EN

ارتودنسی پیشگیرانه چیست و چه زمانی باید انجام شود؟

ارتودنسی پیشگیرانه

ارتودنسی پیشگیرانه

معمولا در درمان ارتودنسی نوجوانانی به ذهن ما میایند که بریسهای فلزی به دندان‌های خود دارند. اما ارتودنسی فقط در مورد بریس نیست. بلکه شامل طیف وسیعی از درمان ها از جمله ارتودنسی پیشگیرانه هم می‌شود که هدف آن پیشگیری یا کاهش شدت مشکلات دندان‌هاست. در این پست قصد داریم به ارتودنسی پیشگیرانه، مزایای آن و زمانی که لازم است آن را انجام دهیم، بپردازیم. با دندانپزشک خوب همراه باشید.

ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو در ایجاد مشکلات ارتودنسی نقش دارند. در حالی که ژنتیک نقش مهمی در رشد دندان و صورت دارد، کنترل یا حذف برخی عوامل محیطی می تواند به پیشگیری یا کاهش شدت برخی از مشکلات ارتودنسی کمک کند. ارتودنسی پیشگیرانه رشته‌ای از ارتودنسی است که بر روی پیگیری و رسیدگی به مشکلات احتمالی ارتودنسی در مراحل اولیه تمرکز دارد. به طور ایده‌آل در دوره انتقال از دندان‌های شیری به دندان‌های دائمی، هدف رشد و تکامل فک و قوس‌های دندانی است. ارتودنسی پیشگیرانه از شدت مسائل ارتودنسی می کاهد یا به طور کلی از آن جلوگیری می کند.

این مقاله توسط بهترین متخصص ارتودنسی، دکتر مژگان آزادخواه، نوشته شده و امیدواریم در پیشگیری از ابتلای کودکان و نوجوانان به مشکلات دندان موثر باشد.

اهمیت دندان های کودک

دندان‌های کودکان که به آنها دندان‌های شیری می‌گویند، نقش مهمی در ارتودنسی پیشگیرانه دارند. آنها به عنوان نگهدارنده فضا برای دندان های بزرگسالی عمل می کنند. از دست دادن زودرس دندان شیری ممکن است به دندان های مجاور اجازه دهد تا به فضای خالی بروند و فضای مورد نیاز برای رویش صحیح دندان بزرگسالی را کاهش دهند. این امر می تواند منجر به شلوغی دندان های انسان بالغ شود. بنابراین مراقبت خوب از دندان های شیری حیاتی است.

چه زمانی ارتودنسی پیشگیرانه ضروری است؟

انجمن ارتودنتیست های استرالیا توصیه می کند که کودکان در حدود سن 8 سالگی معاینه ارتودنسی را انجام دهند. در واقع، تنها حدود 10 درصد از بیماران پیش از نوجوانی واقعاً نیاز به ارتودنسی زودرس دارند. با این حال، برای این اقلیت، مداخله زودهنگام ارتودنسی می تواند مزایای قابل توجهی داشته باشد.

در اینجا چند شاخص وجود دارد که نشان می دهد درمان ارتودنسی زودهنگام یا پیگیری آن ضروری است:

 • دندان های جلویی فوقانی بیرون زده
 • هنگام گاز گرفتن دندان ها به درستی به هم نمی رسند
 • درد هنگام جویدن دندان ها به هم
 • هنگام بسته شدن در موقعیت گاز گرفتن، فک کودک به جلو یا به پهلو تغییر می کند
 • کودک بزرگتر از 5 سال است و هنوز شست یا انگشت را می مکد.

اهمیت ارتودنسی پیشگیرانه

ارزش ارتودنسی پیشگیرانه فراتر از اصلاح صرف مسائل دندانی است. به عنوان مثال، اصلاح زودهنگام اورجت دندانی ممکن است جلو زدگی دندانهای بالایی (مال اکلوژن کلاس 2) را به طور قطعی حل نکند، اما می تواند تأثیر مثبتی بر کیفیت زندگی کودک داشته باشد و خطر تروماهای دندانی را کاهش دهد.

علاوه بر این، ارتودنسی پیشگیرانه می تواند تاثیر روانی جلوزدگی دندانی را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که مال اکلوژن های شدید، به ویژه اورجت برجسته، می تواند بر کیفیت زندگی کودکان 8 تا 10 ساله تأثیر منفی بگذارد.

لینک مفید: متخصص ارتودنسی کودکان

درمان های رایج ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

ارتودنسی پیشگیرانه شامل انواع روش های درمانی است که با هدف رسیدگی به مشکلات احتمالی ارتودنسی در مراحل اولیه، یعنی در طول انتقال از دندان های شیری به دندان های دائمی انجام می شود. در اینجا به چند درمان پیشگیرانه رایج اشاره می‌کنیم:

