EN

روش های انتخاب دهانشویه مناسب برای هر فرد

روش های انتخاب دهانشویه مناسب برای هر فرد

انتخاب دهانشویه مناسب سوالی است که اکثر مراجعان از دندانپزشک می‌پرسند. اینکه اصلاً دهانشویه مناسب هست و اگر هست کدام دهانشویه را بهتر است که متناسب با دهان خود انتخاب نمایند. در ادامه خواهیم گفت که چه کسانی می‌توانند از دهانشویه استفاده کنند و مضرات و فواید استفاده از دهانشویه چیست. همچنین ویژگی های یک دهانشویه مناسب را به شما خواهیم گفت.

دهانشویه چیست؟

دهانشویه ترکیبی از مواد ضد میکروبی می‌باشد که بر ضد ترکیبات گوگردی ایجاد کننده بوی بد دهان عمل می‌کنند. استفاده از این محصول موجب کاهش باکتری های التهاب لثه خواهد شد. دهانشویه به گونه ای طراحی شده است که برای مدتی در دهان نگهداشته شود سپس بتوان به راحتی آن را از دهان خارج کرد. اگر چه انتخاب دهانشویه جایگزین مناسبی برای نخ دندان یا مسواک نیست ولی می‌تواند در جهت تکمیل روند بهداشت دهان و دندان ها بسیار پر کاربرد و ضروری باشد.

این محصول به هدف های گوناگون تولید می شود، به گونه ای که برخی فقط خواص رفع بوی بد دهان را دارند و برخی دیگر موجب افزایش سلامت لثه ها خواهند شد. در سایر دهانشویه ها خواص ضد باکتریایی نیز وجود دارد. دهانشویه ها توانایی آن را دارند که علت اصلی بوی بد دهان، یعنی هالیتوزیس را از بین ببرند و سلامت دهان را به یک وضعیت کاملا فوق العاده و بی خطر تبدیل کنند.

انواع دهانشویه

دهانشویه ها از انواع مختلفی تشکیل شده اند که شامل موارد زیر می‌باشند:

  • دهانشویه درمانی

در برخی از موارد دهانشویه درمانی توسط پزشک متخصص تجوز می‌شود. این نوع دهانشویه علاوه بر از بین بردن بوی بد دهان، قابلیت سفید کنندگی دندان، جلوگیری از پوسیدگی دندان، درمان التهاب لثه و خشکی دهان را دارند. البته که انتخاب دهانشویه برای درمان را خود دندانپزشک برای شما انجام خواهد داد.

  • دهانشویه آرایشی

طبق گفته سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا، این نوع از دهانشویه تنها به هدف خوشبو کردن موقت دهان مناسب هستند. این نوع دهانشویه دارای کاربردی شیمیایی یا بیولوژیکی نمی‌باشند. همچنین از طعم و بویی مطبوع و خوشایند برخوردارند.

با ابن حال این نوع دهانشویه به حذف مواد زائد دهان کمک کرده و به سلامت دهان کمک شایانی خواهند کرد. و در صورت انتخاب دهانشویه آرایشی باز هم بهتر است که با دندانپزشک خود مشورت کنید.

دهانشویه به چه کسانی توصیه می‌شود؟

ابتدا باید به این نکته توجه داشت که تمامی افراد در سنین مختلف باید بهداشت دهان خود را در سطح بالایی نگهدارند.

همچنین هیچ فردی تمایل ندارد که بوی بد دهان آن موجب دور شدن و اذیت اطرافیان شود. یا پوسیدگی دندان های فرد به قدری پیش برود که باعث از بین رفتن دندان ها باشد.

معمولا انتخاب دهانشویه به افرادی توصیه می‌شود که در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دارند. همچنین دهانشویه های درمانی به افرادی که دندان های پر شده زیادی در دهان خود دارند توصیه می‌شود.

مقالات مفید پزشکی:  درمان های خانگی بوی بد دهان

اما به صورت کلی استفاده از دهانشویه های مناسب مصرف روزانه به همه افراد توصیه خواهد شد. البته باید توجه داشت از دهانشویه های حاوی فلوراید به مقدار مناسب مصرف شود، چرا که مصرف بیش از حد از این نوع دهانشویه ها موجب ایجاد لکه بر روی سطح دندان ها خواهد شد.

اگر نمی‌دانید چه نوع دهانشویه‌ای برایتان مناسب است. می‌توانید با دندانپزشکی دکتر آزادخواه جهت مشاوره تماس حاصل فرمایید.

  • تلفن های تماس: 02188616310 – 02188605541
  • واتس اَپ: 09127023956

مزایا انتخاب دهانشویه مناسب

مواد زائد باقی مانده از غذا های بلع شده، موجب ایجاد و تشدید بوی بد دهان و تولید باکتری های مضر خواهد شد. دهانشویه های درمانی با مواد ضد میکروبی می‌توانند از ماندگار شدن این بوهای نامطبوع کمک بزرگی کنند. دهانشویه‌ها توانایی آن را دارند که التهاب لثه، پلاک و لکه دندان را نابود کنند. انتخاب دهانشویه مناسب به هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به دفع ذرات مزاحم که باعث ایجاد بیماری های لثه می‌شوند کمک شایانی خواهند کرد. دهانشویه‌های حاوی فلوراید مبارزی قوی در مقابل پوسیدگی دندان ها هستند. این ماده مغذی موجب سلامت و قوام دندان ها خواهد شد. برخی از دهانشویه ها حاوی مواد تقویت کننده مینای دندان ها جهت حفظ دوام ومقاومت بیشتر دندان ها هستند. دهانشویه ها حس نفسی تازه و بوی مطبوعی برای دهان می‌بخشند.

مضرات دهانشویه

برخی از دهانشویه ها موجب اثرات منفی بر روی بافت نرم دهان می‌شوند. اینگونه از دهانشویه ها دارای مقداری از الکل می باشند که موجب بروز سرطان دهان خواهند شد. در برخی از موارد الکل موجود در دهانشویه ها موجب ایجاد زخم و تحریک بافت های نرم دهان می‌شوند.
لکه شدن دندان ها در اثر رنگ های سنگینی که در برخی از دهانشویه ها دارد، به وجود می‌آید .
با توجه به این نکته که دهانشویه ها موجب از بین رفتن باکتری های دهان می‌شوند، این امکان نیز وجود دارد که دهانشویه ها موجب از بین رفتن باکتری های مفید دندان نیز شوند. تعداد زیادی از دهانشویه ها دارای سدیم لوریل سولفات هستند، که موجب اختلال در رژیم غذایی برخی افراد خواهد شد. و باید در انتخاب دهانشویه به ترکیبات آن نیز دقت نمود.
دهانشویه های حاوی الکل موجب افزایش خشکی دهان و کم شدن آب بدن خواهند شد. الکل زیاد موجود در برخی از دهانشویه ها موجب آسیب به غشاهای مخاطی در دهان می‌شوند.

نحوه انتخاب دهانشویه مناسب

باتوجه به مطالب فوق، برای انتخاب دهانشویه باید مواردی را در نظر داشت. برای انتخاب دهانشویه مناسب باید ویژگی هایی را مد نظر قرار داد. دهانشویه ای مناسب است، که دارای ویژگی هایی شامل از بین برنده بوی بد و میکروب های دهان، سفید کننده و تقویت کننده دندان ها، دارای بو وطعمی مطبوع و پیشگیری کننده از التهاب لثه ها باشد.

همچنین بهتر است انتخاب دهانشویه مناسب تحت نظر دندان پزشک متخصص باشد تا مشکلی برای روند بهداشت دهان رخ ندهد و وابسته به میزان نیاز دهان و دندان ها دهانشویه مناسب و مصرف شود. علاوه بر مطالب فوق باید در نظر داشت که برخی از دهانشویه ها دارای فلوراید هستند. این نوع از دهانشویه ها دارای میزان مصرف مشخصی هستند چرا که ازدیاد در مصرف آن ها موجب بروز برخی از مشکلات برای دندان ها خواهد شد.

مقالات مفید پزشکی:  دندان قروچه: نشانه‌ها، علل و راهکارهای درمان

البته اگر تمایل به خرید دهانشویه آرایشی دارید بهتر است به مدت زمان اثربخشی آن نیز توجه وافری داشته باشید. لازم است به میزان الکل موجود در دهانشویه منتخب توجه ویژه ای داشت تا بتوان بهترین دهانشویه را انجام داد.

کلام پایانی

انتخاب دهانشویه مناسب بسته به نیاز شما و موقعیت سلامت دهان و دندان شما می‌باشد. چه برای درمان چه برای رفع بود بد دهان.

بهترین کار این است که خرید دهانشویه را خودسرانه انجام ندهید و پیش از خرید و انتخاب دهانشویه با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

  • منابع: deltadental , milltowndental
  • دکتر مژگان آزادخواه

سوالات متداول

دهانشویه فلوراید چیست؟

دهانشویه های فلوراید دار نمونه‌ای از دهانشویه ها هستند که با یون فلوراید غنی شده‌اند. این نوع دهانشویه ها توسط دندانپزشک تجویز می‌شوند و خود سرانه نباید آنها را مصرف نمود.

اگر دهانشویه فلوراید دار زیاد مصرف کنیم چه می‌شود؟

در صورتی که از دهانشویه های فلوراید دار بیش از اندازه و یا خودسرانه استفاده نمایید، دچار بیماری های ناشی از مضرات مصرف فلوراید به میزان زیاد خواهید شد. که از نشانه های آن لکه های سفید و پوسیدگی دندان می‌باشد.

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دریافت وام دندانپزشکی تا سقف 50 میلیون تومان

تا سقف 50 میلیون تومان میتوانید بدون ضامن و در سریع ترین زمان ممکن فقط با داشتن چک صیادی وام دندانپزشکی دریافت کنید. این خدمات زیر نظر بانک ملت فراهم شده است که تنها با چند کلیک و به صورت کاملا آنلاین میتوانید این تسهیلات را دریافت کنید.