دندان یکی عوارضی جانبی آن را شاهد باشید از قبل تورم در اطراف لثه، کبودی خفیف صورت، درد و خونریزی جزئی در محل کاشت ایمپلنت. بنابراین توصیه می شود در این مدت از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید و از داروهای آنتی بیوتیک برای بهبود عفونت استفاده کنید.

  • در روز جراحی کاشت ایمپلنت باید تغذیه مناسب و کافی داشته باشید تا بدن شما انرژی کافی را داشته باشد تا مجبور نشوید بخاطر گشنگی غذای جویدنی بخورید

  • برای ایمپلنت کردن دندان بهتر است که بالای 18 سال باشید تا لثه های شما بطور کامل آماده شده باشد. و محدودیت دیگری وجود ندارد. حتی سالمندان نیز می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند که البته این امر به تشخیص پزشک نیز بستگی دارد

  • معمولا ممکن است شما تا یک هفته درد داشته باشید اما به طور میانگین بعد از 3 روز، میزان درد و حساسیت بسیار کاهش پیدا می کند و شما می توانید بعد از 3 روز به محل کار یا مدرسه خود برگردید.

  • در موارد بسیار نادری ممکن است ایمپلنت های دندانی دچار عفونت شوند که در این مورد بافت های نرم دندان ملتهب شده و استخوانهای اطراف خود را از دست می دهند. این مورد اغلب به دلیل ایجاد شرایطی بنام پری ایمپلنتیت است. پری ایمپلنتیت التهابی شبیه بیماری لثه است که در آن بافت لثه و استخوان دچار آسیب می شود و لثه های اطراف ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • آیا می توانید بعد از جراحی ایمپلنت دندان رانندگی کرد؟

  • از آنجایی که هنگام کاشت ایمپلنت داروی بیهوشی موضعی تزریق می شود ممکن بعد از اتمام کاشت کمی احساس سنگینی سر داشته باشید بنابراین توصیه می شود که حتما استراحت کنید و تا 24 ساعت از رانندگی کردن خودداری کنید.

  • برای انجام اینکار می توانید از نخ دندان و پل استفاده کنید. نخ دندان و پل برای شستشوی زیر و اطراف ایمپلنت طراحی شده اند. پل دارای دو انتهای سفت و نرم می باشد که به آرامی سطح ایمپلنت دندان را تمیز می کند.

  • خود عمل ایمپلنت طی 1 تا 2 طول می کشد ولی زمان بهبودی کامل آن بین 3 تا 6 ماه است.در طول این مدت فلز تیتانیوم که به عنوان ریشه دندان مصنوعی در لثه کاشته می شود شروع به ادغام با بافت استخوانی می کند.

 • مصرف چه داروهای باعث آسیب رساندن به ایمپلنت دندان می شود.

  • داروهای که باعث آسیب رساندن به ایمپلنت می شوند عبارتند از: داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین، سرترالین، پاروکستین. این داروها باعث ایجاد اختلال در ادغام ایمپلنت با استخوانهای فک شما می شود.

  • در حال حاضر کاشت ایمپلنت بهترین انتخاب نسبت به تاج می باشد البته در صورتی که توانایی مالی آنرا داشته باشد. اما مطمئن باشید این هزینه ارزش آنرا دارد زیرا در بلند مدت باعث جلوگیری از هزینه های اضافی می شود. از طرفی ایمپلنت های دندانی روی دندانهای مجاوری تاثیر ندارد و کمتر باعث عفونت می شود. البته این بدین معنی نیست که تاج ها هیچ فوایدی ندارند بلکه کلی هم فواید دارند و در دندانپزشکی بنابر صلاح دید پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.

  • سه نوع رایج ایمپلنت وجود دارد که عبارتند از آندوستال، ساب پریوستال و زایگوماتیک، ایمپلنت اندوستئال ایمن ترین و شایع ترین نوع ایمپلنت می باشد بعد از آن ساب پریوستال و در آخر زیگومایتک می باشد زیگوماتیک یکی از پیچیده ترین نوع ایمپلنت می باشد که به ندرت استفاده می شود.