 • غربالگری زودهنگام ارتودنسی: انجمن ارتودنتیست های استرالیا توصیه می کند که کودکان در حدود سن 8 سالگی معاینه ارتودنسی را انجام دهند. این به ارتودنتیست اجازه می دهد تا هرگونه مشکل ارتودنسی در حال رشد را شناسایی کند و در صورت لزوم درمان های پیشگیرانه مناسب را توصیه کند.
 • نگهدارنده فضا: اگر دندان شیری خیلی زود از بین برود، دندان های مجاور ممکن است به فضای خالی وارد شوند و فضای لازم برای ورود دندان بزرگسال را کاهش دهند. نگهدارنده‌های فضا می توانند ثابت یا قابل جابجایی باشند و به حفظ فضای کافی بین دندان های شیری برای رشد دندان های بالغ کمک کنند.
 • سیم های کمانی ارتودنسی: سیم های کمانی که اغلب با بریس ها استفاده می شوند، به شکل قوس دندانی شما ساخته می شوند و به اصلاح موقعیت دندان کمک می کنند. آرچ وایرهای “اولیه” در همان ابتدای درمان ارتودنسی برای رفع شلوغی و چرخش عمده وارد می شوند.
 • اکسپندرها: از گشاد کننده های کامی زمانی استفاده می شود که کام بالایی به اندازه کافی بزرگ نشده است که بتواند همه دندان های کودک را در خود جای دهد. آنها شبیه نگهدارنده ها هستند و برای گسترش کام طراحی شده اند و فضای بیشتری برای دندان ها ایجاد می کنند.
 • هدگیر: در موارد رشد سریع فک بالا، استفاده از هدگیر ممکن است توصیه شود. این دستگاه متحرک شامل یک بند در پشت سر است که به سیم فلزی در جلو ثابت می شود. دندان های بالا توسط هدگیر در جای خود نگه داشته می شوند تا رشد آنها کند شود، در حالی که فک پایین با سرعت بیشتری رشد می کند.
 • لوازم ثابت مخصوص: اگر کودک نوپا مشکلاتی با مکیدن انگشت شست یا فشار دادن زبان دارد، می توان از وسایل ثابت مخصوص برای جلوگیری از ایجاد مشکلات ارتودنسی از این عادات استفاده کرد. این وسایل ممکن است ناراحت کننده باشند، به خصوص در هنگام غذا خوردن، اما هزینه کمتری دارند و آسیب کمتری نسبت به استفاده از بریس در اواخر دوران کودکی دارند.
 • ضربه گیر لب/ گونه: ضربه گیر لب، که گاهی اوقات به عنوان ضربه گیر گونه نیز شناخته می شود، وظایف مختلفی انجام می دهند. آنها فضایی بین لب ها یا گونه ها و دندان ها برای کاهش فشار ایجاد می کنند. یعنی دندان‌های آسیاب را در جای خود نگه می‌دارند تا قوس فک پایین را بلندتر کنند و قبل از اینکه تمام دندان‌های شیری از بین بروند، از جمع شدن دندان‌های شیری/بالغ روی دندان‌های پایینی جلوگیری کنند.
 • کشیدن سریالی دندانها: در برخی موارد دندان های شلوغ، کشیدن سریالی دندانها ممکن است توصیه شود، به طور معمول در کودکان زیر هفت سال. کشیدن سریال شامل برداشتن حداکثر چهار دندان شیری خاص در طول چند ماه است تا فضای بهتری برای رویش دندان های بزرگسال ایجاد شود.
مقالات مفید پزشکی:  تفاوت روکش دندان با تاج دندان

این درمان‌ها که توسط متخصص ارتودنسی توصیه می‌شوند، می‌توانند به پیشگیری از مشکلات ارتودنسی کمک کنند و به طور بالقوه نیاز به درمان ارتودنسی گسترده‌تر را در آینده کاهش دهند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که هر بیمار منحصر به فرد است و نیاز به درمان پیشگیرانه باید به صورت فردی و پس از ارزیابی جامع ارتودنسی تعیین شود.

اگر مشکلات دندانی در کودکی درمان نشوند چه اتفاقی می افتد؟

نیاز به ارتودنسی و مشکلات دندانی از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. برخی از کودکان ممکن است اصلاً مشکلی نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر درگیر مشکلات جدی خواهند شد. کودکانی که مشکلات فضای اصلاح نشده یا دندان‌های کج دارند ممکن است با افزایش سن، خود را در برابر بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان آسیب‌پذیرتر ببینند. تمیز کردن دندان‌های شلوغ یا کج سخت‌تر است و فضایی برای گیر افتادن ذرات غذا و باکتری‌ها ایجاد می‌کند و بر سلامت دهان و دندان کودک تأثیر منفی می‌گذارد.

همچنین انجام ارتودنسی مناسب و بهنگام برای تنفس صحیح و به طور کلی برای حفظ سلامتی شما ضروری است. بیماری های مختلفی مانند آپنه خواب، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و سایر مشکلات سیستماتیک وجود دارد که می تواند در اثر تنفس بد ایجاد یا بدتر شوند.

آنچه گفتیم…

ارتودنسی پیشگیرانه بخشی جدایی ناپذیر از مراقبت های جامع ارتودنسی است. هدف آن پیگیری و رسیدگی به مشکلات بالقوه ارتودنسی در مراحل اولیه، کاهش یا جلوگیری از شدت مشکلات است. مانند تمام مسائل بهداشتی، مشورت با متخصص ارتودنسی برای مشاوره شخصی و برنامه های درمانی ضروری است.

مطالعه بیشتر: ارتودنسی ثابت

اشتراک گذاری:

مقالات مفید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها