EN

انتخاب بهترین رنگ لمینت های دندان

رنگ-های-لمینت-دندان

انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان

انتخاب رنگ لمینت دندان یکی از مهمترین تصمیماتی است که باید در هنگام لمینت کردن دندان ها بگیرید. این تصمیم از آنجایی اهمیت دارد که بعد از ساخته شدن روکش ها دیگر نمی توانید نظرتان را تغییر دهید. پس از همین ابتدا در مورد نحوه انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان بیشتر مطالعه کنید و یک انتخاب خوب بگیرید. حالا اگر می خواهید بدانید منظور از انتخاب رنگ لمینت چیست و چطور باید رنگ لمینت ها را انتخاب کنیم، تا انتهای مقاله با بهترین متخصص لمینت دندان در تهران همراه باشید.

اطلاعات بیشتر: هزینه جراحی دندان عقل

رنگ لمینت دندان چیست؟

همانطور که می دانید لمینت دندان یکی از روش های پر طرفدار برای ترمیم دندان های تیره، بدرنگ، کج یا بد فرم است. پوسته های نازک سرامیکی که در لابراتوار بر اساس قالب دندان های شما ساخته می شوند، با نصب روی سطح دندان باعث می شوند طول، رنگ، فرم و فاصله بین دندانی اصلاح شود. اما زمانی بهترین نتیجه حاصل می شود و یک لبخند جذاب با دندان هایی زیبا خواهید داشت که رنگ لمینت دندان هایتان رنگی مناسب با دیگر اجزای چهره شما داشته باشد. البته شما جدای لمینت دندان با مشورت از بهترین متخصص کامپوزیت دندان میتوانید از کامپوزیت هم برای دندان هایتان استفاده کنید و ممکن است جواب بهتری دریافت کنید.

شاید بپرسید مگر لمینت ها هم رنگ بندی دارند؟ مگر همه آنها سفید نیستن؟ باید بگویم نه! واقعیت این است که دندان های طبیعی سفید سفید هم نیستند و اگر بخواهیم روکش های لمینتی ما سفید یکدست باشند رنگی کاملا مصنوعی و غیرطبیعی خواهند داشت. پس طیفی از رنگها را در اختیار داریم که هر کدام در یک دسته بندی مخصوص قرار می گیرد.

انواع رنگ لمینت دندان (درجه بندی رنگ لمینت دندان)

دندان همه افراد یک رنگ نیست به همین دلیل رنگ های لمینت دندان هم مختلف هستند و در ۴ دسته A تا D دسته بندی می شوند:

 • گروه A : طیف رنگی مایل به قهوه ای
 • گروه B : طیف رنگی مایل به زرد
 • گروه C : طیف رنگی مایل به خاکستری
 • گروه D : طیف رنگی مایل به قرمز

هر کدام از این دسته ها شامل ۴ طیف مختلف هستند که در اینجا پرطرفدارترین رنگ ها را به شما معرفی می کنیم:

رنگ لمینت A1

A1 سفید ترین و روشن ترین رنگ لمینت دندان، که به رنگ هالیوودی نیز مشهور است زیرا بسیاری از بازیگران و سلبریتی ها از این رنگ برای لمینت دندان هایشان استفاده می کنند.
این رنگ از ثبات و مقاومت بالایی برخوردار است و تا مدت ها براق و سفید می ماند. این رنگ از لمینت تنها زمانی استفاده می شود که قرار است تمام دندان ها لمینت شود زیرا تفاوت رنگ بارزی با سایر دندان ها بوجود می آورد که زیبا نیست.

مقالات مفید پزشکی:  دیاستما یا فاصله بین دندانی چیست؟

اطلاعات بیشتر: دکتر متخصص ایمپلنت دندان

رنگ لمینت A2

رنگ A2 رنگ سفید استخوانی است و نسبت به رنگ A1  هاله و سایه ای تیره تر دارد که باعث می شود طبیعی تر به نظر برسد. عموما برای افرادی که تمایل دارند لمینت دندان طبیعی داشته باشند و لمینت ها فقط یک درجه از دندان های خودشان روشن تر باشد استفاده می شود. چون رنگ دندان های طبیعی عموما به رنگ A3 هستند و یک درجه روشن تر از آن A2 است.

اگر بخواهیم رنگ دندان ها بعد از بلیچینگ و لمینت را با رنگ A2 مقایسه کنیم باید بگوییم که در میزان سفیدی با هم تفاوت دارند و بلیچینگ دندان ها را سفید تر می کند. در بلیچینگ با استفاده از مواد شیمیایی رنگ دانه ها و رسوبات موجود در ساختار کریستالی دندان، اکسید شده و بدین ترتیب دندان ها سفید می شوند

رنگ لمینت A3

همانطور که گفته شد رنگ دندان طبیعی انسان ها در اغلب موارد (۷۰٪ موارد) مطابق رنگ لمینت A3 است. از این رنگ می توان در مواردی استفاده کرد که از روش های سفید کردن دندان مانند بلیچینگ استفاده نکرده اند و تمایل دارند که دندان ها به مقدار زیادی سفید نشود. اگر بخواهیم تنها دندان های جلو یا فقط دندان های فک بالا لمینت شوند و به هم ریختگی دندان ها اصلاح شود از این رنگ استفاده می کنیم زیرا نمی خواهیم دندان هایی که لمینت می کنیم با سایر دندان ها متفاوت باشند.

رنگ لمینت B1

یکی دیگر از رنگ هایی که می توان آن را در زمره روشن ترین رنگ های لمینت قرارداد، B1 است که طرفداران زیادی هم دارد. البته این محبوبیت برای زمانی بود که هنوز طیف های روشن تری از آن روی کار نیامده بود. زمانی که سلبریتی ها از رنگ های سفیدتر برای لمینت دندانهایشان استفاده کردند سلیقه افراد هم تغییر پیدا کرد. این رنگ از رنگ A3 که رنگ طبیعی دندان است، بسیار روشن تر است و از رنگ هایی است که برای داشتن یک لبخند هالیوودی می توانید از آن بهره جویید.

اما سوال این است که رنگ B1 با A1 چه تفاوتی دارد؟ باید بگویم که هر دوی این رنگ ها بسیار براق و درخشان هستند اما B1 سایه تیره تر و طبیعی تری نسبت به از A1 دارد. این مساله زمانی که دکتر دندانپزشک پالت رنگ لمینت را جلوی دندانهایتان می گیرد و مقایسه می کند برای شما روشن تر خواهد شد.

انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان

برای انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان، معیارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • طبیعی بودن: رنگ لمینت دندان باید به دندان های طبیعی نزدیک باشد. انتخاب رنگی که با رنگ دندان های طبیعی شما هماهنگی داشته باشد، به دندان ها ظاهر طبیعی‌تری می‌بخشد.
 • سازگاری با پوست و مو: رنگ لمینت دندان باید با رنگ پوست و موی شما سازگاری داشته باشد. در نظر بگیرید که رنگ لمینت دندان باید به طور کلی با ظاهر شما همخوانی داشته باشد و در تعادل باشد.
 • تن پوست: تن پوست شما نیز می‌تواند تأثیری در انتخاب رنگ لمینت داشته باشد. برخی رنگ های لمینت دندان، مانند سفید براق، بر روی پوست تیره‌تر بیشتر برجسته می‌شوند، در حالی که برخی رنگ های گرمتر مانند رنگ کرمی، بر روی پوست روشن متعادل‌تر به نظر می‌رسند.
 • اندازه و شکل دندان ها: اندازه و شکل دندان ها نیز می‌تواند در انتخاب رنگ لمینت دندان تأثیرگذار باشد. در برخی موارد، رنگ های روشن می‌توانند دندان ها را بزرگتر نشان دهند، در حالی که رنگ های تیره می‌توانند دندان ها را کوچکتر نمایش دهند.
 • ترجیحات شخصی: در نهایت، ترجیحات شخصی شما نیز باید در انتخاب رنگ لمینت دندان مؤثر باشد. هر فرد دارای سلیقه و سبک ذاتی خود است، بنابراین انتخاب رنگی که به شخصیت و سلیقه شما متناسب است، می‌تواند احساس رضایت بیشتری را به شما القا کند.
مقالات مفید پزشکی:  بریج های دندانی

بهتر است با دندانپزشک خود در مورد ترجیحات خود صحبت کنید و او راهنمایی لازم را برای انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان براساس ویژگی‌های شما ارائه خواهد داد.

اطلاعات پزشکی: متخصص ترمیم دندان در تهران

تغییر رنگ لمینت دندان

رنگ لمینت دندان، به طور کلی، تا حد زیادی ثابت است و تغییر رنگ کمتری نسبت به دندان‌های طبیعی دارد. اما، برخی عوامل می‌توانند تأثیری بر رنگ لمینت دندان داشته باشند. به طور معمول، لمینت دندان‌ها تا حدود 10 تا 15 سال قادر به حفظ رنگ خود هستند. با گذشت زمان و مراقبت ناصحیح، رنگ لمینت دندان ممکن است از بین برود یا تغییر کند. عواملی که می‌توانند تأثیری بر رنگ لمینت دندان داشته باشند عبارتند از:

 • نوع مصرف غذا و خوراکی: مصرف موادی مانند قهوه، چای، تنباکو و شربت‌های رنگین می‌توانند روی رنگ لمینت تأثیر بگذارند و باعث تغییر رنگ آن شوند.
 • مراقبت ناصحیح: عدم رعایت بهداشت دهان و مراقبت مناسب از دندان‌ها و لمینت‌ها می‌تواند باعث ایجاد تراکم و رسوبات بر روی سطح لمینت شده و به تغییر رنگ آنها منجر شود.
 • سایر عوامل: عواملی مانند عملکرد دهان‌ها، استعمال داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها، تماس مستقیم با مواد شیمیایی قوی مانند شستشوی دهان با آب اکسیژنه‌دار، و تحمل حرارت بالا نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند.

بهترین راه برای حفظ رنگ لمینت دندان، رعایت بهداشت دهان، اجتناب از مصرف مواد قهوه‌ای و نیکوتینی و تمیز کردن دندان‌ها و لمینت‌ها به طور منظم و مراقبت کردن از دندان ها است. همچنین، مراجعه منظم به دندانپزشک برای ارزیابی و تعمیر لمینت‌ها نیز به حفظ رنگ آنها کمک خواهد کرد.

مطلب مرتبط: هزینه روکش دندان

راه های جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان

اگر لمینت های شما تغییر رنگ دادند نیازی به برداشتن لمینت نیست، می توانید آنها را ترمیم کنید با این حال برای جلوگیری از تغییر رنگ لمینت ها و افزایش طول عمرشان، کافی است نکات زیر را رعایت کنید:

 •  استفاده از نوشیدنی ها رنگ دار مانند چای، قهوه و انواع آبمیوه را محدود کنید. سعی کنید آبمیوه ها را با نی مصرف کنید تا کمترین تماس را با دندان هایتان داشته باشند.
 • بعد از هروعده غذایی از مسواک با خمیر دندان های مخصوص استفاده کنید.
 • خمیر دندان های سفیدکننده کمی ساینده تر از خمیردندان های معمولی هستند، از آن ها برای سفید تر کردن لمینت استفاده نکنید چون باعث سایش بیش از حد لمینت ها می شود.
 • از شکستن آجیل با دندان یا گاز زدن خوراکی های سفت اجتناب کنید زیرا اگر سطح پوسته های لمینت دچار آسیب و خراش هایی شود یک محیط کاملا مستعد برای باقی ماندن ذرات غذایی است که به مرور زمان تغییر رنگ لمینت را موجب می شوند.

مطلب مفید: آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟

سفید کردن رنگ لمینت دندان

برخی از افراد تصور می کنند که روکش های لمینت با استفاده از ژل های سفید کننده یا استفاده زیاد از خمیر دندان های سفید کننده، براق می شوند. اما باید بدانید که ژل های سفید کننده نه تنها روی لمینت های سرامیکی بی اثر هستند که باعث آسیب به آنها هم می شوند.

مقالات مفید پزشکی:  ارتودنسی پیشگیرانه چیست و چه زمانی باید انجام شود؟

برای سفید کردن لمینت یک راه این است که عاج دندان سفید شود تا انعکاسی که روی پوسته لمینت می اندازد باعث می شوند که دندان شفاف تر به نظر آید. بهتر است در صورت بروز لکه و تغییر رنگ لمینت ها به دندانپزشک مراجعه کنید و برای تعویض یا ترمیم لمینت ها اقدام کنید تا همیشه لبخند درخشانی داشته باشید.

 

اگر به دنبال بهترین فوق تخصص ارتودنسی در تهران میگردید، باید دکتر آزادخواه را به شما معرفی کنم با بیست سال تجربه در زمینه ارتودنسی دندان بهترین خدمات را به شما ارائه میدهد.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دریافت وام دندانپزشکی تا سقف 50 میلیون تومان

تا سقف 50 میلیون تومان میتوانید بدون ضامن و در سریع ترین زمان ممکن فقط با داشتن چک صیادی وام دندانپزشکی دریافت کنید. این خدمات زیر نظر بانک ملت فراهم شده است که تنها با چند کلیک و به صورت کاملا آنلاین میتوانید این تسهیلات را دریافت کنید.