  • خطرات و عوارضی که ممکن است ایمپلننت دندان داشته باشد شامل موارد زیر می گردد. عفونت و آسیب به دندانهای مجاور، تاخیر در بهبود استخوان فک، آسیب بع عصبهای دندان، خونریزی طولانی مدت، شکستگی فک و … البته همه اینها مواری احتمالی می باشد و بیشتر موارد اصلا چنین اتفاقی نمی افتد مخصوصا اگر شما پزشک با تجربه ای را انتخاب کرده باشید. دکتر مژگان آزادخواه با داشتن دکترای حرفه ای و بیش از 15 سال تجربه در زمینه کاشت ایمپلنت یکی از بهترین دندانپزشک های این حوزه می باشد.

 • اگر فک شما استخوان کافی برای ایمپلنت نداشته باشد چیکار باید کرد؟

  • از آنجایی که استخوان فک برای کاشت دندان بسیار مهم می باشد باید قبل از نصب ایمپلنت حداقل کمی از استخوان فک قابل اتصال باشد. زیرا ایمپلنت دندان باید به سطح داخلی استخوان متصل گردد در غیر اینصورت ایمپلنت از طریق بافت های نرم لثه بیرون زده یا باعث پاره شدن سینوس بینی می شود.

  • اگر ایمپلنت دندان شما به دلیل کوتاهی پزشک در هنگام کاشت، بی افتد یا دچار مشکل شود حتما باید دندانپزشک مسئولیت آنرا بپذیرد اما اگر کاشت دندان شما بخاطر عدم سازگاری با لثه ها باشد هیچ مسئولیتی دندانپزشک را تهدید نمی کند. تنها در صورتی که دکتر سهل انگاری کرده باشد مقصر است.

  • همانطور که لثه هنگام جراحی کاشت دندان بهبود پیدا میکند، لثه های اطراف ایمپلنت نیز به مرور زمان رشد می کنند و اطراف ایمپلنت را می پوشانند تا مانند سایر دندانهای کاملا طبیعی به نظر برسد. اما با این حال باید دائما توسط دندانپزشک معاینه گردد تا بهبودی به طور کامل حاصل گردد.

 • ارزان ترین راه برای جایگزینی دندان از دست رفته چیست؟

  • ایمپلنت دندان ارزان ترین راه برای تعمیر دندانها از دست رفته است. زیرا اگر ایمپلنت دندان صورت نگیرد به مرور زمان باعث پوسیدگی دندانهای مجاور می شود.

 • از کجا می شه متوجه شد که ایمپلنت به خوبی در دهانمان قرار گرفته است؟

  • معمولا هنگامیکه تازه ایمپلنت را در داخل لثه قرار می دهید ممکن است که عفونت و خونریزی داشته باشید که این کاملا طبیعی است اما برخی دیگر از علائم هستند که باید به آن توجه کنیم مانند:
   درد و ناراحتی شدید در اطراف ایمپلنت
   فرور رفتگی لثه در اطراف کاشت دندان
   مشکل در جویدن یا گاز گرفتن
   شل شدن و لقی ایمپلنت
   تورم لثه ها اطراف ایمپلنت
   حساسیت های ناگهای در دهان

  • در اوایل کاشت ایمپلنت امکان درد کردن وجود دارد بخاطر اینکه زخم های دهان هنوز به طور کامل خوب نشده است. اما اگر بعد از 6 ماه هنوز درد دارید بخاطر این است که ریشه ایمپلنت به طور کامل در استخوان شما قرار نگرفته است و باید دوباره معاینه شوید.

 • برای کسانیکه لثه کوچکی دارند نیز می توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟

  • ایمپلنت دندان برای همه مناسب می باشد و ربطی به کوچکی لثه یا دهان ندارد زیرا ایمپلنت مطابق با دهان هر فردی ساخته می شود تنها باید توجه داشت که فرآیند اتصال ریشه ایمپلنت به فک باید بطور کامل صورت بگیرد.

  • زمانیکه شما موفق به کاشت ایمپلنت دندان می شود باید مراقب باشید تا زخم های دندان کاملا خوب شود و ریشه ایمپلنت بتواند با لثه شما پیوند برقرار کند بعد از آن می توانید مثل یک دندان واقعی با آن رفتار کنید.

 • بعد از عمل جراحی ایمپلنت برای قرار دادن ریشه ایمپلنت چیکار باید کرد؟

  • زمانیکه جراحی لثه صورت می گیرد و ریشه دندان را از دهانتان خارج می کنند معمولا باید از روکش موقت استفاده شود تا زخم ها عفونت نکند و شما نیز بتوانید به راحتی غذا بخورید. اما داشتن کمی درد و خونریزی کاملا طبیعی می باشد و با مصرف آنتی بیوتیک این مشکلات کم کم برطرف می شود.
   طبیعتا بخاطر اینکه فضای دهان همیشه مرطوب است انتظار می رود که فرآیند ترمیم و بهبود زخم ها کمی طول بکشد که این امر کاملا طبیعی است.

 • وقتی که دندانمان را کشیده ایم آیا می توانیم بصورت موقت تا آماده شدن برای ایمپلنت از دندان مصنوعی استفاده کنیم؟

  • بله می توان از دندان مصنوعی استفاده کرد زیرا فرآینده آماده شدن دندان برای کاشت ایمپلنت ممکن است بین سه تا شش ماه زمان ببرید برای همین استفاده از دندان مصنوعی برای خودتان نیز بهتر است.

 • اگر دندانی که کشیده شد و کاشت دندانی صورت نگیرد چه اتفاقی می افتد؟

  • بهتر است که پس از کشیدن دندان، بلافاصله آنرا با دندان مصنوعی جایگزین کنید. اگر تعویض دندان صورت نگیرد استخوانهای دهان می تواند ضعیف شود و تراکم خود را از دست دهند. همچنین هنگام غذا خوردن ممکن است روی دندانهای مجاور فشار وارد کند.

  • این مورد بستگی به وضعیت لثه و استخوان فک بیمار دارد. گاهی اوقات به علت کوچک بودن فک، می توان یک ایمپلنت را بجای دو دندان کنار هم قرار داد. که این مورد نیاز به بررسی و نظر دکتر دارد.

  • بله و یکی از اقدامت ضروری پس از قرار دادن تاج ایمپلنت این است که باید از جویدن آرامس یا آبنبات خودداری کنید. سیمانهای دندانی به زمانی کوتاهی برای سفت شدن نیاز دارند و تا سفت شدن کامل آن باید یکی دو روز اول خیلی احتیاط کنید.

 • آیا برای دندانهای از دست رفته به غیر کاشت دندان راه حل دیگری وجود دارد؟

  • اگر بیش از یک دندان از دست داده اید قطعا بریج دندانی گزینه مناسب تری است زیرا اگر شما سه دندان کنار هم را از دست داده باشید و بخواهید سه تا کاشت دندان در کنار هم انجام دهید فشار زیادی روی فک شما وارد می شو د احتمال شکستگی استخوان وجود دارد و البته قیمت جراحی آن هم بسیار زیاد می باشد بنابراین استفاده از بریج بهترین و مناسب ترین گزینه می باشد.

  • ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های جایگزین دندانهای از دست رفته می باشند. در این روش یک پایه فلزی به عنوان ریشه دندان قرار داده می شود و سپس دندان مصنوعی روی آن جایگزین می گردد. این فرآیند ممکن است کمی طول بکشد زیرا برای جوش خوردن استخوان به ایمپلنت زمان زیادی لازم است.

  • کاشت دندان جایگزین دندانهای دائمی هستند و طی چند سال اخیر محبوبیت زیادی نسبت به دندانهای مصنوعی پیدا کرده است. با اینکه هزینه بیشتری دارند اما در طولانی مدت باعث صرفه جویی در سایر هزینه ها می شود. ایمپلنتهای دندانی نیاز کمتری به مراجعه به دندانپزشک داند و نگهداری از آنها در مقایسه با پروتز بسیار راحت تر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *